Şimdi Ara

Evrim Teorisi Soru-Cevap Genel Başlığı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
569
Cevap
11
Favori
21.561
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • [size=3]Bilgilendirme: Konuya yazmadan önce lütfen ikinci mesajı okuyunuz.

Evrim Nedir?

Evrim, biyolojide canlı türlerinin nesilden nesile kalıtsal değişime uğrayarak ilk halinden farklı özellikler kazanma süreci. Bu tanım hem küçük ölçekte evrimi (yani bir popülasyonun içinde gen sıklıklarının nesilden nesile değişmesini) hem de büyük ölçekte evrimi (yani aradan birçok nesilin geçmesiyle ortak bir atadan farklı türlerin türemesini) kapsar.

Evrim yaşamın tarihini anlamamızı sağlar. Bazen dünyanın evrimi, evrenin evrimi gibi kavramlardan ayırmak amacıyla organik evrim ya da biyolojik evrim olarak da adlandırılır. Evrim, modern biyolojinin temel taşıdır. Bu teoriye göre hayvanlar, bitkiler ve Dünya'daki diğer tüm canlıların kökeni kendilerinden önce yaşamış türlere dayanır ve ayırdedilebilir farklılıklar, başarılı nesillerde meydana gelmiş genetik değişikliklerin bir sonucudur.

Etrafımızdaki birçok şey zamanla değişir. Ancak bunların hepsine biyolojik evrim denemez. Örneğin ağaçlar yapraklarını döker, sıradağlar yükselip erozyona uğrar, fakat bunlar biyolojik evrime örnek oluşturmazlar, çünkü bu değişimlerde genetik kalıtım ile türeme yoktur.

Biyolojik evrimde temel fikir, Dünya üzerindeki bütün yaşamın ortak bir atası olduğudur. Tıpkı sizin büyükannenizin kuzenlerinizin de büyükannesi olması gibi...

Değişerek türeme sürecinin sonunda Dünya'daki yaşamın ortak atasından bugün fosillerde ve etrafımızdaki canlılarda gördüğümüz inanılmaz çeşitlilik oluştu: İnsanlar ve meşe ağaçları, serçeler ve balinalar... Evrim hepimizin uzaktan akraba olduğu anlamına geliyor.

Kısacası Evrim Kuramının Temel fikri; yaşamın bir tarihi olduğu yani zaman içinde değiştiği ve farklı türlerin ortak bir ataya sahip olduğudur.

Mekanizmalar: Evrimin işleyişi

Günümüz organizmaları, geçmişte yaşamış atalarından evrim süreci sonucunda türemişlerdir. Evrim, hem tüm organizmalar tarafından paylaşılan dikkat çekici benzerliklerden hem de yaşamın o inanılmaz çeşitliliğinden sorumludur. Peki bu süreç tam olarak nasıl işler?

Evrim sürecinin temelinde genetik çeşitlilik yatar. Seçici kuvvetler genetik çeşitliliğe etki edip evrimin gerçekleşmesini sağlarlar. Bu bölümde evrimin mekanizmalarını incelerken şunlar üzerine yoğunlaşacağız:

Türeme ve bir sonraki nesle aktarılan kalıtsal genetik farklılıklar.

Değişim mekanizmaları olarak mutasyon, göç (gen akışı), genetik sürüklenme ve doğal seçilim,

Genetik çeşitliliğin önemi,

Genetik sürüklenmenin rastlantısal doğası ve genetik çeşitliliğin azalmasının etkileri,

Çeşitlilik, ayrımlı üreme ve kalıtımın, doğal seçilim yoluyla evrime nasıl yol açtığı,

Ve farklı türlerin birlikte evrim yoluyla birbirlerinin evrimini nasıl etkilediği.

Popülasyonun tanımı

Hayvanlar söz konusu olduğunda popülasyonun ne olduğuna karar vermek gayet basittir. Popülasyon, birbiriyle eşleşebilen, yani aynı gen havuzunu paylaşan organizmalar grubudur. Örneğin kınkanatlılar için popülasyon, belli bir dağın tepesinde yaşayan ve birbirine eş olma potansiyeline sahip bir grup bireydir.

Bu işleyişte 2 ana konu ön plana çıkmaktadır.

1- Mikroevrim

2- Makroevrim

Bunun dışında Evrimsel bilginin oluşmasında bir çok kanıt ve bilim dalları mevcuttur.

Fosil kalıntılar, Morfolojik-Anatomik özellikler, Biyokimyasal özellikler, Fizyoloji, Histoloji Genetik ve Moleküler Biyoloji bu kuramın başlıca temelini oluşturur.

Buna göre dünyada bilim akademileri tarafından kabul edilir. Örneğin, ABD Ulusal Bilimler Akademisi raporunda da (1991) vurgulandığı gibi biyolojik evrim; "modern biyolojinin en önemli anlayışı, canlıların temel yönlerini anlamak için önemli bir kavram" olarak nitelendirilir.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Arkadaşlar merhaba.

Bölümdeki Evrim konularının seyrinden nerdeyse herkes bir şekilde şikayetçi. Bazıları konudaki seviyesizlikten, bazıları provokasyonlardan, bazıları hep aynı şeylerin konuşulmasından vs. Yeni bir konu açarak bu şikayetlerin hepsinin çözülemeyeceğinin farkındayım ancak çözebildiğimiz kadarını çözebilmek adına bazı hatırlatmalarda bulunmak istiyorum:

1) Öncelikle bu konu sadece Soru-Cevap konusudur. Evrimin varlığıyla ilgili tartışmaları lütfen bu konuya taşımayalım. O tartışmalar için farklı bir konu açılacak.
    2) Konuda samimi sorulara samimi cevaplar verilmesi herkesin temennisi, bu yüzden lütfen geçmişe dayalı husumetleri buraya taşımayalım.
    3) Konuda elbet tartışma çıkacaktır, ama tartışmaların bilimsel çerçevede işin içine din, siyaset ve inançlar katılmadan yapılması çok önemli.
    4) Konunun amacı bilgi paylaşımıdır. Bu yüzden konuda seviyesiz, provokatif ve dalga geçmek amaçlı yazılara forum kuralları gereği işlem yapılacaktır.
    5) Harun Yahya alıntısı içeren mesajlar bu konu için kural dışıdır ve silinecektir. Bu yüzden Harun Yahya alıntısı içeren mesajları lütfen alıntılamayınız.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Konunun düzenlenmesi yerinde bir tercih olmuş.

Özellikle belirtilen maddelere uygun olarak sorulan ve verilen mesajların Kabuska'nın ikinci mesajda belirttiği gibi olmalıdır.

Lütfen bu çerçevede bilgileri paylaşalım.

Şimdiden herkese iyi forumlar...
  • Bence Yaratılış Teorisi konusu da açılmalı.

Böylece herkes kendi çal kendin oyna modunda istediği hizbe katılabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sgrafik

Bence Yaratılış Teorisi konusu da açılmalı.

Öncelikle iyi akşamlar.

Konu kesinlikle kendin çal kendin oyna mantığı üzerine kurulu değildir. Evrim konusunda bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşların soru soracağı bir yer burası, diğer konulardaki tartışmalar yüzünden amacı bilgi almak olan üyeler zorluk yaşıyordu.

Evrimin geri kalan tartışma konuları için yeni bir konu daha açılacak, bu konu bilgi edinmek isteyen kişilerin tartışmalardan sıyrılma noktası.
  • çok yerinde bir karar. madem bu konu bu kadar ilgi çekiyor, tartışmak isteyenler ayrı yerde tartışsın, soru sorup öğrenmek isteyenler ayrı konuşsun.
  • Peki klişeleşmiş soruların cevaplarını tek bir mesajda yayınlama gibi bir olasılığımız var mı?

Örneğin, İnsanlar maymundan mı geliyor? sorusunun cevabı gibi. Tüm konuyu takip etmek, evrimi öğrenmek amacıyla bu foruma yeni giren arkadaşlara zorluk yaratabileceğini düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CfgMaster

Peki klişeleşmiş soruların cevaplarını tek bir mesajda yayınlama gibi bir olasılığımız var mı?

Örneğin, İnsanlar maymundan mı geliyor? sorusunun cevabı gibi. Tüm konuyu takip etmek, evrimi öğrenmek amacıyla bu foruma yeni giren arkadaşlara zorluk yaratabileceğini düşünüyorum.

Aslında iyi olur. Bu tip sorular ilk mesaja eklenir böylece daha rahat olur cevaba ulaşılması.
  • Ben şimdiye kadar pek bu noktada dinlenmedim ancak yinede söyleyeyim. Bazı konulara herkes yazamasın, Arada birçok soru aklıma geliyor. Yazayım diyorum saçma sapan bir çürütme veya üste çıkartma yapısı insanın hevesini kursağında bırakıyor.

Anlamadığım nokta ise Evrimi sadece neden soru cevap ve bunu cürütme olarak görüyoruz anlamıyorum. Bazende bu konular içerisinde teori nasıl gelişir ve hangi yollar izlenir bunları takip ediyoruz. Açıkçası bilimsel yolun takibini bilmeyen bizler hangi vasıfla çürütüyoruz veya kanunlaştıracak kadar göklere çıkarıyoruz. Artık bırakın şu karşımdakini ezemiyorsam karalamalıyım hissini. İllede yazmasını istemediğimiz adamlar diye listemi çıkartmalıyız. Özellikle ara form, şimdi neden yoklar, neden maymunalra dönüş yok gibi saçma sapan sorulardan ben dahi bıktım. Sanki ara forma kadar olan herşeyi yedik yuttuk bir o kaldı. Bende dahil birçoğumuz oradan buradan duyduklarımız ile hareket ediyoruz. Ben Evrimi çürütmeyi seneler oldu bırakalı, artık bu adamlar nedemek istiyor diye anlamak istiyorum ve emin olun evrim maymundan ve birkaç canlıdan ibaret değil...

Aynı zamanda evrimi savunan bazı arkadaşlardanda yaratılışa iğneleyici laflar hiç hoş değil zira Kur'an bir kozmoloji kitabı değildir. Evrim bugüne nasıl geldiyse araştırıldıysa, Kur'an da kendi içerisinde emek verilip anlaşılması gereken bir kutsal kitaptır.

Kb buluşmaları sırf bu durumları açıklığı kavuşturmak için gerekli diye düşünüyorum. Emin olun bir araya gelen insanlar birçok şeyi karşılıklı yazdıklarında hemen yanlış anlamaya mahal vermeden yazıyorlar...

• quote:

Orijinalden alıntı: abdullahors84

Ben şimdiye kadar pek bu noktada dinlenmedim ancak yinede söyleyeyim. Bazı konulara herkes yazamasın, Arada birçok soru aklıma geliyor. Yazayım diyorum saçma sapan bir çürütme veya üste çıkartma yapısı insanın hevesini kursağında bırakıyor.

Anlamadığım nokta ise Evrimi sadece neden soru cevap ve bunu cürütme olarak görüyoruz anlamıyorum. Bazende bu konular içerisinde teori nasıl gelişir ve hangi yollar izlenir bunları takip ediyoruz. Açıkçası bilimsel yolun takibini bilmeyen bizler hangi vasıfla çürütüyoruz veya kanunlaştıracak kadar göklere çıkarıyoruz. Artık bırakın şu karşımdakini ezemiyorsam karalamalıyım hissini. İllede yazmasını istemediğimiz adamlar diye listemi çıkartmalıyız. Özellikle ara form, şimdi neden yoklar, neden maymunalra dönüş yok gibi saçma sapan sorulardan ben dahi bıktım. Sanki ara forma kadar olan herşeyi yedik yuttuk bir o kaldı. Bende dahil birçoğumuz oradan buradan duyduklarımız ile hareket ediyoruz. Ben Evrimi çürütmeyi seneler oldu bırakalı, artık bu adamlar nedemek istiyor diye anlamak istiyorum ve emin olun evrim maymundan ve birkaç canlıdan ibaret değil...

Aynı zamanda evrimi savunan bazı arkadaşlardanda yaratılışa iğneleyici laflar hiç hoş değil zira Kur'an bir kozmoloji kitabı değildir. Evrim bugüne nasıl geldiyse araştırıldıysa, Kur'an da kendi içerisinde emek verilip anlaşılması gereken bir kutsal kitaptır.

Kb buluşmaları sırf bu durumları açıklığı kavuşturmak için gerekli diye düşünüyorum. Emin olun bir araya gelen insanlar birçok şeyi karşılıklı yazdıklarında hemen yanlış anlamaya mahal vermeden yazıyorlar...

Şahsen kimsenin kimseyi küçümseyip dalga geçme hakkı yoktur bunda hem fikiriz. Benim tek takıldığı nokta forumdaki arkadaşların literatür dışındaki argümanları iddia etmesidir. Evrim Kuramını bir inanç veya bir ideoloji olarak bakmıyorum veya bu kuramı bilmek toplumdaki statümü değiştirmiyor. Literatür bilgisi ne ise bunları anlatmaya aktarmaya çalışıyorum.

Mesela hastalandığınızda doktora gidersiniz çünkü bu uzmana güvenmekten başka şansınız yoktur. Hastalığınıza göre ilaç tedavisi veya bir takım operasyonlar uygulanır. Çünkü o hastalığa karşı görülen semptomlara paralel bir tedavi koyulması gerekir. İşte demek istediğim nokta buna paraleldir. Biyoloji biliminde olan bir çok arkadaşın belirtmeye çalıştığı nokta buydu. Nasıl bir hekime müdahale etme literatür dışına çıkmak mümkün olmuyorsa bütün bilimsel konularda aynı kurallar geçerlidir.

Bunun dışında soru sormak, öğrenmek isteyen, bilgi almak isteyen herkese kapılarımız sonuna kadar açıktır. Mesela bir çok arkadaş pm'den mesaj atarak kaynak isteyip veya sorularına cevap aramışlardır. Bu şekilde işleyiş forumdaki bilgi akışına ve tüm arkadaşlar adına iyi bir yöntemdir. Bu şekilde doğru kaynaklar etrafında paylaşılan bilgiler insanların bilgi düzeyini artırabilmektedir.

Ayrıca herkes istediği şekilde inanma hakkına sahiptir. Buna kimsenin bir itirazı yoktur. Her türlü inanca sahip olan insanların birbirleriyle alıp veremediğini düşünmüyorum. Ama bir bilginin içeriğine din, siyaset veya başka bir konu karıştırılırsa o zaman bilimsel nitelikten uzaklaşmış olunur. Temelde bu durumun olması özellikle Evrim konusunda karışıklığa neden olmaktadır.

Umarım yeteri kadar açıklamaya çalışmışımdır.

• evrim teorisi genel manada sadece insanların maymundan evrimleştiği olarak algılanıyor..bu benimde inanabileceğim bir teori değil..milyonlarca yılda gerçekleşen bir süreç olduğu iddea edilsede bana bu çok saçma geliyor..çünki bir maymuna bakıyorum bir insana bakıyorum ve yok artık diyorum...ama evrim varsa mesela şöyle bir durumda olabilir.. penguenlerin küçük küçük kanatları var ve uçamıyorlar..ama belki milyonlarca yıl önce kanatları daha büyüktü ve uçabiliyorlardı..mantıklı olan budur ve buna inanırım..sadece Allah"ın varlığını inkar etmek için kimse bana büyük büyük dedelerimizin maymun olduğunu anlatmasın ve buna inanmamızı beklemesin..
  • Şimdiye kadar evrim yerine (konunun trol saldırısına uğrayacağı endişesi yüzünden) evrimin nasıl tartışılması gerektiği tartışılmış...

O halde birinin bir başlangıç yapması gerekiyor.
    Madem konuya ilişkin ana başlık artık burası, ilk adımı atayım.

Soru: Evrimci biyologlar "tür" kavramını kaç biçimde tanımlamıştır ve evrim kuramının ana çekirdeğine en fazla uyan tür kavramı tanımı bunlardan (elbette sizce) hangisidir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lath.Crusader -- 4 Ekim 2012; 14:16:29 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tttnet.net

evrim teorisi genel manada sadece insanların maymundan evrimleştiği olarak algılanıyor..bu benimde inanabileceğim bir teori değil..milyonlarca yılda gerçekleşen bir süreç olduğu iddea edilsede bana bu çok saçma geliyor..çünki bir maymuna bakıyorum bir insana bakıyorum ve yok artık diyorum...ama evrim varsa mesela şöyle bir durumda olabilir.. penguenlerin küçük küçük kanatları var ve uçamıyorlar..ama belki milyonlarca yıl önce kanatları daha büyüktü ve uçabiliyorlardı..mantıklı olan budur ve buna inanırım..sadece Allah"ın varlığını inkar etmek için kimse bana büyük büyük dedelerimizin maymun olduğunu anlatmasın ve buna inanmamızı beklemesin..

Bak hocam Evrim sadece maymun ile ilgilenmez. Bu her nekadar sadece bilimsel gözüksede elbette altında başka sebeplerde vardır. Ancak şunuda belirtmek gerekirki bu araştırmaları yapan insanlar kayda değer birçok şey bulmuşlardır. Az-çok incelerseniz bu kanınızdan vaz geçersiniz. İnanç noktasından yaklaştığım için bende Evrimi doğru bulmuyorum. Ancak bu demek değilki evrim bahsettiğiniz konudan ibaret. Ayrıca birşeye karşı çıkmanız için hepsini incelemeniz gerekir. Açıkçası ben bazı canlıların evrime tabi tutuşmuş olabileceği düşüncesindeyim. Bahsettiğiniz mesele ise küçük bir tarafı. Ben çok daha farklı bir yapı oluşuğu düşüncesindeyim.

• çok iyi bir karar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lath.Crusader

Şimdiye kadar evrim yerine (konunun trol saldırısına uğrayacağı endişesi yüzünden) evrimin nasıl tartışılması gerektiği tartışılmış...

O halde birinin bir başlangıç yapması gerekiyor.
    Madem konuya ilişkin ana başlık artık burası, ilk adımı atayım.

Soru: Evrimci biyologlar "tür" kavramını kaç biçimde tanımlamıştır ve evrim kuramının ana çekirdeğine en fazla uyan tür kavramı tanımı bunlardan (elbette sizce) hangisidir?

En genel tanımı ben aktarayım, devamı da gelecektir herhalde. "Belirli bir alan içerisinde yaşayan, aralarında ata-torum ilişkisi bulunan, çiftleştiklerinde üreyebilecek yavrular meydana getirebilen bireyler aynı türün üyeleri kabul edilir." Üreyemeyecek yavru da mevcuttur, katır gibi. Klasik ve yaygın olarak tür için bu tanım kullanılıyor.

• quote:

evrim teorisi genel manada sadece insanların maymundan evrimleştiği olarak algılanıyor..bu benimde inanabileceğim bir teori değil..milyonlarca yılda gerçekleşen bir süreç olduğu iddea edilsede bana bu çok saçma geliyor..çünki bir maymuna bakıyorum bir insana bakıyorum ve yok artık diyorum...ama evrim varsa mesela şöyle bir durumda olabilir.. penguenlerin küçük küçük kanatları var ve uçamıyorlar..ama belki milyonlarca yıl önce kanatları daha büyüktü ve uçabiliyorlardı..mantıklı olan budur ve buna inanırım..sadece Allah"ın varlığını inkar etmek için kimse bana büyük büyük dedelerimizin maymun olduğunu anlatmasın ve buna inanmamızı beklemesin..

İnsan maymundan falan evrimleşmemiştir zaten. Teorideki en ve en büyük sorun teorinin ne iddia ettiğini bilmeden yanlış kaynaklardan edilen bilgiler. Penguen olayı üzerinden gidersek penguenin kanatlarını kullanabildiğini zamanı düşünün. Biraz daha öncesinde de penguen daha küçük bir kuş olabilir mi? Peki daha öncesinde yine kanatları olmayan bir hayvan olabilir mi? Gördüğünüz gibi sürekli değişim sonucu hissedilmeyen değişimler milyonlarca yıl sonra bakıldığında ilk canlı ile son canlının arasındaki dağlar kadar fark oluşturmuş oluyor. Teorinin, evrim teorisinin, tam olarak bahsettiği de budur.

• quote:

quote:

Bak hocam Evrim sadece maymun ile ilgilenmez. Bu her nekadar sadece bilimsel gözüksede elbette altında başka sebeplerde vardır. Ancak şunuda belirtmek gerekirki bu araştırmaları yapan insanlar kayda değer birçok şey bulmuşlardır. Az-çok incelerseniz bu kanınızdan vaz geçersiniz. İnanç noktasından yaklaştığım için bende Evrimi doğru bulmuyorum. Ancak bu demek değilki evrim bahsettiğiniz konudan ibaret. Ayrıca birşeye karşı çıkmanız için hepsini incelemeniz gerekir. Açıkçası ben bazı canlıların evrime tabi tutuşmuş olabileceği düşüncesindeyim. Bahsettiğiniz mesele ise küçük bir tarafı. Ben çok daha farklı bir yapı oluşuğu düşüncesindeyim.

evrime bende külliyen yoktur demiyorum..milyonlarca yıldır gerçekleşen bir süreç sonuçta..belki şartlara göre canlılarda küçük farklılıklar oluşmuştur..ama sonuçta bu bir teori..yani aksini ispatlamakta mümkün..mesela bundan 10 sene önce maddenin en küçük yapı taşı atomdur deniliyordu ve bunun doğru olduğuna inanıyorduk..gelişen bilim ve teknoloji atomlardan daha küçük parçaların yani kuarkların varlığını ortaya koydu..belkide bundan yüz sene sonra evrim diye birşey tartışılmayacak bile...

• quote:

quote:

quote:

evrime bende külliyen yoktur demiyorum..milyonlarca yıldır gerçekleşen bir süreç sonuçta..belki şartlara göre canlılarda küçük farklılıklar oluşmuştur..ama sonuçta bu bir teori..yani aksini ispatlamakta mümkün..mesela bundan 10 sene önce maddenin en küçük yapı taşı atomdur deniliyordu ve bunun doğru olduğuna inanıyorduk..gelişen bilim ve teknoloji atomlardan daha küçük parçaların yani kuarkların varlığını ortaya koydu..belkide bundan yüz sene sonra evrim diye birşey tartışılmayacak bile...

Tanımlar yanlış ne yazık ki. Zamanında atom da günümüzde kuark da "bilinen" en küçük yapı taşıdır. Ancak görüldüğü üzere kuarkların keşfedilmesiyle atomlara bir şey olmadı. Teori kavramını yanlış değerlendiriyorsunuz. Aksini ispatlamak tam anlamıyla mümkün değildir. Yer çekiminden örnek vereceğim. Yer çekimi için formüller değişşe de, yer çekiminin oluşumu hakkında farklı fikirler ortaya atılsa ve ispatlansa da yer çekiminin varlığı değişmeyecek. Çoğu teori için durum böyle. Sizin atom örneğiniz de aynı şekilde buna bir örnek işte.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kabuska

quote:

Orijinalden alıntı: sgrafik

Bence Yaratılış Teorisi konusu da açılmalı.

Öncelikle iyi akşamlar.

Konu kesinlikle kendin çal kendin oyna mantığı üzerine kurulu değildir. Evrim konusunda bilgi sahibi olmak isteyen arkadaşların soru soracağı bir yer burası, diğer konulardaki tartışmalar yüzünden amacı bilgi almak olan üyeler zorluk yaşıyordu.

Evrimin geri kalan tartışma konuları için yeni bir konu daha açılacak, bu konu bilgi edinmek isteyen kişilerin tartışmalardan sıyrılma noktası.

Şu forumda "Tanrının Otoritesi" konusu neden kilitlendi.

Belli ki bir şeyleri "Forum Kuralları" bu diyerek yapılırken konular kurallar çerçevesinde hareket edilmek isteniyor. Öyle değil mi ?

Buradaki konuyu aynen şuna benzetebiliriz. Kanunlar var böyle. Nedir kanun mesela ekmek çalana 10 yıl ceza ama banka hortumlayana bir ceza yok. Peki toplum vicdanı rahat mı ? Değil. ama kanunlar böyle...

Şimdi ama forum kuralları böyle diyerek mevcut sorunları çözemeyeceğimizi hala anlamadık mı ? Dünkü kilitlendiğini söylediğim konuya neden müdahale etmediniz desem sadece size değil yöneticiler olarak ne cevap vereceksiniz.

Eğer bölüm yanlış ise o zaman bölüm açın. Eğer seviyeden bahsediyorsanız bakın Yeni Türü orada alenen aklı sıra hakaret etmiş millete. Hala aklım almıyor, bunlar nasıl düşünce diye.

Eğer tek taraflı adalet sağlamayı düşünüyorsanız, bunu yapamayacaksınız. Çünkü adalet dediğiniz şeyi sağlamak için kanunlarınız veya kurallarınız yetmiyorsa, artık işlevsel değilse yeniden düzenlemenizi tavsiye ediyorum.

Veya Forum Kuralları martavalının arkasına kimse sığınmasın...

quote:

O kadar cok ince mevzularda tartisiliyor ki ortada olan buyuk soru isaretlerinin gormezden gelinmesi beni sinirlendiriyor

quote:

Bir suru on kabuller ve tabularla dolu zihinlerde bir soru sizi cildirtacak seviyeye getiriyorsa

Tespitlere bak adam da...

Siz hele bir Evrim konusunu diğer teorilerle ilişkilendirmek konunun dışına çıkmaktır zihniyetini ortadan kaldırın bir bakalım o zaman kimler neyi ne kadar tartışacak.

İşte bu yüzden buyurun. "Kendiniz çalın kendiniz oynayın" Bizde seyredelim...

• @X-Files

Hocam aslında özel mesaj üzerinden konuşmamız daha doğru olur, ama bazı şeyleri açıklamak adına buradan yazmak şimdilik daha uygun.

Bahsettiğiniz konu hakkında konu sahibini bilgilendirdim. Konu kurallara uygun değildi ama içindeki tartışmalar olaya dönüşmediğinden tolerans gösterildi.

Birileri yaşananları şikayet etmedikçe bizlerin müdahale etme şansı çok azalır Kurallar yetersiz geliyorsa elbet değişikliğe gidilebilir, bu konuda bana gelen tavsiyeleri hiç jir zaman kenara itmiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.