Şimdi Ara

Evrenin Önemsizliği ? (SORGU İÇERİR) (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: murazorofangmar

O elektron saksı değil hocam öyle durmuyor hızı ışık hızına yakın. Ayrıca o çekirdekte çok küçük olması lazım atomun %99 u boşluktur azıcık destekli sallayalım

Dünya %100 atomdur. Atomdan başka bir şey olamaz gibi bir yazı mı okudunuz ?
    Konuda belirttim zaten, benzetmek.
    TDK - Benzetmek ;
    2. Bir şeyde başka şeye benzeyen yönler bulmak
    "Omuzları çökmüş, kambur bir dilenciye benzetiyorum kendimi." - A. Ümit

Bunuda geçtim;
    İzafiyet teorisi ( Özel Görelilik teoremi ) ;
    https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zel_g%C3%B6relilik

@murazorofangmar
    ----------

Her yorumda teori lafını kullanıyorum, şu 10 asır içerisinde kanıtlanamayacağının farkındayım, burada sadece fikirlerimi paylaşıp sizden de görüşlerinizi alıyorum o kadar..

@IntelligentDesign

• Eğer teoriden kastımı yanlış anlıyorsanız bundan sonra "varsayım" olarak kullanıcam.
  • Bazen bakarım gökyüzüne dalar giderim.Sanki o yıldızları elle tutacakmışım gibi olurum.Sonra evrenin ne kadar büyük olduğu aklıma gelir.İnsanoğlunun ne kadar önemsiz olduğunu düşünürüm.Sonra düşüncelere dalarım.İçimde ki evreni keşfetmeye çalışırım.Bakarım onunda sonu yok.Anlam veremem. Yazasım geldi bunu buraya nedense.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu ancak ikisininde yaratıcısının bir olduğunu gösterir. Ehad olan Allah'tır.

Hayran olmamak mümkün mü!

(Lütfen alıntılamayın ve cevaplamayın, inanın hiç uğraşmak istemiyorum. Eksi verin geçin)

• Yorumumda yazıyor, ateist değilim deistim, amacım sizi yoldan çıkartmak değil kendi yolumu göstermek...
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemscem

quote:

Orijinalden alıntı: 01001101

bunlar benim de aklımdan geçer.

tabi bunlar sadece bir düşünce ve gerçek olması için bir neden yok, zihnimizde kurduğumuz düşünceler.

ama şu var ki, bunları düşüne düşüne çok önemli bir şeyin farkına vardım. bilmediğimin. hayatım boyunca bana evrenin neden var olduğu, nasıl var olduğu, nasıl yok olacağını bildiğimiz anlatıldı da durdu. diğer insanların çoğu gibi ben de bu dayatmalarla büyüdüm. ama sonra büyük bir yanlışın farkına vardım, bilmediğim bir şeyi bildiğimi iddia ettiğimin. aslında ben iddia etmedim, bana iddia etmem öğütlenmişti doğduğumdan beri. artık iddia etmiyorum. bilmediğimin farkındayım.

zihnimde birçok hikaye uydurabilirim, hayal kurabilirim, evrene bakıp şu şöyle ise bu da böyledir tarzı akıl yürütmeler yapabilirim. ama bunların hepsi birer masaldan ibaret olacak. düşünmekten zevk aldığım, ama masal olduklarının da farkında olduğum masallar bunlar.

işin gerçeği nedir diye tartışacaksak, işin gerçeği evrenin gerçek teorik fiziksel açıklamalarıdan başka bir şey değildir. popüler fizik denilen herkesin anlaması için çok basite indirgenerek anlatılan fizikten nefret ediyorum. insanların bilmeden bildiklerini zannetmelerinden başka bir işe yaramadığını düşünüyorum. gerçek teorik fizik bilmeden de evren ile ilgili söyleyeceğim her şeyin masaldan ibaret olduğunu bildiğim için de fizik çalışıyorum işten arta kalan vakitlerimde. eğer yeterince ilerleyebilirsem yakın gelecekte kendi işimi bırakıp tam zamanlı olarak fizik alanında ilerlemek istiyorum.

Benim epistemoloji yorumlamama göre fizik hiçbir işinize yaramaz. Bahsettiğimiz şey şuanın gerçeklerini aşan bir şey. Fizik kuralları yazılmadan önce aynı fizik kuralları yaşanmıyor mu? şimdinin gerçeğinde, şimdinin doğrusunda yaşarsanız gelişemezsiniz veya bir sonuca ulaşamazsınız ki. Elinizde net bir şey, kanıt olmadan saptamalarda bulunamazsınız. Anca teoriler üretirsiniz. Bu teoriler zamanla çoğunluğun kabulunu alır ve "gerçek" olur. @01001101

evet ama söz konusu gerçek ise elimizdeki en net gerçeğin de bu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

fiziksel kainattan ötesini düşünmek, kafa yormak, güzel şeyler. bunu herkes yapar. aslında bilim gelişmeden önce insanlar bunu çok daha sık yaparlarmış. herkes gibi ben de severim böyle düşünceler kurmayı ama bunu yapmamız bazı gerçekleri görmemizi engelleyebiliyor. mesela elimizdeki tek gerçeğin fiziksel evren olduğunu unutmamalıyız. hoş hayallerimizin-düşüncelerimizin-kurgularımızın gerçeklikten daha gerçek olduğunu zannedip asıl gerçekliği çöpe atmamalıyız diye düşünüyorum.

bilimin fizikte geldiği noktadan yola çıkıp evreni yorumlamaya çalışmayı bi nevi günümüz koşullarında sıkışmak olarak nitelendirdiğiniz eleştirinize katılıyorum, ama bu sadece günümüz fiziği ya da bilimi için değil her şey için geçerli ne yazık ki. ve o yolun doğru yol olduğunu düşünmemin asıl nedeni de yukarıdaki paragrafta yazdığım nedenler. bu yüzden günümüzde takılmış olmak benim için çok bişey değiştirmiyor. ha tabiki ötesini, sizin söylediğiniz boyutta ben de düşünüyorum-kafa yoruyorum. ama ilk mesajımda da söylediğim gibi onlar kendi olmasını istediklerimi gerçekmiş gibi hayal etmemden başka bir işe yaramıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 3 Ekim 2015; 9:36:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Qui-Gon Jin

Bazen bakarım gökyüzüne dalar giderim.Sanki o yıldızları elle tutacakmışım gibi olurum.Sonra evrenin ne kadar büyük olduğu aklıma gelir.İnsanoğlunun ne kadar önemsiz olduğunu düşünürüm.Sonra düşüncelere dalarım.İçimde ki evreni keşfetmeye çalışırım.Bakarım onunda sonu yok.Anlam veremem. Yazasım geldi bunu buraya nedense.

en ilginci de, uzaya baktığınızda sadece mekan olarak uzayı değil, aynı zamanda uzayın geçmişini de görüyorsunuz. uzay kendi içinde bir zaman makinası. aslında uzay ve zaman'ın birbirlerine karı-koca gibi bağlı olduklarını biliyor olsak da yine de ilgi çekici.

çıplak gözle uzaya bakarken beni en çokk mest eden şey samanyolu'nu görmektir. çünkü gökyüzüne baktığımızda genelde rastgele dağılmış yıldızlar görürüz ve çok bi anlam ifade etmez. kafamızda bir şekil kuramayız. ama samanyolu'na bakıp da yıldızlardan oluşan koca bir disk'i çıplak gözle görmek, harkulade. benzersiz bir his.

• quote:

Orijinalden alıntı: 01001101

quote:

Orijinalden alıntı: Qui-Gon Jin

Bazen bakarım gökyüzüne dalar giderim.Sanki o yıldızları elle tutacakmışım gibi olurum.Sonra evrenin ne kadar büyük olduğu aklıma gelir.İnsanoğlunun ne kadar önemsiz olduğunu düşünürüm.Sonra düşüncelere dalarım.İçimde ki evreni keşfetmeye çalışırım.Bakarım onunda sonu yok.Anlam veremem. Yazasım geldi bunu buraya nedense.

en ilginci de, uzaya baktığınızda sadece mekan olarak uzayı değil, aynı zamanda uzayın geçmişini de görüyorsunuz. uzay kendi içinde bir zaman makinası. aslında uzay ve zaman'ın birbirlerine karı-koca gibi bağlı olduklarını biliyor olsak da yine de ilgi çekici.

çıplak gözle uzaya bakarken beni en çokk mest eden şey samanyolu'nu görmektir. çünkü gökyüzüne baktığımızda genelde rastgele dağılmış yıldızlar görürüz ve çok bi anlam ifade etmez. kafamızda bir şekil kuramayız. ama samanyolu'na bakıp da yıldızlardan oluşan koca bir disk'i çıplak gözle görmek, harkulade. benzersiz bir his.

Teşekkürler yorumlarınız için.

• quote:

Orijinalden alıntı: IntelligentDesign

Hocam boş felsefe yapmayın söyledikleriniz gerçeklikle alakası yok ama güzel fikirler.Biz başka bir canlının parçaları felan değiliz veya gezegenler felan.Paralel evrenler ile ilgili 1 tane bile kanıt yok sadece bir fikir

abi iyi hoş konuşuyon, sana katılıyom da çok gözüme batıyor, sen de ısrarla kullanıyorsun, demeden edemiycem:

felan değil falan

• quote:

Orijinalden alıntı: gandalff

quote:

Hocam boş felsefe yapmayın söyledikleriniz gerçeklikle alakası yok ama güzel fikirler.Biz başka bir canlının parçaları felan değiliz veya gezegenler felan.Paralel evrenler ile ilgili 1 tane bile kanıt yok sadece bir fikir

abi iyi hoş konuşuyon, sana katılıyom da çok gözüme batıyor, sen de ısrarla kullanıyorsun, demeden edemiycem:

felan değil falan

Teşekkürler hocam bundan sonra dikkat etmeye çalışacağım
  • Önemli olan evren için değil,evrenin içindekiler için ne kadar önemli olduğundur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SessizCral

Önemli olan evren için değil,evrenin içindekiler için ne kadar önemli olduğundur.

ooooo manyak laf hadi bunu da cevaplayın

gerçekten de öyle, bizim için önemli olabilecek tek şey kendimiz için olan önemi. ve dünyamız ile insanlar yaşamımızdaki en öncelikli yere sahipler.

• şöyle bri baktığınızda bir çok soruya cevap oalcak şeyler ya çok küçük yada çok büyükler.diğer galaksilere ulaşmamız imkansız şuan.güneş bile 150 milyon km uzaklıkta olamsına rağemn hem görünüyor hem ışığı geliyor.büyüklüğüne dikkat edin.bi gün tüm bunları anlayabilecek miyiz acaba?
  • quote:

quote:

felan değil falan

Konuşuyon değil, konuşuyorsun; katılıyom değil, katılıyorum; edemiycem değil, edemeyeceğim. Bu boş lafları geç de, demin kapanan konuda yazdıkların neydi senin koçum? Derdin ne? Oku diye gözüne ben mi sokuyorum yazılarımı? Hele Bi anlat bakalım, ne kuyruk acın var. Bir konuda laf mı soktum sana?

• Matrix'te buna benzer bir replik var. İnsanlar veba, biz makineler de sizin ilacınız.
    Dünya bir sistem, insan vücudu gibi. Virüsler nasıl ki insan vücudunun istenmeyeniyse, insanlar da dünya için istenmeyen bir varlık olabilir. Bence evrende bu denli küçük boyuttaki sistemler (atom vs.) ve o denli büyük sistemler (galaksi vs.) varken keşfedemediğimiz daha ne küçük veya büyük sistemler vardır kim bilir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ictopbasli

Matrix'te buna benzer bir replik var. İnsanlar veba, biz makineler de sizin ilacınız.
    Dünya bir sistem, insan vücudu gibi. Virüsler nasıl ki insan vücudunun istenmeyeniyse, insanlar da dünya için istenmeyen bir varlık olabilir. Bence evrende bu denli küçük boyuttaki sistemler (atom vs.) ve o denli büyük sistemler (galaksi vs.) varken keşfedemediğimiz daha ne küçük veya büyük sistemler vardır kim bilir...

Aynen öyle, beynim işin içinden çıkamıyor, paradoks misali...
  • quote:

Orijinalden alıntı: trustem.111

quote:

quote:

felan değil falan

Konuşuyon değil, konuşuyorsun; katılıyom değil, katılıyorum; edemiycem değil, edemeyeceğim. Bu boş lafları geç de, demin kapanan konuda yazdıkların neydi senin koçum? Derdin ne? Oku diye gözüne ben mi sokuyorum yazılarımı? Hele Bi anlat bakalım, ne kuyruk acın var. Bir konuda laf mı soktum sana?

bi yemek yedin, beğenmedin tamam mı yemeği. bu şefe kin beslediğin anlamına mı gelir? yoo yemek hoşuna gitmedi mi beğenmezsin işte.
    seni de bi acayip buldum. her konuda mesajını görüyom, insanlara bişeyler önerip duruyosun. şu saldırgan tavrın da ilginç, içerlenip hata arama çaban da. yaşın 16'ya kadar bişeyse aslında normalsin öyleyse kabalık eden benim bak, peşinen özür de dilerim. ama daha büyükse biyerde bi sorun var demek bu. 16'ysa falan da kaçsa işte rahatlaman lâzım biraz. her konuda bak, eleştirel olup kendini yetkin hissetme hissini frenlemelisin. kitap okuduğuna eminim, okumaları arttırıp mütevaziliğini ölçülü biçimde koruyabil, on numara adam da olursun. ama şu an rahatlamaya ihtiyacın var, ciddi diyom biraz cool ol gelir gerisi.

• quote:

quote:

quote:

quote:

felan değil falan

bi yemek yedin, beğenmedin tamam mı yemeği. bu şefe kin beslediğin anlamına mı gelir? yoo yemek hoşuna gitmedi mi beğenmezsin işte.
    seni de bi acayip buldum. her konuda mesajını görüyom, insanlara bişeyler önerip duruyosun. şu saldırgan tavrın da ilginç, içerlenip hata arama çaban da. yaşın 16'ya kadar bişeyse aslında normalsin öyleyse kabalık eden benim bak, peşinen özür de dilerim. ama daha büyükse biyerde bi sorun var demek bu. 16'ysa falan da kaçsa işte rahatlaman lâzım biraz. her konuda bak, eleştirel olup kendini yetkin hissetme hissini frenlemelisin. kitap okuduğuna eminim, okumaları arttırıp mütevaziliğini ölçülü biçimde koruyabil, on numara adam da olursun. ama şu an rahatlamaya ihtiyacın var, ciddi diyom biraz cool ol gelir gerisi.

Söyleyeceğini adam gibi, düzgün bir üslupla söyleseydin normal bir tepki alırdın. Bana yazdığın konudaki mesajını hatırlarsan içinde lan, man ifadeleri geçiyor. Çok da göz önünde olan meşhur birisi değilim ki beni çekemeyeceğini düşüneyim. Şu an senin bana bunlar yazman neye benziyor biliyor musun? Yolda yürürken kafana bir kuşun pislemesine benziyor. Neden ben diye sorar ama bir cevap alamazsın; tek sebep o an orada olmandır. ben de burada neden ben diye düşündüm, tek sebebinin o an beni dikkatine kestirmiş olman olduğuna karar verdim. Çok rahatsız oluyorsan orada yazdığın gibi blokla geç, benim de vaktimi çalmamış olursun. Beni kendi sınırlı algındaki pencereden görmeyi de bırak, iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batıracaksın..

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

felan değil falan

Söyleyeceğini adam gibi, düzgün bir üslupla söyleseydin normal bir tepki alırdın. Bana yazdığın konudaki mesajını hatırlarsan içinde lan, man ifadeleri geçiyor. Çok da göz önünde olan meşhur birisi değilim ki beni çekemeyeceğini düşüneyim. Şu an senin bana bunlar yazman neye benziyor biliyor musun? Yolda yürürken kafana bir kuşun pislemesine benziyor. Neden ben diye sorar ama bir cevap alamazsın; tek sebep o an orada olmandır. ben de burada neden ben diye düşündüm, tek sebebinin o an beni dikkatine kestirmiş olman olduğuna karar verdim. Çok rahatsız oluyorsan orada yazdığın gibi blokla geç, benim de vaktimi çalmamış olursun. Beni kendi sınırlı algındaki pencereden görmeyi de bırak, iğneyi kendine çuvaldızı başkasına batıracaksın..

işte bundan bahsediyom, rahat olman lâzım. biri geldi sana çattı tamam mı benim gibi. çatabilir ya, terbiyesizleşebilir, bu onun kendi niteliksizliği, kendi kibri abicim. bunu önemseyip sıkılmaya gerek yok. illa bi kusurun varken gelip çatmaz sana kimse. tabii bu, çatışındaki ifadeleri kendine söyletebildiğin gerçeğini etkilemez. dilersen bu onun terbiyesizliği deyip geçede bilirsin, dilersen de geçip gidip + bir de değerlendirme yaparak double combo ile maksimum faydayı kazanımlayabilirsin kendine. ama şuna dikkat etmek lâzım, düşünme hacı yaa boşver deyip geçiştirmek değil bu dediğim. olayı açıkça analiz edip kabul etmek. bu bana bunu yaptı, ama kendi negatifliği, umarım zamanla o da iyi olur. bu olay bu bu sebeplerden, şu şekilde gerçekleşti, doğal olarak bende de bi sıkıntı oluştu, bu çok normal ve geçecek diyebilmekten bahsediyorum. bunu 5sn içinde falan yapıyorsun.
    zamanını çaldığımı söyledin ya, bunları önemseyip kendi vaktini çalan sensin, buna dikkat etmende fayda var.
    ve kendini çok derin, zeki buluyorsun. öylesindir belki de, ya da değil. ama sürekli bunu kendine hatırlatmak seni faydasız, huysuz ve kibirli yapar. kendini sadece kendin olarak gör. tevazuu çok mühim. ama aşırısı da, eksikliği kadar rahatsızlık verici. ölçü işte, bide rahat olcan o yani..

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

felan değil falan

aynı zamanda sende güzel bir potansiyel görüyorum, umarım istediklerini gerçekleştirirsin. iyi birisin de, saldırgan bir tavır takınmam benim kendi tutumum, bunun için özür dilerim, kendine dikkat et..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 11 Ekim 2015; 1:40:30 >

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.