Şimdi Ara

Evlilik İçin Yaptığım Masraflar (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
340
Cevap
7
Favori
19.801
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
92 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • """3- Şu ana kadar toplam 82gr. 22 ayar bilezik aldım. (Kız tarafının isteği 125 gr. bilezik + Set + baldıza takı + 2 kuzenine takı tahminim 30000 TL tutacak)"""

Evliyim. Şundan sonrasını okumadım. Takı istenmez. İstendi diyelim baldız ne? Kuzen ne?
    Evlenme senin hayatını yer o kadın.
    Ama akıl yok gibi görünüyor, kendine gel.

Not: Eşimden önceki evliliğe giden birlikteliğimde kız tarafı bilezik sayısı belirttiği an ilişkimi bitirmiştim.

Kendinizi harcatmayın.
  • Verimli sütü bol kardeşimizsin galiba. Sağ sağ bitmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MMistanbul -- 28 Aralık 2017; 9:55:25 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Laf olsun diye konu açıyor sonra evlenmek şöyle evlenmek böyle zor.Ya olum siz trollerin beyni kuşa taksak kuş ters uçardı.Evleniyorsun kuzen ne alaka evlenmenin e'sini bilmez evlenmekten bahsediyor.Yakın zamanda evlendim 50 milyar borcum yok ? gidip araba aldım 3/2 sini verdim onun borcunu ödüyorum.O bitince ev.

Siz hala evlenmek hebe hödü hödü.
  • ya ne bileyim gelinin kardeşi hani gene nispeten 1. derece akraba heves falan eder ufak bişey alırsın
    esasen saçma tabi komple bu işler de gene ona tolerans gösterdim acımasız olmayayım dedim adetler falan filan vardır şimdi şey olmasın
  • Fettles F kullanıcısına yanıt
    "şimdilik masrafım (giren) bu. "

Allah yardımcın olsun diyelim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hesapda başlık parası kalkmış...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Seni bu halde görüp , o saçma adetlere dur demeyen kızla evlenme bence. Seven kişi sevdiğinin bu halde olduğunu gördüğü anda içi parçalanır, ailesine başlatmayın adetinize der olaya el koyar.

• 11 yıllık evliyim. Üniversiteden tanıştığım kızla evlendim. Burdurluyum eşim de konyalı sayılır. Evlenirken bizim tarafın aldıkları misafir odası + buzdolabı+çamaşır makinesi + evin tek oğlu olduğum için bizimkiler 150 gr altın taktı. Kayınpeder 100 gr altın yeter demişlerdi.

Geri kalan tüm mutfak malzemeleri ve yatak odası takımı yastığı yorganı halısı ve misafir odası halıları karşı taraf aldı. Saolsunlar biz alırız dediler. Ne kayın çıyan ne baldızlara bir iğne istediler. Bu anlayış ve gelenek görenekle ilgili bir durum. Herkes kendi tarafının düğün salonu masrafını karşıladı. Yani bizimki yarı yarıya olmuş gibi oldu.

Burda bazıları atmış tutmuş ama eğer gelenek görenekleri işin içine giriyorsa masraf çok ağır oluyor. Ama bizdeki sıkıntı bunların illede tam olarak yerine getirtilmesi. Bu da ailelerin anlayışına bağlı.

Peygamberimiz evlilik için zorlaştırmayın kolaylaştırın diyor ama bizim büyüklerimiz bunu anlamıyor. Hele ki elalem ne der gelenekler ve görenekler de işin içine girdimi adam evlilikten soğuyor. Ve sırtına bir borç dağı yükleniyor. Ve evlilikten bir kaç ay sonra başladımı borç ödemeleri KEŞKE EVLENMESEYDİM diyen ve sonrasında boşanma süreçler başlıyor.

Eskiden gelen bu adet ve göreneklerin dayatılmaması yıkılması lazım. Bu da her iki tarafın anlayışıyla ilgili.

Allah kolaylık versin konuyu açan arkadaşa....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• duysaydık geçmiş olsuna gelirdik
  • Aynı yörenin insanıysan tamam bunlar orf adettir ama batı yoresindensen bu evliliğe hic başlama

Bunun sonu gelmez ve bu anlayıştaki insanlara da yarın anne baba demek zorunda kalacaksın. Bunları iyi hesapla

Şu anda alır geçerim biter gider deme bitmez

• Baldiza, kuzenlere taki nedir arkadas. Kapora mi veriyorsunuz,mal mi satiyorsunuz ?!?!?

• FİT GYM kullanıcısına yanıt
    Görücü usulü evlilik olsa hani dersin bilmeden bir yola girdik ayıp olur donemiyoruz geri adetler falan filan. Yıl olmuş 2018 herkes birbirini minimum 2sene gorerek evleniyor. Bunca gorusulen sene de neyi konuşuyor bunlar neyi anlatıyor ne yaparız ne yapmayiz diye hiç mi sohbet etmiyor.

Demek hep goy goy. Karşılıklı kendilerini gizliyorlar. Erkek cebinde 100 TL var ama zenginden satıyor kendini. Kızda halden anlayan gibi gösteriyor kendini sonra ittiriyor.

• Baldıza ve kuzenlere takıdan sonrasını okumadım. Hocam Allah kurtarsın

• Aboovv deme hocamm ya bende evlenme arefesindeyim.
  • Geçmiş olsun. Evlilik Allah'ın emri, elbet evleneceğiz ama evlilik için çok büyük paralar bunlar.
  • Şimdiden Allah kolaylık versin
  • Doğuda ki düğünlerde çok takılır takılar yaptığın masrafı çıkartırsın

Kuzene takı dışında gereksiz bir harcama yapmamışsın zaten

tvsi koltuk takımı yatak odası vs ıvır zıvır sen bir 20bin daha ekle

Bir de şu adetlerde damata altın araba falan yok mu yahu :D herşey gelin için
  • Fettles F kullanıcısına yanıt
    130bin tl ev? Kardeş gecekondu aldın sanırım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Project Scorpio -- 28 Aralık 2017; 10:54:29 >
  • Yahu millet ne halde aklım almıyor!
    Kardeş bize ne senin evlilik için yaptığın masraftan veya evlilik hakkındaki düşüncelerinden! Evlenme o zaman olsun bitsin, tasası bize mi düşecek sanki!

Burası da hepten ağlama duvarına döndü artık.

• Bilezik sayisi vs isi girdi mi bana biseyler oluyor. Kendimi satin alinan esya gibi hissediyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.