Şimdi Ara

evrimin temel kanunları (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
396
Cevap
0
Favori
5.286
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    ''Bir dinci ile evrim tartisiyorsaniz sunu bilin ki tartistiginiz konu asla evrim degil, din.''
    derken, böyle genelleme bana doğru gelmiyor.
    yabancı yaratılışçı sitelere girip, tartıştığınızda, onlarında bu durumdan şikayetçi olduğunu göreceksiniz.
    ''Ne yani hristiyanız diye biyoloji, paleontoloji, kimya, tıp, evrim konuşmayalım mı'' mealine cevaplar vereceklerdir ki haklılar bence.
    Dolayısıyla sizin tabirle bir ''dinci'' ile evrimi değil dini tartışırsınız aslında demek pek hakkaniyetli değil!
    Ayrıca bu örneğe karşı, C. Şengörün ''ben inanmadığım için o örneği (big-bang) almak zorunda değilim gibi cevaplarda aynı kapıya çıkıyor.
    Yani anlatmak istediğim şey, (eğer yanlış tabir olmazssa) ''yobazlık'' her iki taraf içinde söz konusu!

Diğer bir konu ise bazı evrim savunucularının (hepsi değil tabi) ''aksini ortaya koyun'' gibi saçma sapan cevapları da pekte mantıklı değil,
    Nedemek bu peki?; mesela birisi çıktı tv de ''ilk canlı şöyle oluştu böyle oluştu'' diye salladı, karşı çıkılınca buna, yanındaki de ona destek için ''ozaman aksini ortaya koyun'' gibi saçmaladı. Yani sen sallayacaksın, sonrada bana aksini ortaya koy diye zırvalayacaksın!
    Yani sallamak serbest ama yaratılış diyince ''sen orda bi dur'' demek olur bu.
    Asıl sorun burdan çıkıyor bence. Bu yüzden iki tarafta belki birbirini anlamıyor, hep kötü örnekler veriliyor...
    Saygılar...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

Metabolize edemedigi bir maddeyi metabolize etmeye basliyor. Daha once yemedigi degil, yiyemedigi. Senin oksijen yerine nitrojen soluman gibi ya da ac kaldiginda demir yiyerek beslenmen gibi bir farklilasma bu. Yeni bir maddeyi metabolize edebiliyorsun artik.

Evrime kanit olarak gormek istedigin minimal degisiklik nedir? Bakterinin tam olarak neye donusmesi durumunda "bu evrimdir" dersin?

Bakteri örneği biliyoruz ki evrime kanıt olarak sunulmakta ve sıklıkla dile getirilmekte.
    Ama buna edilen itirazları çok haksız bulmuyorum...
    İşte bu ''minimal'' değişikliğe karşı hep makro boyutta görelim itirazları doğuyor hep.
    ''Yedi de ne oldu bakteri işte bak'' gibi...

• ugarb kullanıcısına yanıt
    Farkındaysan kavramları titizlikle kullanıyorum. Evrim değişim demektir ve deneydeki bakteriler değişmiştir. Yeni bir katabolik aktivite kazanmışlardır. Bu deney evrimi ispatlar çok açık bir şekilde. Makro evrim teorisinden bahsetmedim. Elbette bu değişimlerden elde edilen sonuçlar makro evrim açısından da önemli sonuçlar doğurmuştur. Ama siz daha kavramlara aşina bile olmadığınız için girmeye gerek yok.

Alınan maddeleri metabolize etmemiz için öncelikle protein yapıdaki enzimlere ihtiyacımız vardır. Bu enzimler dna üzerinde kodlanır. Yani sizin dna'nızda bir maddeyi sindirecek enzim kodlanmamışsa, ondan yararlanamazsınız. Örneğin selüloz bir bitkisel karbonhidrattır. Vücutta bazı etkileri olmakla beraber kesinlikle enerji vermez çünkü onu metabolize edecek enzimimiz yok.

Bakteriler bizim hücrelerimizden genel anlamda daha basittir ve bizim sindirdiğimiz bazı maddeleri olduğu gibi dışarı atarlar. Hatta bazılarını hücre kendi içine alamaz bile. Deneyde alınan sonuçlara göre yine bizim oksijenli solunumda kullandığımız fakat e.colilerin kullanamadığı sitrat molekülü onbinlerce nesil geçtikten sonra bu molekülü kullanmaya başlıyor. Yani bu bakteriler oksijenli solunuma başlıyor. Tabi ki bir anda olmuyor bu değişim. Detayları aşağıdaki linkte bulabilirsin.

Bu bakteriler örümceğe mi dönüştü yazmışsın. Bak şu sitedekiler de aynı senin gibi düşünüyorhttp://www.sorularlaevrim.com/makale/richard-lenski-deneyi-evrimi-ispatlamis-midir-286.html

Bakteri hala bakteri olarak kaldı yazmış oradaki zatı muhterem de. Hatta şunu da yazıp iyice saçmalamış: "Ne yani, bir insan et yemeği bırakıp vejetaryen olursa, tür değiştirdi diye hayvanat bahçesine mi tıkayacağız? Elbette hayır! Diyetin değişmesi, türlerin değiştiğine asla delil olmaz."

Oksijeni enerji metabolizmasında kullanamayan e.coli, hücre içine sitrat bile alamayan e.coli, 33127. nesilde hem sitratı içine alıp, hem onu oksijenli solunum metabolizmasına sokmayı başarmıştır. Buna diyet değişikliği demek önünde şelale varken akan musluktan fazlasını görememek demektir.

Deneyle ilgili tek Türkçe kaynak da maalesef pek sevmediğiniz şu sayfa:https://evrimagaci.org/article/tr/deneysel-evrim-lenskinin-uzun-donem-e-coli-deneyi

• bigelow B kullanıcısına yanıt
    Kavramlara aşina olmak? ne gerek var bu üsluba şimdi?
    ironi olsun diye, aç diye örümcek örneğini verdim.
    ayrıca doğrudur evrimağacını sevmiyorum, doğrudur.
    zihniyetleri pek bana uymuyor.
    ayrıca örenk verdin ordan, bende sana protein ile ilgili , abiyogenezi anlatan evlere şenlik makalesini öneririm.

• İki birey canlı materyal olarak tureme gosterince dnasal bağ olarak kendilerini kopyalıyorlar. Bu kopyanın artık değerine de mevcutta olmamasına rağmen evlat diyorlar. Oluşan birey evladımsı olarak devinimle babamsı denen şeye donuşuyor. 2. Nesilde de evladımsı tutuyor. 3 ve n ninci nesilde de böyle. Peki artık değer olan evlat nerede?

Cansız maddenin abiyigenezi devam edegelen bir şey olarak devam ediyor gibi. Evlat denen saf ari yapı evrime uğrayamamış gibi gözüküyor.

Bu açıdan evrim daha a bio genesis safahatında gibi görünüyor.

Cansız maddenin canlı organizmaya denk düşmesi onun dongusel olarak cansız maddeye evrildiği safahattan sonra fizik ile zerre boyutunun gorunumu olarak lanse edilmesi ise evrimin kanıtı deniyor.

Dünyaya belli mesafelerden bakılarak işte dinazordan insana kadar ki goruntuler evrim denerek soy tukenmesi denen şey evrimmiş gibi gözüküyor.

Bana göre varsa abiyogenez safahatı devam etmekte iken evrimden bahsetmek biyolojik değil fiziktir.

Fizik ise maddenin iskelet denen kemik yapısı üzerine d vitaminin tesirleri ile ilgilenir. Kemiğin erimesi ve yok olması denen şey esasen cansızın canlıya donuşumu konusunda inançlı olan kişiler için kotu haberdir.

Soru şu? İskelet sistemi ne oluyor da toprağın altında bozunuma uğruyor? Halbuki d vitamini dongusune sahip şekilde güneş ışığına maruz bırakılabilirdi.

Abiyogenesin mantıksızlığı bence bu. Elinde maddi veri var ve bu maddi veri hadi canım olmuş adamın iskeletine mi bakmam allanı sen ya deyip geçiştirilemeyecek materyal. Sen bunun canlılığını kabul ediyorsun. Niçin d vitaminin mevcudiyetine rağmen bozunum var. Ben iskelet kalksın da adam olsun demiyorum. Bozunum neden var diyor.

Zira cansızlıktan canlılığa geçişte iki ortak değer iskelet yapısına benziyor. İkisi de başlıbaşına cansız materyaldir.

Bu materyallerin hiç bir ortak ozellik gostermeden ayrışmış olması gerekmez miydi? Yani abiyogenezin işareti bu sistem olmalı değil mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

E bilmiyorsun kardeşim ne diyim biliyorsun mu diyim? Evrim ve evrim teorisi farklıdır. Evrim teorisi canlılığın nasıl başladığı değildir. Temelde bunlara bile hatalı yaklaşılıyor. Sırf evrim teorisi doğrulanacak diye aklınız çıkıyor ve şu ortadaki eyan beyan evrim deneyini ironilerle eleştiriyorsunuz.

20 yılda bu sonucu veren bir hücrenin 3,5 milyar yılda hangi sonuçları vereceğiniz tahmin edebilir misin?

Ayrıca canlılığın başlangıcıyla ilgili hala belirsizliklerin kalkmadığını ifade etmiştim. Sen burada tanrı yaptı diyebilirsin ben de muhakkak bir açıklaması olmalı diyebilirim. Bunlar üzerine tartışılır. Ama bir deneyin ortaya çıkmış sonuçlarını tartışamayız.

Sinirli gözükmüşsem özür dilerim.

• Eğer iki boyutlu düzlemde düşünmüyorsan evrim vardır

• quote:

Orijinalden alıntı: Mephalay

Metabolize edemedigi bir maddeyi metabolize etmeye basliyor. Daha once yemedigi degil, yiyemedigi. Senin oksijen yerine nitrojen soluman gibi ya da ac kaldiginda demir yiyerek beslenmen gibi bir farklilasma bu. Yeni bir maddeyi metabolize edebiliyorsun artik.

Evrime kanit olarak gormek istedigin minimal degisiklik nedir? Bakterinin tam olarak neye donusmesi durumunda "bu evrimdir" dersin?

Sana GDO'lu, hormonlu gıdaları dayıyolar, hepsini yiyorsun ya, zavallı bakteri de umduğunu değil, bulduğunu yimiş. Ne var bunda? Dizel kamyona kızartma yağı dökünce gitmiyo mu?

Bakteri dediğin zaten dengesiz bir canlı. Dna koruması yok. Bazı virüslerin canlı sınıfına sokulması bile tartışmalı. İki tane bakteriyel evrimi ispatlamaya çalışmaktan sıkılmadınız mı yıllardır? Papağan gibi aynı şeyleri tekrarla dur.

anladığım kadarıyla senin evrim tanımın teorin 1 den başlıyor. işte başlattığın 1 nasıl oluştu
    matematikten 0 ı çıkarırsan ne olur matematiğin bütün kanunları dağılır. işte
    yaşamdanda 0 dan 1 e geçişi yok sayarsan yaşamı yok sayarsın çünkü hepsi O na dayanıyor

• yobazlarla evrim tartışmak göle maya çalmak gibidir demiş yazarın biri,bende diyorumki ya tutarsa

• WILDBOYS kullanıcısına yanıt
    Gece gece neyin içine düşmüşüm ben

olsun deneyim kazanıyorsun. çevrende senin gibi düşünmeyenler olabilir, akıl sağlığın için kendini fazla kaptırma yeter.

• WILDBOYS kullanıcısına yanıt
    Ya ben insanların bütün fikirlerine saygı duyuyorum. Ama bilimsel olarak ortaya konmuş verileri reddetmeyi kabullenemiyorum. Çünkü o veriler üzerinden eğitim alıyoruz biz.

• Evrimi tartışmak şöyle bir şey. Efenim yok gibi gözüküyor dedik. Cevap: Senin hademin kıdemin evrimi anlamaya yetmez. E anlat o zaman. Cevap senle mi uğraşçam git oku.

İlahi kudret yaratmış olmalı dedik. Cevap kanıtın nerde.

İlahi kudretin kitabını okudum sumerbank urunu .

İlahi kudretin evliyası olup da mı sumer dini olduğunu çıkardın. Git önce evliya ol sonra yalan de.

Vaktinde 2 yıl namaz kılmış babasının zoruyla şehadet kelimesi getirmiş her şeyi anlamış şimdi yoktur olamaz diyorsun.

Kainatın lisanını 70 yılda mı oğrenecen desek ortada kalıyor.

.....

Eldeki mevcuttan gidilse sorun çozulecek halbuki.

hurafe her zaman bilimin üzerinde yer alır ,

• HADO77 kullanıcısına yanıt
    Birincisi gayet güzel de anlatıyoruz. Bilal'e anlatır gibi hem de.

İkincisi ilahi kudretin yaratmış olduğuna dair kanıtınız olamaz zaten buna sadece inanabilirsiniz. İnanç bizim konumuz değil.

Diğer yazdıklarınız teolojinin konusu olduğu için o bilgisizim.

• quote:

Orijinalden alıntı: bigelow

Gece gece neyin içine düşmüşüm ben

Gerçeğin içşne düştün, nereye düşçen. Sana bilimsel diye dayatılan evrim palavrasını sorgulama fırsatı. Birazcık saksıyı çalıştır da sorgula. Körü körüne inanma.

• quote:

Orijinalden alıntı: WILDBOYS

hurafe her zaman bilimin üzerinde yer alır ,

En büyük hurafe de canlıların kendi kendine, tesadüfen var olduğu hurafesidir.

• kingman29 K kullanıcısına yanıt

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.