Şimdi Ara

Evrim mufredattan çıkıyor. (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
856
Cevap
2
Favori
29.196
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
59 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: WILDBOYS

Hz zulkarneyn güneşi balçığa batarken bulmuş

Ve buna inanmayanlar var allahim sen aklima sahip çik.

Bu ne cahillik kardesim

Hiç okumazmisiniz kitap yani kuran

Troll ve dalga geçmeyi bırak birader,yeter

• imam-ı azam İ kullanıcısına yanıt
    haydaa..

quote:

Allah tek seferde yaratmaya muktedir değilmidir ki aşama aşama yaratsın? bir maymundan insanı türetsin? yani bu tesadüf olsada veya bir güç tarafından yapılsada saçmadır zaten.

hocam yok yere dini yalanlama çabasına giren ateistler gibi konuştunuz. o mantığa göre (haşa) Allah yağmuru doğrudan yaratmaya muktedir değil midir ki su döngüsünü tasarlamış olsun, bulutlar vasıtasıyla indirsin suyu?

Allah'ın adeti, her şeyi bir sebebe dayandırmaktır. ayetlerde de geçer bu.

quote:

şimdi bunu diyen Allah atalarımızı bir hayvan olarak yaratabilirmi?

Allah'ın her şeye güç yetirdiği, İslam öğretisinin en temel bilgisidir. ne yapalım..bu sorunuza "yok yaratamaz" diye mi cevap verelim? siz "Allah" mısınız da Allah'ın neyi nasıl yapacak olduğunu bu kadar iyi biliyorsunuz?

yazdıklarınızla insanların kafasındaki müslüman idesini küçük duruma düşürüyorsunuz, sorumluluk altına giriyorsunuz. yazmamanız daha uygun

• imam-ı azam İ kullanıcısına yanıt
    net olarak falan çelişmiyor yaa..hocam olaya biraz daha geniş pencereden bakmaya gayret edin.. çok rica ediyorum.. ne kadar kendinizden eminsiniz öyle her konuda..

her şey olabilir. evrimsel süreç hep işlemiş ve bunun yanında, Hz.Adem ile Hz.Havva, birden yaratılıp dünyaya gönderilmiş olabilirler.
    Kur'an'da sözü edilen yaratılma evresi anladığımızın ötesinde, mecaz ya da dolaylı anlamlar barındırıyor olabilir.

evrim, yer çekimi gibi var olan bir işleyiş. reddetmekle komik duruma düşersiniz.
    buna karşın, insanın maymundan geliyor olması ayrı bir konu. o, çeşitli bulguların yorumu sonucu ulaşılan bir çıkarım. eğer kafanıza takılıyorsa dini ve pozitif kaynakları araştırın ve anlamlandırmaya çalışın. her şey olmuş olabilir, pek çok olasılık mümkün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 14 Ocak 2017; 15:15:5 >
  • internetten bulduğum bu konuyu anlatabileceğim ilk resimi koydum hocam amacım tamamen konuyu açıklamak kötü bir amacım yok. Ayrıca ilk insanların zenci olduğu düşünülüyor. İnsanlığın afrikada ortaya çıkıp yayılması ve yapılan dna analizleri ise bunu doğruluyor.

Bu konuyla ilgili bi anım var onu da anlatayım yeri gelmişken. Üniversitemizde geçen sene bu konularla ilgili ders veren bir hocamız alınma gücenme olmaması için buna benzer bir resimde kendi kafasını koymuştu aynı şekilde. Evrimi kabul eden insanlar için çok kolay kabullenilebilecek bir davranış bence.

İşin ahlaki boyutunda size kesinlikle hak veriyorum hocam. Ben kendimi oraya koyabilirdim sıkıntı yok ama istemeyen kişinin istememe hakkı vardır.
  • Hadoop kullanıcısına yanıt
    tabii hocam iyi niyetinizden şüphem yok. hocanız da oldukça kafa biriymiş :-)
  • Doctus cum libro
    Kitabıyla bilgin. (Kendileri bir şey bilmeyip, hazır bilgiyi sunmaya çalışanlar için kullanılır)

lütfen böyle olmamaya dikkat edelim, düşünelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 14 Ocak 2017; 16:49:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kingman29

Okullarda gerçek bilim öğretilmeli, Einstein öğretilmeli, kuantum fiziği öğretilmeli, sicim teorisi, holografik evren teorisi anlatılmalı. Bilimle alakası olmayan saçmalıklara ayıracak zaman yok.

Çamura şimşek düştü, ilk canlı oldu, suda yüzen solucana dönüştü, kafasında 2 tane çukur oluştu, birden milyarlarca sinir hücresi oluşup, o boşluğu doldurup göz oldu, maymunun kuyruğu düştü, insan oldu. Bunun bilimle alakası olmadığı apaçık ortada. Saçmalıklarını kendi okullarında anlatsınlar. Bize lazım değil.

Dur bismillah daha kuvvet ve hareketi zor yapıyoruz.

2. Paragrafta dediğiniz gibi anlatılmıyor. Evrim konusu lise son sınıfta var. Çok kısa bir ünite. Hayatın başlangıcı ile ilgili teorilerden kısaca bahsediliyor. (Abiyogenez, Biyogenez, Panspermia, Ototrof, Heterotrof, Yaratılış)
    Sonra da Darwin doğal seçilimden bahsediliyor. Hayatın başlangıcını açıklamaya çalışan teoriler bunlar diye kısaca veriliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ratch -- 14 Ocak 2017; 17:44:36 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• cengiz hard kullanıcısına yanıt
    bir tezatlık varsa, iki seçenekten biri doğrudur. üçüncü bir yol uydurup öne sürüyor değiliz ki. yalnızca çeşitli ihtimaller mevcut; bir çelişkinin varlığı değil.
    çelişki varlığı iddiasındaysanız, lütfen gösterin biz de öğrenelim
    Bilimin veya dinin yanlış olduğunu düşündüğümden değil ama, bir soru sormak istiyorum. Yazdığınız şeylerin kesinlikle yanlış olduğunu düşünüyorum ama, bunları başkalarına 10 kez anlattığım için bu sefer başka bir şey tartışmak istiyorum.
    Diyelim din ve bilim kesin bir şekilde çelişiyor olsun. Neden bilim? Bilim denen şey akılla yanlışlanabilir bir şey bence. Yani bir kişi mantık yürüterek bilime güvenilmemesi gerektiğini de savunabilir. Neden bilimi tercih edelim?
  • quote:

Orijinalden alıntı: imam-ı azam

quote:

Orijinalden alıntı: FarklıAkıl

Arkadaş gülmekten öldüreceksiniz.

Bide demiyor mu

Evrimi ortaya atan adam evrimi ortaya attığı kitapta evrimi çürüttü : ) Arkadaş kafandaki saksıyı biraz çalıştırırsan bu yazdıkların hep harun yahyanın safsataları hani, şu kedicikleriyle ramazan programı yapan adam var ya. Her gün dekolteli kadınlarla ramazan programı yapığp topunuzla dalga geçen adam hep onun yazıları bu7nlar.

Sende birazcık zeka pırıltısı varsa. Evrimi ortaya atan Darwin evrimi çürüttü ve evrimi kötüledi tarzı zekamıza hakaret eden yazıları kopyala yapıştır yapmazsın. Eğer sen zaten bunlara inanıyorsan nasıl buraya yazı yazma yeteneğini geliştirdin ondan bile şüphe ederim.

Ayrıca inandığın bütün dinler hayaletler paranormal olaylar sevimli hayalet casperlar ayın yarılması birilerinin at üstünde uzayda gezinti yapması hepsi hayal ürünü eğer birşeyleri anlamaya başlamak istiyorsan buradan yak...

Masallara inanan adamlar bilimsel teorilere saldırıyor ya ... birşey demiyorum...

darwin:

''Bazen, yakında tamamen yenilgiye uğrayacağımdan şüpheleniyorum.

Görüşlerime ters düşen bazı büyük zorlukları ortadan kaldırdığımı düşünüyorum, fakat bunların hepsi bir halüsinasyon olabilir.

Tamamen yanlış bir inancın içinde olduğumu düşünmeye başladım. Bana bu konunun on sene içinde tamamen unutulacağını söylediğinde haklıydı.

Bana kitabımı soruyorsun, sana söyleyebileceğim tek şey intihar etmeye hazır olduğum; kitabın çok makul bir şekilde kaleme alındığını düşünüyordum, fakat şimdi tekrar yazılması gerektiğini anladım.

Türlerin Kökeni'nin yayınlanmasının ardından o kadar çok şey yayınlandı ki, bu bilgileri değerlendirip bir bütün haline dönüştürme gücüne ve akıl yeteneğine sahip olduğumdan şüphe ediyorum.''

ne düşünüyorsun?

Siz mektupların orijinallerini okudunuz mu? Cevabımı ona göre vereceğim.

sizi suçlamadım. arkadaşın gösterdiğini sandığı şey de bir tezatlık değil. eğer çelişki iddianız varsa lütfen açıklayın.
    günümüz siyasal iktidarı yozlaşmış ve yanılgıda olabilir. onun verdiği karar, yalnızca kendi şahsını temsil eder; İslam öğretisini değil.

• ohhh misss
  • quote:

Orijinalden alıntı: LePortaBim

Bilimin veya dinin yanlış olduğunu düşündüğümden değil ama, bir soru sormak istiyorum. Yazdığınız şeylerin kesinlikle yanlış olduğunu düşünüyorum ama, bunları başkalarına 10 kez anlattığım için bu sefer başka bir şey tartışmak istiyorum.
    Diyelim din ve bilim kesin bir şekilde çelişiyor olsun. Neden bilim? Bilim denen şey akılla yanlışlanabilir bir şey bence. Yani bir kişi mantık yürüterek bilime güvenilmemesi gerektiğini de savunabilir. Neden bilimi tercih edelim?

YA

• Bu tür tepkiler alacağımı biliyordum, bu yüzden başta bilimin yanlış olduğunu savunmadığımı söyledim.
    Yalnız bazı insanların bilimi sorgulanamaz ilan etmeleri çok saçma bence.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Thomas Henry Huxley

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: FarklıAkıl

Arkadaş gülmekten öldüreceksiniz.

Bide demiyor mu

Evrimi ortaya atan adam evrimi ortaya attığı kitapta evrimi çürüttü : ) Arkadaş kafandaki saksıyı biraz çalıştırırsan bu yazdıkların hep harun yahyanın safsataları hani, şu kedicikleriyle ramazan programı yapan adam var ya. Her gün dekolteli kadınlarla ramazan programı yapığp topunuzla dalga geçen adam hep onun yazıları bu7nlar.

Sende birazcık zeka pırıltısı varsa. Evrimi ortaya atan Darwin evrimi çürüttü ve evrimi kötüledi tarzı zekamıza hakaret eden yazıları kopyala yapıştır yapmazsın. Eğer sen zaten bunlara inanıyorsan nasıl buraya yazı yazma yeteneğini geliştirdin ondan bile şüphe ederim.

Ayrıca inandığın bütün dinler hayaletler paranormal olaylar sevimli hayalet casperlar ayın yarılması birilerinin at üstünde uzayda gezinti yapması hepsi hayal ürünü eğer birşeyleri anlamaya başlamak istiyorsan buradan yak...

Masallara inanan adamlar bilimsel teorilere saldırıyor ya ... birşey demiyorum...

darwin:

''Bazen, yakında tamamen yenilgiye uğrayacağımdan şüpheleniyorum.

Görüşlerime ters düşen bazı büyük zorlukları ortadan kaldırdığımı düşünüyorum, fakat bunların hepsi bir halüsinasyon olabilir.

Tamamen yanlış bir inancın içinde olduğumu düşünmeye başladım. Bana bu konunun on sene içinde tamamen unutulacağını söylediğinde haklıydı.

Bana kitabımı soruyorsun, sana söyleyebileceğim tek şey intihar etmeye hazır olduğum; kitabın çok makul bir şekilde kaleme alındığını düşünüyordum, fakat şimdi tekrar yazılması gerektiğini anladım.

Türlerin Kökeni'nin yayınlanmasının ardından o kadar çok şey yayınlandı ki, bu bilgileri değerlendirip bir bütün haline dönüştürme gücüne ve akıl yeteneğine sahip olduğumdan şüphe ediyorum.''

ne düşünüyorsun?

Siz mektupların orijinallerini okudunuz mu? Cevabımı ona göre vereceğim.

hayır. ne farkeder?

Çok şey farkeder. Harun Yahya ekibinin farklı mektupların alakasız kısımlarını kesip, orijinallerinden alakasız olarak oluşturduğu bir metni buraya ekliyorsanız bunu savunmak sizin sorumluluğunuzdadır. İkinci el bilginin zararlarını anlatmaktan dilimizde tüy bitti.

• quote:

Orijinalden alıntı: cengiz hard

quote:

Orijinalden alıntı: LePortaBim

Akılcılık mı desem buna bilemedim. Bilimsel metot ile ikisi aynı kulvarda değil ki biriyle diğerini yanlışlayabilesin, öyle değil mi? İkisinin metodu aynı değildir.

Şimdi din birşey ortaya atıyor. Bu böyledir diyor. Buna a diyelim.

Bilimde bişey ortaya atıyor. Ve buna b diyor.

Şimdi ikisi çelişiyor ve siz neden bilim diyorsunuz, öyle mi?

Din a derken neye göre a diyor? Tanrıdan geldiği iddia edilen metinlere göre a diyor. Kaynak varlığı bile belli olmayan tanrı.

Bilim b derken neye göre b diyor? Gözlemliyor, açıklama getiriyor, sonra bunu deneylerle test ediyor. Eğer yanlışsa başa dönüyor. Ta ki doğruyu bulup kuram haline getirinceye kadar. Aradaki işleyişe ve terimlere çok aldanma. Burada önemli olan şey deneye tabi tutulması. Doğru olduğunun delillendirilmesi.

Bilim iddiasını delillendiriyor. Bunu ıspatlıyor. Net olarak açıklıyor.

Şimdi bilimin b dediğine din a diyor bu ortada. Ben bu yüzden b diyorum kardeşim. Buna güveniyorum.

Şimdi din diyor ki. Dünya düz. Bilimde diyor ki dünya düz değil. Şimdi hangisini kabul edeceğiz? Din diyor ki evrim diye birşey yok. Bilim diyor ki var. Hangisini doğru kabul edeceğiz? Hangisi daha güvenilirdir? Din diyor ki 6 günde yarattık. Bilim diyor ki 6 günde değil. Hangisi doğru? İşte aradaki çatışma buradan çıkıyor. Aslında din ve bilim aynı kulvarda değil. İkisini karşılaştırmak doğru değil. Fakat dinin birçok açıklaması bilime aykırı.

Akılla bilimi nasıl yanlışlayacaksınız anlatabilir misiniz?

6 günde yaratılmamıştır, umarım okursunuz

quote:

Kur'an ile modern bilim arasındaki uyumun bir örneği, evrenin yaşı konusudur: Kozmologlar evrenin yaşını on altı-on yedi milyar yıl olarak hesaplamışlardır. Kur'an'da ise tüm evrenin 6 günde yaratıldığı açıklanmaktadır. İlk bakışta farklı gibi görünen bu zaman dilimleri arasında aslında çok şaşırtıcı bir uyum vardır. Gerçekte, evrenin yaşı ile ilgili elimizde bulunan bu iki rakamın her ikisi de doğrudur. Yani evren, Kur'an'da bildirildiği gibi 6 günde yaratılmıştır ve bu süre bizim zamanı algıladığımız şekliyle on altı-on yedi milyar yıla karşılık gelmektedir.

1915 yılında Einstein, zamanın göreceli olduğunu, mekâna, seyahat eden kişinin süratine ve o andaki yer çekimi kuvvetine bağlı olarak zamanın akış katsayısının da değiştiğini öne sürmüştür. Kur'an'da yedi farklı ayette bildirilen evrenin yaratılış süresinin, zamanın akış katsayısındaki bu farklılıklar göz önünde bulundurulduğunda bilim adamlarının tahminleri ile büyük bir paralellik içinde olduğu görülür. Kur'an'da bildirilen altı günlük süreyi, altı devre olarak da düşünebiliriz. Çünkü zamanın göreceliği dikkate alındığında, "gün" sadece bugünkü koşullarıyla, Dünya üzerinde algılanan 24 saatlik bir zaman dilimini ifade etmektedir. Ancak evrenin bir başka yerinde, bir başka zamanda ve koşulda, "gün" çok daha uzun sürelik bir zaman dilimidir. Nitekim bu ayetlerde (Secde Suresi, 4; Yunus Suresi, 3; Hud Suresi, 7; Furkan Suresi, 59; Hadid Suresi, 4; Kaf Suresi, 38; Araf Suresi, 54) geçen 6 gün (sitteti eyyamin) ifadesindeki "eyyamin" kelimesi, "günler" anlamının yanı sıra "çağ, devir, an, müddet" anlamlarına da gelmektedir.

Evrenin ilk dönemlerinde, zaman bugün alışık olduğumuz akış hızından çok çok daha hızlı akmıştır. Bunun nedeni şudur: Big Bang anında evren çok küçük bir noktaya sıkıştırılmıştı. Bu büyük patlama anından bu yana evrenin genişlemesi ve evrenin hacminin gerilmesi, evrenin sınırlarını milyarlarca ışık yılı uzağa taşıdı. Nitekim Big Bang'den bu yana uzayın geriliyor olmasının evren saatinin üzerinde çok önemli sonuçları oldu.

Big Bang anındaki enerji, evrensel saatin zaman akış hızını milyon kere milyon (1012) defa yavaşlatmıştır. Evren yaratıldığında, evrensel zamanın akış katsayısı -bugün algılandığı şekliyle- milyon kere milyon kat kadar daha büyüktü, yani zaman daha hızlı akmaktaydı. Dolayısıyla Dünya’da milyon kere milyon dakikayı yaşadığımız esnada, evrensel saat için yalnızca bir dakika geçmiş olur.

Altı günlük zaman dilimi, zamanın göreceliği dikkate alınarak hesaplandığında, 6 milyon kere milyon (trilyon) güne denk gelmektedir. Çünkü evrensel saat, Dünya'daki saatin akış hızından milyon kere milyon daha hızlı akmaktadır. 6 trilyon günün karşılık geldiği yıl sayısı, yaklaşık olarak 16.427.000.000'dır. Bu rakam günümüzde evrenin tahmin edilen yaş aralığındadır.

6.000.000.000.000 gün / 365,25 = 16.427.104.723 yıl

Diğer yandan yaratılışın 6 gününün her biri -bizim zaman algımızla- birbirlerinden farklı zamanlara karşılık gelmektedir. Bunun sebebi zamanın akış katsayısının evrenin genişlemesiyle ters orantılı olarak azalmasıdır. Big Bang'den itibaren evrenin büyüklüğü her ikiye katlandığında, zamanın akış katsayısı yarıya düşmüştür. Evren büyüdükçe, evrenin ikiye katlanma hızı da gittikçe artan bir şekilde yavaşladı. Bu genişleme oranı, "Fiziksel Kozmolojinin Temelleri" adlı ders kitaplarında anlatılan, dünyanın her yerinde yaygın olarak bilinen bilimsel bir gerçektir.

Yaratılışın her gününü, Dünya zamanıyla hesapladığımızda karşımıza aşağıdaki durum çıkar:

* Zamanın başladığı andan itibaren bakıldığında, yaratılışın 1. günü (1. devre) 24 saat sürmüştür. Ancak bu süre, bizim zamanı Dünya'da algıladığımız şekliyle 8.000.000.000 yıla eşittir.

* Yaratılışın 2. günü (2. devre) 24 saat sürmüştür. Ancak bu, bizim algılarımızla bir önceki günün yarısı kadar sürmüştür. Yani 4.000.000.000 yıl.

* 3. gün (3. devre) ise yine bir önceki gün olan 2. günün yarısı kadar sürmüştür. Yani 2.000.000.000 yıl.

* 4. gün (4. devre) 1.000.000.000 yıl,

* 5. gün (5. devre) 500.000.000 yıl,

* ve 6. gün (6. devre) 250.000.000 yıl sürmüştür.

* Sonuç: Yaratılışın altı günü, yani altı devresi, Dünya zamanı türünden toplandığı zaman, 15.770.000.000 yıl bulunur. Bu rakam günümüzdeki tahminlerle büyük bir paralellik içindedir.

Bu sonuç XXI. yüzyıl biliminin ortaya koyduğu gerçeklerdir. Bilim, 1.400 yıl önce Kur'an'da haber verilmiş bir gerçeği bir kere daha tasdik etmektedir. Kur'an ve bilim arasındaki bu uyum, Kur'an'ın, herşeyi bilen ve yaratan Allah'ın vahyi olduğunun mucizevi kanıtlarından biridir.

dine göre dünyanın düz olduğunu iddia eden paylaşımlar asılsız. belirttikleri kaynak ve izledikleri yorum metotları, taraflı kaynak ve metotlar.

dinin evrimi apaçık yalanladığı falan yok. bu, yoruma açık bir konu. her şey olabilir. kainat, evrimsel mekaniklerle yaratılmış ve işliyorken; insan gönderilmiş olabilir.

ayetlerde, "bizim bir günümüz sizin bin yılınıza denktir." ve "bizim bir günümüz sizin elli bin yılınıza denktir." anlamına gelen ifadeler geçiyor. bu ifadelerdeki gün kelimesi, "an" olarakta anlaşılabiliyor. anlatılmak istenen şey, görece olabilen zaman.

şimdi lütfen: "şu kelimenin 59. anlamının sıfatı bu anlama geliyor vs. diyerek her şeyi Kur'an'a uyduruyorsunuz." edebiyatı yapmayalım. bu anlamlar, Arap dilinde var olan anlamlar. sözlüğü açıp bir kelime daha ekliyor değil hiç kimse.

forumda da, çevremizde de, her yerde de tonla cahil arkadaşımız bulunuyor. ve geliştirdikleri kimi komplekslerinden ötürü, kör kütük görüşlerini savunuveriyorlar. siz bunları gördüğünüzde (doğal olarak, ister istemez) "zuah ulan gerizekalılar yaa inandıkları dine, savundukları şeye bak" diyorsunuz içinizden. fakat onlar yalnızca kendilerini temsil ediyor. tıpkı sizin de, benim de ateizmi ve islamı değil, kendimizin, "bu görüşe mensup versiyonunu" temsil edebileceğimiz gibi. ve cahil insanın her versiyonu cahil, bilgili insanınsa her versiyonu bilgili oluyor.

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anayurt Oteli -- 14 Ocak 2017; 22:30:16 >
  • evrim gerçekliği kanıtlanmış birşey değil neden çocuklara öğretilsin ki.mesela ben süperman gerçek olabilir teorisini ortaya atsam bunuda ders kitaplarına yazacaklardı
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.