Şimdi Ara

evrim teorisinin insana sunduğu hayat felsefesi nedir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
119
Cevap
1
Favori
2.623
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mhmt042

mücadele kaostur demek de

forumla fazla meşgul olunca forumun anlayışı beni de etkiledi anlaşılan. demediğin şeyi söylemiş gibi anlamak yanlış her ne kadar mana aynı olsa da özür dilerim.

mücadele ve kaos

kaos mücadelenin sonucudur. yanlış mıyım. mücadele varsa karmaşa vardır.

bir düzen varsa ki vardır. bunu kabul edersin o zaman mücadele değil dayanışma var demen gerekiyor. düzen dayanışmanın sonucudur.

felsefesi olmaz sözü yanlış hayata katkı sağlamayanı insan unutur. benim felsefeden kastım bu hayata olan katkısı

hayvanı insandan ayıran öğrendiklerimizin farkında olmamız. bu yüzden gelişmeye devam ediyoruz.
    Sen bana gel şöyle ya sen neye inanıyorsun söylesene bana ben elimden geldiğince yardımcı olayım şimdi sana boşver felsefe yapmayacağız direk düz mantık ile çözelim olayını

Tanrı mı var diyorsun yoksa bir yaratıcı kodcu programlamacı vb ?

Dinler var mı senin için (ki dinlere inanıyorsan kusura bakma hiç giremeyiz tartışmaya)

• quote:

senin kanıt bulamamış oluşun zayıflığından kaynaklanıyor olamaz mı
    herşeyi duyu organlarınla algılayabildiğini mi sanıyorsun
    gözün sınırı var. göremedikleri var göremediklerine yok diyebilir misin
    kulağın sınırı var duyamadığı seslere yok diyebilir misin

etkilenmek sadece yok olmak mıdır
    dişlilerden biri bozulursa dünya yok olur mu dedim.

dinazorlar yok eden hasar hayatı bitirmek zorundaydı. bitirmediğine göre yaratıcı yok demek ne kadar mantıklı

doğa dediğin şey ne
    bir parçasını ele alalım mesela su
    bütün canlıların yaşamı için elzem bir gıda
    şimdi yapılan şey bir ihtiyaca göre yapılır. yapan ihtiyaç duyanı da tanımalı ki ihtiyacı giderecek şekilde yapsın suyu yapan tüm canlıları tanımalı ve suyu ona göre yapmalı

doğa dediğin şwyin hangisi bu güce ve ilme sahip bana tanrını söyle

anlamayanı değilcezalandırma. anlayabileceği kadarını anlaması için bütün delilleri ortaya koymuş. yetmemiş anlattırmış. yetmemiş anlayanlara anladığını yaşattırmış. anlamama gibi bir mevzu yok.

tam anlamak ile tanımak farklı şeylerdir. sizin istediğiniz anlama bir elmayı elime aldığım gibi gibi tanrıyı göreyim demektir. daha yaratılan o kadar çok şey varken istediğin şekilde anlamadığın hepsini yaratanı anlayayım diyorsun olur mu
    ceza kısmına gelirsek
    herkes anladığı kadarından sorumlu hiç kimse anlamdığını yapomak zorunda değil. anlamıyorum diyorsan yapma. ama anlamıyorum diye yalan söylüyorsan gerçeğin birgün ortaya çıkacağını ve sonuçlarının olacağını bil

inanmak için ceza ve ödülle kandırılmak
    sanki bedava çalışıyor süper zeka
    ceza ve ödül dediğin şey maaşını almak için çalışan insanın yaptığı şeydir.
    maaş almadan çalış deseler hakkımı isterim dersin değil mi
    işte ceza veya ödül dediğin şey dünyada yaptıklarının karşılığıdır. ne ceza ne ödül

konu mesajına değinmeni isterdim
    hayat felsefen ne
    evrime inanıyor musun
    evrim felsefesi hayatına ne katıyor
    Tamam işte güzel kardeşim anlattığım şey o. Bak bi daha oku.

Diyorum ki madem kanıt bulamayacak kadar zayıfım. Neden "kanıt bulamadığım" bir dine "kanıt bulamadığım için" inanmıyorum diye sonsuza kadar cehennem azabı yaşayacağım?

İkinci konuya gelirsek

Ben yaratıcıya inanmıyorum demedim. Yaratıcı bence de var. Ama bu İslam gerçek demek değil. Bir yaratıcı var diye masalların okunduğu bir dine inanmak zorunda mıyım. Bir yaratıcının olduğunu söyleyen yüzlerce din var. Neden o dinler değil de İslam?

Ceza ve ödül nedir biliyor musun?

Ceza müslüman olmadığı için sonsuza kadar birini yakmaktır.

Ödül ise müslüman olduğu için cennette huriler ve şaraplar verilmesidir.

Soruna gelirsek

Hayat felsefem: Şu dünyaya bir defa geliyoruz, hiçbir şey için kendini üzmeye değmez.

Evrime inanıyor musun: Evrim inanılacak bir şey değildir. Sizin dininiz gibi metafizik kavramlarla dolu değil. Evrimin var olduğunu bütün bilim adamları kabul ediyor. IQ suna asla ulaşamayacağın üstüne de 24 saatin 20 saatini çalışmakla geçiren bu meraklı ve araştırmacı adamlar evrimi kabul ediyor. Cahil cühela, Kuran'ı okumamış veya Arapça okuyup hiçbir şey anlamamış kesim evrim yok diye etrafı yakıyor. Hiçbir şey araştırmamış ve evrim hakkında en ufak şey bilmiyor olsam bile bilim adamlarına güvenirdim. Çünkü senin aklına hayaline sığmayacak tekniklerle hayat kaliteni arttıracak buluşlar yapan dinci kesim değil bilim adamlarıdır.

Evrim felsefesi hayatına ne katıyor: Bir şey katmıyor. Katmak zorunda da değil. Senin müslümanlığın hayatına bir şey katıyor mu? Olmayan öbür dünya için bu dünyayı kendinize zindan edip yok olup gidiyorsunuz.

• AnondraX kullanıcısına yanıt
    anlama mevzusunda atladığın mesele ne kadar anlaman gerekiyor sorusu
    tanrı bir elma mı ki elime alayım diyorsun

neden islam mevzusu burayı aşar. zira burada benim amacım islamı anlatmak değil.her ne kadar öyle zannedilse de
    iman mevzusu bana göre islamdan önce geliyor. imanın ilk şartı da bir olan yaratıcıya inanç bu noktada anlaştığım insana dahasını sorarsa (isterse) anlatırım

ödül veya ceza islamı bilmeyenlerin ya çarptırdığı ya da yanlış anladığı bir mesele

cennet veya cehennem ödül veya ceza değil yaptıklarının karşılığı üstelik sonuç milyar yıldır anlatılıyor. bu saatten sonra seçim senin sonuca katlanacak olan da sensin

evrimi kabul etmeyip bir sürü şey yapan bilim adamı yok mu var o zaman herkes kabul etmek zorunda lafının en hafif tabirle yalanın daniskasıdır. bitti cahil cühela olduğunu sen söylüyorsun kaç tane prof var evrimi kabul etmeyen bu işler kafadan atmayla olmuyor. bu sözün yalan*5 dedirtiyor yaptığına

hayata bir şey katmayan ama herşeyin ona bağlandığı bir şey ne kadar mantıklı
    tanrıyı inkar edenlere bak onlar da diyorlar ki bana birşey katmıyor

değerlendirmede kıstas inançtır. burada ikimizde inancımıza göre değerlendirme yapıyoruz. sonucunu ikimiz de göreceğiz

• Real-Gamer kullanıcısına yanıt
    hiç giremeyiz türü beylik laflar edeceğine en azından profile bir bakar adam ne yazıyor bu diye

sen kendine başka oyuncak bul çocuk parkı mı la burası
  • quote:

Orijinalden alıntı: Negidales

Hocam bir düzeltme yapmak istiyorum. Güçlü olan hayatta kalmaz, zayıf olan da, değişime en iyi ayak uydurabilen hayatta kalır. Güçlü olan kalsaydı şimdi insanlar yerine dinozorlar hayatta kalırdı. Darwin, adaptasyonu ileri olanın hayatta kalacağını savunuyordu ki bu da değişime en iyi ayak uyduranın geleceğe uzanabileceğini vurguluyor.

Alıntıları Göster
    Hocam güç derken kastettiğim kaba kuvvet değil. Yazılarımda anlaşılması kolay olsun diye ayrıntıya girmiyorum. Daha önceki yazımda belirttim zaten özellik bakımından güçlü olan hayatta kalır diye. Bu hız olur, akıl olur, adaptasyon olur vs.
    @mhmt042
    Kardeş vahşet kaos değildir.
    Güçlünün ayakta kalması demek kaosun olmadığı anlamına gelir.
    Kaos olsa güçlü ayakta kalır denmez, güçlü veya zayıf farketmese o zaman dersin kaos var diye. Yani hiçbir kural kaide olmaması lazım.

http://www.letmegooglethat.com/?q=kaos+ne+demek

Diğer mesele sen kafanda bir evrim felsefesi çizmişsin ya da said nursinin kitabında okumuşsun ve oraya sabitlenmişsin. Ne kadar anlatsak da anlamayacaksın. Evrim sana bir felsefe vermez. Ben bakarım derim ki insan olmak evrime meydan okumaktır çünkü evrime meydan okumazsan hayvanlardan farkımız olmaz. Başkası der ki madem binlerce yıl güçlü olan hayatta kaldı yine güçlü olan hayatta kalsın der. Bunun için evrime gerek yok. Art niyetli bir adam çıkıp vahşi doğaya bakıp aynı sonuca varabilir. Bu evrimi bağlamaz. Tıpkı işidçilerin kurana bakıp kafa kestikleri gibi. O adamlar kurandan bu felsefeyi çıkarmış başkası başka felsefe çıkarabilir.

Şimdi dostum bilim gerçekten de anlaması çok zor bir konudur. Çok kafa yorman gerek. Evrim de aslında öyle. Şimdi sen gıdalardan falan bahsetmişsin. Ben sana meyvelerin ıslahı konusunu araştırmanı tavsiye ederim. Senin vay anasını bu meyve ne kadar lezzetli, bunun mutlaka yaratıcısı olmalı dediğin meyvelerin hemen hiçbiri doğada yetişmez. Meyvelerin atalarını incelersen günümüzdeki halleri ile alakası kalmamıştır. Hepsi yüzlerce, bazıları binlerce yıllık yapay seçilimden yani ıslahtan geçmiştir.

Dostum bilim konularında, evrim konusunda inan ki daha ilkokul seviyesinde bilgin var. Benim bu anlattıklarım daha evrimin en yüzeysel, en basit konuları. Bunları eğer anlayamıyorsan gözün evrimini, cinsel uzuvların evrimini, beynin evrimini, bağışıklık sisteminin evrimini demek ki hiç anlayamazsın.
    Valla işimiz zor maalesef.

• quote:

anlama mevzusunda atladığın mesele ne kadar anlaman gerekiyor sorusu
    tanrı bir elma mı ki elime alayım diyorsun

neden islam mevzusu burayı aşar. zira burada benim amacım islamı anlatmak değil.her ne kadar öyle zannedilse de
    iman mevzusu bana göre islamdan önce geliyor. imanın ilk şartı da bir olan yaratıcıya inanç bu noktada anlaştığım insana dahasını sorarsa (isterse) anlatırım

ödül veya ceza islamı bilmeyenlerin ya çarptırdığı ya da yanlış anladığı bir mesele

cennet veya cehennem ödül veya ceza değil yaptıklarının karşılığı üstelik sonuç milyar yıldır anlatılıyor. bu saatten sonra seçim senin sonuca katlanacak olan da sensin

evrimi kabul etmeyip bir sürü şey yapan bilim adamı yok mu var o zaman herkes kabul etmek zorunda lafının en hafif tabirle yalanın daniskasıdır. bitti cahil cühela olduğunu sen söylüyorsun kaç tane prof var evrimi kabul etmeyen bu işler kafadan atmayla olmuyor. bu sözün yalan*5 dedirtiyor yaptığına

hayata bir şey katmayan ama herşeyin ona bağlandığı bir şey ne kadar mantıklı
    tanrıyı inkar edenlere bak onlar da diyorlar ki bana birşey katmıyor

değerlendirmede kıstas inançtır. burada ikimizde inancımıza göre değerlendirme yapıyoruz. sonucunu ikimiz de göreceğiz
    Bana yanlış derken asıl yanlısı sen soyluyorsun. Evrimi kabul etmeyen bir bilim adamı gosterir misin bana?

Bak ya anlamiyorsun ya da anlamak istemiyorsun. Ceza da ödül de yaptiklarimizin karşılığıdır zaten. Neden farkli anlamlar iceriyormus gibi savunuyorsun bunu? Biri adam öldürürse cezası hapise atılmak olur. Yaptığı sey adam öldürmek, karşılığı hapise atılmak. Biri inanmazsa cezası cehennemde yanmak olur. Yaptığı sey inanmamak, karşılığı sonsuza kadar yanmak.

Bu ikisi arasinda hiçbir fark yok. Asil siz dininizin saçmalığı ortaya çıkmasin diye her şeyi carpitiyorsunuz.

Hala kendin diyorsun inanmazsan sonucuna katlanacak olan sensin. İşte tam da bahsettiğim şey bu. KORKU. İnanmazsan cehennemde yanacaksın o yüzden inan. Bildiğiniz tek şey bu. Verecek cevabın olmadığı için de aynı seyleri bozuk plak gibi tekrar ediyorsun.

Neyse daha fazla yazmayacağım. Aynı şeylere cevap vermekten ve anlamamandan canım sıkıldı. Masallarla yasamaya devam edin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AnondraX -- 14 Kasım 2018; 17:2:9 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• AnondraX kullanıcısına yanıt
    tüm bilim adamları evrime inanıyor yani

http://dostsozu.com/evrim-teorisi-nedir-evrimi-elestiren-bilim-adamlari

ceza ödül madem yaptıklarının karşılığı o zaman maaş veya para almadan çalışmıyorsan ceza veya ödüle karşı çıkıyorum onlar için çalışmak doğru değil diyen yalan söylüyordur. kendisiyle çelişyordur. ödül ve ceza insan hayatının vazgeçilmezidir. islam buna göre kural koymuşsa zaten doğruyu yapmıştır. hem ödül için çalışacak hem de ödül koyuyor diye islama hakaret edecek mantık mantık değildir.

ne korkusu yav tesbit
    çalışırsan maaş alırsın çalışmazsan açlıktan geberirsin diyene bak beni korkutma mı diyorsun geç bu ayakları

aynı şeyleri plak gibi tekrar eden de sensin
    lafa bak

islama saldırmanızın (evrim konusunu bile islama saldırı konusu yapman islamın doğru çıkmasından korkmana bağlıyorum) cehennem korkunuzu bastırma amaçlıdır.

bu arada benim şahsi düşüncem yunus emrenin anlayışıdır

cennet cennet dedikleri bir kaç huri üç beş gılman
    bana seni gerek seni

yani müslüman rab bildiğinden her daim razıdır. tek derdi O'nun rızasıdır

• quote:

tüm bilim adamları evrime inanıyor yani

http://dostsozu.com/evrim-teorisi-nedir-evrimi-elestiren-bilim-adamlari

ceza ödül madem yaptıklarının karşılığı o zaman maaş veya para almadan çalışmıyorsan ceza veya ödüle karşı çıkıyorum onlar için çalışmak doğru değil diyen yalan söylüyordur. kendisiyle çelişyordur. ödül ve ceza insan hayatının vazgeçilmezidir. islam buna göre kural koymuşsa zaten doğruyu yapmıştır. hem ödül için çalışacak hem de ödül koyuyor diye islama hakaret edecek mantık mantık değildir.

ne korkusu yav tesbit
    çalışırsan maaş alırsın çalışmazsan açlıktan geberirsin diyene bak beni korkutma mı diyorsun geç bu ayakları

aynı şeyleri plak gibi tekrar eden de sensin
    lafa bak

islama saldırmanızın (evrim konusunu bile islama saldırı konusu yapman islamın doğru çıkmasından korkmana bağlıyorum) cehennem korkunuzu bastırma amaçlıdır.

bu arada benim şahsi düşüncem yunus emrenin anlayışıdır

cennet cennet dedikleri bir kaç huri üç beş gılman
    bana seni gerek seni

yani müslüman rab bildiğinden her daim razıdır. tek derdi O'nun rızasıdır
    Sizler gerçekten derin düşünme kapasitenizi beyninizden silmişsiniz

şimdi senin mantığındaki cennet cehennem olayına bir girelim

Yahu sen nesin ki ? yada nasıl bir iyilik yaptın ki 60-80 yıllık ömründe sana tanrı

1 milyon yıl değil 1 milyar yıl 1 katrilyon değil 9999999999 katrilyon yıl senin yaptığın kötülük için yada inanmadığın için cehennemde yaksın bunu aklın alıyor mu alamaz çünkü sen daha 100 yılı bile aklın almıyor kaldı ki ben sana 1 katrilyon yıldan bahsediyorum birazcık derin ve evrensel düşün yani tanrıya ne yapmış olabilirsin ki dünyaya cehennemde her gün ateşler içinde ızdırap her gün kaynayan sular içinde ellerin kolların bağlı kan ter içinde 1 katrilyon yok 999999 katrilyon yıl ve dahası yanacaksın bu nasıl bir ızdırap ? bu ne saçma sapan bir sistem ?

Bu durumda düşünsene ben öldüm ve cennetlik oldum ve sen ise senin dünyada yapmış olduğun günahlar ve inançsızlığın yüzünden yanıyorsun ve aradan 9 katrilyon belki 100 katrilyon yıl geçiyor ben bile derim artık cennetten tanrıya tanrım yeter inanmadıysa inanmadı sen bu kadar gaddar olamazsın ben bile acımaya başlarım ki sende acırsın yerimde olsan ve dersin tanrıya cennetine al diye dimi ? biraz mantık yahu beynini neden düz mantık ile sorgulamıyorsun sürekli dini iyi göstermeye çalışıyorsun...

Tam tersi durumda da geçerli biz nasıl bir iyilik yapmışız ki topu topu yapacağın ibadet yılı sayısı 30 yıl taş çatlasa 40 diyelim

seni alacak ruhunu 99999999999999999999 kentilyon yıl (kentilyon diyorum artık) cennnette penisin dimdik ve 72 tane huri ile yatıp kalkıp sevişeceksin bunu aklın alıyor mu otur bir 5 dakika düşün... evet zor burası zor bunu kavradığın anda beyninde şartellerin atmaya başlıyor zaten ve kendini boşlukta sanıyorsun... sen ise bu boşluğa düşmemek için inanıyorsun.... olay bu konu kilit

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Real-Gamer -- 16 Kasım 2018; 12:56:43 >

• Evrim sizden nasıl bir hayat yaşamanızı istiyor demişsin; din değil bu şöyle yaşa, böyle yaşa diyemez kendine göre yaşarsın.
    ilk başta ne kazanan belli ne kaybeden sonuç herşeyin sahibinde
    müslüman kazanır çünkü herşeyin sahibini emrettiği şekilde tanırsa
    münkir kaybeder zira herşeyin sahibini inkar ediyor

neden tüm yapılanlar sıfırlanır inkarla
    matematikte sıfır yutan eleman olduğu gibi inkar da amelleri sıfırlayan yutan elemandır. herşeyini dünyaya harcayan ahirette bir şey isteme hakkını kaybeder. ateşe rızasıyla girene acınmaz dünyada bile
    adalet terazisini kendi anlayışınıza göre kurarsanız mutlaka birilerinin hakkını çiğnersiniz mesela yaratıcı yok demekle senin için yaratılan şeylerin ömürleri boyunca Allah emrettiği için sana hizmet etmelerini yok sayarak tüm canlıların hakkına tecavüz ediyorsun sonra da adalet bekliyorsun. işte senin beklediğin adaleti o yok saydığın canlılar da bekliyor. ve sana hak ettiğin veriliyor

kafadan atanların attıkları keyfinize uyunca nasıl da inanıyorsunuz.

tekrar edeyim

ben sadece bana her daim rahmetiyle muamele eden rabbin isteklerini Onun rızası için yapıyorum. cennet cehennem Onun bileceği şey ben her halükarda razıyım sen de razı olacaksın istesen de istemesen de

herşeyin fazlası zararlıdır. derin düşünme de kaldıramayacaklar için zararlıdır. çok derine inmiş!!! akli melekelerinizi yakmışsınız

• quote:

ilk başta ne kazanan belli ne kaybeden sonuç herşeyin sahibinde
    müslüman kazanır çünkü herşeyin sahibini emrettiği şekilde tanırsa
    münkir kaybeder zira herşeyin sahibini inkar ediyor

neden tüm yapılanlar sıfırlanır inkarla
    matematikte sıfır yutan eleman olduğu gibi inkar da amelleri sıfırlayan yutan elemandır. herşeyini dünyaya harcayan ahirette bir şey isteme hakkını kaybeder. ateşe rızasıyla girene acınmaz dünyada bile
    adalet terazisini kendi anlayışınıza göre kurarsanız mutlaka birilerinin hakkını çiğnersiniz mesela yaratıcı yok demekle senin için yaratılan şeylerin ömürleri boyunca Allah emrettiği için sana hizmet etmelerini yok sayarak tüm canlıların hakkına tecavüz ediyorsun sonra da adalet bekliyorsun. işte senin beklediğin adaleti o yok saydığın canlılar da bekliyor. ve sana hak ettiğin veriliyor

kafadan atanların attıkları keyfinize uyunca nasıl da inanıyorsunuz.

tekrar edeyim

ben sadece bana her daim rahmetiyle muamele eden rabbin isteklerini Onun rızası için yapıyorum. cennet cehennem Onun bileceği şey ben her halükarda razıyım sen de razı olacaksın istesen de istemesen de

herşeyin fazlası zararlıdır. derin düşünme de kaldıramayacaklar için zararlıdır. çok derine inmiş!!! akli melekelerinizi yakmışsınız
    Bir sapigin sen 5-7 yaşında bir çocukken seni kaçırıp zorla tecavüz ederken ve seni gunlerce aç bırakırken ve en sonunda seni öldürür iken de tanrınin olduğuna inanir misin acaba ?

Yada Hindistan da yaşar iken gözlerinin çocukken kör edilip yıllarca köle olarak çalıştırırken tanrıya inanir misin acaba ?

Yada Irak'ta ailenle evinde otururken tepene yağan bombalar yüzünden ailenin ölüp senin ayakta kalman ve isidin eline geçip köle gibi yıllarca çalıştırilirken tanrı var dermisin acaba ?

Yada kiz çocuğu olup Afganistan da 9 yasinda iken 50 yaşındaki adama gelin olup altında yattığın her günde tanri var der misin ki acaba ?

Senin gibi inanmayı cok isterdim ama sen sadece dünyaya evindeki pencereden baktığın icin böyle düşünebiliyorsun...biz ise evrensel

Ayrıca sen benim diger sorularima neden cevap veremiyorsun yukarı daki felan ? Ağır mi geliyor o tarz düşünceler ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Real-Gamer -- 18 Kasım 2018; 13:6:55 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

dini kaynağından öğrenmedikten sonra gördüklerini din sanırsın.
    verdiğin örnekleri ortadan kaldırdığı için islam insan gönlünde yerleşmiştir.
    cevaplanmayan soru dediğin derin düşünce dediğin şeyler mi
    bilgisayara kaldıramayacağı işlemleri yaptırmaya çalışırsan ne olur donar çalışmaz
    yeni doğan bebeğe et yedirmeye kalkarsan ne olur boğulur
    işte senin aklın da imanı anlamadan gereklerini sorgulamaktan boğulmuş durumda

sebepleri tanrı, kendi inançlarını müslüman olarak görmekten dolayı hakikatten şaşmış. akli melekelerini kaybetmişsin. ateşle dağlanan sinir tekrar eski haline gelemeyeceği gibi senin doğru düşünme melekelerini yaktığını düşünüyorum.

kızım sana söylüyorum gelinim sen dinle söyleminin anlattığı hisseyi okuyan tüm ateist geçinen müşrikler alabilir.
  • quote:

dini kaynağından öğrenmedikten sonra gördüklerini din sanırsın.
    verdiğin örnekleri ortadan kaldırdığı için islam insan gönlünde yerleşmiştir.
    cevaplanmayan soru dediğin derin düşünce dediğin şeyler mi
    bilgisayara kaldıramayacağı işlemleri yaptırmaya çalışırsan ne olur donar çalışmaz
    yeni doğan bebeğe et yedirmeye kalkarsan ne olur boğulur
    işte senin aklın da imanı anlamadan gereklerini sorgulamaktan boğulmuş durumda

sebepleri tanrı, kendi inançlarını müslüman olarak görmekten dolayı hakikatten şaşmış. akli melekelerini kaybetmişsin. ateşle dağlanan sinir tekrar eski haline gelemeyeceği gibi senin doğru düşünme melekelerini yaktığını düşünüyorum.

kızım sana söylüyorum gelinim sen dinle söyleminin anlattığı hisseyi okuyan tüm ateist geçinen müşrikler alabilir.
    Puhahahaha Ben mi din kaynadığından öğrenmedim ben ? yıllarını kuran kurslarında geçirmiş yeri gelmiş kuran-ı kerimi öğrencilere öğretmiş ben ? abdestsiz uyumayan, duasız uyumayan ben mi ! kuran-ı kerimi zamanında kaç kez hatim etmiş ben mi ? cumaları asla kaçırmayan ben mi ? dini kaynağından öğrenmeyen ben ha ?

Sen kafanı dinle yediğin için ve ayrıca tutanabilecek başka bir dalın olmadığı için inanmayı tercih eden birisin yoksa evet bizim tarafta tek başınasın korkakları kabul etmez sen korkak olduğun için aklın 1 sn bile düşünemiyor boşlukta olabileceğini çünkü sende biliyorsun ki böyle bir düşünce içinde intihar edebilirsin... çünkü o kadar körü körüne bağlanmışsın ki gerçekleri görsen şok içinde kalabileceğini düşünüp bir an bile olsun sarsmamaya çalışıyorsun inancını...

Cevaplamayan soru dediğin derin düşünce değil SORGULAMAKTIR! kişi sorgulamaz ise gerçekleri öğrenemez şuan burada bu teknolojide yazışabiliyor isek buda sorgulama sayesinde oldu, sorgulayarak buralara geldik...

Bilgisayarın kaldıramayacağı işlemleri yaptırmaya çalıştırmak ile benim sorduğum sorunun ne alakası var yada
    Bebeğe et yedirmek ile bunun ne alakası var ? bu nasıl bir örnekleme kıvırma yöntemi benim mantığım düz

SORGULAMAK ! akli melekelerimi yaktığımı yerinde olmadığını söylüyorsun....

SENLE BENİM FARKIM NE BİLİYOR MUSUN MÜSLÜMAN ! SEN SADECE KENDİNİ DÜŞÜNÜRKEN BEN İNSANLIĞI DÜŞÜNÜYORUM SEN SADECE DİNCİLERİ DÜŞÜNÜRKEN BEN TÜM DÜNYANIN BİR AN ÖNCE GERÇEKLERİ GÖRÜP ÖNÜNÜ GÖRMESİNİ SAVAŞLARIN BİTMESİNİ DİNLERİN OLMAMASINI HERKESİN EŞİT OLMASINI BİLİNÇLENMESİNİ AHLAK GÖRECESİNE GÖRE YAŞAMASINI DÜŞÜNÜRÜM BEN SENDEN DÜRÜST İKEN SEN SADECE KENDİNİ VE DİNİNİ DÜŞÜNÜRSÜN..

SEN CENNET HURİ İÇİN YIRTINIRKEN BEN DÜNYANIN O BEYNİNİZDEKİ CENNETE NASIL ÇEVİREBİLİR ONU DÜŞÜNÜRÜM

ŞİMDİ O SAVAŞ DOLU ORTADOĞU DÜŞÜNCENE GERİ DÖN....

madem kaynağından öğrendin

kulların yaptığıyla islamı değerlendirmeyi bırak
    zanla konuşmayı bırak
    beni ne kadar tanıyorsun da benim hakkımda ahkam kesiyorsun

sorgulamak dedin değil mi bak şimdi iyi oku

imam eşari, ebu hanife ve imam şafi diyor ki

Allahı tam olarak tanımadan kamil iman etmiş olamazsın
    bu ne demek anlıyor musun?
    direk sorunla alakalı cevabı vereyim
    neye nasıl inandığını bilerek yaşamak

sözlerinden anladığım kadarıyla sen taklidi imanı aşamamış, neye nasıl inanacağını anlayamadan iman etmişsin. taklidi iman kaygan zemin üzerinde yürümenin tanımıdır. kaymış düşmüş, suçu da Allaha atmışsın

Allah kafir ve münafıkların söylediği her şeyden münezzeh ve yücedir yaptıkları ve yapacakları Ona zarar veremez.

şu dünyayı cennete çevirme projelerinden bir tanesini söylesene
    hayata geçirilmiş olsun zira lafla peynir gemisi yürümez.

• Tanrım bana çocuk ver diye her akşam dua etsen çocuğun olur mu ? Olmaz çünkü bunun için bir eylem yapılması gerekiyor ama sorsan "tanrıya tevekkül" den bahsedilir. Her şeyi sen yap ama tanrıyı işe dahil ediyormuş gibi göster çünkü o olmalı. Eminim Mart ayında kedilerde aynısını yapıyordur.
  • quote:

madem kaynağından öğrendin

kulların yaptığıyla islamı değerlendirmeyi bırak
    zanla konuşmayı bırak
    beni ne kadar tanıyorsun da benim hakkımda ahkam kesiyorsun

sorgulamak dedin değil mi bak şimdi iyi oku

imam eşari, ebu hanife ve imam şafi diyor ki

Allahı tam olarak tanımadan kamil iman etmiş olamazsın
    bu ne demek anlıyor musun?
    direk sorunla alakalı cevabı vereyim
    neye nasıl inandığını bilerek yaşamak

sözlerinden anladığım kadarıyla sen taklidi imanı aşamamış, neye nasıl inanacağını anlayamadan iman etmişsin. taklidi iman kaygan zemin üzerinde yürümenin tanımıdır. kaymış düşmüş, suçu da Allaha atmışsın

Allah kafir ve münafıkların söylediği her şeyden münezzeh ve yücedir yaptıkları ve yapacakları Ona zarar veremez.

şu dünyayı cennete çevirme projelerinden bir tanesini söylesene
    hayata geçirilmiş olsun zira lafla peynir gemisi yürümez.
    ya bir ... derim ama forum maalesef el vermiyor ayrıca yorumun ile beni gerçekten çok sinir ettin çünkü dincilik - yobazlık - ayrımcılığını kullanarak ve yine bastırara,

kendi kendine hüküm kurarak benim hakkımda

"sözlerinden anladığım kadarıyla sen taklidi imanı aşamamış, neye nasıl inanacağını anlayamadan iman etmişsin. taklidi iman kaygan zemin üzerinde yürümenin tanımıdır. kaymış düşmüş, suçu da Allaha atmışsın"

diyebilecek bir kapasiteye geliyorsun hani sizin dininiz de niyet önemli idi ? kimin cennete girip kimin cehenneme gireceğini bilemezdiniz, ayrıca böyle bir yorumda bulunarak günaha da girersin bunu iyi biliyorsun sizin dininiz bu... sen standart o yobazlar gibi benim hakkımda peşin hüküm kurarak kendi kendine yargıladın beni... şirk koştun daha sonraki aşama cihatçı olsan kılınç çekersin zaten ama imkan yok tabi elinde işte siz busunuz dincilik budur... din doktrindir şuan islam ise doktrini en üst seviyede kullanır...

NEYSE ÜZERİNDE YAPILAN TEST SONUCUNU MAALESEF GEÇEMEDİN BUDA TARTIŞMAMIZA SON VERMEK GEREKTİĞİNİ HAKLININ DA YUKARIDA YAPMIŞ OLDUĞUN YORUM YÜZÜNDEN BENİM OLDUĞUMU GÖSTERİR.

Sonuç olarak hadi şimdi ortadoğu düşüncende uyumaya devam et... asla ama asla uyanamayacaksınız asla ama asla öldüğünüzde de bir şey ispatlayamayacaksınız... muhattabım bile olamazsın ayrımcı insan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Real-Gamer -- 21 Kasım 2018; 12:44:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-BD34D4651

Bu mesaj silindi.
    Kesinlikle katılıyorum

"Ayrıca okumuş, sorgulayan insanların dinden uzaklaşıp, cahil/eğitimsiz toplumların sıkı sıkıya dine bağlanmaları da seçmemiz gereken tarafı açıkça göstermektedir."

Şuan çevremizdeki düzen aynen bu şekilde ilerliyor...

Ayrıca bu tarz kişiler git gide ayrımcılık oluşturarak kendi aralarında peşin hüküm kurabiliyorlar çünkü onlar kimin cennete kimin cehenneme gireceğini iyi biliyorlar Din bir doktrindir örnek verecek olur isek:

Yukarıda mhmt042 nickli ismin yorumu...

Neyse konu kapanabilir alınacak cevaplar alındı... Herkes bir gün Deist daha sonra da ateist olacaktır...
    Dinler var mı senin için (ki dinlere inanıyorsan kusura bakma hiç giremeyiz tartışmaya)

bu konuya ilk yazdığın mesajdan şimdi din yok diyorsun. bir tanrı var yaratmış koyvermiş demek istiyorsun eşittir deistsin en adi mahlukat bile yaptığını bırakıveremezken bunu tanrıya yakıştırmışsın daha neyini değerlendireceğim

la ilahe illalah diyen kurtulur diyor hadis diyebiliyor musun

iman yoksa cehennemliksin bu benim yorumum değil sözlerinden değerlendirmeyeceğim de ne yapacağım

bana zanla konuşma diyene bak

ortadoğu kafası işte bana neyi yakıştırırsan iki katı sende var ve bunu suratına çarpmaktan sakınmam hadi iyi uykular

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mhmt042 -- 21 Kasım 2018; 20:17:6 >
  • paardon kullanıcısına yanıt
    sen kendini o kadar uyuşturmuşsun ki bir şeylere bağlı yaşadığını idrakten uzaksın
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.