Şimdi Ara

F-35'lerdeki Türk bayrakları sökülecek (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
2.259
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • F35 lobisinden paramı aldın böyle savunmaya geçtin furkan bey?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • BlackGhost12 kullanıcısına yanıt
    Yine lobiye döndü olay başka bir savunmanız yok işinize gelmeyince lobi ama gerçekler bu. Para alsaydım dolar alırım türkiye ye dolar girdiği için bana teşekkür etmeniz gerekirdi hayaller ea games hayatlar f16 olunca sıkıntı tabi hadi su-57 yi 4 senede revize ettiler, aldık. Sürmeyi bilen pilot var mı? Wasd shift ve space ile sürülmüyor o uçaklar, en az 2 sene sıfırdan başlayarak eğitimi var. Eğitim uçakları envanterine rus uçakları eklemesi ve eğitimi var...

Neyse f35 lobisinden para alayım ben sizde oturup bf oynayarak ülkeyi kurtarın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SomeoneWhoCares -- 16 Ağustos 2018; 15:48:56 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-C834D35AF

Hocam evette vermemeleri iyi oldu bence. Bizim bişeyler yapmamız için olması gerekiyor bunların. İnsansız hava araçları en güzel örnek. Çok kısa bir sürede geliştirildi. Avrupadaki en büyük filo bizim. Ben bu hızı genç ve dinamik nüfusumuza bağlıyorum. Keşke eğitim sistemimiz daha stabil olsaydı. Stabil olmayışı engel değil bana göre. Herşey bize verilen eğitim değil. Önemli olan bir insanın kendi isteğiyle kendini geliştirebilmesi. En basit formülü çözemeyen birisine ne mezunusun diye sorsan üniversite mezunuyum der :)

Eğitim eğitim eğitim. Türkiyenin genç bir nüfusu var bunu kullanması gerekiyor.

haklısın hocam yerli jet işine girsek dünyaya satsak sadece bundan bile kalkınırız

ama genç nufus hakkındaki düşüncene katılmıyorum Türkiye avrupalı ülkelerden ortalama 2 kat hızlı nufus artışına sahip ama aradaki fark sokaktki it kopuk keko takımı nesil kalitesi giderek düşüyor genç nufus ve nufus artışı kesinlikle iyi değil şuan

ülkede nefes alacak yer kalmadı nufus max 50 milyon falan olmalıydı şuan bence

• Deadwood kullanıcısına yanıt
    Ben f-35 leri f-16 ya kaydırıp f-16 ları da f-4 statüsünde kullanılacağını sanıyordum. Tfx üretildiğinde de iki envantere de ek olarak tfx ler eklenecek şeklinde. Eğer sizin dediğiniz gibiyse tfx sanırımf-4 lerin jilete dönüşmesine yetişemeyecek.

• hamza5806 kullanıcısına yanıt
    Hocam bende memnun değilim. Aslında ikimizde mutabıkız. Fakat çözümün eğitim olduğunuda belirttim :)

• Israil coktan dahil oldu projeye, turkiyenin ustlendigi parcalar abd ve israil arasinda paylastirilacak.

Daha once dedigimin arkasindayim, turkiyeye tazminat odenmeyecek. Tam tersine, projede yasanacak gecikmwyi tazminat olarak turkiyeye odettirebilirler. Nihayetinde s400 alarak projeyi tehlikeye atan turkiye kagit uzerinde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • REV0 R kullanıcısına yanıt
    Bende sizi etiketleyecektim hocam ilk öneri çıktığında konuyu açan sizdiniz değil mi

Düzenleme: burdan sorayım bari tfx için hazir abd yi karşımıza almışken ab ile yakınlaşıp Eurofighter ile teknoloji transferi yaparak durumu lehimize çevirebiliriz diye düşünüyorum, sizin bu konuda fikriniz ne? Yani abd yine tcg muavenet te yaptığı adiliği tekrar yaptı, hava savunma sisteminde seçeneğimiz varken 5. Nesil avcıda seçeneğimiz olmadığı için direkt kesti ipini. Motor zaten typhoon a güç veren motor olacak bildiğim kadarıyla, savaş sistemi ve kompozitte de yardım alsak daha mantıklı ve daha emin ilerlemez miydik?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SomeoneWhoCares -- 16 Ağustos 2018; 15:3:45 >
  • şu tfx olayı hızlıca olmazsa gg

• ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RustyCohle -- 12 Ocak 2021; 19:33:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BekirTemel

şu tfx olayı hızlıca olmazsa gg
    Ayhan hocaya göre; 2026-2027 gibi test uçuşlarına başlar. (https://www.youtube.com/watch?v=sstr1sSZrTw&feature=youtu.be&t=1110 )

2-3 seneye olacak şeyler değil.Umarım ağırlık verilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bualix

Ayhan hocaya göre; 2026-2027 gibi test uçuşlarına başlar. (https://www.youtube.com/watch?v=sstr1sSZrTw&feature=youtu.be&t=1110 )

2-3 seneye olacak şeyler değil.Umarım ağırlık verilir.

işimiz zor.

• quote:

Orijinalden alıntı: SomeoneWhoCares

Bende sizi etiketleyecektim hocam ilk öneri çıktığında konuyu açan sizdiniz değil mi

Düzenleme: burdan sorayım bari tfx için hazir abd yi karşımıza almışken ab ile yakınlaşıp Eurofighter ile teknoloji transferi yaparak durumu lehimize çevirebiliriz diye düşünüyorum, sizin bu konuda fikriniz ne? Yani abd yine tcg muavenet te yaptığı adiliği tekrar yaptı, hava savunma sisteminde seçeneğimiz varken 5. Nesil avcıda seçeneğimiz olmadığı için direkt kesti ipini. Motor zaten typhoon a güç veren motor olacak bildiğim kadarıyla, savaş sistemi ve kompozitte de yardım alsak daha mantıklı ve daha emin ilerlemez miydik?
    Bendim evet

Diger konuda da yazdim aslinda. Ben ABD/AB ikilisinden Rusya isin icinde oldugu surece yuksek teknoloji urun alinacagini sanmiyorum. Buna ucak, tank, muhtelif parcalar da dahil.

Su an yapilan AB guzellemelerinin de ici bos. AB'nin bize su an sempati gostemesinin sebebi Iran'a komsu olmamiz ve hali hazirdaki multeci sorunu. Turkiye Suriyelileri ulkesinde tutarak AB'de olusacak bir nevi sol iktidar dominosunu engelliyor.

Bunun disinda Iran'a ulasabilen ve diger ulkelere nazaran "daha az" sorunu olan tek ulkeyiz komsu olarak.

3cusu ise, AB menseyilli bankalarin cogu Turk bankalarinin ya sahibi, ya buyuk oranda hissedari. Aktif olarak 80 milyar dolara yakin para direkt veya dolayli olarak Turkiye'deki bankalara gomulmus.

Dogal olarak, ambargolara karsi Turkiye'nin yaninda yer almak AB'nin cikarina.

Isin askeri yonune donersek, Isvec Gripen uretiyor, Rusya'nin dibinde. F35 neden gelmiyorsa, Isvec Gripen'i o sebepten vermez.

Fransa'nin Rafale'i var. Rafale Libya'da aktif olarak kullanildi. Sahsen alinmasi en yuksek ucaklardan birisi olsa da, Rafale de kisitli stealth teknolojisine sahip. Fransa bunu goze alip Rafale verir mi ? Verebilir de vermeyebilir de. Ucak konusunda wild card Fransa.

EF2000'lere gelirsek. Hali hazirda 2000 uzerine bindirilmis bir ucak projesi vardi, buna ne oldu bilmiyorum. Lakin Ingiltere Tempest'i duyurdu. Tempest, EF2000'lerin yerine gelecek yeni nesil ucak. Dogal olarak EF2000 eski teknoloji denilebilir amiyane tabiriyle, bu ucaklar iskartaya cikacak cunku.

2020-25'den itibaren EF2000'ler emekli olacak, bu sure zarfinda F35-EF2000-Tempest'in seri uretim modeli olmasa da deneme ucuslarinda ayni havayi soluyacaklar.

Turkiye EF2000 alir mi ? F16 varken EF2000'nin mantigi nedir. En yakin ve alinmasi en mantikli ucak Rafale'dir bana gore. Kaldi ki o da 5ci nesil degildir yanlisim yoksa, 4+ diye gecer.

F35 ise 5ci nesil, Tempest 6ci nesil.

S400 yuzunden kendi ayagimiza SIKTIK, bu kadar acik. Yapilan onca yatirim cope gitmesinin disinda, ABD'nin ve JSF ortaklarinin cikip "sizin yuzunden proje gecikecek, ucagi tehlikeye attiniz" diyerek Turkiye'ye dava acmasi olasiligi da var.

Bunun disinda havuz basininin bu aralar pohpohladigi AB ulkeleri, esasen Trump'a F35 konusunda baski yapan ulkeler. Bazi baltik ulkeleri var ki (ki ABD'nin usleri var burada), F35 alici olarak gerek alim gerek usler uzerinden F35'ten Turkiye'nin S400 oldugu surece cikarilmasi konusunda baski yapti. Bunlar cok bilinmiyor Turk basininda.

F35 konusunda karari sadece Trump vermedi, bunun arkasinda S400 ve mukabil sistemleri kullanan agresif komsulara karsi F35 alan ulkeler Trump'a en cok destegi veren ulkeler oldu. Zaten iptal sonrasinda zart diye Israil'in "Biz Turkiye'nin boslugunu kapatiriz" demesi de bununla alakali.

Ben "Turkiye'yi F35 den cikaracaklar" deyip konuyla ilgili haberleri mumkun oldugunca paylasirken, gerek bazi uyeler, gerek de Turkiye'nin tepesindekiler "Biz ortagiz yok oyle, biz aliriz S400 sesinizi cikaramazsiniz" diyerek yuksekten salladilar.

Sonuc olarak projedeki varligimiz askiya alindi. Simdi devlet erkani cikip "Yok efendim biz hala F35 projesindeyiz, yok oyle sey" falan gibisinden garip aciklamalar yapiyor Trump'in imzaladigi kararname ortadayken.

Ayni kararnamede Pentagon'dan "90 gun icinde Turkiye'nin cikarilmasi sonrasinda proje nasil devam edebilir" konusu uzerinde rapor isteniyor halbuki. Yani, Turkiye artik F35'de yok. O raporda da muhtemelen "Turkiye'siz bir sey yapamayiz, biteriz" yazmayacak.

Israil'e bazi parcalar ihale edilecek, bazilari ABD'de uretilecek. F35'in bakim ussu de ya Yunanistan'a ya da Avrupa'nin merkezinde bir yere (ben yine de Ingiltere olacagini iddia ediyorum) kaydiracaklar. Mesele boylece kapanacak.

Turkiye daha olayin ciddiyetini kavramis degil.

Rafale satilmadi diyelim, Ingiltere de "Kusura bakma Rusya bizim ulkemize insanlara suikast duzenliyor, sizle Rus silahlariniz varken ortak olmayiz" derse, ucak alacagimiz ulke yok.

Cin'in ucaklari kendine yetiyor, Su57 desen iptal edilmis. Geriye Pakistan'in Thunder ucagi kaliyor. Yine ayni yere donuyoruz o zaman da, F16 varken neden daha kotu bir ucak alalim.

• İncirlik üssüne inen ABD uçaklarına el koyarız bizde
  • REV0 R kullanıcısına yanıt
    Aynı şekilde düşünüyorum ama ab konusunda sırf mülteciler değil, amerikanın kendisini ab nin deyim yerindeyse babası olarak görmesi ve emirler vermesi. Fransa ve almanya bu durumdan oldukça hoşnutsuz. Bunu lehimize kullanabiliriz diye düşünmüştüm ama haklısınız ruslardan kaynaklı bir çekingenlik var. Abd yi karşımıza almamız çok zamansız oldu maalesef.

Bu arada 4+ değil 5 olarak geçiyor ama su57 statüsünde, elektronik ve harp olarak 5. Nesil radar izi olarak değil.

Bakalım inşallah bir çıkar yol bulunur hem 5. Nesil avcı için hem şirketlerin arge için harcadığı zaman ve nakit için hem de elimizde "patlayan" mühimmatlar için.

• quote:

Orijinalden alıntı: Deadwood

F16 lar için daha zaman var F35 leri F4 ler yerine koyacaktık. Şimdilik F16 larla idare ettik diyelim 5-10 yıl sonra F16 larında ömrü tükenmeye başlayacak. Her ne kadar yenileme yapsan da bir yere kadar..
    F-35'ler sadece F-4 değil F-16 B30 ve B40'ların da yerini alacaktı. 2030 yılında B30 F-16'lar emekli edilmeye başlanacak.
  • Neden sevindiniz onu anlayamadım ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.