Şimdi Ara

Evde Oto Teybi Hafıza Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.347
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Evde oto teybi çalıştırıyorum, haliyle kullanmadığım zamanlarda 12 voltu kesiyorum. Teybin hafızasının silinmemesi için ufak bir ups yapmak istiyorum. Dün otomatik kesmeli bir devre yaptım batarya negatif akım çekti (Zaten ingilizce olarak devrenin altında olumsuz yorumlar vardı.)
    Bugün daha basit olarak aşağıdaki devreyi denemeyi düşündüm, burada da sürekli şarjda kaldığı için bataryaya zararlı olacağı için vazgeçtim. Elimde 6 adet li-ion 18650 var.
    İyi forumlar.

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTVBfP5tH3jKrApm3iVuiVL_T_W4TiZwd0oQvY0ibQ_IqtTJMDuHbCvdrMd

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazyslamdunker -- 5 Ağustos 2018; 17:59:25 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Batarya yerine süper kapasitorler de iş görür...

• Kapasitör kullan bence yada ufak bir batarya

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Super kapasitör hakkında bilgim yoktu şimdi baktım güzel bir çözüm olabilir. Benim amacım aynı zamanda bataryadan şerit led de sürebilmek. Bu yüzden bir şarj devresi daha faydalı olacaktır.

Kendim bc547 ile bir devre yaptım potu cevirdiğimde potu altından ışık çıktı ve yanık kokusu geldi.

• pot gitti büyük ihtimalle lehimde kısa devre olmuş bende evde oto teyp kullanıyorum hafıza sorununu dert etmiyom ztn en fazla yılda 5 10 kere kullanıyorumdur

• Potu değiştirin bence devrede sorun olmamıştır ama lehimlere dikkat edin

• Breadborda kurmuştum devreyi potu da ölçtüm sağlam görünüyor. Onun dışında röle ve transistör de sağlam. Sadece pot artık daha kolay dönebiliyor.

Ben de çoğu zaman bluetoothtan dinliyorum ama arada radyo da lazım oluyor.

• coğu tapede hafıza pili var sizinki eski modelmi.
  • Benimki yeni 80 milyonluk ama hafıza pili yok seside kötü başka anfi var 75 Watt rms onu kullanıyom

• kadircitak kullanıcısına yanıt
    Eski ama elde bu var mecbur kullanıyorum.

• eskide olsa için pil var olabilirmi diye söylemiştim.
  • crazyslamdunker kullanıcısına yanıt
    UPS yerine 8 tane 1,5V alkalin pili, seri grup yapın.(Bimdeki iş görür, FP ürünüdür.) Ters voltaj koruması için bir adet diyot seri bağlayarak teybin hafıza ucuna bağlayın. Hafıza kablosundan çok az bir akım çekilir, alkalin pil bu iş için gayet yeterlidir. Size lazım olacak olan 8 adet AA alkalin pil, pil kutusu, bir adet de 1N4007 diyot. Bence en uygunu bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 10 Ağustos 2018; 16:20:29 >
  • ipli jeton kullanıcısına yanıt
    Şu an 6 adet 18650 ile o işlemi yapıyorum ama amacım şarj olunca akımı nasıl kesebilirim onu araştırıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: crazyslamdunker

Super kapasitör hakkında bilgim yoktu şimdi baktım güzel bir çözüm olabilir. Benim amacım aynı zamanda bataryadan şerit led de sürebilmek. Bu yüzden bir şarj devresi daha faydalı olacaktır.

Kendim bc547 ile bir devre yaptım potu cevirdiğimde potu altından ışık çıktı ve yanık kokusu geldi.
    kapasitör en mantıklısı.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.