Şimdi Ara

EVLİLİK ÜZERİNE SOHBETLER (527. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir (2 Mobil) - 4 Masaüstü2 Mobil
5 sn
16.186
Cevap
394
Favori
926.775
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
398 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 525526527528529
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ben ciddi zannetmiştim bu ne karışık bir işmiş :)
  • Şimdi gördüm mesajını korku filmi gibi. Ama nasıl ödediğin nafakadan seni hapse attırır bu işte bi gariplik var.

Sen neden karşı dava açmadın bugüne dek? Yaptıkları tamamen yasa dışı değil mi?

Topu topu her ay ödeyeceğin rakamı onun şahsi banka hesabına yatıracaksın hepsi bu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

bu durumlar onları ilgilendiriyor insanlar sonradan değişebiliyor ama bu işi önceden düşünmeyenler hiç değilse karşı taraftan bir şey istemeyecek ,mümkünse karşı tarafa maddi destek dahi sağlamalı

ilginç bir durum ama evliliklerde her türlü ilginç olaylara rastlanabiliyor
    70-80 yaşında boşananlar var ,yahu bunca sene sonra mı aklına geldi diyeceksin ama dediğim gibi insanoğlunun yaptıklarına akıl sır ermiyor
    evlendiği gün ayrılıp boşananlar var

bu arada müslüman bir kadın ateistle evlenemez ,evli ise boşanması gerekiyor (dinen) ,o nedenle boşanmak isteyebilir ama dediğim gibi karşı tarafa her türlü kolaylığı sağlamak zorunda
    Dinde hükmü erkek taraf verir mesela erkek müslüman hristiyanla evlenebilir ve eşide müslüman olur soy bağından dolayı kadının pek bir hükmü yok dini yönden çünkü soyu devam ettiren erkek.

• Kadın evlenmez ama erkekte evlenemezmis. Yahudi Hristiyan ile evlenirmis ama mekruh harama yakinmis. Binlerce şey var.

Ama genelleme yapıp bir kalıba koymak istemem yada hepsi böyle demiyorum. yanlış anlayıp taslamayin sonra son iki yılda Türkiye'de çalıştığım zamanda tecrübe seysi oldum.

Dinim çok kuvvetli, Allah, haram, gunah, alkol mu alıyorsun iyy diyen tipler çok şey gizliyor ve inanılmaz yalancılar. Ne oldukları belli değil. Dışi cami içi ne belli değil.

Ateist ve deist olan kızlar ise gene genelleme yapmıyorum. Daha dürüstler. Daha sadıklar. Açıklar. Gizli saklı işleri yok. Daha ahlaklilar.

Buradan ben şeyi çıkardım; din insana ahlak vermiyor.

Tecrübelerim sonucunda kesinlikle hayatıma ne sevgili, ne de es olarak ilk örnekte ki insanları sokmayacagim.

• burada 2 ayrı konu var ;

1-erkek (inançsız birisiyle evlenemez) (ama Musevi yada İsevi bir kadınla evlenebilir)
    2-kadın (inançsız birisiyle evlenemez) (kadınlar için Museviler ve İseviler ile ilgili kesinlik bildiren bir ayete rastlamadım ve bu konu biraz tartışmalı)

BAKARA Suresi 221
    İman etmedikleri sürece Allah’a ortak koşan kadınlarla evlenmeyin
    Allah’a ortak koşan erkeklerle, kadınlarınızı evlendirmeyin

MAİDE Suresi 5
    sizden önce kendilerine kitap verilenlerden iffetli kadınlar, zina etmeksizin, gizli dost tutmaksızın namuslu bir biçimde mehirlerini verdiğiniz taktirde, sizlere helâldir.
  • Shafter kullanıcısına yanıt
    Yanlış anlaşılmasın olay alıntıdır. Başka bi sayfada biri başına gelenleri anlatmış

• Yukarıda din ve ahlak konusuna değinilmiş bende bişeler yazmak istedim. Bi rivayette derki İnsanlar altın ve gümüş madenleri gibidir. Cahiliye devrinde hayırlılarınız, İslam devrinde de hayırlılarınızdır bende şunu gördüm din istisnalar hariç insanların hayatlarına genel olarak sadece ibadet etmeyi ekliyor (tabiki bu dinin değilm insanların eksiği) yoksa genel ahlakta yada ticaretinde herhangi bi değişiklik olmuyor evet istisnalar var ama sadece istisna. Maalesef günümüzde öyle bi İslam yaşayan insanlar varki sanki dinleri sadece başını ört namaz kıl oruç tut diyor. Keşke bu tarz bi İslam yaşayacaklarına hiç yaşamasalarda din düşmanları bu mahlukların üzerinden prim yapıp her yerde Müslümanlara sallamasa. Yukarıda aile sorunlarını anlatan insanında maalesef bu olaya örnek olan bi eşi var. Madem adamdan ayrılacaksın niye eziyet ediyorsun yada evli kalacaksan sen kocanın haklarını yerine getirip İslamın o güzel ahlakını kocana sergiledinmi bunu yapsa belkide kocası kadına aşık olacak ve kendi yanlışlarını düzeltecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: BluePassenger

Yukarıda din ve ahlak konusuna değinilmiş bende bişeler yazmak istedim. Bi rivayette derki İnsanlar altın ve gümüş madenleri gibidir. Cahiliye devrinde hayırlılarınız, İslam devrinde de hayırlılarınızdır bende şunu gördüm din istisnalar hariç insanların hayatlarına genel olarak sadece ibadet etmeyi ekliyor (tabiki bu dinin değilm insanların eksiği) yoksa genel ahlakta yada ticaretinde herhangi bi değişiklik olmuyor evet istisnalar var ama sadece istisna. Maalesef günümüzde öyle bi İslam yaşayan insanlar varki sanki dinleri sadece başını ört namaz kıl oruç tut diyor. Keşke bu tarz bi İslam yaşayacaklarına hiç yaşamasalarda din düşmanları bu mahlukların üzerinden prim yapıp her yerde Müslümanlara sallamasa. Yukarıda aile sorunlarını anlatan insanında maalesef bu olaya örnek olan bi eşi var. Madem adamdan ayrılacaksın niye eziyet ediyorsun yada evli kalacaksan sen kocanın haklarını yerine getirip İslamın o güzel ahlakını kocana sergiledinmi bunu yapsa belkide kocası kadına aşık olacak ve kendi yanlışlarını düzeltecek.
    Kimsenin Müslümanlıktan prim yaptığı yok. Neden carptiriyorsunuz.

• birgarip2019 kullanıcısına yanıt
    Ben şahsınıza yazmadım bu iş genel olarak böyle adam Müslüman oldum diyor namaz kılıyor oruç tutuyor hacca gidiyor belki içkiyi zinayı bırakıyor ama alış verişini düzeltmiyor bu sefer insanlar diyor ki Bakın işte bu namaz kılanlar hepsi aynı ama ben açık giyinen bi kadınla ticaret yapıyorum kadın borcunu ödemiyor fakat hiç kimse bu açık giyinen kadınların hepsi böyle demiyor. Bence işin aslı maalesef insanlar bozulmuş ve ne açık ne kapalı ne dindar ne olmayan hepsi aynı ve içlerinde parmakla gösterecek kadar az sayıda dürüst insan kalmış ben ticaretimde yaşadıklarımı yazarsam heralde bi kitap yazarım hatta dürüst olanlar bile iş menfaatlerine gelince renkleri nasıl değişiyor. Söyledikleri sözleri inkar etmeye başlıyorlar düşündükçe kafayı sıyaracak gibi oluyorum.

• quote:

burada 2 ayrı konu var ;

1-erkek (inançsız birisiyle evlenemez) (ama Musevi yada İsevi bir kadınla evlenebilir)
    2-kadın (inançsız birisiyle evlenemez) (kadınlar için Museviler ve İseviler ile ilgili kesinlik bildiren bir ayete rastlamadım ve bu konu biraz tartışmalı)

BAKARA Suresi 221
    İman etmedikleri sürece Allah’a ortak koşan kadınlarla evlenmeyin
    Allah’a ortak koşan erkeklerle, kadınlarınızı evlendirmeyin

MAİDE Suresi 5
    sizden önce kendilerine kitap verilenlerden iffetli kadınlar, zina etmeksizin, gizli dost tutmaksızın namuslu bir biçimde mehirlerini verdiğiniz taktirde, sizlere helâldir.
    Kardeş insan sonuçta ikisi din min önemsiz aşkın sevginin rengi olmaz japon gider siyahiye aşık olur sen gidersin slava aşık olursun aşkın sevginin dini rengi ırkı olmaz anlatabildin mi kedi köpek hayvan değil sonuçta insan insanı seviyor ve evlenebilir kardeş kadar yakınlığı olmadıkça herkes herkesle evlenebilir din min hikaye önemli olan mutlu olun birbirinizi sevin hayatı anı paylaşın.Zaten bir kere geliyorsunuz şu hayata başlarım mezhepinede dininede saçmalıktan başka bir şey değil.Aleviymiş sünniymiş şiiymiş yahudi imiş hristiyanmış insan heryerde insan etten kemikten sonuçta.İnsanlara bedenlere bu saçmalıkları gene insanlar yüklüyor kimseye kulak asmak zorunda değil hiç kimse.Ahlaklı olun birbirinize saygı gösterin sınırlarınızı bilin bu yeterli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3lank0lik -- 6 Ocak 2019; 16:36:54 >

• öyle şey olur mu yahu ,dini inancı olanlar mutlaka uymak zorunda
    insanlar her konuda eşini seçmekte serbesttir ama ileride sorun çıkmaması için mutlaka inancı neyse onu söylemeli

misal müslüman birisi bilmeyerek inançsız birisiyle evlenirse boşanmak zorundadır (din böyle emrediyor)

bana göre saçmalık diyerek iş bitmiyor ,çünkü herkes sizin fikrinize uymak mecburiyetinde değil ,sizde onlara uymak zorunda değilsiniz
  • quote:

öyle şey olur mu yahu ,dini inancı olanlar mutlaka uymak zorunda
    insanlar her konuda eşini seçmekte serbesttir ama ileride sorun çıkmaması için mutlaka inancı neyse onu söylemeli

misal müslüman birisi bilmeyerek inançsız birisiyle evlenirse boşanmak zorundadır (din böyle emrediyor)

bana göre saçmalık diyerek iş bitmiyor ,çünkü herkes sizin fikrinize uymak mecburiyetinde değil ,sizde onlara uymak zorunda değilsiniz
    Kardeş şu açık sen kendin için mi yaşıyorsun yaksa birilerinin emirleri için mi yaşamak zorunda kalıyorsun.Yani köle misin.Ha beyni yıkananlar için birşey diyemem ama özgür bir insan herşeyi kendi seçer o hakka sahip ha kendini illa birşey yapmak zorunda hissediyorsa kendi bilir ben karışmam 5 parmağın 5 i bir değildir.Kimi bağlıdır o şekilde ailenin baskısı ile büyümüştür kimide özgür yetişmiştir bu aynı değil.Misal herkes başlangıçta dinsiz doğar doğduktan sonra onu çevresi şekillendirir.Öğretme çabasına girer veya girmez.Bu kişiye kalmış.Yoksa bazı bölgelerde ve yörelerde dinin hükmettiği şeylerin dışına çıkma zorlamayı kabul etmesine rağmen sızıntı arama gibi şeylere girişimde insanlar bulunmazdı direk herşeyi kabullenirdi.Öyle birşey yok.Mesela Türkiye'de yüzde 99 müslüman denilir ama hepsi sözde müslüman din din gibi yaşayan bir elin parmağını geçmez.yüzde 2-3 ancadır.Ümmetçilik çıkarcılık vardır dini kendi emelleri uğruna şekilendirir hatta gerekirse başkalarının hal ve hareketlerine karışırlar hatta var olan kuranı bile kendi akli melekelrine göre yorumlarlar ülkedeki insan ve kafa yapısı bunu resmediyor.

Özgür yetişen bir insanla çevresi tarafından baskılanmış çocukluğunu bu baskılanma ile yaşamış kişiler bir değildir.Gerek düşünme gerek karar verme aşamasında girişimci olamazlar ses çıkaramaz bu kimseler ama özgür yetişen kendini pekala rahat bir şekilde ifade edebilir.

• ya arkadaşım bunun özgür yaşamayla falan ilgisi yok ,inanç bu
    misal bende inançsız birisiyle bilmeden evlenmiş olsam mecburen boşanacaktım
    başkasının fikirleri kendini bağlar

ben böyle düşünüyorum diye sende böyle düşünmeye mecbur değilsin ,aynı şekilde başkaları da senin gibi düşünmeye mecbur değil

şu mezhepmiş bu dinmiş falan herkesin kendi bileceği iş ,sen kabul etmiyorsan inançsız bir eş seçeceksin ,onu mecbur etme hakkın yok
    % 99 gibi sözlerde afaki ve zaten illa böyle bir oranda gerekmiyor , bulunduğun toplumda sadece sen inançlıysan kimseyle evlenemezsin
    ya dinden çıkacaksın yada evlenmeyeceksin

dini düzgün yaşamayanlarda kendi hesabını verecek (inanç sistemine göre)

baskı deyip duruyorsun ama insanlar ömür boyu baskı mı görüyor ,misal bak sen baskıyı falan umursamamışsın ve büyük ihtimal senin ailenin dini inancı da vardır ,çünkü bu ülkede ateistlik son yıllarda arttı ve bunun en büyük nedeni de müslüman gibi görünüp kötü işler yapanlar yüzünden oldu

neyse konuyu tamamen din işine döndürmeyelim ve zaten bu konuda hiç kimse bir diğerini ikna edemiyor

• quote:

ya arkadaşım bunun özgür yaşamayla falan ilgisi yok ,inanç bu
    misal bende inançsız birisiyle bilmeden evlenmiş olsam mecburen boşanacaktım
    başkasının fikirleri kendini bağlar

ben böyle düşünüyorum diye sende böyle düşünmeye mecbur değilsin ,aynı şekilde başkaları da senin gibi düşünmeye mecbur değil

şu mezhepmiş bu dinmiş falan herkesin kendi bileceği iş ,sen kabul etmiyorsan inançsız bir eş seçeceksin ,onu mecbur etme hakkın yok
    % 99 gibi sözlerde afaki ve zaten illa böyle bir oranda gerekmiyor , bulunduğun toplumda sadece sen inançlıysan kimseyle evlenemezsin
    ya dinden çıkacaksın yada evlenmeyeceksin

dini düzgün yaşamayanlarda kendi hesabını verecek (inanç sistemine göre)

baskı deyip duruyorsun ama insanlar ömür boyu baskı mı görüyor ,misal bak sen baskıyı falan umursamamışsın ve büyük ihtimal senin ailenin dini inancı da vardır ,çünkü bu ülkede ateistlik son yıllarda arttı ve bunun en büyük nedeni de müslüman gibi görünüp kötü işler yapanlar yüzünden oldu

neyse konuyu tamamen din işine döndürmeyelim ve zaten bu konuda hiç kimse bir diğerini ikna edemiyor
    Bu bölgede baskıyı her zaman kadınlar görür kadınlara verilen haklar ve bunların uygulanması konusunda tartabiliriz durumu kadınların en fazla ezildiği coğrafya afrika ile bizde genellikle bu bağlamda bakarsak durum bu.Dinden kasıt genellikle şu oluyor benim helalim olsun kimseye açık vermesin kimseye bakmasın durumdan şikayet etmesin benden başka kimsenin elini tutmasın hiçbir erkekle temas kurmasın göz ve konuşma olarak evden çıkmasın dizini kırsın evinde dursun dinden kasıt bu ise bu kadını köleleştirmek oluyor zaten bu bağlamda ülkemizde dine bakıldığı için örtülü bayanlar namus timsali olarak görülüyor ve karşılıksız bir güven duyuluyor bu kesime erkeklerde dışardan laf gelmesin emrimden çıkmasın başımda durusun mahiyetinde bu nedenle bu bayanlara talep gösteriyor ama son 15 yılda yükselen siyasi islam neticesinde bu anlayış değişti kadınlara verilen haklar ile bu örtülü bayanlarımzda artık açılıp saçıldı modern bayanlarla yarışır hatta onları geçer hale geldi popüler kültürün nimetlerinden onlarda yararlanıyor ve bizde varız diyorlar yani görünen o ki toplumun kabul ettiği bazı etmenler değişiyor ve bu kabuk kırılıyor artık bu dediğim kesim dört duvar kapalı kalan mevcut durumu kabul eden yapıda değil günümüzün teknolojik yapısına talep gösteren tüketime açık olan ve eşitlik isteyen tabaka halini aldılar doğal olarak sınıfsal ayrım diye birşey yok artık ve arık o bilinen olgular değişti maskeler düştü güven duygularının sarsıldığını gündeme düşen haberlerdende görüyoruz.

Benim örtülü bayanlarla hiçbir takıntım yok ben genellikle durumu emellerine göre kullanan biz farklıyız diyen kesimden nefret duyuyorum yoksa benim için sorun değil açık veya kapalı yakışıyorsa güzelde oluyor herkesin kendi bileceği iç ama burka kara çarşafa direk karşıyım bunlar kadını direk insan altı bir seviyeye düşürüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M3lank0lik -- 6 Ocak 2019; 17:34:28 >

• bu ülkede kadınlara verilen haklar keşke senin dediğin gibi olsa :)
    yahu onlara pozitif ayrımcılık dahi verildi ,bana şunu yapıyor demesi yetiyor (yapmasan dahi)
    aksine son zamanlarda örtünen kadın sayısı çok fazla arttı ,hemde hepsi kendi isteğiyle kapanıyor
    açılıp saçılma çok eski yıllarda da vardı ,sadece fakir mahallelerde ayıp olur düşüncesiyle fazla açık giyinilmezdi
    üstelik açık saçık giyinmek dinden çıkmaya sebep değildir ,sadece günah işlemiş olur

bu zamanda istemeyen bir kızı kim zorla evlendirebiliyor ?
    peki evlenen kızlardan kaçta kaçı dini önemsemiyor ?

üstelik istediğin kadar baskı kur kimsenin inancını değiştiremezsin
    birilerinin dini kullanması ,dinin suçu değildir ve insanlarda akıl fikir var ,illa birilerinin söylemesi mi gerekiyor (bunlar dini kullanıyor diye)

son olarak yazıyorum ;
    dini inancım var diyene de ,yok diyene de saygı gösterilmek zorunda
    hem dini inancı olacak ,hemde dini inancı olmadığı birisiyle evlenecek ,bu olacak iş mi ?
    yada dini inancı olduğunu bildiği halde bir ateist gidip onunla evlenmeye çalışacak ?

ee böyle olunca sende zorlamış olmuyor musun ? (dini inancı olan birisini)

ya bu arada benim mesajlarımda sanki satır boşluğu yapıyormuşum gibi görülüyor ,şimdi de yazılımcılar böyle bir özellik mi getirdi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi C.CEMİL -- 6 Ocak 2019; 17:48:13 >

• Dini kurallar var. O iş öyle olmuyor.

• quote:

bu ülkede kadınlara verilen haklar keşke senin dediğin gibi olsa :)
    yahu onlara pozitif ayrımcılık dahi verildi ,bana şunu yapıyor demesi yetiyor (yapmasan dahi)
    aksine son zamanlarda örtünen kadın sayısı çok fazla arttı ,hemde hepsi kendi isteğiyle kapanıyor
    açılıp saçılma çok eski yıllarda da vardı ,sadece fakir mahallelerde ayıp olur düşüncesiyle fazla açık giyinilmezdi
    üstelik açık saçık giyinmek dinden çıkmaya sebep değildir ,sadece günah işlemiş olur

bu zamanda istemeyen bir kızı kim zorla evlendirebiliyor ?
    peki evlenen kızlardan kaçta kaçı dini önemsemiyor ?

üstelik istediğin kadar baskı kur kimsenin inancını değiştiremezsin
    birilerinin dini kullanması ,dinin suçu değildir ve insanlarda akıl fikir var ,illa birilerinin söylemesi mi gerekiyor (bunlar dini kullanıyor diye)

son olarak yazıyorum ;
    dini inancım var diyene de ,yok diyene de saygı gösterilmek zorunda
    hem dini inancı olacak ,hemde dini inancı olmadığı birisiyle evlenecek ,bu olacak iş mi ?
    yada dini inancı olduğunu bildiği halde bir ateist gidip onunla evlenmeye çalışacak ?

ee böyle olunca sende zorlamış olmuyor musun ? (dini inancı olan birisini)

ya bu arada benim mesajlarımda sanki satır boşluğu yapıyormuşum gibi görülüyor ,şimdi de yazılımcılar böyle bir özellik mi getirdi ?
    Yoo kadınlara verilen haklar denetim edilmiyor ülke insanı malum kadını ve erkeği eline koz geçince hemen karşıyı ezme peşinde işte bu nedenle herkes herkesten nefret ediyor evlilikte aynı bir iş oraklığı gibi çıkara dayalı bir ilişki sonuçta ama devlet ne yaptı kadını boşanma durumunda koşulsuz haklı göstertti erkek hep kusurlu taraf yani illa kanıt bulman lazım haklı bile olsan birde işin gücün var onla uğraşacaksın misal kadında kadın değilki arkadaşoı var anası var o var bu var çevrenin dolduruşuna göre hareket ediyor çoğu mesela gençsin güzelsin buna mı kaldın yada şunun şu vardı geçinemiyordu boşandı yada şunun eşi şunu yapıyor yemeğe çıkarıyor tatile çıkıyorlar gerdanlık aldı 5 i bir yerde aldı benimki niye yapamıyor gibi insanımız doyumsuz artık o eski durumu anlayan yapı yok.Niye çünkü önceki nesil görmedi anneside sen benim gibi olma şöyle ol diye şimarık yetiştirdi geneli böyle hakkını ara dedi ha olmadı her yolu dene dedi önceki nesilin hataları kusurları sonraki nesilde çıkıyor işte.Dediğim gibi avrupadaki gibi devlet mesela olduda çiftler ayrıldı iki tarafında yükünü belli oranda azaltacak şekilde hareket etmiyor bakın avrupada da aynı hükümler var ama evlilik zor bir arad yaşa gör tecrübe et sonra evlen sorunalrı gör yürüyorsa eyvallah yürümüyorsa ayrılırsın zararsız ama şuanki durumda kadınalr sırf evlilik sonrası sırtı devlete dayar devlette kadının ekonomik besleyicisi ayağı ile devam ettikçe yani kadından ayrılsan bile onu besleyen sen olacaksın ömrünün sonuna kadar işte buna çözüm bulmadıkça suistimale açık olacak niye plazada olanıda aynısını yapıyor şuan köylü olanıda burası Türkiye arkadaşım sen bir açık verirsen suistimal ederler tepedekiler çalıcı misal e tepedekilerin yansımasıdır o ülkenin yönetimide sonuçta senin içinden çıkıyor demekki durum bu herkes kimden ne çarparım kime ne kazık çakarım derdinde olunca ülkede dingonun ahırına dönüyor iyi örnek var ama zor ülkemizdekilerin çoğu gelişmemiş ahlaki ve düzen tutum olarak devlette koşulsuz sualsiz önce böyle idi şimdi tamamen böyle der ve topuda ortaya atınca ne oldu çözüm olmuyormuş demekki ama sen avrupadaki gibi o kadına diyeli m bir ev aç bu evi 1-2 yıl varsa çocuk yardımı ile kirala bu bayana çocuk çoluk masraflarını karşıla hatta denetim yap ama bu bayana aynı zamanda iş imkanı ara buluncada başvur de senelik kontrol et yani kadın erkeğe mahkum kalmasın erkeğin sırtından geçinmesin kadında erkeğe mahkum kalmasın yük olmasın yani sonradan olacak yeni yuva kurma girişimi engellenmesin ama bunu düşünmeyi hor görüyorlar ne oluyor kadın cinayeti oluyor cinnet oluyor sebebinin altında hep bunlar var özellikle son 5-10 yıldaki cinayetlerin sebebi tam olarak bu devletin verdiği hatalı hükümler sırf oy için ve sonuçlarını gene erkeğin kararına bırakma yani öyle devlet eli ile belediye onaylı evlilikle kurtulamıyorsun uzaklaştırmada çözüm değil.Bir çok farklı çözüm geliştirebilirsin ama sen sadece oylama yapıyorsun bir cinayet veya ölüm oluncada defteri kapatıyorsun.Olan tüm cinnet ve cinayetlerin sebebinde hükümetin suçu var.Koşulsuz hak veriyorsan denetim edeceksin suçsuz infaz yapmayacaksın kadın bu toplumda elbet ezilen bir varlık ama kadın tek başına karar alamaz etrafı doldurur bunuda düşüneceksin.Bu toplumu bu toplumdan anlayan bu ülkede yaşayan çözemeyecekse kim çözecek.Çözüm yolu çok çaba yok çaba.Herşey ötele herşey oyalama.

• Hadis var Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar. Sonra, anne-babası onu Hristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar.

Ülkede Müslümanım diyen insanların %90 belki 95 inin İslamla alakası olmadığına bende katılıyorum hatta dini çıkarlarına göre kullanan ve yorumluyan cemaatler her tarafı sarmış durumda ve ne zaman baş örtüsü yasağı kalktı başörtüsü tarz oldu.

İnsanların şahsi fikirlerine göre herkes istediği ile evlenebilir ama bir dine mensupsan hayatı o dinin kurallarına göre yaşamak gerekir.

• quote:

Orijinalden alıntı: BluePassenger

Hadis var Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar. Sonra, anne-babası onu Hristiyan, Yahudi veya Mecusi yapar.

Ülkede Müslümanım diyen insanların %90 belki 95 inin İslamla alakası olmadığına bende katılıyorum hatta dini çıkarlarına göre kullanan ve yorumluyan cemaatler her tarafı sarmış durumda ve ne zaman baş örtüsü yasağı kalktı başörtüsü tarz oldu.

İnsanların şahsi fikirlerine göre herkes istediği ile evlenebilir ama bir dine mensupsan hayatı o dinin kurallarına göre yaşamak gerekir.
    Başörtüsü takip, manitasiyla bira içmeye gelmiş.

• birgarip2019 kullanıcısına yanıt
    Oda onun tarzı

• 
Sayfa: önceki 525526527528529
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.