Şimdi Ara

F-35 yerine F-35 klonu olan FC-31 olmaz mı ?(ABD ile ilişkiler gerildi Çin yeni müttefik olabilir!!)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
0
Favori
7.158
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şu sıralar gündemde olan f-35 lerin türkiyeye verilmeme ihtimaline karşılık çin yapımı fc-31 alsak amerika ile kriz yaşamışlardı f-35 lerin projesini argesini çaldıkları için alacaksın bu fc-31 lerden 100 tane,koyacaksın incirliğe bir kısmını çıldırsın amerikalılar
    tabi işin gırgırını bırakalımda teknik-askeri açıdan nasıl olur bir nato ülkesinin çinden 5.nesil savaş uçağı alması benim bildiğim polonya rus yapımı uçaklar kullanıyor bir nato ülkesi olarak

Edit: Güzel bir analiz yazısı olmuş
    http://savunmasanayist.com/2018/08/08/f-35e-ambargo-uygulandigi-takdirde-atilacak-adimlar/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nizam-ı Cihan -- 11 Ağustos 2018; 15:30:28 >

• Marketten elma alır gibi uçak, hele ki savaş ve muharip uçak alamazsın. En basidinden 50-60 senedir ülkenin pilot eğitim altyapısı, pilot yetiştirme stili ve eğitimleri NATO normlarına, dolayısıyla ABD sistemine göre yetiştiriliyor. Yani senin "Ben ABD uçağı almıyorum yeaa" demen sana en az 10 sene kaybettirir yeni pilot yetiştirmek vs.

Onun haricinde eldeki NATO uçakları ile diğer alacağın uçakların yazılımları, dost-düşman algılama sistemleri ne derece sağlıklı çalışır orası muamma. Parça sayısı ve çeşidi arttıkça maliyet artar, depolama alanı gerekir vs. uzar gider bu.

Başka bir yönden bakacak olursak, üretilen Hava-Hava, Hava-Kara füzeler, SOM füzesi gibi, F35 ve türevi uçaklar için özel olarak geliştirildi. Başka bir uçağa bu mühimmatları adapte etmek yine çok zaman alacaktır. Hem de halı hazırda olan mühimmatlar yine NATO ve ABD normlarında olduğu için yeni mühimmat almak gerekir bu da yine artı maliyet.

Ne yazık ki kendi uçağımızı üretemediğimiz sürece ABD ve NATO'ya mahkum durumdayız. Çok düşük bir ihtimal farklı bir uçak almak, o da çok ağrılı ve sancılı bir süreç olacak.
  • ayhan tarakçının video sunu eklemişsiniz bak güzel , hoşuma gitti , iyi bilgi vermiş , bu adam donanımhaber de canlı yayın konuğu oldu mu ?

bu arada daha yakın video sunda pakistan yapımı JF-17 uçağı hakkında bilgi veriyor , benim aklımada yattı basit görevlerde , operasyonel maliyeti daha düşük uçakların kullanılması daha iyi olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serenissimo -- 6 Temmuz 2018; 20:34:15 >

• serenissimo kullanıcısına yanıt
    Evet bu videoyu da izledim güzel bir değerlendirme hem kardeş ülke pakistan
  • quote:

Orijinalden alıntı: serenissimo

ayhan tarakçının video sunu eklemişsiniz bak güzel , hoşuma gitti , iyi bilgi vermiş , bu adam donanımhaber de canlı yayın konuğu oldu mu ?

bu arada daha yakın video sunda pakistan yapımı JF-17 uçağı hakkında bilgi veriyor , benim aklımada yattı basit görevlerde , operasyonel maliyeti daha düşük uçakların kullanılması daha iyi olabilir.

Ehehee mükemmel 3.dünya ülkesi teknoloji Biri eurofighter biri f16 krdş bizimi koparıyon

• tupolev concordu kopyalayıp üretti. ancak bazi kritik yerleri esgeçtiler demek patır patır düştü. sonra o işe benzemesin bu da.
  • Nizam-ı Cihan kullanıcısına yanıt
    önemli olan f-35 in kullanım amacıyla j-31 in kullanım amacı aynı mı ? ve içinde takılı zımbırtılar nato standartlarına uyacak mı ? uyarsa ve çin bizimle biraz da araştırma-geliştirme kısmını paylaşırsa niye olmasın

tutup burdan polonyaya bir j-31 uçururuz , sonra bütün awacs alemi alarma geçer
  • BeforeIforget B kullanıcısına yanıt
    elbette hayır

video da söylemiş , eğitim amaçlı kullanmak için iyi bence , eğitim amaçlı bir jet uçağımız yok , pervaneliler dışında , 3-5 terörist vurmak içinde f-35 yerine iyi bir çözüm olabilir , o başka görevlerde kullanılır.
  • Marketten elma alır gibi uçak, hele ki savaş ve muharip uçak alamazsın. En basidinden 50-60 senedir ülkenin pilot eğitim altyapısı, pilot yetiştirme stili ve eğitimleri NATO normlarına, dolayısıyla ABD sistemine göre yetiştiriliyor. Yani senin "Ben ABD uçağı almıyorum yeaa" demen sana en az 10 sene kaybettirir yeni pilot yetiştirmek vs.

Onun haricinde eldeki NATO uçakları ile diğer alacağın uçakların yazılımları, dost-düşman algılama sistemleri ne derece sağlıklı çalışır orası muamma. Parça sayısı ve çeşidi arttıkça maliyet artar, depolama alanı gerekir vs. uzar gider bu.

Başka bir yönden bakacak olursak, üretilen Hava-Hava, Hava-Kara füzeler, SOM füzesi gibi, F35 ve türevi uçaklar için özel olarak geliştirildi. Başka bir uçağa bu mühimmatları adapte etmek yine çok zaman alacaktır. Hem de halı hazırda olan mühimmatlar yine NATO ve ABD normlarında olduğu için yeni mühimmat almak gerekir bu da yine artı maliyet.

Ne yazık ki kendi uçağımızı üretemediğimiz sürece ABD ve NATO'ya mahkum durumdayız. Çok düşük bir ihtimal farklı bir uçak almak, o da çok ağrılı ve sancılı bir süreç olacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Şıh Hazretleri kullanıcısına yanıt
    kendi uçağımızı tamamen kendi imkanlarımızla yapmamız zor , 1960 ta araba motorunu 4,5 ayda yapan bizler , 1990 da f-16 ları montajlamaya başlamamıza rağmen , neredeyse 30 yıldır bir jet motoru geliştiremedik , zaten tfx te ingiliz yapımı motor kullanılması düşünülüyor , demekki henüz yerli bir üretim yapacak bilgi ve becerimiz yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Şıh Hazretleri

Marketten elma alır gibi uçak, hele ki savaş ve muharip uçak alamazsın. En basidinden 50-60 senedir ülkenin pilot eğitim altyapısı, pilot yetiştirme stili ve eğitimleri NATO normlarına, dolayısıyla ABD sistemine göre yetiştiriliyor. Yani senin "Ben ABD uçağı almıyorum yeaa" demen sana en az 10 sene kaybettirir yeni pilot yetiştirmek vs.

tabi marketten elma alır gibi alamayız f-35 alternatifi olarak ne olabilir en iyisi olarak amerikan üretimi olmayan eurofighter typhoon alabiliriz oda 4.5 uncu nesil uçak amerikaya el muhtaç gibi duruyor tfxler gelene kadar amerikada vermezse geriye mecburi 2 alternatif var fc-31 ve su-57 bende bu ikisi arasından f-35 e en çok benzeyen fc-31 i tercih edebiliriz diyorum

• serenissimo kullanıcısına yanıt
    Yerli motorlu tfx mi ingiliz rolls Royce motorlu tfx mi desen ikinciyi secerim. Ivedilikle motor ihtiyacimiz var ama şuan oncelikli olan saglam ucak. Bu sirada motorda calisilir ve tfxe yerli motor takilabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: DogusCay

Yerli motorlu tfx mi ingiliz rolls Royce motorlu tfx mi desen ikinciyi secerim. Ivedilikle motor ihtiyacimiz var ama şuan oncelikli olan saglam ucak. Bu sirada motorda calisilir ve tfxe yerli motor takilabilir.
    Katılıyorum yabancı motordan sonra kendi motorumuzu geliştirebiliriz
  • quote:

önemli olan f-35 in kullanım amacıyla j-31 in kullanım amacı aynı mı ? ve içinde takılı zımbırtılar nato standartlarına uyacak mı ? uyarsa ve çin bizimle biraz da araştırma-geliştirme kısmını paylaşırsa niye olmasın

tutup burdan polonyaya bir j-31 uçururuz , sonra bütün awacs alemi alarma geçer
    Doğu bloku askeri ekipmanlarının nato ile uyumu hakkında polonyadan askeri destek alabiliriz sanırsam polonyada sovyetlerden kalma 29 tane mig-29 var
  • up
  • quote:

elbette hayır

video da söylemiş , eğitim amaçlı kullanmak için iyi bence , eğitim amaçlı bir jet uçağımız yok , pervaneliler dışında , 3-5 terörist vurmak içinde f-35 yerine iyi bir çözüm olabilir , o başka görevlerde kullanılır.
    hocam hafif jet olarak jf-17 yerine hürjetler geliyor onları kullanırız diye düşünüyorum
  • Nizam-ı Cihan kullanıcısına yanıt
    hürjetler geliyor ama onlar daha çok eğitim amaçlı uçaklar , jf -17 ile aynı kategoride sayılmazlar , bununla ilgili ve J-31 hakkında da bir video ekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serenissimo -- 13 Temmuz 2018; 19:52:40 >
  • Karsim cakma ayakkabi mi bu da aliyorsun sanki?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nizam-ı Cihan

tabi marketten elma alır gibi alamayız f-35 alternatifi olarak ne olabilir en iyisi olarak amerikan üretimi olmayan eurofighter typhoon alabiliriz oda 4.5 uncu nesil uçak amerikaya el muhtaç gibi duruyor tfxler gelene kadar amerikada vermezse geriye mecburi 2 alternatif var fc-31 ve su-57 bende bu ikisi arasından f-35 e en çok benzeyen fc-31 i tercih edebiliriz diyorum

Alıntıları Göster
    Arkadaşın dediği gibi doğu bloğunun uçaklarına adapte olmamız çok çok zor. Nato baskısını hesaba katmıyorum bile. Bunu da hesaplarsak imkansız.

Benim en iyi tahminim eurofighter almak. Üstüne İngiltere ile ortak olarak 5,5. nesil uçak geliştirme programı yapmak. Eurofighter F-35ten daha iyi bir uçak kesinlikle. Aksini iddia eden herkesle de tartışırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: by-ko

Arkadaşın dediği gibi doğu bloğunun uçaklarına adapte olmamız çok çok zor. Nato baskısını hesaba katmıyorum bile. Bunu da hesaplarsak imkansız.

Benim en iyi tahminim eurofighter almak. Üstüne İngiltere ile ortak olarak 5,5. nesil uçak geliştirme programı yapmak. Eurofighter F-35ten daha iyi bir uçak kesinlikle. Aksini iddia eden herkesle de tartışırım.

Alıntıları Göster
    Eurofighter hayalet uçak değil

F-16 yerine düşünülebilir F-35 yerine alamayiz onu batı bloğundan şu an 5.nesil sadece F-35 var birde Mitsubishi X-2 ydi galiba onuda seri üretim yapmadılar

Mecburen Polonya'dan Uyum için neler yaptıklarına dair yardim almamiz gerekir FC-31 yada Su-57 alırsak ben 2 si arasında tercihimi FC-31 den yana kullanırım

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.