Şimdi Ara

F-35 üretimine Türk şirketlerden 700 milyon dolarlık katkı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
1.566
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ABD ile Türkiye arasında F-35 savaş uçağı ile ilgili diplomatik karışıklık devam etse Türkiye, F-35 projesinin ortağı olmaya devam ediyor. Türkiye’den 7 şirket, F-35 savaş uçağının bazı parçalarını üretiyor. Savunma Sanayi Başkanlığı, Türk şirketlerin üretime katkı miktarını açıkladı.

Türkiye’den 9 şirket F-35’in 19 ayrı noktasına parça üretimi yapıyor. Savunma Sanayi Başkanlığı’nın açıklamasına göre Türk şirketleri bugüne kadar projeye 700 milyon dolarlık fatura kesti.

Türkiye, 2002 yılında başlayan F 35 projesinin ABD, İngiltere, Danimarka, İtalya, Hollanda, Kanada, Norveç, Avustralya ile birlikte 9 ortağından biri. ABD, Türkiye’ye F-35 teslimatını bloke etti. ABD’li yetkililer Türkiye’nin S-400 füze sisteminden vazgeçmesi halinde blokajı kaldıracağını söylüyor. Türkiye’den yapılan açıklamalarda ise S-400’den vazgeçilmeyeceğinin altı çiziliyor.

F-35’in üretimine katkı sağlayan şirketler ve üretimleri:

Türk Havacılık Uzay Sanayii

• Orta gövde üretimi
    • Orta gövde kompozit parka üretimi
    • Orta gövde metalik parka üretimi
    • Pylon ve adaptör üretimi
    • Hava alığı üretimi

Aselsan

• Komünikasyon, Navigasyon ve Tespit Sistemi’ne (CNI) ait Aviyonik Arayüz Kontrol Modülü (CAIC) üretimi

Kale Aero

• Gövde ve kanat yapısal parça üretimi
    • Uplock (kapı kilit mekanizmaları) üretimi

Kale Pratt & Whitney

• Muhtelif motor parçaları üretimi

Havelsan

Ayesaş

• PCD (Panoromic Cockpit Display) projesi kart üretimi
    • MRIU (Missile Remote Interface Unit) projesi kart üretimi

Alp Havacılık

• İniş takımı parçaları üretimi
    • F135 Rear Hub üretimi
    • F135 titanyum IBR üretimi
    • F135 NI IBR üretimi
    • Yapısal parça üretimi
    • Fren sistemi parçaları üretimi
    • Yakıt pompası parçaları üretimi

• şimdi hiçbir bilgisi olmadan bilgi kirliliği yapanlar ve bilgisi olmayan ve bu yanlış bilgilere inananlar damlar.
    size bir kişi öneriyorum Ayhan Tarakçı izleyin f-35 videosu 2 tane var.
    neyin ne olduğunu çok iyi anlatıyor hepsinin de kaynağını veriyor bakıp kontrol edersiniz.
    burada boş yanlış bilgiler paylaşıp bilmeyenleri de şaşırtmayın, bir kere de TSK nın kararlarına güvenin bu ülke hepimizin.
  • başka bir ülkenin geliştirdiği savaş uçağından medet uman hayalperesttir. belki sözleşmesinde bile vardır kontrolünün amerikada olduğunun ve onların istemediği hedefin vurulamayacağı. hazıra o kadar alıştıkki hiç alınmaması gereken şeyleri bile ithal etmeye çalışıyoruz.

• şimdi hiçbir bilgisi olmadan bilgi kirliliği yapanlar ve bilgisi olmayan ve bu yanlış bilgilere inananlar damlar.
    size bir kişi öneriyorum Ayhan Tarakçı izleyin f-35 videosu 2 tane var.
    neyin ne olduğunu çok iyi anlatıyor hepsinin de kaynağını veriyor bakıp kontrol edersiniz.
    burada boş yanlış bilgiler paylaşıp bilmeyenleri de şaşırtmayın, bir kere de TSK nın kararlarına güvenin bu ülke hepimizin.

• "güvenin" işte bu lafa biyerimle gülerim ülkede güvenilcek bişeymi kaldı

ayrıyeten ben bilgi bile yazmadım yorumumda ve sen yanlış bilgi yaydığımı söylüyosun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi skythunderr -- 6 Eylül 2018; 0:1:9 >
  • Kendini zeki sanıp her şeyin en iyisini ben bilirim kafasında olan tipler bu konu altında kesin toplanır sırf muhalif olmak için söz konusu vatan olsa bile yerin dibine sokmak için elinden gelen her şeyi yaparlar!

• skythunderr S kullanıcısına yanıt
    Ben sana yönelik değil genele yönelik yazdım mesajı

Bu arada TSK ve HAVA KUVVETLERİ senden benden iyi biliyor bu işleri çok bilmişlik taslamana gerek yok.

Bu ülke çektiyse sizin gibiler den çekmiştir keşke azalarak bitseniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: skythunderr

başka bir ülkenin geliştirdiği savaş uçağından medet uman hayalperesttir. belki sözleşmesinde bile vardır kontrolünün amerikada olduğunun ve onların istemediği hedefin vurulamayacağı. hazıra o kadar alıştıkki hiç alınmaması gereken şeyleri bile ithal etmeye çalışıyoruz.
    Başka bir ülkenin geliştirdiği savaş uçağı tamlamasının anlamının farkında mısınız yoksa F-35 projesinden hiç mi haberiniz yok?

F-35 'in proje adı Joint Strike Fighther yani uluslararası bir konsoryum tarafından üye ülkelerin tamamının katkısı ile üretiliyor. Projenin bel kemiğini ABD üstleniyor ve bu yüzden en büyük harcamayı da onlar yapıyor.

ABD'nin projedeki en büyük hatası ortak yazılım geliştirmeyi reddetmesi ve sadece ortak donanım üretimini kabul etmesi. Buna zaten Türkiye dahil proje üyesi diğer ülkelerin hepsi tepkili.

ABD'den uçak satın aldığımız falan yok yani. Uçaklar Türkiye adına ABD'de montajlanıyor ve Türkiye'nin üretmediği diğer malzemelerin (ABD dışındaki ülkelerin de) parasını ödüyoruz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Elsa

Başka bir ülkenin geliştirdiği savaş uçağı tamlamasının anlamının farkında mısınız yoksa F-35 projesinden hiç mi haberiniz yok?

F-35 'in proje adı Joint Strike Fighther yani uluslararası bir konsoryum tarafından üye ülkelerin tamamının katkısı ile üretiliyor. Projenin bel kemiğini ABD üstleniyor ve bu yüzden en büyük harcamayı da onlar yapıyor.

ABD'nin projedeki en büyük hatası ortak yazılım geliştirmeyi reddetmesi ve sadece ortak donanım üretimini kabul etmesi. Buna zaten Türkiye dahil proje üyesi diğer ülkelerin hepsi tepkili.

ABD'den uçak satın aldığımız falan yok yani. Uçaklar Türkiye adına ABD'de montajlanıyor ve Türkiye'nin üretmediği diğer malzemelerin (ABD dışındaki ülkelerin de) parasını ödüyoruz.

Alıntıları Göster
    kendi ağzınızla söylemişsiniz yazılımını amerika geliştiriyor, bunun ne kadar önemli olduğunu kavrayamamışsınız heralde.

• quote:

Orijinalden alıntı: skythunderr

kendi ağzınızla söylemişsiniz yazılımını amerika geliştiriyor, bunun ne kadar önemli olduğunu kavrayamamışsınız heralde.

Alıntıları Göster
    O kadar paragraftan bu anlamı mi çıkardınız? Bir daha baştan okuyun

• quote:

Orijinalden alıntı: Elsa

O kadar paragraftan bu anlamı mi çıkardınız? Bir daha baştan okuyun

Alıntıları Göster
    çünki yazılım dışındakiler hikaye, yazılımı sen yapmıyorsan o şey senin değildir nokta.
  • Erdoğan, "Vermezlerse kendimiz üretiriz!" diyordu. Bence bu olabiliyorsa verip vermemeleri önemli değil. Çünkü bu uçak muhtemelen ABD'nin belirlediği hedefleri vuramayacak.
  • Konuyu anlamadım çünkü saçma geldi. Bu proje için türk firmalarından parça alınmış ve 700 milyon dolarlık fatura kesilmiş.
    Tamam da bunları yapacak dünyada bir sürü firma var. Projeden türkiye çıkarılsa bu parçaları üretecek başka firmalara iş verilir. Adamlar parasıyla iş yaptırıyor elbet farklı üreticiler var. Bu parçaların üretiminde tekel ve en ucuz üretim garantisi verdiğimizi de sanmıyorum.
  • Havacılık sistemlerinden gram anlamayan bir güruhun; "istemezse kimseyi vuramazsın" , "bi duşa basıyolla ucagın ziztemleri gitleniyo aga" gibi yersiz, gereksiz, mesnetsiz daha sayamayacağım saçma yorumlarından gına geldi.

• Ülke hepimizin değil. Tek bir ailenin ve yandaşları. Aynı Osmanlı döneminde gibiyiz. O zaman halkın %99'u cahildi. Şimdi %52'si.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ozaman %1 i hayindi şimdi ise % 48 i

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • xD çöpe gitti o paralar desenize. ÜLKEMİ ÇOK AMA ÇOK SEVİYORUM.

• Elsa kullanıcısına yanıt
    ABD'nin ortak yazılımı reddetmesi bence hata değil. Tam tersine diğer ortakların uçağın şifrelerine erişimini engellemek için yaptığı bir stratejik adım. Ortak yazılım olsaydı her ortak şifrelere sahip olacaktı. ABD'nin çıkarlarının dışında bir hareket olursa veya onun için çok önemli bir stratejik noktaya saldırı olursa yazılım onun geliştirmesinde olduğu için o uçaklarla hiçbir şey yapılamayacağı anlamına geliyor. Zaten şu anki yazılım baştan yazılmış ikinci bir yazılım. Orjinal kodlar ve plan Çinliler tarafından çalındı J-31 adında F-35'in kopyasını yaptılar. Silbaştan yazılım yazıldı. F-35'in caydırıcılığı bu bağlamda kalmamıştır.

• Türkiyenin f35 üretiminde katkısı %1in bile altında. Toplamda üretim maliyetleri ve siparişler 100 milyar usdnin kat kat üzerinde ve bizimkiler 700 milyon dolarlık üretimle övünme açıklaması yapmış. Yanlış hatırlamıyorsam bizim f35 siparişlerimiz zaten 10 milyar dolarlıktı ve eğer biz üretim ortaklık anlaşmasından çıkarılırsak israil bile üretebiliyormuş bizden kalan kısmı

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.