Şimdi Ara

Excel yardım örnek ektedir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
281
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba hergün oluşan siparişlere göre sabit bir taslak oluşturup günlük kullanabilceğim bir excel tablosu oluşturmak istiyorum.

Excel Çalışma kitabim üç sayfadan oluşmakta
    1-)ÜRÜN_FİYAT(Haftalık D Sutunu değişmektedir)
    2-)SİPARİS (Günlük olarak gelmektedir)
    3-)FATURA(Günlük dağıtıma göre faturalandırılacaktır)

FATURA sayfasında Malzeme adı altında giden ürünleri elle yazdıkca(D2 Sutunu) C2 Sutununa verileri ÜRÜN_FİYAT sayfasından A2 sutunundaki o ürüne ait kodu ve H2 Sutununa da o ürüne ait fiyatı yine ÜRÜN_FİYAT sayfasından alıp otamatik yazacak miktar kısmını giden sevkiyata göre elle doldurcam?

http://s2.dosya.tc/server5/q4q5sv/Kitap2.xlsx.html

• Elindeki excel'i göremediğim için (iş yerinde verdiğin linki açamıyorum) tasarımı neye benziyor bilmiyorum.

Ancak, senin aradığın şey, INDEX ve MATCH fonksiyonlarının bir arada kullanılması.

şu linkte, sayfanın başında daha bir örnek var, bazı ülkeler, başkentleri ve başkentlerinin nüfusları verilmiş.

https://www.ablebits.com/office-addins-blog/2014/08/13/excel-index-match-function-vlookup/

altında da Japan yazınca Tokyo'nun nüfusunu veren bir örnek INDEX-MATCH formülü var. inceleyip, sonuç alabilirsin diye düşünüyorum.

• Teşekkür ederim tam anlamda mantığını kurup otutturamadım ama basitçe bir formul yazdım fakat ne o ürüne ait kod yazdı nede o ürününün fiyatını açamadığından dolayı resim paylaşıyorum.

C2 hücresinin formulü : =EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(D2;$K$2:$K$137;0;0));0;DÜŞEYARA(D2;$K$2:$K$137;0;0))
    (yapmak isteğim D sutununa yazdığım ürünlerin kodunu K sutunundan(L deki ürünle eşleşip alması)

H2 hücresinin formulü : =EĞER(EHATALIYSA(DÜŞEYARA(D2;$L$2:$N$137;3;0));0;DÜŞEYARA(D2;$L$2:$N$137;3;0))
    (yapmak istediğim D sutununa yazdığım ürünlerin fiyatını N sutunundan(L deki ürünle eşleşip alması)

bide büyük küçük harf takılmaması , D3 Hücresine ananas yazdığımda H3 fiyat 5.76 geldi fakat diğerlerine gelmedi ?

• adım adım anlatmaya çalışacağım. senden fazla bildiğimi düşünmüyorum, sadece araştırdım.

1. Düşey ara fonksiyonu ile olmaz.

2. görüntüsünü yapıştırdığın excelde I1 hücresine Toplam Fiyat yaz.

3. exceline yeni bir sayfa ekle, sayfa adı Sayfa2 olsun. bu isimde bir sayfa varsa, onu da kullanabilirsin. içi boş olsun ama.

4. K-L-M-N sütunlarında yer alan ürün-fiyat listeni, Sayfa2, A-B-C-D sütunlarına denk gelecek şekilde taşı.

5. ilk sayfaya geri gel. giriş yapıp, diğer bilgilerin otomatik olarak yazılacağı sayfaya. C2 hücresine giriş yapacağın sayfaya.

6. H2 hücresine gel. şu formülü yaz.

=INDIS(Sayfa2!$A$2:$D$11,KAÇINCI(C2,Sayfa2!$A$2:$A$11,0),4)

7. D2 hücresine şunu yaz

=INDIS(Sayfa2!$A$2:$D$11,KAÇINCI(C2,Sayfa2!$A$2:$A$11,0),2)

8. G2 hücresine şunu yaz

=INDIS(Sayfa2!$A$2:$D$11,KAÇINCI(C2,Sayfa2!$A$2:$A$11,0),3)

9. I2 hücresine şunu yaz

=H2*F2

10. I2, G2, H2, D2 hücrelerine tek tek tıkla. yanlarındaki minik noktayı kullanarak, formülleri aşağı doğru istediğin kadar uzat.

11. exceli kaydet.

12. denemek için c2 hücresine, istediğin ürünün adını değil, ürün kodunu yaz.

çözüldü mü?

doğru yaptınsa çözülmüş olmalı.

okumaya devam et şimdi. önemli birkaç nokta daha var.

formüllerin ingilizce orjinalleri bunlar

=INDEX(Sheet2!$A$2:$D$11,MATCH(C2,Sheet2!$A2:$A11,0),4)
    =INDEX(Sheet2!$A$2:$D$11,MATCH(C2,Sheet2!$A2:$A11,0),2)
    =INDEX(Sheet2!$A$2:$D$11,MATCH(C2,Sheet2!$A2:$A11,0),3)

Dikkat etmen gereken noktalar:

Sayfa2'ye yazdığın ürün kataloğunun hangi satırlar arasında olduğu ÇOK ÖNEMLİ.

benim örneğimde 2. satırdan başlayıp 11. satıra kadar giden bir katalog alanı var. formül içinde bu alanı iki yerde kullandım ve şöyle kullandım.

$A$2:$D$11 ve $A2:$A11

senin katoloğunda en fazla kaç ürün olur? 100 mü?

aralığı şöyle tanımlamanı tavsiye ederim.

$A$2:$D$111 ve $A2:$A111

100 satıra ürünlerini ve fiyatlarını yazacaksın ama ben 10 satır da avans verdim, 110 satırlık bir alan tanımladım.

büyük küçük harf demişsin. o kadarına da kasmadım birader, onu da sen kendin bul :)

tavsiyem, isimden değil, sayısal olan ürün kodlarından gitmen.

• Teşekkür ederim tüm adımları dediğin gibi uyguladım fakat #AD? hatası aldım tüm hücrelerde

Ankara Haftalık Fiyat.xlsx - 12 KB
  • link verdiğin dosya bir exe'ye çıkıyor. açmadım.
  • AD hatası veriyorsa, formüllerde kullandığın referanslarda sıkıntı olabilir.
  • Arkadaşlar ortak alana mesaj atmayı beceremedim, ama excelle ilgili bir sorum var. Veri dosyasında sıralama yapmak isteyince sıraladığım sütünü ve yanındaki 1-2 sütunu sıralıyor geri kalan veriler değişmeden sabit kalıyor. buna neyin sebep olduğunu ve nasıl çözeceğimi bilemedim, veri dosyası biraz yüklü ama bugüne dek böyle bir sorun olmamıştı. teşekkürler
  • ilk problemi mi yüzde doksan çözmüş bulunmaktayım, şuan sipariş forumlarını tek sayfada toplu halde getirmeliyim.

https://www.dropbox.com/s/3608e0lsqg9ptdx/deneme.xlsx?dl=0

Sayfa1-Toplu liste oluşcak mağazalara göre
    A Sutunu ürün isimleri buluncak B-C-D ve diğer sütünlarda Sayfa2, Sayfa3 gibi sayfaların I sutunundaki rakamları Sayfa1 aktarcak.

Örneğin Sayfa2'de F2'de(karpuz) I2 hücresindeki 40 rakamı, Sayfa1 A55 hücresindeki karpuz ile eşleşip o sayfada B55 40 rakamını otomatik yazması yine aynı şekilde Sayfa3'de F5'de karpuz I5 hücresindeki 500 rakamı, Sayfa1 A55 hücresindeki karpuz ile eşleşip o sayfada C55 500 rakamını otamatik yazması

excel çalışmamdan bi kesit
    Excel yardım örnek ektedirExcel yardım örnek ektedir

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.