Şimdi Ara

Evrim teorisini düşününce size de saçma gelmiyor mu? (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
364
Cevap
1
Favori
8.608
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Pessimist_

Topraktan yaratılma saçma diyen kavak ağacı tiplemesi dinazorların kuşlara dönüştüğüne inanıyor. Çok mantıklı nasıl inanmazsın? Burada İslam'ı eleştirenler ve ''Ateist'im sizin dininizi daha iyi biliyorum.'' diyen cahiller ayetlerin tefsiriyle ilgili ve fıkhi kurallarla ilgili hiç bir şey bilmiyorlar. İslam'ı eleştirebilmeniz için Siyer, Tefsir, Hadis, Kelam gibi ilimleri ezbere bilmeli. Bunun yanında biraz metafizik konularına hakim olmalı. Odun gelmiş kendini aydın(!) sanan cahil ateist kaynıyor ortalık.

Ayetlerin tefsire ihtiyacı olması, anlamak için o senin bahsettiğim ilimlere hakim olunması başlı başına saçmalık değil mi zaten?

Yaratıcı insanlığa bir kitap gönderiyor. Kitapta kendisini tanıtıyor sonra da bir din tebliğ ediyor. Neden bütün insanlığın anlayabileceği şekilde yazmak yerine sadece bu ilimlere hakim olan bir avuç insanın anlayabileceği şekilde yazsın? Neden kendi gönderdiği dini bir grup alimin(!) tekeline soksun?

Hiç mi aklına gelmemiş o yaratıcının "ben böyle anlaşılır olmazsam, 40 tane anlamı olan kelimeler kullanırsam, her türlü yorum açık ayetler indirirsem; kendilerini ben alimim, fıkıh profuyum diye tanıtan insanlar bu dini istedikleri gibi manipüle edip cahil insanlar ile istedikleri gibi oynarlar güç odağı haline gelirler" diye...

• Hepsine eyvallah dedik diyelim, zekayı nasıl açıklamış (?) hacı abi?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zaten sacma oldugu icin, kanitlanamadigi icin hala teori... Alah-u teala nin kutsal kitabimiz Kuran da da bildirdigi gibi Hz. Adem daha sonra omurgasindan Hz. Havva yaratilmistir...
    Zaten kurbagalarin kaninin bize maymunlarin kanindan daha yakin oldugu ispatlanmistir...yani sozde evrimcilere gore evrimin insandan onceki hali olan maymunun kani bize kurbaga kadar yakin degil...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Banada soyle geliyor. Bu evrim olayi gercekten oldu ama bana gore yine Tanri nin sayesinde. Tanri nin parmagi var bunda zaten din ile bilin zit degildir.

• quote:

Orijinalden alıntı: neuro

quote:

Topraktan yaratılma saçma diyen kavak ağacı tiplemesi dinazorların kuşlara dönüştüğüne inanıyor. Çok mantıklı nasıl inanmazsın? Burada İslam'ı eleştirenler ve ''Ateist'im sizin dininizi daha iyi biliyorum.'' diyen cahiller ayetlerin tefsiriyle ilgili ve fıkhi kurallarla ilgili hiç bir şey bilmiyorlar. İslam'ı eleştirebilmeniz için Siyer, Tefsir, Hadis, Kelam gibi ilimleri ezbere bilmeli. Bunun yanında biraz metafizik konularına hakim olmalı. Odun gelmiş kendini aydın(!) sanan cahil ateist kaynıyor ortalık.

Ayetlerin tefsire ihtiyacı olması, anlamak için o senin bahsettiğim ilimlere hakim olunması başlı başına saçmalık değil mi zaten?

Yaratıcı insanlığa bir kitap gönderiyor. Kitapta kendisini tanıtıyor sonra da bir din tebliğ ediyor. Neden bütün insanlığın anlayabileceği şekilde yazmak yerine sadece bu ilimlere hakim olan bir avuç insanın anlayabileceği şekilde yazsın? Neden kendi gönderdiği dini bir grup alimin(!) tekeline soksun?

Hiç mi aklına gelmemiş o yaratıcının "ben böyle anlaşılır olmazsam, 40 tane anlamı olan kelimeler kullanırsam, her türlü yorum açık ayetler indirirsem; kendilerini ben alimim, fıkıh profuyum diye tanıtan insanlar bu dini istedikleri gibi manipüle edip cahil insanlar ile istedikleri gibi oynarlar güç odağı haline gelirler" diye...

Böyle bir kişinin olaya atlayacağından emindim ki ikinci kişi de geldi. Size bir örnek vererek açıklayacağım.

Sizden birisi inek kesmenizi istedi. Sadece bir inek. Siz bunun rengi ne diye sorarsanız Dünya'da kesilebilecek inek sayısı yarı yarıya iner. Boynuzlarını sorarsanız daha da iner. Gözlerini, dişlerini sorarsanız daha da iner. Buna göre Dünya'da bir zamandan sonra kesebilecek inek sayısı 1'e kadar iner.

Şimdi buradan çıkartmanız gereken şey nedir? Allah ayette(genelde fıkhi ayetlerde) bir kelimenin iki anlamı olan kelimeler kullanmıştır. Örneğin savm kelimesi. dua, yalvarmak ve namaz anlamına geliyor. Allah insanların kendisine kulluk için en uygun olanı belirlemeleri için bunu yapmıştır. Öyle ki yapılan icma sonucunda namaz olduğunda karar kılınmıştır. Eğer kendimi alimim, fıkıhçıyım diye insanların dini manipüle etmesini istemiyorsan bir hadis vardır : Herkesin kendi yaşamını sürdürecek kadar ilim öğrenmesi farzdır. Görüyorum ki siz yaşamızı sürdürecek kadar fıkhi bilgiye sahip değilsiniz ve genelleme yapıyorsunuz. Eğer Arap edebiyatını bilseydiniz gayet açık şekilde anlardınız. Her Arap anlıyor. Şimdi derseniz niye terör örgütü var diye onlar selefidir. Yani başlarındaki kişi ne derse ona uyarlar ki böyle bir şey islamda yoktur. İslamda içtihat vardır. Hz.Ömer sürekli içtihat yapar ve uygun olan ne ise onu yapardı. Yani bunları bilmek yorumlamak için sözde dine karşı olanların dini çok çok çok iyi bilmesi gerekir. Şu Güneş'in çamura batıyor iftirası dini kötülemeye çalışanların ayrı bir ironisidir zaten. İslam'ı iyi biliyorum deyip Arap edebiyatındaki mağrib'in güneşin batışı için kullanmadığını bilmiyor sonra demagoji yapıyor. Yukarıda açıkladığım gibi bir grup alimin eline düşmezsiniz hiç bir zaman. Hele ki o kadar ilimle, bilimle ilgili hadis varken. Kendi islami bilginizi geliştirir gerekirse içtihat yaparsınız. İslam içtihat'a yönlendirir. Eğer siz kendinizi bir grup alimin eline düşmüş ve Allah'ın size kötülük yaptığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. O sizin dini cahilliğinizdir. Bu kadar basit.

Ayrıca neden Arapça indirildi diye soracaksanız Yunanca mı indirilseydi? Eninde sonunda bir dil ile indirilmesi gerekecektir. Şuan ve geçmişte herkesin bildiği bir yoktur :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pessimist_ -- 27 Haziran 2014; 11:03:55 >

• The souls migration kullanıcısına yanıt
    Böyle ortalığı gülücüğe niçin boğuyorsunuz, nefes alamadım valla?
    " En iyi evrimci ", galiba bana iltifat var burada? Forumdaki en iyi evrimci olduğumu sanmıyorum, ilgi alanına göre Evrim Teorisini benden çok daha iyi ve detaylı bilen arkadaşlar var, ve yine bu kapsamda Evrim Teorisi harici görüşlerin detaylı saçmalıklarını da iyi bilenler var ( beni bu 2. taraf hiç ilgilendirmez ).
    Ama sorduğun sorunun cevabı çok basit;
    Ben yolda giderken kafama kitap düşerse yol kenarındaki apartmanın üst katında oturanlara en içten selamlarımı söylerim!
    Bazıları da kitabı eline alıp, " eyy yüce filanca bende artık dünyaya yolladığın 125000 matrix ajanından birisi oldum, şimdi gidip bu kitapla başka insanların kafalarına limon sıkacam " derler.
    Bilimde palavraya ve boş lafazanlığa yer yoktur.
    Üzgünüm ama 2-3 ay foruma epey az uğrayacağım, işim olacak.Yoksa şamataya devam ederdim seve seve.

• Of ya içimi sıktınız ilk düşündüm bing bang büyük patlama için m adde lazım onu kim yaptı diye nonu ALLAH yaptı dedim sonra o zaman ALLAH nasıl var?Bir yandan bu kadar tesadüfün olması imkansız mngibi 1 patlama milyonlarca gezegen dünyada yaşam insanların gelişmesi ve şu an benim bunu yazmam ihtimali kaçta kaç ama bir yandanda düşününce evrende zaman yok sonsuzluk her i,htimal olur.Bir maymun pc başına otursanız ve sonsuza kadar tuşlara bassa mutlaka matıklı bir şey yazar çünkü;zaman yok.Of azcık saçmaladım kafam karışık bir daha böyle konu açmayın yaaaaaaaaaaaaaa!HATA EROR 404 NOT FOUND BEYİN DLL YOK :D
  • @kuraflano

Kuran'da Hz. Adem'in 'kaburgasından' Hz. Havva'nın yaratıldığına dair bir ayet yoktur. Bazı hadislerde buna benzer ifadeler var ama onlar da mecazi anlamlar içeriyor. Canlılar arasındaki akrabalığa genetik olarak bakılır.

@Neque

Bende öyle düşünüyorum

@Pessimist_

Kuran'a uymak yerine hadislere daha çok önem verdiğimiz için Müslümanlar birbirinden çok farklı mezheplere ayrıldılar. Bunda uymamız gerektiği söylenen kişiler en önemli sebebidir. Hadislerin hepsini inkar etmiyorum ama Kuran merkezli bir İslam anlayışı oluşturmamız gerekiyor. Her insan Kuran'ı anlayabilir ama bazı kişiler Kuran'da Allah'ın dediğinin tersine dini sadece belirli bir kesimin anlayabileceği zor bir konu haline getiriyorlar. Allah'ın dini bir kaç kişinin insiyatifine bırakacağını sanmıyorum.

@Wild Life1

Büyük Patlama'dan önce şu an bildiğimiz bir şey yok fakat varsayımlar var. Kuantum fiziği ile açıklamaya çalışıyorlar. Patlama öncesi hiçlik sandığımız yerde kuantum dalgalanmaları adı verilen parçacıkların olduğu söyleniyor. Şu an farklı varsayımlar ortaya atılıyor. Kesin bir şey söyleyemiyoruz. Stephen Hawking gibi evrendeki olayların açıklanmasının Tanrı'nın olmadığına kanıt olarak sunulmasını doğru bulmuyorum.Evrendeki açıkladığımız olaylar ile Tanrı'nın yaratma şeklini ortaya çıkarıyoruz. Isaac Newton'da böyle düşünüyordu. Bu konuda Enis Doko - Dahi ve Dindar : Isaac Newton kitabını okumanı öneririm.

Ayrıca evrende zaman var. Fotonlar ışık hızında olduğu için onlara göre zaman yok. Sadece biraz daha bilgi edinmeniz gerekiyor. Bu şekilde sorular sorduktan sonra cevabını aramazsanız tabi ki kafa karışıklığından başka bir işe yaramaz.

• Evrimin mantikli gelmesinin sebebi ayni hucreden evrilmek.

• IExpectedBetterFromYou I kullanıcısına yanıt
    Hayır.
  • Evrim, Allah'ın yaratma biçimi olabilir. Tesadüf eseri olmasını gerektirecek bir durum yok. Bilim adamlarının yanlış yorumlaması sonucu bu algı oluştu.

Tarif ettiğin evrim süreci doğru değil. Her zaman yararsız mutasyonlar yada gelişim gözlenmez. Dediğin canlıların yaşama olasılıkları düşüktür.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hümiyettin

Evrim, Allah'ın yaratma biçimi olabilir. Tesadüf eseri olmasını gerektirecek bir durum yok. Bilim adamlarının yanlış yorumlaması sonucu bu algı oluştu.

Tarif ettiğin evrim süreci doğru değil. Her zaman yararsız mutasyonlar yada gelişim gözlenmez. Dediğin canlıların yaşama olasılıkları düşüktür.

Yok yok dediğim doğru da ya ben anlatamadım ya da sen yanlış anladın . Allah'ın yaratma biçimi evet olabilir bu da var ama kur-an'da direk topraktan doğdu deyince insanın inanası gelmiyor...

Yeni konu açtım bi bak ona

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi any77 -- 29 Haziran 2014; 0:51:14 >

• Kuran'da evrim teorisi ile çelişkili bir ayet yok. Seninle farklı bakış açılarına sahibiz. Kastettiğin ayetleri o şekilde görmüyorum ve dediğin gibi de yazmıyor.
  • obligatory:
    quote:

Orijinalden alıntı: sosyalik

Şu konulara din ve inançlar karışmadığı zaman, bilim bölümünde sadece sadece bilim konuşulduğu zaman bir yerlere gelebileceğiz.
  • Evrim teorisi pekçok bilimci tarafından kabul edilse de hala açıklanamayan durumlar var.
    Örneğin kambriyen döneminde çok hücreli canlıların aniden ortaya çıkması,sudan karaya çıkışın pek mümkün görünmemesi gibi. .

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Canis Majoris

Uygun tabii.Atacağım hayvanlar balık ile sürüngen veya iki yaşamlılar arasında.Bunlar omurgalılar ve omurgalılar hepsinin boşaltımını böbrekler sağlar.

Bekliyoruz.

Ayrıca bir konu var. Galiba sudan karaya nedir açıklamam gerekecek? Sudan karaya geçiş fosili demek hem karadaki canlılar hem de balıklar gibi boşaltım sistemine sahip bir canlıdır. Ayrıca ben de bir özür beklerim. Ayrıca bir husus akciğerlerinin de böyle bir şeye uygun olmaması. Sadece böbreklerle sindirim yapan bir canlı diye bahsettiğiniz tür zaten karaya geçmiştir.

Buraya adlarını yazacağım.Fosillerin resim boyutları çok büyük.Sayfanın yapısını bozmak istemiyorum.Siz vikipediden fosillerin resimlerini bulabilirsiniz.

Ichthyostega
    Acanthostega gunnari
    Tiktaalik roseae
    Eusthenopteron
    Osteolepis
    Eryops
    Obruchevichthys

Bunlar sadece balıklar ve amfibiler arasında bulunanlar.

İnsanlar için şu sitedeki fosilleri inceleyebilirsin.
    http://humanorigins.si.edu/evidence/human-fossils/fossils

Böbrekler sindirim yapmaz boşaltım yaparlar.Omurgalıların hepsinin böbrekleri olduğuna göre boşaltım sistemi bir sıkıntı yaratmaz.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Buraya adlarını yazacağım.Fosillerin resim boyutları çok büyük.Sayfanın yapısını bozmak istemiyorum.Siz vikipediden fosillerin resimlerini bulabilirsiniz.

Ichthyostega
    Acanthostega gunnari
    Tiktaalik roseae
    Eusthenopteron
    Osteolepis
    Eryops
    Obruchevichthys

Bunlar sadece balıklar ve amfibiler arasında bulunanlar.

İnsanlar için şu sitedeki fosilleri inceleyebilirsin.
    http://humanorigins.si.edu/evidence/human-fossils/fossils

Böbrekler sindirim yapmaz boşaltım yaparlar.Omurgalıların hepsinin böbrekleri olduğuna göre boşaltım sistemi bir sıkıntı yaratmaz.

sindirim demişim ufak bir gaf önemli değil. Zaten ilk fosili atacağını biliyordum. O fosille ilgili bir makale okuyordum zaten :)http://www.uludagsozluk.com/k/eusthenopteron/

Dediğim gibi bunların böbrekleri varsa bakmaya bile gerek yok. Geçiş fosili hem böbreklere hem de balıkların boşaltım sistemne sahip olacak. Bazı fosillere baktığımda da boşaltım sistemleri ile ilgili 0 bilgi vermiş. Tekrar vurguluyorum : Bu fosiller bahsettiğiniz geçiş fosili değildir. Bulmanız imkansızdır. Böyle bir şeyin olması için karaya çıktıkları zaman böbreklerin oluşumunun başlayıp solungaçların kaybolması gibi evrelerden geçmesi gerek. Bu da 5dakikada olmazsa veya bir çamur zıpzıpı değillerse mümkün dğeil.

• quote:

Orijinalden alıntı: Torneiras151

Evrim teorisi pekçok bilimci tarafından kabul edilse de hala açıklanamayan durumlar var.
    Örneğin kambriyen döneminde çok hücreli canlıların aniden ortaya çıkması,sudan karaya çıkışın pek mümkün görünmemesi gibi. .

Sudan karaya çıkış mümkün gözükmüyorsa kurbağa diye bir canlı yok sayılmış olur.Larva döneminde solungaç,ergin dönemde akciğer ve deri solunumu yapar.

Kambriyen dönem 50 milyon yıllık süreci kapsar.Coğrafya değişiyor,iklim değişiyor,koşullar değişiyor.Bunun sonucunda da canlı çeşitliliği artıyor.Çok iyi açıklanıyor aslında.
  • quote:

sindirim demişim ufak bir gaf önemli değil. Zaten ilk fosili atacağını biliyordum. O fosille ilgili bir makale okuyordum zaten :)http://www.uludagsozluk.com/k/eusthenopteron/

Dediğim gibi bunların böbrekleri varsa bakmaya bile gerek yok. Geçiş fosili hem böbreklere hem de balıkların boşaltım sistemne sahip olacak. Bazı fosillere baktığımda da boşaltım sistemleri ile ilgili 0 bilgi vermiş. Tekrar vurguluyorum : Bu fosiller bahsettiğiniz geçiş fosili değildir. Bulmanız imkansızdır. Böyle bir şeyin olması için karaya çıktıkları zaman böbreklerin oluşumunun başlayıp solungaçların kaybolması gibi evrelerden geçmesi gerek. Bu da 5dakikada olmazsa veya bir çamur zıpzıpı değillerse mümkün dğeil.

Eusthenopteron ile ilgili paleontologlar açıklama yapıyor.Onların açıklamalarına mı güveneyim sözlük yazarına mı?

http://www.animalplanet.com/tv-shows/other/videos/animal-armageddon-eusthenopteron.htm

Kardeşim senin biraz temel biyoloji bilgisine ihtiyacın var.Solungaçlar, balıkların solunum sistemi organlarıdır.Boşaltım sistemi değil.Üçüncü defa söylüyorum.Balıklar,kurbağalar,sürüngenler,kuşlar,memeliler hepsinde boşaltım organı aynıdır o da böbreklerdir.

• quote:

Eusthenopteron ile ilgili paleontologlar açıklama yapıyor.Onların açıklamalarına mı güveneyim sözlük yazarına mı?

http://www.animalplanet.com/tv-shows/other/videos/animal-armageddon-eusthenopteron.htm

Kardeşim senin biraz temel biyoloji bilgisine ihtiyacın var.Solungaçlar, balıkların solunum sistemi organlarıdır.Boşaltım sistemi değil.Üçüncü defa söylüyorum.Balıklar,kurbağalar,sürüngenler,kuşlar,memeliler hepsinde boşaltım organı aynıdır o da böbreklerdir.

Ben o yazıda boşaltım sisteminde değil farkındaysan solungaçları kaybolur gibi evrelerden geçer dedim. Genelleme yaptım.

Ayrıca her canlının boşaltım sistemi aynı şekilde çalışmaz. Bunu da idrak edememişsin. Bunları 6.sınıfta fen dersinde öğretiyorlar.

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.