Şimdi Ara

Eylül ayında yaşanacak büyük öğrenci sefaleti [Barınma-Açlık-Ulaşım vs.] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
5
Favori
2.259
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu arada 30k girerseniz rahat burs bulunur.

• otuzayeteyabtimlanetolsun kullanıcısına yanıt
    Asla.
    Edit: kyk ya da aile evi değilse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilemiyorumaltanb -- 23 Haziran 2022; 18:31:52 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • E geçen konularda 1.5k 2k konuşuluyordu.

3 ay enflasyonu da ekleyin. Yaz geçecek ama boş geçmeyecek.

Dönem başlamadan burslarda artış bekliyorum. Yoksa

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bırakın üniversiteyi, çapayı cerrahpaşayı tusta tercih etmiyor millet “asistan maaşı” ile geçinemeyeceği için. Fatih’te suratına bakmayacağın dairelerin kirası dahi 4-5 bin tl şu an.

İstanbul’a il dışından gelip özel yurt/ev kalacak herkese Allah kolaylık versin.

Geçen sene aylık 2400₺ olan yurt Eylül’den itibaren aylık 5000₺ istiyor sadece kahvaltılı ve 3 kişilik oda.

• bilemiyorumaltanb kullanıcısına yanıt

Okul yurdu 700 falan olsa kaliyo 3.3k.Spora gidicem onun yemegi en cok para harciyacagim sey olur buyuk ihtimal.Gerçi bunu konusmak icin cok erken gidecegim sehir okuyacagim okul belli degilken

• Okuduğunuz üniversite ve bölüm, yaptığınız masrafa değmeyecekse, gelmeyin abi.

Bizim zamanımızda (1997) üniversite dedin mi, itü, odtü, iü, marmara, ytü falan gelirdi akla.
    Abuzittin üniversitesi nedir abi?
    Abuzittini kazananar hiç boşuna ailelerini kandırmasınlar.

Diğer konuda baktım adam yazmış "bira, kokteyl, nekşfiliş, disney+"
    Vakit bulursa bir ara ders çalışır heralde.

• Ribas0 kullanıcısına yanıt

İzmir’de de durum aynı yıllık 17.5k olan 4 kişilik yurt odamın bu seneki fiyatı 45k ve her hafta neredeyse 5k artmaya devam ediyor

Yemekhane yemeği yetersiz dışarda yemek yemek lüks haline gelmiş üstüne diş hekimliği masrafları gerçekten kabus gibi bi ülkedeyiz

• Sıkın kendinizi arkadaşlar bu hükümet değişirse dolar direkt %20 düşer

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Daneres kullanıcısına yanıt
    Hocam ben de izmirde özel yurtta kalıyorum fiyatlar çok korkunç seneye napmayı düşünüyosunuz

• otuzayeteyabtimlanetolsun kullanıcısına yanıt
    Okul yurdu çıkar umarım bizde torpil muhabbeti dönüyor bilemiyorum.

• Einar Solberg kullanıcısına yanıt

Avrupa da da 18 yaşından büyüksen aile fertlerinin çoğu seni kapı dışarı ediyor. Yani kendi ayakların üzerinde dur diyor. Haaa bazı aileler yine kendi evladı diye beraber kalabiliyorlar ama çoğunluğun kafa yapısı, artık 18 yaşını bitirdin, bu sana öğrettiklerimiz ile kendi yolunu çiz oluyor.

Yalnız aradaki fark şu. 18 yaşını bitiren bireyler. Okuyorsa, bir dünya okul yardımı. İşsizse ve iş bulamiyorsa, devlet iş bulana kadar maaş bağlıyor. Sonra iş buluyor. Yani o işleri hep devlet hallettigi için , Avrupa da 18 yaşına gelince bireyler korkmuyor. Aylık kazancı ile araba alabiliyor. Evlense bile en düşük maaş ile evini rahat geçindirebiliyor. Yani aile, 18 yaşından sonra çocuğuna bakmak istemese bile, hükümetine güvendiği için, hala daha çocuğumuza evde alalim, arabada alalım, daha bu evlenecek parada lazım kafasına girmiyorlar.

Bizde ise ömür boyu çalışsan okuyamıyorsunda, evde alamiyorsun, arabada alamiyorsun, evlilik bile lüks bu devirde.

• A NEW LIFE kullanıcısına yanıt
    %20 düşse bile hala 13 küsür oluyor

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • bilemiyorumaltanb kullanıcısına yanıt

Ev tuttum hocam arkadaşımla şansa baya güzel bi ev buldum 3.5 kirası

• nerden buluyorsunuz yaw bi çevremle ben mi bulamıyoruz, hepsi kopuk bacak ölü aile üyesi ve kyk bile almamak istiyo

• Olm ben nasıl okucam lan babam max 1k gönderir belki o da acırsa yani belki de hiç göndermez

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Özel yurtlarda kalmanıza gerek yok kyk yurtları 375 lira mis gibi yemek dahil he kalacaksan da 5000 lira kiraya ortak bulacaksın

• geçen sene bana 5k yedekten bazı tanıdıklarada 10-15k yedekten çıktı, istesende gidemiyosun

• İlginç.

• Bak bak heinz ketçap almış sefalet diyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Efsanelerölmezunutmayın E kullanıcısına yanıt

Hayır yanlış biliyorsun. Ne diyorum sana, Avrupa'da ortalama evden çıkma yaşı 26 - 27. Bizzat Avrupa istatistik ofisinin verisi bu.

https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/edn-20210812-1#:~:text=In%20the%20EU%2C%20on%20average,average%20earlier%20than%20young%20men.

Sadece o da değil, redditte de bu durum hakkında başlıklar okudum, youtubeda videolara baktım, 18 yaşında evden atılmak Avrupa ülkelerinin çoğunluğu için geçerli değil. Avrupada bile durum böyleyse, Türkiye için normal evden çıkma süresi ne olmalı sen hesap et. Dediğin gibi ne ev alabilirsin ne araba.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.