Şimdi Ara

F-35’lerin eleştirildiği Norveç medyasında Türk SİHA’ları vurgusu (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
183
Cevap
4
Favori
10.502
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
76 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: xpugur

f22 konusu evet abd kimseye kolay koaly vermiyor, zaten bu yüzden aşırı pahalı... ama f22 en iyisi :)

f35 in radar konusu da, radar izi çok düşük belki ancak bu yerdeki radarlar için mi? havadakiler için de geçerli mi? özellikle f16lara aesa radarları da takılıyor geliştiriliyor...

1 f35 e karşı 3 f16 veya 10-20 siha ... f35 1ini vursa diğerlerini nasıl vuracak? görünmezlik vs kalmıyor... zaten roket atmak için kapakları açtımı radarda daha rahat görünebilir olacak...

@strategen

f35 ile napıcaksın onu bana açıkla .. bi ton şey yazdım neden bizim işimize yaramayacak olduğuna dair...

ayrıca linki de okudum, evet f35 gelişmiş jammer özelliği vs bi ton özelliği var ama sen bunu abd den aldığında abd nin izin verdiği ülkelere karşı kullanabiliyorsun o milyonluk kodun içinde neler geçiyor bilmiyorsun çünkü erişimin ve kontrolün yok.

f35 i olan yunana f35 le mi saldırcaksın? f35 e karşı f35 almanın ne kadar mantıksız olduğunu söylememe gerek var mı? f35 gizli saldırı için, ee bizde f35 olunca bize saldırı yapamıyorlar mı? en fazla bizde geri saldırırız ama f35 le bize saldırana elimizdeki herşeyle saldırırz zaten, f35 ile gizlice saldırmamıza gerek kalmaz...

boş boş keskin nişancı bıçaklı vs gereksiz benzetmeler yapacağına f35 i kime karşı nasıl kullanabilrisin onu açıkla da anlayalım.... ben diyorumki f35 i kullanabileceğin tek ülke RUSYA, yunanistan israile karşı kullanamazsın, belki irana karşı kullanırsın ama yani o da başka risk, iran nükleer balistik vs riskine girilmez, rusyaya karşı savaş başlarsa nato desteklecekse başlar zaten yoksa o riske de girilmez, ee nato destekleyecekse zaten natoda f35 ler var illa bizde olması gerekmiyor, benim aklıma f35 in bizim işimize yarayacağı durum olarak dikey iniş kalkış yapan C versiyonunu gemilerde kullanmak içni alabilriz bize en büyük avantajlı olannı o olur ki biz onu da almıyorduk bildiğim kadarıyla (B sınıfı ya da çok az sayıda C sipariş geçmiştik) siha hatta jet motorlu siha bizim işimizi her türlü görür .......... hatta f35 radar görünmezliği ile ön plana çıkıyor ee sihalar daha küçük radar izine sahip olacak bi de jet motoru ile f35 e tamamen gereksiz hale geliyor bana göre...

https://www.globalsavunma.com.tr/sesten-hizli-jet-siha-geliyor-savas-ucaklari-tarih-olabilir.html

"çalışmaları devam eden Göksungur ise Türkiye'nin gökyüzündeki en hızlı İHA'sı olacak. Saatte yaklaşık 1600 km süratle uçabileceği kaydedilen insansız hava aracı F-16 ve F-4 savaş uçaklarında kullanılan Gökdoğan ve Bozdoğan füzeleri ile de donatılacak. Göksungur’un radarda kendisini F-16 savaş uçağı gibi gösterip, karşısındaki radarların aldatılmasını sağlayabilecek donanıma sahip olması da bekleniyor."

"Göksungur için TUSAŞ tarafından üretilen Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi Şimşek’in motorunun geliştirilmesi planlanıyor. Milli Muharip Uçak’daki pilot, etrafında bulunan İHA’ları da yönetebilecek. İHA’nın saatte yaklaşık 1600 km süratte uçabileceği kaydediliyor."

"""f35 in hızı max 1,960 km/h (Mach 1.6)"""

sihalar daha gelişmeye devam edicek... yunanistanın istediği f35 leri alması 5 yıl var .. o sürede f35 den hızlı siha yapmak mümkün

ruslar da geliştiryor https://en.wikipedia.org/wiki/Sukhoi_S-70_Okhotnik-B 1000km hızı var.

https://owlcation.com/misc/Fastest-Military-Drones-in-the-World en hızlıları listesi, tabi bunlar silahlı olmayabilir

önemli olan iyi yapabildiğimiz sihalara yatırımı arttırmak jet motor gücünü yükseltmek vs..... f35 gecikmiş, haalaa sorunlu ve bizim işimize yaramayacak türden bir uçaktır.

Alıntıları Göster

Altıncı nesil savaş uçaklarının çıkmasından bahsedilen şu dönemde, sen hala it dalaşı üzerinden kıyas yaparsan, öyle "gereksiz benzetmeler" e de kızmayacaksın o zaman.

F-35'in misyonu, korumalı hava sahasına girip, hayati hedefleri vurabilmek. Silah üretim tesisleri, iletişim altyapısı vb... Öyle 3 tane f16 indireyim falan değil. (indirir bu arada). Savaşın kaderini belirleyebilecek şeyler bunlar.

Tıpkı, düşman komutanının, bir keskin nişancı ile vurulması gibi.

Eğer 2. Dünya savaşında, Almanlar, Sovyetlerin ülkenin doğusuna kaydırdığı üretim tesislerini vurabilseydi savaşın gidişatı nasıl olurdu sence? Erişemediler oralara ve Sovyetler orada ürettikleriyle, uzun vadede avantaj sağlamış oldu. F-35 gibi demir perde arkasına sarkabilecek bir silahları olsaydı, çok kısa bir sürede sonuçlanmıştı savaş.

Alıntı

metni:
    f35 i olan yunana f35 le mi saldırcaksın? f35 e karşı f35 almanın ne kadar mantıksız olduğunu söylememe gerek var mı? f35 gizli saldırı için, ee bizde f35 olunca bize saldırı yapamıyorlar mı? en fazla bizde geri saldırırız ama f35 le bize saldırana elimizdeki herşeyle saldırırz zaten, f35 ile gizlice saldırmamıza gerek kalmaz...

Nükleer silahı olan bir ülkeye karşı, neden nükleer silah geliştirilmesi gerekir? Bunun cevabını verebiliyorsan, söylediğinin ne kadar manasız olduğunu da anlamış olman lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi strategen -- 5 Mayıs 2021; 0:11:0 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: strategen

Altıncı nesil savaş uçaklarının çıkmasından bahsedilen şu dönemde, sen hala it dalaşı üzerinden kıyas yaparsan, öyle "gereksiz benzetmeler" e de kızmayacaksın o zaman.

F-35'in misyonu, korumalı hava sahasına girip, hayati hedefleri vurabilmek. Silah üretim tesisleri, iletişim altyapısı vb... Öyle 3 tane f16 indireyim falan değil. (indirir bu arada). Savaşın kaderini belirleyebilecek şeyler bunlar.

Tıpkı, düşman komutanının, bir keskin nişancı ile vurulması gibi.

Eğer 2. Dünya savaşında, Almanlar, Sovyetlerin ülkenin doğusuna kaydırdığı üretim tesislerini vurabilseydi savaşın gidişatı nasıl olurdu sence? Erişemediler oralara ve Sovyetler orada ürettikleriyle, uzun vadede avantaj sağlamış oldu. F-35 gibi demir perde arkasına sarkabilecek bir silahları olsaydı, çok kısa bir sürede sonuçlanmıştı savaş.

Alıntı

metni:

Nükleer silahı olan bir ülkeye karşı, neden nükleer silah geliştirilmesi gerekir? Bunun cevabını verebiliyorsan, söylediğinin ne kadar manasız olduğunu da anlamış olman lazım.

Alıntıları Göster

it dalaşı olayını ben başkası bahsettiği için cevap olsun diye yazdım o kıyası, benim değindiğim nokta o değil oraya sen niye bu kadar takıldın onu anlamadın milyon şey yazdım "it dalaşı" na takılmışsın :) ...

6. nesil savaş uçaklarıda insansız olacak hatta ingilterenin yaptığı modüler yapıda tasarlanıyor... ve 6.nesile geçildiğinni farkındayım o yüzden f35 GEREKSİZ ve GECİKMİŞ diyorum.

"F-35'in misyonu, korumalı hava sahasına girip, hayati hedefleri vurabilmek. " biliyorum, AZ nin sihalarla yaptığı gibi, rusya kasten olaya karışmadı bence sihalarla gerçek savaş ortamında neler olabileceğini görmek istediler...

sen benim soruma cevap vermedin haalaa, f35 i kime karşı kullanacaksın? nükleer silahı olması açısından irana karşı kullanamazsın diye "örnek" veriyorum iranın kafayı sıyırıp nükleer saldırı gerçekleştirme risk var o yüzden f35i irana karşıda kullanamazsın diyorum sen olayı başka yere çekiyorsun, f35 kullanım alanın rusya ile sınırlı ve o zaman bile gereksiz kalıyor diyorum... f35 i kime karşı kullanacağı sorusuna cevap verir misin?

2.dünya savaşı ne alaka, ayrıca bi tarafta f35 varsa diğer tarafta hava savunma sistemi olmayacak mı?... tek taraflı düşünüyorsun.

• En azından 60 adet F-35 ihtiyacımız vardı bu uçakla tb-2 kesinlikle aynı görevler için tasarlanmış değil. F-35 15 kat daha süratli bu şekilde tırmanma oranı da kat be kat yüksek ve acayip bir şekilde radar dalgalarını bertaraf ediyor bunu İsrail'in Suriye operasyonlarında ONLARCA KEZ gördük. İsrail zaten bizden çok daha iyi İHA'lara sahip adamlar salak olduğu için mi F-35I kullanıyor? F-35'e ciddi manada ihtiyaç var şuan. 60 adet alırsak yüksek bakım maliyetlerinden de kaçınmış oluruz herhangi bir tehlike durumunda sayıyı 120'ye çıkarmak da zor olmaz. Bu ülke hala F-4 kullanıyor uçağın tüm parçaları değişmiş yeter artık beni müzeye koyun diye yalvarıyor :)

• PAUL WALKER kullanıcısına yanıt

Ben aliexpressten dolarla ürün alıyorum acaba bu arkadaş başka bir şey mi kullanıyor  

• alamayınca tukaka... alınca o muhteşem şaheser... yandaş medya amma şişirmiş be...

• xpugur kullanıcısına yanıt

F35 olsaydı elimizde, şu anda bile Suriye'de kullanıyor olurduk. Rusya'ya, İran'a karşı kullanabilirdik. Kısaca, F-16 ları kimlere karşı kullanabiliyorsak, onlara işte. Yazılım sıkıntı diyorsan, milli yazılımdan önce de yunanlara karşı da gayet kullanılıyordu F-16 lar. Zamanla F-35 leri de yerelleştirebilirdik.

İkinci dünya savaşı örneğini, düşman hatlarının arkasındaki hedefleri vurabilmenin ne kadar önemli olduğunu anlatmak için verdim. Tek taraflı da düşünmedim ayrıca, F-35 in özelliği zaten hava savunma sistemlerini atlatabilmesi. Bu özellikte bir silahları olsaydı savaş başlamadan bitmişti. Bunu sağlam hava savunmasi olan bir düşmana karşı F-16 larla yapamazsın; sihalarla da yapamazsin.

Hele ki düşmanda F-35 olduğunu düşün. Kendi silah kapasitesi sınırlı ama birkac F-35 in yanına bir duzine f15 koysan, F-35 sağlayacağı aydınlatmayla ve koordinasyonla yüzün üzerinde sihayı dusurebilirsin. Yani swarm göndersen bile fayda etmeyebilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kakarikikiri K kullanıcısına yanıt
    Bu ülkede muhalifler dinlenseydi şuan savunma sanayinin yerinde yeller esiyordu.. Libyada ne işimiz vardı, doğu akdeniz çoktan peşkeş çekilmişti bile, güneyimizde pkk devletçiği ile birlikte amerikaya çoktan komşu olmuştuk ve güneydoğumuzu kaybetmiştik, Azerbaycan topraklarının bir kısmını kaybetmişti ve Ukrayna ikiye bölünmüştü. ;Katar ise suudi arabistan ve BAE'nin eyaleti halie gelmişti. Somalide içsavaş çıkmıştı ve kan gövdeyi götürmüştü. İyi uykular!

• Kanunimurat K kullanıcısına yanıt
    Bas ampuğle

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Richard Parker

Bu mesaj silindi.

Şikayetiniz başarıyla iletildi.

• quote:

Orijinalden alıntı: virtue28

Şikayetiniz başarıyla iletildi.

Alıntıları Göster

Verecek cevabın olmayınca ağlaya ağlaya admin'in yanına koş tabi

Bakıyorum hepsininde profili gizli ,genel merkez talimatı sağlam tabi  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Richard Parker -- 5 Mayıs 2021; 9:59:3 >
  • Richard Parker kullanıcısına yanıt
    Sana cevap verecek seviyeye inecek değilim.

Ne olursa olsun burada rahat rahat küfür edemezsin. Yazdiklarini okumadim bile, son cümle yetti. Birde attigin mesaj sayisina bak...

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: virtue28

Sana cevap verecek seviyeye inecek değilim.

Ne olursa olsun burada rahat rahat küfür edemezsin. Yazdiklarini okumadim bile, son cümle yetti. Birde attigin mesaj sayisina bak...

Sen okumasanda olur .

AKP 'li birisine çiçekli , böcekli davranacak değilim .Verilen cezaya razı olurum merak etme .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Richard Parker -- 5 Mayıs 2021; 10:3:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: strategen

F35 olsaydı elimizde, şu anda bile Suriye'de kullanıyor olurduk. Rusya'ya, İran'a karşı kullanabilirdik. Kısaca, F-16 ları kimlere karşı kullanabiliyorsak, onlara işte. Yazılım sıkıntı diyorsan, milli yazılımdan önce de yunanlara karşı da gayet kullanılıyordu F-16 lar. Zamanla F-35 leri de yerelleştirebilirdik.

İkinci dünya savaşı örneğini, düşman hatlarının arkasındaki hedefleri vurabilmenin ne kadar önemli olduğunu anlatmak için verdim. Tek taraflı da düşünmedim ayrıca, F-35 in özelliği zaten hava savunma sistemlerini atlatabilmesi. Bu özellikte bir silahları olsaydı savaş başlamadan bitmişti. Bunu sağlam hava savunmasi olan bir düşmana karşı F-16 larla yapamazsın; sihalarla da yapamazsin.

Hele ki düşmanda F-35 olduğunu düşün. Kendi silah kapasitesi sınırlı ama birkac F-35 in yanına bir duzine f15 koysan, F-35 sağlayacağı aydınlatmayla ve koordinasyonla yüzün üzerinde sihayı dusurebilirsin. Yani swarm göndersen bile fayda etmeyebilir.

f35 ile suriye diyorsun:D son teknoloji lazım suriye de haklısın :) adamları nsüper hava savunmaları var tabi :) ... hava sahasına İZİN almadan giremiyorsun sorun orada(radarlarda görünebilrilik sorunu değil rusyadan abd den izin almak sorun), ayrıca sihalarla gayet rahat saldırabildiğin açık olan yere niye f35 gibi pahalı bi uçağı riske edesin? bunu bi anla f35 i uyduruk ülkelere karşı kullanmazsın(mantıklı değil), f35 in gizliliği radarlarda görünebilirliği az o yüzden işe yarar ee zaten düzgün bi savunması olmayan yere f16 ile de girersin siha ile de ... yani f35 i suriye de kullansan ne kullanmasan ne... bunu bi değerlendir

yazılım sıkıntı f35 i millileştiriz diye bişey yok sen baya farklı düşüncelerdesin :DDDDD .. abd izin vermedne bi halt yiyemezsin :DD millileştircekmiş zamanla :D hahauhauhauh sana ambargoyu bırak başka şeyler yapar abd :) .. hayal dünyandan bi çık :) .. hee f35 in zamanı geçer eskir abd kodları dağıtır alın kafanıza göre takılın der 20 yıl sonra o zaman olur o :)

irana karşı kullanabilrisin ama adam kafayı sıyırıp nükleer füze atar napcağı belli olmaz o yüzden f35 irana karşı kullanamazsın diyorum niye anlamıyorsun? ... rusyaya karşı diyorsun sana açıklıyorum yine anlamamazlıktan mı geliyon okumuyon mu? rusyaya karşı f35 in olsa ne olmasa ne, rusyaya karşı nato olarak savaşacaksan f35 nato ülkelerinde var ve senin yanında olacak, natosuz rusyaya karşı savaşmayı düşünüyorsan zaten geçmiş olsun, bi de rusyanın hava savunması suriye dekine benzemez :))

mantıklı cevap bekledim gelmedi...

milli yazılım öncesi f16 ları yunanlara karşı kullanabiliyorduk??? ne zaman savaştık ki? sen olayı niye anlamıyorsun??? SAVAŞ sırasında bi halt yiyemezsin abd istemezse, ayrıca f35 in yazılımı ile dünyada başka hiç bi aracı karşılaştıramazsın, yani tamamen abd nin elinde!!

f35 i s500 veya diğer bilinmeyen gelişmiş hava savunma sistemlerine karşı kullanan oldu mu? sonucu bilinmiyor niye bu kadar güveniliyor ki f35 e?

" F-35 in yanına bir duzine f15 koysan" hop radarda kabak gibi belirirsin :) f35 in radar görünebilirliği düşük ama yanında başkaları olursa f35 de dikkati çekecektir, f16 lara aesa yı da koyduğumuz düşünülürse, dediğin olay zor :)

• quote:

Orijinalden alıntı: Richard Parker

Sen okumasanda olur .

AKP 'li birisine çiçekli , böcekli davranacak değilim .Verilen cezaya razı olurum merak etme .

Alıntıları Göster

Sana birde blok yapayim, kendi kendine cikarimlarda bulunmaya devam edersin  

• Haha kaçmış
    Mabadi ateş aldı tabi ,gerçekler böyle acıtır işte
    Daha çok bir yerleriniz acıyacak sizin . O ektiginiz nefret rüzgarı firtana olacak bile

Boş boş yorum yapmayın , yukarıda yazdıklarıma verecek cevabınız yoksa görmezden gelin
    Göz görmeyince gönül katlanır.
    Yoksa yukarıdaki şahıs gibi kıçının üstüne oturduğunla kalıp ,korkakca kaçarsın

• Sihalarımız gerçekten çok başarılı ancak f-35e kıyaslanması aşırı mantıksız

• Zorunlu yayın serisi :) yazık bunlarıda yayınlamasanız heralde piyasada habercilik yaptırmazlar sizede bu havuzcular

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.