Şimdi Ara

Evet! - Hayır!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
226
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Malumunuz referandum sürecine girdik...

Öncelikle belirteyim; bu konu evet veya hayırcıları etkilememek için açılmamıştır...
    Mümkün olduğunda "tarafsız", kendi düşüncelerime taraf bir şeyler ifade etmeye çalışacağım...

İkincisi;
    dürüstlük için kendi oyumu açıklayayım:

şahsen "evet" demeyi düşünüyorum...
    (Nedeni ise "ülkenin geleceğini" falan düşündüğümden değil!
    Yoruldum artık!)

*

Girizgâhı böyle bitirdikten sonra, gelelim esas meseleye:
    ("Başkan"a verilen yetkileri olabildiğince abartarak yazacağım... Olmaz olmaz demeyin, burası Türkiye)

Zaten daha kampanyalar bile başlamamışken herkes birbirini "vatan haini" olmakla suçluyor!

Şimdi efendim; çeşitli haber sitelerinde benim gördüğüm, okuduğum kadarıyla bazı "Evet"çiler ve "Hayır"cılar birbirlerini "Vatan haini" olarak yaftalayacak kadar "düşmüş" durumdalar...

"Evet"çilerden başlayalım:
    Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın "başkan" olmasını istiyorlar...
    Bunlara bir iki sorum var:
    Yarın veya öbürgün Erdoğan, "ben emekliye ayrıldım" dese görüşleri değişir mi?

Veya Erdoğan'ın yerine; herhangi bir siyasetçisinin (Perinçek olabilir, Kılıçdaroğlu olabilir, 28 Şubat sürecinde ikna odaları kuran Nur Serter olabilir...

Siz yukarıda saydığım isimlerin veya benzerlerinin, bu kadar geniş yetkiler ile "ileride" (mesela tayyipten iki kuşak sonra) sizin başınıza "başkan" olarak seçildiklerinde "sonuçları" hakkında bilginiz var mı?
    (Mesela Nur Serter veya benzeri başkan oldu... -Abartarak söylüyorum- "Ağzından ilk çıkacak cümle; başörtüsü takanlar vatan hainidir, teröristtir, ilk gördüğünüz yerde tutuklayın!"

Veya komünist biri geldi; "Din halkın afyonudur" deyip; bütün camileri yıkıp medreseleri yıktı..."

Yukarıda yazdıklarım için "bu kadar olmaz ama" demeyin; çünkü bu yetkiyi veriyorsunuz "evet" derken sizi yönetecek kişiye...

Şimdi ise "hayır cephesi"(!)ne geçelim:
    İki başlı yönetim; "halkın iradesi" ile seçtiği yönetimleri sürekli "engelleyip, çelme takarak" millete "kan kusturdu"...

Mesela;
    Yakın tarihimizdeki 28 Şubat süreci... Asgari ücretliye, memura yüzde 100 zam yaptı... Üstüne "bütçe"de de açık vermedi... Ancak çift başın "öbür başını" bir türlü memnun edemedi...

Neden?
    Çünkü kendisine göre uygulamaya sokacağı ve "islam dinarı, islam ülkelerini birleştirip başında olmak" gibi projeleri vardı... (İyi kötü, fakat "izin" verilmedi...)

Evet ne diyorduk "hayır"cı arkadaşlara...
    Siz sistemin "çift başlı" olmasından yanasınız, ama geçmişte gördüğümüz mevcut uygulamalarla çok çok kötü sınav verdiniz...

Sizden olmayanın sesine kulak vermediniz... Hakkınızı teslim edelim; muhaliflere de söz hakkı verdiniz...

Sonuç bölümü:

Şimdi geçilecek sistemde "muhaliflere söz hakkı bile yok"... Yani olur da size ters gelen biri ileride "başkan" olursa... Başörtüsüne özgürlük diye meydana çıkamazsınız; -amiyane tabirle- keserler kafanızı...

Veya "hayır"cıların istediği gibi; "başkası yönetsin ama biz onu istediğimiz zaman alaşağı edelim" dönemi de bitiyor!

"Nereden baksan tutarsızlık!"
    (Ahmet Kaya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın pek sevdiği isim şarkısında böyle söylüyor...)

Olması gereken neydi peki?

"Tek adam"lı olsa da daha az yetkilerle; daha katılımcı bir yönetim şekli...
    (Böylece iktidara gelen parti reformlarını ekonomik, demokratik "rahat bir şekilde" gerçekleştirirken hem engellenemeyecek, hem de diğer muhalif insanlarının seslerini kısamayacak, onları da dinleyip veya umursamasa da seslerinin yükselmesini engelleyemeyecekti...)

Peki Türkiye Cumhuriyeti bunu hak etti mi?
    Cevap:
    Hayır!

Bunun için:
    Evet!

• kusura bakma ama çok saçma. Kendi ağzınla evet'in ne tür sonuçlar doğuracağını söyleyip yine de evet demişsin neyin kafası ?
  • Veya Erdoğan'ın yerine; herhangi bir siyasetçisinin (Perinçek olabilir, Kılıçdaroğlu olabilir, 28 Şubat sürecinde ikna odaları kuran Nur Serter olabilir...

Siz yukarıda saydığım isimlerin veya benzerlerinin, bu kadar geniş yetkiler ile "ileride" (mesela tayyipten iki kuşak sonra) sizin başınıza "başkan" olarak seçildiklerinde "sonuçları" hakkında bilginiz var mı?
    (Mesela Nur Serter veya benzeri başkan oldu... -Abartarak söylüyorum- "Ağzından ilk çıkacak cümle; başörtüsü takanlar vatan hainidir, teröristtir, ilk gördüğünüz yerde tutuklayın!"

Veya komünist biri geldi; "Din halkın afyonudur" deyip; bütün camileri yıkıp medreseleri yıktı..."

Yukarıda yazdıklarım için "bu kadar olmaz ama" demeyin; çünkü bu yetkiyi veriyorsunuz "evet" derken sizi yönetecek kişiye...

Cümleye bak hele hele hele.

Yahu sen bir kere demokrat değilsin. Hayırcılar en başından beri KK gelse dahi hayır diyeceğiz diye diye dilimizde tüy bitti.

İzlemeyin şu şerefsiz yavşak yandaş kanalları yeter yahu

• quote:

Orijinalden alıntı: Drakeshark

kusura bakma ama çok saçma. Kendi ağzınla evet'in ne tür sonuçlar doğuracağını söyleyip yine de evet demişsin neyin kafası ?

Batsın bu dünya

https://www.youtube.com/watch?v=2zQEeDliNx0

Sayın @Drakeshark
    anlattıklarıma odaklan...
    Neye verdiğimi boşver...

Yanisi;
    Evet de çözüm, değil hayır da bu ülkenin kurtuluşu değil...

Onu da "sonuç" bölümünde açıklamıştım zaten...

• quote:

Orijinalden alıntı: _OlguN_

Veya Erdoğan'ın yerine; herhangi bir siyasetçisinin (Perinçek olabilir, Kılıçdaroğlu olabilir, 28 Şubat sürecinde ikna odaları kuran Nur Serter olabilir...

Cümleye bak hele hele hele.

Yahu sen bir kere demokrat değilsin. Hayırcılar en başından beri KK gelse dahi hayır diyeceğiz diye diye dilimizde tüy bitti.

İzlemeyin şu şerefsiz yavşak yandaş kanalları yeter yahu

Sayın;
    @_OlguN_

Sonuç bölümünde belirttiğim üzere;
    Yazının tamamını okursanız;
    Hayırcılar düzeni de, evetçilerin düzeni de değil ülkenin kurtuluşu...

"Hayır"cıların temelli böyle gidelim dediği değil, "evet"çilerin her ip bizim elimizde olsun" dediği de değil...

Orta yol var...

Sonuç bölümü:

"Düzen değişir ama düzülen hep Türk milleti olur" dediğim...

Özetle;
    Düzen değişsin ama düzülenler aynı kalmasın
    Nedir bu?
    "Hayır"cılar çift başlı düzeni ülkeyi bir yere getirmedi...
    "Evet"çilerin de "tek başlı" düzeni ülkeyi bir yere getiremeyecek...

Şahsi görüşüm;
    Biz zaten bir yere gelmeyi hak etmedik!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat204 -- 15 Şubat 2017; 22:57:53 >

• quote:

kusura bakma ama çok saçma. Kendi ağzınla evet'in ne tür sonuçlar doğuracağını söyleyip yine de evet demişsin neyin kafası ?

Bir kez olsun sizlerden farklı düşünen insanlara karşı saygılı ve seviyeli olun ama herkes kendinde olandan veriyordu değil mi...

Hemen aşağılama, saçma bulma. Hepiniz mi profesörsünüz? Biriniz de sıradan olsun yahu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Exnuc

quote:

Bir kez olsun sizlerden farklı düşünen insanlara karşı saygılı ve seviyeli olun ama herkes kendinde olandan veriyordu değil mi...

Hemen aşağılama, saçma bulma. Hepiniz mi profesörsünüz? Biriniz de sıradan olsun yahu.

saçma bulduğumu söyledim. VE GEREKÇESİNİ DE BELİRTTİM orada. 45 derece hipermetrop değilsen görmüşsündür bence. Durduk yere sizin gibi ''patlayın çatlayın'' yazmıyorum.

Saçma buldum. Sebebi de orada yazılı.

• quote:

Orijinalden alıntı: murat204

quote:

Batsın bu dünya

https://www.youtube.com/watch?v=2zQEeDliNx0

Sayın @Drakeshark
    anlattıklarıma odaklan...
    Neye verdiğimi boşver...

Yanisi;
    Evet de çözüm, değil hayır da bu ülkenin kurtuluşu değil...

Onu da "sonuç" bölümünde açıklamıştım zaten...

e ülkenin kurtuluşu demiyoruz ki zaten biz. Yani ülkenin kurtuluşu değil diye gidip evet mi verelim ? Açık konuşabilirsin.

Ayrıca değil rte kim olursa olsun hayır. Başkanlık nedir arkadaş. ''Saçma sapan bir Amerikan özentisinin oyunu''

• İyi de Erbakan konusunda herkesin unuttuğu birşey var.

Erbakan iyi bir yönetici eyvallah lafım yok. Ama , kendisi cumhuriyet düşmanıydı. Ve bunu belirtmekten geri kalmıyordu.Laikliğin son bulması gerektiğini ve şeriatın gelmesini istiyordu. Halifeliği tekrar geri getirmek istiyordu. Ayrıca aşırı islamcılık yapıp bu konuda da insanları ayrıştırma yoluna gidiyordu.

Tamam 28 Şubat falan çok mağdur ortaya çıkarıldı. Ama ben Erbakan'ın öyle çok masum olduğunu düşünmüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: EleSuDökenSuat

İyi de Erbakan konusunda herkesin unuttuğu birşey var.

Erbakan iyi bir yönetici eyvallah lafım yok. Ama , kendisi cumhuriyet düşmanıydı. Ve bunu belirtmekten geri kalmıyordu.Laikliğin son bulması gerektiğini ve şeriatın gelmesini istiyordu. Halifeliği tekrar geri getirmek istiyordu. Ayrıca aşırı islamcılık yapıp bu konuda da insanları ayrıştırma yoluna gidiyordu.

Tamam 28 Şubat falan çok mağdur ortaya çıkarıldı. Ama ben Erbakan'ın öyle çok masum olduğunu düşünmüyorum.

Erbakan külliyatı denen bir nane var arkadaşım...

Önce onu oku; sonra konuşalım seninle...

En sevdiğim bölüm:
    Orada diyor ki (mealen, hatırımda kaldığım kadarıyla);
    Ki ben üniversite okumamış bir insanım...
    "Üniversiteler ülkenin geleceğine yön verir... Ülkenin en önemli meseleleri hakkında; terör olur, ekonomi olur, bu ülkenin meselelerine çözüm için başvurulması gereken yegane müesseselerdir...)
    Devamında ise;
    "Fakat üniversiteler siyasi iktidarların çıkar ilişiklerinin gölgesinde kalmıştır maalesef" falan filan diyor...

Dediğim gibi oku...

Sonra konuşalım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murat204 -- 15 Şubat 2017; 23:47:52 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.