Şimdi Ara

Evrim doğamıza aykırı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
781
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kadın ve erkek gibi birbirlerinden özellikleriyle tamamen farklı ve birbirlerinden farklılıklarıyla birbirlerini tamamlayan iki farklı değerin-özün ortak bir canlıdan türediğini ve soyumun insana özgü yaşam kurallarının ve ahlakın olmadığı maymunlardan geldiğini kabul etmiyorum.

• tabiatın işleyişinde ahlak var mıdır?
  • Maymundaki et ve kemik sende de var. Dnalarımız %90 benzer fakat hala onlar hayvan. Kendini et olarak görme sen özgür iradenle bir kişiliksin et ve kemikle değil. Senin vücudunu onlardan farklı kılan Dna daki %10'luk kısım. Onlarda sendeki özgür irade yok. Önemli fark bu. Sonuçta her canlı toprak ve sudan geldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: harry11

tabiatın işleyişinde ahlak var mıdır?

Tamam işte, tabiatın işleyişinde ahlak kırıntılarına az rastlanır, ama insan toplumsal bir değerdir.
  • rida giyilen elbise demek. ridanın niteliğini anlarsak evrim denen şeyin ne olduğunu da anlarız islamla ne şekilde alakasının olduğunu da.

bi canlı var ve bu evrim geçirmiş... bi canlı var bu şey rida giymiş...

islam ve evrim bu açıdan manidar sonuçlar üretir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HADO77 -- 2 Nisan 2017; 20:29:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kutbulmus

quote:

Tamam işte, tabiatın işleyişinde ahlak kırıntılarına az rastlanır, ama insan toplumsal bir değerdir.

tabiatın mevcudiyetini inceleyen bir uğraş (bilim) insanların kökeni ile ilgili bilgiler verirken toplumsal değerlere önem vermeyin mi diyor? bu soruyla beraber, 'az rastlanır' ile ne demek istediğini de merak ettim.
  • Sen etme

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İnce bir ayrıntıyı kaçırıyorsun. Bilim bunu iddia ediyor diye böyle davranmak zorunda değiliz. Medeniyetle beraber ister istemez kendi özümüze karşı olmak icap etmiş ve bu böyle süregelmiş ve hala bu durum devam etmekte. Çevrende belki gerizekalı yarı cahiller yaptığı yanlış davranışları evrime yükleyerek kendisini haklı göstermeye çalışmış olabilir ve bundan kötü etkilenmiş de olabilirsin. şu çok açıktır; insan değerleri, inançları herşeyden önce gelir. Toplumda insanların doğal sınırlarının çok içinde, apartmanda, sokakta hayatımızı sürdürmek zorundayız bunun için insan hayvanlığını aşmak, terbiye edilmek üzere küçüklükten eğitiliyoruz birtakım kültürel ahlaki değerler ediniyoruz. Bir arada medenice yaşamak bunu gerektiriyor. Bu eğitimi aldıktan sonra evrimi ucundan kenarından öğrenen aptallar illaki kendi davranışlarını mazur göstermek için evrimi ileri sürecektir. Bunlara pek takılmamak lazım. Ben de evrimle ilgili bir çok kitap makale okudum ama evrim çok eşli olduğumu gösteriyor diye eşimi aldatmayı sapkınlıpı kendime hak göremem. Unıtulmamalıdır ki medeniyet insanın kendi doğasına karşı çıkmasıyla kuruldu. Tekrar geri dönmek isteyen varsa balta girmemiş ormanlarda şansını deneyebilir.

• Ayrıca gruba uyum sağlamak insan doğasında, evrimde hayati önem taşır. Toplumsal değerlere sahip olarak grubun, toplumun bir ferdi olmak diğer temel insan ihtiyaçlarından önce gelir. Birey kalarak toplum değerlerine karşı çıkmak maladaptif davranış olur, sonucu ağırdır

• quote:

quote:

quote:

tabiatın mevcudiyetini inceleyen bir uğraş (bilim) insanların kökeni ile ilgili bilgiler verirken toplumsal değerlere önem vermeyin mi diyor? bu soruyla beraber, 'az rastlanır' ile ne demek istediğini de merak ettim.

Bilim, toplumsal değerlere önem vermeyin demez tabiki de.Hayvanlar da dayanışma, fedakarlık gibi insanlarca önemli görülen ahlak öğelerine de rastlanıyor

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi celilsaygin -- 2 Nisan 2017; 22:50:11 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Bilim, toplumsal değerlere önem vermeyin demez tabiki de.Hayvanlar da dayanışma, fedakarlık gibi insanlarca önemli görülen ahlak öğelerine de rastlanıyor

buna rağmen, itirazın neye peki?

• Evrime cinsiyet ve ahlakla karşı çıkılmaz. Erkek ve kadın dediğin cinsiyettir. Cinsiyet aynı türe aittir. Mesela erkek dediğimiz insan, kadın dediğimiz farklı tür değil. İkisi de insan. İnsanın atası denilen türlerde de erkek ve dişi var. Mesela maymun demişsin. Maymunsu bir türü düşünelim. O türde de erkek ve dişi var. O tür zamanla değişiyor ve değişimleri de gelecek nesle kalıtımla aktarıyor. Tabi bu noktada erkek ve dişi çiftleşiyor ve gelecek nesil biraz daha farklı oluyor anne ve babasından. Sonra değişimler eşik bir değeri aştıktan sonra tür o kadar değişmiş ki farklı isim vermek durumunda kalmışız. Yani nitelikleri değişmiş. Biz de farklı tür diye sınıflandırmışız. O sınıflandırdığımız da insan. Yani böyle bakarsak cinsiyet bi sıkıntı değil. Fakat taaa milyarlarca yıl önceki atalara gidersek cinsiyetsiz organizmalardan nasıl cinsiyetli organizmalar çıkmış diye sorgulayabiliriz, o zaman da cinsiyetlerin evrimine bakmak lazım. Ben evrim doğrudur veya yanlıştır demiyorum, sadece ahlak ve cinsiyetle karşı çıkılmaz diyorum. Bir de evrim nedense hep insan türüne indirgeniyor. Evrim bütün canlıları kapsar. İnsanı değil sadece. İnsanın değişime dair itiraz, evrimi bağlamaz. İnsan şu türden değil başka türden gelmiş olabilir, atası başka olabilir, yakın akrabası başka olabilir vs ama bunlar evrimi çürütecek şeyler değil. Spesifik şeyler bunlar. Yani tür özelindeki meseleler genele karşı çıkmak için kullanılamaz.

Ahlak konusunda da sosyal hayvanlarda insanlardan daha basit olarak ahlaka rastlanabiliyor. Ama sosyal olması önemli. Toplu bir şekilde yaşayıp sosyal iseler zaten belirli kuralları oluyor kendi aralarında. Bu da ahlaktır. Ahlakın var olup olmaması ayrı, ahlakın karmaşıklığı ayrıdır. Evrim teorisinde türlerin karmaşıklaşması vardır. Yani taa tek hücrelilerden geldiğimiz söylenir. Karmaşıklaşmayı bir düşünelim. Ahlakı olmayan basit tek hücreliler var. Fakat evrim ne diyordu karmaşıklaşma diyordu. Zamanla organizma karmaşıklaşıyor, yeni genetik bilgi ekleniyor. Bu sebeple de yeni özelliklere sahip oluyor ve koşullara göre deviniyor. Yeni kazandığı özelliklerden birinin getirisi olarak ahlak ortaya çıkabilir. Evrimin anlattığı tabloyla bir uyuşmazlık yokki ahlak meselesinde.

Özetleyecek olursak cinsiyet ve ahlakla evrime karşı çıkmak pek mantıklı değil. Benzerlik akrabalığı göstermez, milyonlarca yıldır hiç değişme yok bak fosillere, tür içinde değişim olabilir fakat kind olarak canlılar değişmez vs gibi itirazlar yapılabilir ama ahlakla cinsiyet itirazı saçma.

• erkeğin memesi yağsızdır
    kadının pipisi klitoristir, yumurtaları içeridedir

aynı ki erkekle kadın, farklar çok ufak
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

buna rağmen, itirazın neye peki?

Eğer tek bir organizmadan evrimleştiysek kadın ve erkek cinsiyetlerinin tam belirmediği yani karmaşıklığın olduğu bir süreçte olmuş olması gerekir, bu durum ise hiç de ahlaki olmazdı.

Elbette hayvanlar da yardımlaşma dayanışma gibi ahlak kırıntıları var, ama ben atalarımın insana özgü toplumsal yasaların-değerlerin olmadığı hayvanlar dünyasından geldiğini kabul etmiyorum

• biz genom yapısı olarak %90 küsur aynı olduğumuz şempanzedeyle aynı atadan gelmiş olmayabiliriz ancak yaşamın önce su da sonra karada başladığı da ordan geçiş olduğu da yükse ihtimal. Doğadaki tüm canlılar bir evrimleşmenin eseri sadece biz değiliz demek tüm evrende bizden başka akıllı canlılar yok demek gibi bana göre. Ha şu var bazı şeyleri kanıtlamak çok zor hatta imkansıza yakın inanç gibi evrim gibi o yüzden çok net ifadeler kullanmak mantıken sağlıklı değil bana göre.
    Moral ve ahlaki değerleri oluşturan yıllar içinde toplumsal kurallarsa bir türün davranış modeline ahlaklı diğerine ahlaksız denemez, şöyle ki çoluğunun çocuğunun rızkını kumar masalarında yiyen karısı öldü diye 6 ay geçmeden yenisini bulmaya çabalayan adamlar mı aşağıdaki linkteki hayvanlar mı daha ahlaklı ?
    http://listelist.com/tek-esli-hayvanlar/

ayrıca islamda kadının erkeğin kaburgasından yaratıldığı söylenmiyor muydu ? her şekilde bir baglantı var yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lawbreaker -- 3 Nisan 2017; 14:0:28 >

• Okuyup araştırmak yerine böyle kafanızdan uydurduğunuz desteksiz argümanlarla kendinizi kandırmaya devam edin.
  • Aman gidip bişeyler okuma beynine böcük möcük kaçar maazallah.
    Gel buraya kuyuya taş at. Millet de uğraşsın dursun.

Maymunlar aha bu şekil napıcaz şimdi biz de bilemiyoruz.https://www.youtube.com/watch?v=r79OHqp7kiY

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi laserss -- 3 Nisan 2017; 14:13:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

biz genom yapısı olarak %90 küsur aynı olduğumuz şempanzedeyle aynı atadan gelmiş olmayabiliriz ancak yaşamın önce su da sonra karada başladığı da ordan geçiş olduğu da yükse ihtimal. Doğadaki tüm canlılar bir evrimleşmenin eseri sadece biz değiliz demek tüm evrende bizden başka akıllı canlılar yok demek gibi bana göre. Ha şu var bazı şeyleri kanıtlamak çok zor hatta imkansıza yakın inanç gibi evrim gibi o yüzden çok net ifadeler kullanmak mantıken sağlıklı değil bana göre.
    Moral ve ahlaki değerleri oluşturan yıllar içinde toplumsal kurallarsa bir türün davranış modeline ahlaklı diğerine ahlaksız denemez, şöyle ki çoluğunun çocuğunun rızkını kumar masalarında yiyen karısı öldü diye 6 ay geçmeden yenisini bulmaya çabalayan adamlar mı aşağıdaki linkteki hayvanlar mı daha ahlaklı ?
    http://listelist.com/tek-esli-hayvanlar/

ayrıca islamda kadının erkeğin kaburgasından yaratıldığı söylenmiyor muydu ? her şekilde bir baglantı var yani

Kaburga kemiğinden yaratilma meselesi ve ademin cocuklarinin caprazlama evlendigi ile ilgili inanışları günümüzdeki bazı çağdaş alimler kabul etmiyor. Youtubeden bu konu hakkındaki videolara bakabilirsin.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.