Şimdi Ara

Evde Kedi Beslemek?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
1
Favori
5.864
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2-3 aydır evde kedi beslemeyi düşünüyorum zorlukları nedir? Almak istediğim kedi türü scottish fold besleyenler zorluklarını yapmam gerekenleri yazarsa güzel olur ayrıca evde balkon yok o yüzden tuvaleti benim odamda olucak bi yerde okumuştm kapalı tuvalet kapları varmış galiba koku felan yapmıyomuş doğru mu? Ayrıca bakımı çok zahmet isteyemeyen tatlı olan kedi türleri önerir misiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi warofthe1 -- 3 Temmuz 2016; 19:30:09 >

• Koltuk baza tırmıklar perdelere tırmanırlar. Tuvaleti koku yapar bide kaka üstüne kum atma hastalıgı varsa 15 dakka o kumu kapatmak için kazır sonra hertarafına bulaştırır.Geceleri uyandırır sabahları uyandırır evdeki tek kediyse bütün gün sıkılır - bunlar genel kedi huyları cinsini bilmem almadan önce düşünün ona göre alın.
  • @tembelreis güzel özetlemiş, tek ekleyeceğim: bir şeyleri devirebilir, kablo ve kağıttan her türlü ürünü diş kaşıma veya oyun amaçlı kemirebilir. Yine de çok güzel bir şey, vaktiniz varsa ve özverili olmak için kendinize söz veriyorsanız, hiç düşünmeyin. (Nasıl bir özveri diye soracak olursanız: Örneğin en fazla iki gün evden uzak kalabilirsiniz; mamasının verilmesi gerek, suyunun değişmesi gerek, kumunun temizlenmesi gerek - mama ve su için makineler var ama tuvaleti en fazla 1 gün ara ile temizlemeniz gerekecek)
  • kapalıda olsa tuvaletin odada olması çok kötü bir fikir , kesinlikle koku yapar ve odanda sürekli kumlar görürsün.. başka bir alan düşünmelisin bence
  • valla ben tembel ve miskin biriyim. akşam eve gelince öyle köpeklerde olduğu gibi dışarı tuvalete çıkartayım, yok spor yaptırayım, gezdireyim tozdurayım gibi dertlere giremem. Kendimin yapmadığı aktiviteleri evdeki hayvan istiyor diye de yapamam. Bu sebeple köpekleri çok sevmeme rağmen benden daha miskin ve tembel bir kedi aldım. Belkide yavruyken aldığım kedi beni göre göre o hale gelmişte olabilir.

Bende iran chinchilla var. canı sıkılınca evde masanın üzerinde unuttuğumuz kalem, silgi, fıstık kabuğu vb. gibi herşeyle yoruluncaya kadar evin içinde koşturup oynuyor. Benim koşmamı istemediği sürece istediğini yapmasında bizim için hiç bir sıkıntı yok.

Canı sevilmek istediğinde, ikametgahımın bulunduğu koltuktaki köşeme gelip göbeğimin üzerine yatıp kendini sevdiriyor. Genellikle TV izlemek, uyumak gibi hareket etmeyi gerektirmeyecek olan aktiviteleri birbirimize sarılarak yapıyoruz.

Yem ve su konusunda taze taze her gün vermeyi tercih ediyorum. Fakat bir yere gidileceği zaman depolu yem ve su kaplarını kullanmayı tercih ediyorum. sonuçta ben de dünden kalmış ve tadı kaçmış bir yemeyi yemekten nefret ediyorum.

Tuvalet konusunda ise en başta kumlu tuvaletleri kullandım ancak kokusu ve eğilip küremek göbekten dolayı sorun oldu. Dediğim gibi ben tembel bir adamım hasta olduğumda bile düzenli olarak ilaç almaya üşenirken tuvaleti sürekli temizlemek eziyet gibi geldi. O sebeple cat genie denen bir alet aldım. kendi kendini temizleyen bir kedi tuvaleti. yaklaşık bulaşık makinesi kadar bir para veriyorsunuz ilk başta ama sonra tuvalet ile ilgili hiçbir sorununuz kalmıyor. alet günde kaç kez isterseniz o kadar temizleme işlemini otomatik olarak yapıyor.

tırmalama konusuna gelirsek bizim kedi mobilyaları felan hiç tırmalamıyor. sadece kendi tırmalama tahtasını ve halıları tırmalayarak ihtiyacını gideriyor. Gerçi tırmalamaya başlayınca tırnaklarını kesiyoruz ve tırmalama iihtiyacı ortadan kalkıyor.

Tüy dökme konusundada senede 2-3 kez traş ettiriyoruz havalar çok sıcak olunca. o zaman tüy dökme olayıda neredeyse hiç olmuyor.

evde 3-4 günden fazla yalnız bırakamıyoruz tatillerde. yem, tuvalet, su vs sıkıntı olmuyor ancak çok sıkılıyor hayvan evde yalnız. geldiğimizde çok sevilmek istiyor ve huyu değişiyor zamanla. miyavlamaya felan başlıyor sabahları. o sebeple 3 günden fazla yalnız bırakmamaya çalışıyoruz. bırakmak zorunda kalırsak arkadaşlarımıza evin anahtarını verip 3-4 günde bir mıncırmalarını rica ediyoruz.

kısacası aynı evin içinde birbirimizden bağımsız olarak yaşıyoruz biz. ancak her kedinin karakteri farklı.
  • 5 gün önce eve giderken caminin yanında sarı sarman bir kedi buldum Yavru, annesi inşaattan korktuğu için kaçmış. Tuttum eve getirdim. Annem namazında niyazında biri olmasına rağmen durumu anlatınca vicdanı el vermedi Karton kutu bulup içine ince kum doldurdum.(biliyorsunuz inşaat var evimin yanında ) Neyse işte eve getirdim zaten direk kumuna kakasını yaptı Evimiz merkeze biraz uzak olduğu için migrosa gittim. Yavru olduğu için yaş mama aldım ve kuru mama aldım fakat whiskas kötü bir marka kimseye tavsiye etmiyorum Bir yaş birde kuru mama aldım . şuan yatıyor Adını boncuk koydum Şuan Uyuyor
    Not : Direk eve getirin yavru olursa çok daha iyi olur  Evde Kedi Beslemek?
     Evde Kedi Beslemek? Evde Kedi Beslemek?
     Evde Kedi Beslemek?
     Evde Kedi Beslemek?
     Evde Kedi Beslemek?
     Evde Kedi Beslemek?
  • Bendede scottish fold var.,sokak kedisi beslemiştim ama bu kedi çok farklı.Alırken veteriner tüy dökmez demişti,eğer mamadan başka birşey yerse tüy dökebilir demişti. Biraz tüy dökmesi var ama az döküyor. Sokak kedim acayip tüy döküyordu tüy içerisinde yüzüyorduk neredeyse,bunda kıyafetlerimiz falan tüy olmuyor. Öyle yaramazlıkları da yok çok canayakın kedi. Önceki kedim sinekliklere tırmanıyordu,yemeği kaldırmazsak masaya çıkıyodu dağıtıyodu yiyodu bunda öyle şeyler yok. Birtek koltukları tırmıklıyor pençeleri için. Yanına gelince yerlerde yuvarlanıyor miyavlıyor sev diye,diğer kedim dokundurmazdı tırmalardı ısırırdı. 1 sene oldu 1 kere ısırmadı ve tırmalamadı,kuyruğuna dokununca falanda saldırmıyor çok uysal. Tabi sadece bendemi bilmiyorum ama gündüz uyuyor gece ayakta :D gündüz perdenin altına güneş vuran yere geçiyor orda duruyor tüm gün. Akşama doğru ortaya çıkıyor : ) Beslemesi sokak kedilerine göre kolay bi kedi,hırçın değil. Sadece fazla sevgi istiyor alana kadarda miyavlıyor. Sadece de benden istiyor evde 5 kişiyiz bana geliyor odama girmeye çalışıyor tuvalete gidiyorum önünde bekliyor uzun durursam miyavlıyor çık diye :D açıkçası beni bunaltıyor biraz. Kulakları eğri olduğu için iltihap yapıyormuş 3 günde bir kulaklarının içini veterinerin verdiği sıvıyı pamuğa dökere temizlemek gerekiyor o durumuda var,tuvaletide çok çok kötü kokuyor gerçekten,üzerinide kapatmıyor. Son olarak bu kediye alışırsan diğer kediler kulaklarının dik ve uzun olmasından sebep sana tavşan gibi gelecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-45B2DF028 -- 18 Temmuz 2016; 3:44:45 >
  • Kafasibulananzenci kullanıcısına yanıt
    Namaz niyaz ile kedinin ne ilgisi var?.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mert1905x

Namaz niyaz ile kedinin ne ilgisi var?.

Genelde annelerimiz istemiyor o yüzden yazdım
  • Kafasibulananzenci kullanıcısına yanıt
    O kopek kedi degil dostum kendide sikinti yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quik marka kum al parfümlü harika hiç koku yapmıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sphygmus

Bendede scottish fold var.,sokak kedisi beslemiştim ama bu kedi çok farklı.Alırken veteriner tüy dökmez demişti,eğer mamadan başka birşey yerse tüy dökebilir demişti. Biraz tüy dökmesi var ama az döküyor. Sokak kedim acayip tüy döküyordu tüy içerisinde yüzüyorduk neredeyse,bunda kıyafetlerimiz falan tüy olmuyor. Öyle yaramazlıkları da yok çok canayakın kedi. Önceki kedim sinekliklere tırmanıyordu,yemeği kaldırmazsak masaya çıkıyodu dağıtıyodu yiyodu bunda öyle şeyler yok. Birtek koltukları tırmıklıyor pençeleri için. Yanına gelince yerlerde yuvarlanıyor miyavlıyor sev diye,diğer kedim dokundurmazdı tırmalardı ısırırdı. 1 sene oldu 1 kere ısırmadı ve tırmalamadı,kuyruğuna dokununca falanda saldırmıyor çok uysal. Tabi sadece bendemi bilmiyorum ama gündüz uyuyor gece ayakta :D gündüz perdenin altına güneş vuran yere geçiyor orda duruyor tüm gün. Akşama doğru ortaya çıkıyor : ) Beslemesi sokak kedilerine göre kolay bi kedi,hırçın değil. Sadece fazla sevgi istiyor alana kadarda miyavlıyor. Sadece de benden istiyor evde 5 kişiyiz bana geliyor odama girmeye çalışıyor tuvalete gidiyorum önünde bekliyor uzun durursam miyavlıyor çık diye :D açıkçası beni bunaltıyor biraz. Kulakları eğri olduğu için iltihap yapıyormuş 3 günde bir kulaklarının içini veterinerin verdiği sıvıyı pamuğa dökere temizlemek gerekiyor o durumuda var,tuvaletide çok çok kötü kokuyor gerçekten,üzerinide kapatmıyor. Son olarak bu kediye alışırsan diğer kediler kulaklarının dik ve uzun olmasından sebep sana tavşan gibi gelecek

Ben de scottish fold beslemek istiyorum ne kadara aldın?
  • warofthe1 kullanıcısına yanıt
    Ailemle kaliyorum hala :) babam kardeşim için aldi. Gerçi nettekiler gibi tam gri bi scottish fold degil kırma sanirim,1000 lira civari bi fiyati vardi. Nettekiler gibi olan heryeri gri olanlar dahada pahali

Not: Bu arada benim kedim çok acayip pozisyonlarda uyuyor ve uzaniyor,kendisine özgü sanmistim ama scottish fold irkina özgüymüş sırt üstü insan gibi falan yatiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-45B2DF028 -- 24 Temmuz 2016; 16:07:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sphygmus

Ailemle kaliyorum hala :) babam kardeşim için aldi. Gerçi nettekiler gibi tam gri bi scottish fold degil kırma sanirim,1000 lira civari bi fiyati vardi. Nettekiler gibi olan heryeri gri olanlar dahada pahali

Not: Bu arada benim kedim çok acayip pozisyonlarda uyuyor ve uzaniyor,kendisine özgü sanmistim ama scottish fold irkina özgüymüş sırt üstü insan gibi falan yatiyor

Benim çok hoşuma gidio scottish fold ama fiyatı fazla ya bizimkiler kediye o kadar para vermezler :D Sorun olmazsa özelden ya da burdan kedinin resmini atar mısın merak ettim de :D
  • warofthe1 kullanıcısına yanıt
    Ilk foto çok iyi. Degisik degisik oturduğu için duzgun fotosu yok herşeyi ortada :)

http://hizliresim.com/PMgm79
    http://hizliresim.com/goBEP3
    http://hizliresim.com/9LO0Yk
    http://hizliresim.com/qBrVA5
    http://hizliresim.com/MJrm1N
    http://hizliresim.com/QM9mPk
    http://hizliresim.com/X45ml7
    http://hizliresim.com/bbWm98

Burde bu var kardesimin telefonunda gördüm hoşuma gitti :)

http://hizliresim.com/Zdm8QZ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-45B2DF028 -- 26 Temmuz 2016; 21:17:26 >
  • Keşke cinse para veripte üretimlerini devam ettirmeseniz. Bu hayvanlarda belli hastalıklar çıkabiliyor (cinslerde)

Sokaktan veya barınaktan bir hayvanı kurtarsanız olmuyor sanırım.

• selâmun aleykum az önce apartmanda gördüğümüz kedi bi anda kapı açıkken eve girdi ve bizim ufaklık anneme yalvardı anne besleyelim diye zar zor ikna ettik annem aldı banyoya küvete koyduk yıkayalım diye ama oda ne kedi bi anda tazmanya canavarı kesildi baktım kaçmaya çalışıyor bende iyi tuttum bunu elimi tırmaladı ve kaçıverdi ıslak ıslak annem dedi hayatta olmaz evde kedi besleyemem ve bu macera böylece kapandı ama ileriye dönük bir fikir oluştu ve ilerde bir kedi alma fikri oluştu.

• Kedi yıkanirmi allah aşkina

• hocam acemiyiz bu konuda ya temizlemek için ne yapmak gerekiyordu?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kedi kendini yalayarak temizler,banyo yaptirilmasina gerek yok ama çok kirliyse kendisinin temizleyemeyecegi derecedeyse bir kereligine banyo yaptirilabilir ama nasil olacak bilmiyorum sokak kedileri çok vahşidir,sudan inanilmaz derecede nefret ederler parçalar yıkar ortaliği,kalin bi eldiven takıp patilerini zaptetmek gerek,diğer kisinin de yikamasi gerek ancak böyle olabilir. Banyo harici temizlemek icin birşey varmi bilmiyorum veterinere sormak gerek

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.