Şimdi Ara

Evrime inanılmaz! Evrim bilinir! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
0
Favori
3.796
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • gerçek olduğunu nasıl biliyorsunuz sonuçta bir varsayım
  • Duyguların hayat biçimini belirlemesi, neyle ilgilenirsek onun farkında olmamızın doğurduğu farklı kutuplar.

Bilim inanan için kesindir. Bu arkadaş, kesin sanılana farklı bakış açılarının olabileceğini hesaba katmamış.

Açılar her yerde, her birinin yolu farklı büyük kayaların yanından geçiyor, yol aynı yere gitsede büyük kaya, yolu diğerinden farklı hale getiriyor. Benim ford arabam ile bu yolların birinde giderken gördüğüm bir tabelada "her şeye inanabilirsin" yazıyordu.
  • Bu konular neden ısıtılıp ısıtılıp buraya konuyor? Evrim varmıdır yokmudur sorusu çok saçma bir kere evrim vardır.Evrim demek bir canlının illede kendisine hiç benzemeyen çok başka bir canlıya zaman içerisinde dönüşmesi demek değilki.Kutup ayılarının ülkemizdeki ayılara göre daha yağlı ve tüylerinin beyaz oluşu bir tesadüf değil doğal bir seleksiyonun sonucudur.Buda çok basit bir evrime örnektir.

Asıl tartıştığınız şey "insan çok başka bir yaratıktanmı geliyor?" Olabilirde olmayabilirde bilim henüz buna kesin bir cevap verebilecek durumda değil çünkü elinde buna yeter kanıtları yok.Eğer bir gün su götürmez kesin bir kanıt bulunursa açıklanır yada açıklanmaz fakat bu konu öyle fındık fıstık gibi üzerine hepimizin konuşabileceği yorum yapacağı tartışacağı bir konu değilki.Cem Yılmaz'ın dediği gibi "bende beyin ameliyatı yapacam" demek gibi birşey bu.Zaten istediğimiz kadar bilgili olalım elimizde bu konuyu aydınlatacak materyal yoksa bilim adına birşey söyleyemeyiz bu kadar basit.

Buraya ne zaman girsem illaki bu konudan bir tane görüyorum.Ülkemiz zaten şu ara bir laik - dinci gibi saçma sapan bir tartışma içinde.Bilimin henüz cevabını bulamadığı bir konuda elde veri olmadan yorum yapmanın tartışmanın bir manasını göremiyorum.

• quote:

Orjinalden alıntı: metalok

Uzaylılar canlılığı dünyaya getirdi ve canlılıkta evrim yoluyla gelişti.
    İşte ben buna inanıyorum.
    Saçma diyemezsniz çünkü gayet bilimsel...

Uzaylıların canlılığı dünyaya getirme gerekçesi nedir?

Bu gerekçeleri bilimsel olarak izah edebilir miyiz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: iZCi_500

quote:

Uzaylılar canlılığı dünyaya getirdi ve canlılıkta evrim yoluyla gelişti.
    İşte ben buna inanıyorum.
    Saçma diyemezsniz çünkü gayet bilimsel...

Uzaylıların canlılığı dünyaya getirme gerekçesi nedir?

Bu gerekçeleri bilimsel olarak izah edebilir miyiz?

Üstelik uzaylıların olup olmadığı bile bilinmiyor, daha bu bile bilinmezken buna bilimsel diyemeyiz. Yaradılışçılık kadar bilimsel olur anca.
  • Uzaylı gibi somut bir şeyin yaratıcı gibi soyut bir şeye oranla olma olasılığı kat be kat daha yüksek...
    En azından gerçekçi...
  • quote:

Uzaylı gibi somut bir şeyin yaratıcı gibi soyut bir şeye oranla olma olasılığı kat be kat daha yüksek...
    En azından gerçekçi...

Uzaylılar canlılığı yarattı mı?

Somut yaratıcı ile soyut yaratıcı arasındaki somut farklar nelerdir?

Herhangi bir şeyin somut sıfatına layık olabilmesi için görülebilir ve dokunulabilir olması gerekmez mi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: iZCi_500

quote:

Uzaylı gibi somut bir şeyin yaratıcı gibi soyut bir şeye oranla olma olasılığı kat be kat daha yüksek...
    En azından gerçekçi...

Uzaylılar canlılığı yarattı mı?

Somut yaratıcı ile soyut yaratıcı arasındaki somut farklar nelerdir?

Herhangi bir şeyin somut sıfatına layık olabilmesi için görülebilir ve dokunulabilir olması gerekmez mi?

Aynen katılıyorum

@metalok senin ki şöyle olmuş. Tanrının adını uzaylı olarak değiştirince somut oluyor.
  • Uzaylılar şuan için yoklar.
    Ama yarın çıkıp gelirlerse yada biz onlardan bir sinyal alırsak somut olacaklardır.
    Yaratıcı ise tamamen soyut bir varlıktır.
  • quote:

Yaratıcı ise tamamen soyut bir varlıktır.

Bu cümleyi yazman bile yaratıcı kavramını yeterince somutlaştırıyor.
  • Pardon varlık kelimesini yanlış kullanmışım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: alikuşcu

gerçek olduğunu nasıl biliyorsunuz sonuçta bir varsayım

tamam, varsayım olması gerçek olması anlamındadır. doğru olduğunu belirtmedim bakın.
  • quote:

Orjinalden alıntı: döküntü

bir şeyi bilmek için valığından haberdar ve emin olmak gerekir. Nitekim evrimin cevaplayamadığı belli başlı sorular varolduğu sürece inanmak olarak kalacaktır. Mesela evrim, varoluşla ilgili soruların çoğunu cevaplayabilmelidir. Ama biyolojik evrimden bahsetmiyorum kimyasal evrimde de cevaplanması lazım. Mesela

Evrim teorisinin konuları arasında varoluş var mı?
    Merakımdan soruyorum...
  • quote:

Orjinalden alıntı: irish

quote:

Orjinalden alıntı: döküntü

bir şeyi bilmek için valığından haberdar ve emin olmak gerekir. Nitekim evrimin cevaplayamadığı belli başlı sorular varolduğu sürece inanmak olarak kalacaktır. Mesela evrim, varoluşla ilgili soruların çoğunu cevaplayabilmelidir. Ama biyolojik evrimden bahsetmiyorum kimyasal evrimde de cevaplanması lazım. Mesela

Evrim teorisinin konuları arasında varoluş var mı?
    Merakımdan soruyorum...

Ben orada kimyasal evrimden bahsediyordum. Ama sordunuz cevap vereyim: Hayat nasıl oluştu? Gerçekten bütün bu canlılık tek hücreli bir tesadüfen oluşan bir deniz canlısından türedi? Şayet öyle ise bu süreç tekarar eder mi ya da ediyor olabilir mi tarzında daha bin bir çeşit soru var.

• 1900 lü yılların başlarında çekilen ilk filmlerden biri, "trenin gara girişi" ismini taşıyordu.

perdede önden çekilmiş bir tren seyircilere doğru gelince, tüm sinema salonu çığlıklar atarak dışarı fırlamıştı.

garip bir durum, ne zaman bir sinema salonunun içinden "evrim teorisi" geçse, çığlıklar atılarak dışarı kaçışılıyor.

kaçabildiğiniz kadar kaçabilirsiniz, ama "trenin gara girişi" isteseniz de, istemeseniz de devam edecektir... :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: narada

1900 lü yılların başlarında çekilen ilk filmlerden biri, "trenin gara girişi" ismini taşıyordu.

perdede önden çekilmiş bir tren seyircilere doğru gelince, tüm sinema salonu çığlıklar atarak dışarı fırlamıştı.

garip bir durum, ne zaman bir sinema salonunun içinden "evrim teorisi" geçse, çığlıklar atılarak dışarı kaçışılıyor.

kaçabildiğiniz kadar kaçabilirsiniz, ama "trenin gara girişi" isteseniz de, istemeseniz de devam edecektir... :)

Bu forumda tam tersi. Millet evrim konusu görünce hemen başına üşüşüyor. Bu sayede herkeste her ne kadar kulaktan dolma da olsa baya biyoloji bilgisi oluştu. Defalarca kanıtladık, defalarca çürüttük. Hatta kendi teorilerimizi bile ürettik! Evrim üzerinden ateizmi savunduk. Dini mesaj vermek için evrim teorisinin açıklarını aradık.

Millet olarak inanmıyoruz falan ama bizim kadar evrim kültürü olan başka bir millet yoktur herhalde.

• quote:

Orjinalden alıntı: kemomando

quote:

Orjinalden alıntı: falcon12345

Evrim Safsatası ve Tarih Masalı..
    http://serdarkocaoglu.com.tr/2009/04/yaratilis-gercegi-tarih-evrim-teorisi.html

İnanırmısın üşenmeden okudum bu yazıyı.Evrim kuramını ''bilimsel'' (?) olarak çürütmüş bu arkadaş bir örnek cümle vereyim de nasıl bir mantık silsilesi içinde yazdınığını anlayın.

''tarih, evrim safsatasına bina edilerek yazılmıştır. Bu teoriye göre evren tesadüfen oluşmuş, insan tesadüfen oluşup zamanla gelişmiş, önceleri maymunken FİKİR değiştirip adam olmaya karar vermiş, daha sonra üşenmeyip tekerlek ve yazıyı icat etmiştir. Anlasalardı bu masala maymunlar bile gülerdi!!.."

DÜZ MANTIK

" Bilimi babalarının malı sanıp, ideolojilerine alet eden birçok evrimci için yaratılış inancına sahip kişiler cahildir. Çünkü yaratılışa inananlar, yaratılış gibi bilimden uzak bir inanca sahiptirler. Ama bilimle yatıp bilimle kalkan, bulduğu her maymun fosilini dedesi sanan aynı evrimciler, olasılığı bilmem kaç trilyonda 1 bile olmayan şeye saplantı şeklinde inanarak bilime ihanet etmeye devam ederler. Bilime gerçekten inanan , diğer görüşlere de saygılı evrimcileri tenzih ederim ama evrimi ateizmin sığındığı bir liman olarak kullananların bilim adı altında yaptıkları dayatmalar komediden öteye gidemez ... "

Harun yahyanın bilimadamlarini karalama kampanyasindan başka bişi değil. Evrimden sizi böle soğuttuysa başarılıda olmuş. Kafirr Evrimcileeeeeerrrr!
    Bilimadamlari harun yahyanin anlattığı gibi yapmamaktadirlar. Niçin yapmadıklarını 10 kez açıkladım birdaha açıklamayacam.
    Ekleme:
    Dediğiniz gibi evrimi ideolojilerin kaynağı olarak kullananlar vardir ama evrim ideolojilerin kaynağı değildir. Bunu kullananlar her kim olursa olsunlar bilimadami sifatiyla bunu kullanamazlar. Nasıl bazı imamlar bazı bilimsel teorileri gösterip ahanda bak burda yaziyor gibisinden konuşuyorlarsa o ateistlerinde yaptığı buna benzemektedir. Ama onlara bilimadami diyemeyiz. Birde evrimci bilimadami evrimci olmayan bilimadami diye bir siniflandirma olamaz. Ancak olsa olsa evrim hakkında bilgisi olan bilimadami yada evrim hakkında bilgisi olmayan bilimadami diyebiliriz.

"evrim bir teoridir. bilimsel kesinlik kazanmışlığı yoktur.

evrime inanmak kelimesi kullanılmasında abeslik de yoktur. zira bir teori size mantıklı gelirse inanırsınız, mantıklı gelmezse inanmazsınız.

metalok un dediği gibi 2*2=4 gibi bir durum söz konusu değildir. "

Kesin olmayan bir bilimsel teori göster haklısın diyecem. Bütün bilimsel teoriler kapsamlari dahilinde kesindirler. Kapsamlari dememinde önemli bir sebebi var. Her teorinin bilimsel olarak açıkladıkları ve açıklayamadıkları vardir. Newton yasalari düşük hizlarda başarılıyken , görelilik yasalari yüksek hizlarda başarılıdır. Evrim yasalari türlerin kökenini açıklamada ondan ışık hızındaki parçacık fiziğini açıklamasını beklemek abes olur.

" Ben orada kimyasal evrimden bahsediyordum. Ama sordunuz cevap vereyim: Hayat nasıl oluştu? Gerçekten bütün bu canlılık tek hücreli bir tesadüfen oluşan bir deniz canlısından türedi? Şayet öyle ise bu süreç tekarar eder mi ya da ediyor olabilir mi tarzında daha bin bir çeşit soru var. "

Evrimin şuanki kapsami sınırları türlerin kökenidir. Hayatin kökenini araştıran abiyogenezdir. Siz evrimden kafanizdaki bütün sorulara yanit vermesini bekliyorsunuz ama evrimin sınırları bellidir. Bu sınırlar dahilinde güvenilirdir. Evrim bir inanç sistemide değildir. Kafanizdaki hersoruya yanit vermeside gerekmiyor.Tabiki belirtiyorum sınırlar haricinde. Sınırlar dahilindeki hersoruya yanit vermesi gerekiyor.

"evrim = mutasyon + seleksiyon + adaptasyon ...

hal böyle iken herbiri hayati olan organların yüzlerce görevi birbirleri ile organize olarak dağılması yukarıda saydığım 3 unsur ile nasıl mümkün görülebilmektedir ?

organların görevleri yanında vücutta konumlanması da önemlidir. göz, kulak, burun, dil, ağız vs organlar nasıl kafaya yerleşmişlerdir ?

deneme yanılma ile mi, göz kafada bir çukura yerleşmeden önce vücudun hangi kısımlarında oluşmaya başlamış da başarılı olamamış, kafaya geldiğinde son nokta konulmuştur.

bunu tüm organlar için sıraladığımızda evrime inanmak mümkün görülmemekte aksine bilimsellikten de bir o kadar uzakta olduğu görülmektedir. "

Birikimli Doğal Seçilim yaz google a.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeVeL -- 25 Mayıs 2009; 15:58:31 >

• quote:

Orjinalden alıntı: neverlate

quote:

Orjinalden alıntı: narada

1900 lü yılların başlarında çekilen ilk filmlerden biri, "trenin gara girişi" ismini taşıyordu.

Bu forumda tam tersi. Millet evrim konusu görünce hemen başına üşüşüyor. Bu sayede herkeste her ne kadar kulaktan dolma da olsa baya biyoloji bilgisi oluştu. Defalarca kanıtladık, defalarca çürüttük. Hatta kendi teorilerimizi bile ürettik! Evrim üzerinden ateizmi savunduk. Dini mesaj vermek için evrim teorisinin açıklarını aradık.

Millet olarak inanmıyoruz falan ama bizim kadar evrim kültürü olan başka bir millet yoktur herhalde.

Haklısınız.

• Maymun yerine Aslandan geldik dense sonuç ne olurdu çok merak ediyorum...
  • quote:

Orjinalden alıntı: ANDREİ

Maymun yerine Aslandan geldik dense sonuç ne olurdu çok merak ediyorum...

Benim için sonuç değişmezdi ama evrime bakış açısına bakış biraz değişebilirdi.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.