Şimdi Ara

Evrenin Önemsizliği ? (SORGU İÇERİR)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
790
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Doğrusu ben dünyanın, gezegenlerin, uzayın yani koca evrenin önemsizliğini anlayamıyorum. Yani koskoca (!)( ünlemin nedenini yazının ilerleyen bölümlerinde fark edeceksiniz.) evrenin hiç bir işlevinin olmayışını veya bizim fark edemediğimiz kadarıyla olmayışını düşünüyorum sürekli. Sürekli yorumlamalar yapıyorum, uzun zamandır aklımda bir teori var ve bu teori uzay gibi aklımda sürekli genişliyor, tabi tutarsızlıklar yok değil.

Aklımdaki bir kaç soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.

Giriş yapmadan önce şu sözü okumanızı rica ediyorum ;
    "Mikroskop insana önemini gösterdi; teleskop da önemsizliğini..." - Manly Palmer Hall

Dünyayı bir atom çekirdeğine, ayı bir elektrona benzettiğimi söylesem ne derdiniz ?

Örneğin dünyayı hidrojenin atom çekirdeğine benzetiyorum. Ayı ise elektrona ;

Evrenin Önemsizliği ? (SORGU İÇERİR)  Evrenin Önemsizliği ? (SORGU İÇERİR)

Galaksileri hücrelere veya dokulara benzettiğimi söylesem ;

Evrenin Önemsizliği ? (SORGU İÇERİR) Evrenin Önemsizliği ? (SORGU İÇERİR)

Ya uzay boşluğunu matrise veya hücrelerarası madde benzettiğimi söylesem ?

Yapısını çözemediğimiz, çözemeyeceğimiz bir maddenin, ruhani bir varlığın veya herhangi bir şeyin yapı taşı ( anlamını biliyorum, ifade edebiliceğim başka bir kelime bulamadım. ) olduğumuzu söylesem ? tepkiniz ne olurdu ? veya düşünceleriniz ?

• Ve ayrıca;
    Söylediklerimden yola çıkarak içinde bulunduğumuz yapının ( bahsettiğim çözemediğimiz maddenin. Ben buna kısaca Ç.M. diyeceğim. ) kendini geliştirdiğini, uzayın genişlemesi ile bunu destekleye bileceğimi söylesem örneğin ?
    Ünlü bir fizikçinin ( Kim olduğunu hatırlamıyorum bir belgeselde izlemiştim. Büyük olasılıkla einstein. ) görünmeyen bağlarla bir maddenin başka bir maddeyle uzayda olsa bile bağlarla bağlı olabiliceği teorisini Ç.M.'nin ihtiyacı olan maddeyi üretmede rol oynadığını söylesem, örneğin kimyasal bağlardaki gibi.
  • Karanlık maddeyi , takyonları falan araştırdınız mı ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Qui-Gon Jin

Karanlık maddeyi , takyonları falan araştırdınız mı ?

Karanlık maddeyi karşıt maddeyi vs araştırıyorum fakat onları yorumlayabilicek bir bilgi haznem yok şimdilik. Ama tabi bu maddelerin varlığı teorimi güçlendirmiyor değil.

Takyon'u duymamıştım. Araştırmaya başlıyorum şimdi.
  • Araştırmaya devam.Bende tekrardan okuyup araştırayım.

• biran harun yahya ile yaratıcının varlıgına doneceksin sandim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: onurmaurer

biran harun yahya ile yaratıcının varlıgına doneceksin sandim..

Sesli gülmeme sebep oldunuz. :)

Deistim, ayrıca öyle bir şeye bağlamak gibi bir amacım yok :) .
  • Ben anlamadin evrenin onemsizliginden bahsediyorsunuz AMA soedugunuz sorular bana mantiksiz geldi. Sorularda sürekli benzetmeler yapıyorsunuz? Yanlış anladiysam kusura bakmayın?

• quote:

Orijinalden alıntı: TheMarshallMathers

Ben anlamadin evrenin onemsizliginden bahsediyorsunuz AMA soedugunuz sorular bana mantiksiz geldi. Sorularda sürekli benzetmeler yapıyorsunuz? Yanlış anladiysam kusura bakmayın?

Aslına bakarsanız, ben evrenin bize görünen önemsizliğini yorumlamaya çalışıyorum. Düşünsenize bizde aynı bize benzeyen bir canlının içinde hücre görevi görüyoruz. ( Evren adına konuşuyorum =) )
    Koskoca bir organizmanın; küçücük bir hücresinin, küçücük bir mitokondrisinin, küçücük bir matrisinde küçücük bir atom'uz. ( Dünya adına konuşuyorum )

Burada bizim için de ( eğer ki kabullenirsek.), içinde bulunduğumuz "şey" içinde küçücük ve önemsiziz..

• ozmaan bizim atomlarımızda küçük insancıklar mı yaşıyor bence çok saçma
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kurokochin

ozmaan bizim atomlarımızda küçük insancıklar mı yaşıyor bence çok saçma

İçinde bulunduğumuz "şey"in insan olduğunu söylemedim, kaldı ki "insan" bu dünya için ( ki bu durumda atom oluyor ) parazit gibi bir canlı.

Ayrıca,
    Her yerde söylenir; dünyanın, yaşanılabilen dünya olabilmesi için gereken şartların ( 0dan başlayıp şuana gelebilmesi için. [ Şuan'dan kastım Buzul çağlarda ki yaşanılabilen ortam. ] ) %'lik olasılığı çok çok çok düşüktür.
    Dindarların şans eseri olamayacağını iddaa ettiği ateistlerin ise savunduğu şey olan, %'lik şans.

Aynı anda, iddaa ettiğin şeyin olabilmesi için gezegenlerin ( daha çok galaksilerin [ gökada ] ) birbiriyle bir ilişiğinin olması gerekir. Gözlemleyebildiğimiz kadarıyla yok. İlerde ne olur bilemeyiz.

Konuda yapısını keşfedemediğimiz ve keşfedemeyeceğimiz ( Daha ışık hızına ulaşamamışken evrenin sonuna gidip köşeden ne oluyor diye bakamayacağımız için gelecek 1000-1500 sene daha mümkün görünmüyor. ) diye not düşmüştüm.

• quote:

Orijinalden alıntı: cemscem

quote:

Orijinalden alıntı: Kurokochin

ozmaan bizim atomlarımızda küçük insancıklar mı yaşıyor bence çok saçma

İçinde bulunduğumuz "şey"in insan olduğunu söylemedim, kaldı ki "insan" bu dünya için ( ki bu durumda atom oluyor ) parazit gibi bir canlı.

Ayrıca,
    Her yerde söylenir; dünyanın, yaşanılabilen dünya olabilmesi için gereken şartların ( 0dan başlayıp şuana gelebilmesi için. [ Şuan'dan kastım Buzul çağlarda ki yaşanılabilen ortam. ] ) %'lik olasılığı çok çok çok düşüktür.
    Dindarların şans eseri olamayacağını iddaa ettiği ateistlerin ise savunduğu şey olan, %'lik şans.

Aynı anda, iddaa ettiğin şeyin olabilmesi için gezegenlerin ( daha çok galaksilerin [ gökada ] ) birbiriyle bir ilişiğinin olması gerekir. Gözlemleyebildiğimiz kadarıyla yok. İlerde ne olur bilemeyiz.

Konuda yapısını keşfedemediğimiz ve keşfedemeyeceğimiz ( Daha ışık hızına ulaşamamışken evrenin sonuna gidip köşeden ne oluyor diye bakamayacağımız için gelecek 1000-1500 sene daha mümkün görünmüyor. ) diye not düşmüştüm.

fe-sübhanallah. Allah (C.C.) ne güzel yaratmış

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• bunlar benim de aklımdan geçer.

tabi bunlar sadece bir düşünce ve gerçek olması için bir neden yok, zihnimizde kurduğumuz düşünceler.

ama şu var ki, bunları düşüne düşüne çok önemli bir şeyin farkına vardım. bilmediğimin. hayatım boyunca bana evrenin neden var olduğu, nasıl var olduğu, nasıl yok olacağını bildiğimiz anlatıldı da durdu. diğer insanların çoğu gibi ben de bu dayatmalarla büyüdüm. ama sonra büyük bir yanlışın farkına vardım, bilmediğim bir şeyi bildiğimi iddia ettiğimin. aslında ben iddia etmedim, bana iddia etmem öğütlenmişti doğduğumdan beri. artık iddia etmiyorum. bilmediğimin farkındayım.

zihnimde birçok hikaye uydurabilirim, hayal kurabilirim, evrene bakıp şu şöyle ise bu da böyledir tarzı akıl yürütmeler yapabilirim. ama bunların hepsi birer masaldan ibaret olacak. düşünmekten zevk aldığım, ama masal olduklarının da farkında olduğum masallar bunlar.

işin gerçeği nedir diye tartışacaksak, işin gerçeği evrenin gerçek teorik fiziksel açıklamalarıdan başka bir şey değildir. popüler fizik denilen herkesin anlaması için çok basite indirgenerek anlatılan fizikten nefret ediyorum. insanların bilmeden bildiklerini zannetmelerinden başka bir işe yaramadığını düşünüyorum. gerçek teorik fizik bilmeden de evren ile ilgili söyleyeceğim her şeyin masaldan ibaret olduğunu bildiğim için de fizik çalışıyorum işten arta kalan vakitlerimde. eğer yeterince ilerleyebilirsem yakın gelecekte kendi işimi bırakıp tam zamanlı olarak fizik alanında ilerlemek istiyorum.

• Makro evren mikro evren ilişkisi anlattığın

• sen hücre içinde hücre teorisini belirtmişsin.yani bizim hücrelerimizin bizden yani bizi oluşturduklarından haberleri yoksa bizimde ana-büyük canlıdan haberimiz olmadan yaşadığımızı anlatmaya çalışmışsın.evet böyle bir şey var.ama sadece teoride...

• quote:

Orijinalden alıntı: 01001101

bunlar benim de aklımdan geçer.

tabi bunlar sadece bir düşünce ve gerçek olması için bir neden yok, zihnimizde kurduğumuz düşünceler.

ama şu var ki, bunları düşüne düşüne çok önemli bir şeyin farkına vardım. bilmediğimin. hayatım boyunca bana evrenin neden var olduğu, nasıl var olduğu, nasıl yok olacağını bildiğimiz anlatıldı da durdu. diğer insanların çoğu gibi ben de bu dayatmalarla büyüdüm. ama sonra büyük bir yanlışın farkına vardım, bilmediğim bir şeyi bildiğimi iddia ettiğimin. aslında ben iddia etmedim, bana iddia etmem öğütlenmişti doğduğumdan beri. artık iddia etmiyorum. bilmediğimin farkındayım.

zihnimde birçok hikaye uydurabilirim, hayal kurabilirim, evrene bakıp şu şöyle ise bu da böyledir tarzı akıl yürütmeler yapabilirim. ama bunların hepsi birer masaldan ibaret olacak. düşünmekten zevk aldığım, ama masal olduklarının da farkında olduğum masallar bunlar.

işin gerçeği nedir diye tartışacaksak, işin gerçeği evrenin gerçek teorik fiziksel açıklamalarıdan başka bir şey değildir. popüler fizik denilen herkesin anlaması için çok basite indirgenerek anlatılan fizikten nefret ediyorum. insanların bilmeden bildiklerini zannetmelerinden başka bir işe yaramadığını düşünüyorum. gerçek teorik fizik bilmeden de evren ile ilgili söyleyeceğim her şeyin masaldan ibaret olduğunu bildiğim için de fizik çalışıyorum işten arta kalan vakitlerimde. eğer yeterince ilerleyebilirsem yakın gelecekte kendi işimi bırakıp tam zamanlı olarak fizik alanında ilerlemek istiyorum.

Benim epistemoloji yorumlamama göre fizik hiçbir işinize yaramaz. Bahsettiğimiz şey şuanın gerçeklerini aşan bir şey. Fizik kuralları yazılmadan önce aynı fizik kuralları yaşanmıyor mu? şimdinin gerçeğinde, şimdinin doğrusunda yaşarsanız gelişemezsiniz veya bir sonuca ulaşamazsınız ki. Elinizde net bir şey, kanıt olmadan saptamalarda bulunamazsınız. Anca teoriler üretirsiniz. Bu teoriler zamanla çoğunluğun kabulunu alır ve "gerçek" olur. @01001101

Ayrıca diğer cevaplar için teşekkür ederim. Konunun tam adını bilmiyordum, ona rağmen araştırma yaptım ve internet de pek bir şey bulamadım. İsimlendirdiğiniz için teşekkürler. @mbdyed @burak.t001

@Kurokochin :)

• Sonumuz yokluksa bu varlık niye? Evren önemsiz felan değildir.İnsanlar milyarca gezegen,yıldız olduğunu gördüklerinde evreni çok boş gereksiz bir yermiş gibi görüyorlar.Nasıl olmasını beklerdiniz canlılığı değerli görmek için?Sadece 3-5 galaksı olsaydı mı?Her ne kadar fazla gezegen olsa bile 6-7 milyar insan içinde yaşayan,düşünebilen ve bilinci olan biri olduğunuz için değerlisinizdir.Yoklukta olabilirdiniz.Hiç olmamışda olabilirdiniz.Evrende önemsiz değil bizde önemsiz değiliz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: IntelligentDesign

Sonumuz yokluksa bu varlık niye? Evren önemsiz felan değildir.İnsanlar milyarca gezegen,yıldız olduğunu gördüklerinde evreni çok boş gereksiz bir yermiş gibi görüyorlar.Nasıl olmasını beklerdiniz canlılığı değerli görmek için?Sadece 3-5 galaksı olsaydı mı?Her ne kadar fazla gezegen olsa bile 6-7 milyar insan içinde yaşayan,düşünebilen ve bilinci olan biri olduğunuz için değerlisinizdir.Yoklukta olabilirdiniz.Hiç olmamışda olabilirdiniz.Evrende önemsiz değil bizde önemsiz değiliz...

Bahsettiğiniz şeyi bir yorumda zaten yanıtlamıştım ;

"Aslına bakarsanız, ben evrenin bize görünen önemsizliğini yorumlamaya çalışıyorum.
    Düşünsenize bizde aynı bize benzeyen bir canlının içinde hücre görevi görüyoruz. ( Evren adına konuşuyorum =) )
    Koskoca bir organizmanın; küçücük bir hücresinin, küçücük bir mitokondrisinin, küçücük bir matrisinde küçücük bir atom'uz. ( Dünya adına konuşuyorum )

Burada bizim için de ( eğer ki kabullenirsek.), içinde bulunduğumuz "şey" içinde küçücük ve önemsiziz.."

Örneğin vücudunuzda kaç tane atom vardır ? sayabilir misiniz ? pek sanmıyorum.
    'İddaa ettiğim şey doğru' ise eğer içinde bulunduğumuz şeyin vucüdunda kaç atom ( teorik olarak dünya :) ) vardır? sayabilirmisiniz diye zaten soramam.

Konu uzadıkca bazı şeyler fark ediyorum örneğin;
    Bize benzeyen adı dünya olan başka bir gezegenin kendi "evren ( bu durumda hücre tarzı bir şey olmuş oluyor. )" 'inde sürekli farklı yollar doğuyor da olabilir, paralel evreden kastetdiğimiz şey bu olamaz mı ?

• O elektron saksı değil hocam öyle durmuyor hızı ışık hızına yakın. Ayrıca o çekirdekte çok küçük olması lazım atomun %99 u boşluktur azıcık destekli sallayalım

• Hocam boş felsefe yapmayın söyledikleriniz gerçeklikle alakası yok ama güzel fikirler.Biz başka bir canlının parçaları felan değiliz veya gezegenler felan.Paralel evrenler ile ilgili 1 tane bile kanıt yok sadece bir fikir
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.