Şimdi Ara

Eylül ayında yaşanacak büyük öğrenci sefaleti [Barınma-Açlık-Ulaşım vs.]

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
5
Favori
2.258
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu şartlar altında kendi memleketinde üni okumayı bırakıp başka şehire gidenlere geçmiş olsun şimdiden

Ortalama otobüs biletleri : 600TL

İstanbul da 1+1 kiralık daire eşyasız (konuma göre değişmekle beraber) ortalama : 5000TL

ortalama yurt fiyatları : 3000-5000tl (aylık) = ort. 4000tl diyelim

Şehiriçi Ulaşım için aylık akbil : 110tl - bazı illerde 250-300tl (evet öğrenci)

Hiçbir şey yapmadan kafadan 5-7k TL gitti bile

Makarna fiyatları :

her gün 1 paket makarna 30*7,9tl = 237tl + 500ml su(pişirmek için - musluktan al 25kr)*30 = 244.5

ketçapsız makarna olmaz = haftada bir 20tl * 4 = 80tl

324.5TL (Sadece makarna + ketçap )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TidyTie -- 23 Haziran 2022; 12:50:26 >

• Avrupa da da 18 yaşından büyüksen aile fertlerinin çoğu seni kapı dışarı ediyor. Yani kendi ayakların üzerinde dur diyor. Haaa bazı aileler yine kendi evladı diye beraber kalabiliyorlar ama çoğunluğun kafa yapısı, artık 18 yaşını bitirdin, bu sana öğrettiklerimiz ile kendi yolunu çiz oluyor.

Yalnız aradaki fark şu. 18 yaşını bitiren bireyler. Okuyorsa, bir dünya okul yardımı. İşsizse ve iş bulamiyorsa, devlet iş bulana kadar maaş bağlıyor. Sonra iş buluyor. Yani o işleri hep devlet hallettigi için , Avrupa da 18 yaşına gelince bireyler korkmuyor. Aylık kazancı ile araba alabiliyor. Evlense bile en düşük maaş ile evini rahat geçindirebiliyor. Yani aile, 18 yaşından sonra çocuğuna bakmak istemese bile, hükümetine güvendiği için, hala daha çocuğumuza evde alalim, arabada alalım, daha bu evlenecek parada lazım kafasına girmiyorlar.

Bizde ise ömür boyu çalışsan okuyamıyorsunda, evde alamiyorsun, arabada alamiyorsun, evlilik bile lüks bu devirde.

Bırakın üniversiteyi, çapayı cerrahpaşayı tusta tercih etmiyor millet “asistan maaşı” ile geçinemeyeceği için. Fatih’te suratına bakmayacağın dairelerin kirası dahi 4-5 bin tl şu an.

İstanbul’a il dışından gelip özel yurt/ev kalacak herkese Allah kolaylık versin.

Geçen sene aylık 2400₺ olan yurt Eylül’den itibaren aylık 5000₺ istiyor sadece kahvaltılı ve 3 kişilik oda.
  • bu benim kaderim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-8F397F6D3 -- 23 Haziran 2022; 12:48:9 >
  • Geçen yıl tercih döneminde aynen bu muhakemeyi yapmıştım ve kendi şehrimde kalmayı seçmiştim.bir yıl geçti neredeyse.kesinlikle - leri var ama + ları daha fazla.zaten gelen yerlerde bana pek bi şey katmazdı

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • istte 4k yetermi la

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bildiğim kadarıyla o yazıdğın fiyattaki özel yurtlar da kyknın 5. 6. seviye yurtları kadar bile kaliteli değil. ranzalı, masalarla yataklar arasında duvar yok banyo wc ortak. Yemekler nasıldır bilmem ama

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunları siz niye düşünüyonuz olum babanız o gece vermicekti suyu o zaman a q yollıcak tabi parayı

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 18 yaşından itibaren ailenin üzerinizdeki maddi sorumluluğu %0.

• yok hocam ölene kadar ailenin birbirilerine sorumlulukları vardır. Bugün sen üni okuyorsun ailen yardım eder yarın mezun olursun işe girersin ailen sıkıntıya düşer sen onlara yardım edersin. Aile içinde çıkar aranmaz.

• Paran varsa git

Paran yoksa şehrinde tıp oku Eylül ayında yaşanacak büyük öğrenci sefaleti [Barınma-Açlık-Ulaşım vs.] 

bu kadar basit.

• otuzayeteyabtimlanetolsun kullanıcısına yanıt
    Yurtta kalıp alkol sigara kullanmayacaksan eğlence anlayışın sinema çıkışı burgerking'se yeter.

• makarnaya nasıl ketçap sıkabilirsin ucube misin nesin sen

• sizce İstanbul'dan baska sehire gidilir mi

• istanbul'da okuyacak biri net işe girmesi lazım bu şartlar çok kötü ben şahsen ankarada aile evinde kalmayı tercih ettim.

• Guest-4h062020 G kullanıcısına yanıt
    Yok öyle bir şey, ABD dışında hiçbir ülkede 18 yaşında ailenden ayrılmak normal bir şey değil. EU'da aile evinden çıkma yaşı ortalama 26 - 27.
    18 yaşından sonra ailenin çocuğa bakma zorunluluğu olmasa burs verilirken ailenin durumuna bakılmazdı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-4h062020

18 yaşından itibaren ailenin üzerinizdeki maddi sorumluluğu %0.

Nah öyle

• Kendi şehrinizde kalın zenginseniz ayrı mesele

• akp'ye oy verince gelen pişmanlık hissiEylül ayında yaşanacak büyük öğrenci sefaleti [Barınma-Açlık-Ulaşım vs.] 

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.