Şimdi Ara

##Ev Yapımı Su Soğutma##

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
5.808
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

*Q6600
    *Gigabyte N650SLI-DS4L
    *OCZ Reaper DDR2 1066MHZ
    *CALIBRE GTS 512

Daha önce yapmadığım bişey olduğu için hevesle başladık bu işe. Hava soğutmayla Q6600 çok iyi değerlere çıkamadığı için su soğutma yapmak daha da cazip hale geldi.

Malzemeler

*Atman 104 Su Pompası
    *Tofaş Radyatörü
    *LGA 775 İşlemci Bloğu (amfibiden alındı)
    *Kendi tasarladığım ve yaptırdığım k.köprüsü bloğu
    *1/4" Rekorlar.
    *Glacieltech 12cm fanlar
    *Pleksi Su kabı
    *Kırmızı slikon
    *Teflon bant
    *Kablo bağı
    *Kablo Sipirali
    *Spray boya
    *Slikon hortum
    *Tangit PVC yapıştırıcı

*Ucuzluğundan dolayı atman pompayı tercih ettim 2000lt saat su basıyor ve 2 mt ye kadar su çıkarabiliyor.
    *Su kabını reklamcıya pleksiden yaptırdım boyama ve rekorların takılması bana ait. Su kabı 15 cm küp.
    *Radyatörümüz tofaş radyatörü olduğu için rekorları takmak zor oldu. Davlumbaz yapmak da ayrı bir dert.
    *Fanlar 12v ve gerçekten sessiz çalışması ve durması arasındaki ses farkını anlamak çok zor.

Su soğutma tamamlandığında performansından memnun kaldık.
    Yaz boyu 3.51GHZ da Q6600 kullandık.
    Daha yüksek hızlara çıkamadık bunun nedeni su soğutma değildi.
    Anakartımız el vermedi diyelim bu anakartın ulaşacağı en yüksek hızlarda kullandık.

Boştaki sıcaklıklar

CPU 43C K.Köprüsü 33C idi.

Yüktedi sıcaklıklar 5 saat kararlılık testinden sonra

CPU 62C K.Köprüsü 50C

not: su soğutmayı yazın başlarında tamamladım hala kullanıyorum konuyu açmak yeni nasip oldu.

##Ev Yapımı Su Soğutma##
     ##Ev Yapımı Su Soğutma##
     ##Ev Yapımı Su Soğutma##
     ##Ev Yapımı Su Soğutma##
     ##Ev Yapımı Su Soğutma##
     ##Ev Yapımı Su Soğutma##
     ##Ev Yapımı Su Soğutma##
     ##Ev Yapımı Su Soğutma##
     ##Ev Yapımı Su Soğutma##
     ##Ev Yapımı Su Soğutma##
     ##Ev Yapımı Su Soğutma##
     ##Ev Yapımı Su Soğutma##
     ##Ev Yapımı Su Soğutma##

• Güzel çalışma olmuş

Radyatörün fansız yada arkadan bir fotografını koyabilir misin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Number47

Güzel çalışma olmuş

hocam şu anda elimize bir asus trio geçti oc aşamasındayız aynı anda da modla ilgileniyoruz ama bir fırsat bulursam atıcam resmi
    teşekkür ederim.

dznleme: asus yerine aus yazmışım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BirTigin -- 5 Kasım 2008; 21:45:03 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: BirTigin

hocam şu anda elimize bir asus trio geçti oc aşamasındayız aynı anda da modla ilgileniyoruz ama bir fırsat bulursam atıcam resmi
    teşekkür ederim.

dznleme: asus yerine aus yazmışım

Alıntıları Göster
    hayirli olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: royanselm

hayirli olsun

Alıntıları Göster
    teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: Number47

Güzel çalışma olmuş

quote:

Orjinalden alıntı: Akosev

Merhaba.. Aynı radyatörden ben de kullanmıştım ve performansı çok iyi. arkadaşın yerine ben bir resim koyayım bari. Yalnız dirsekleri kendim yaptırdım, hazır olarak gelmiyor yani..Böylece daha az yer kaplıyor..
    Radyatörün genişliği 15 cm, uzunluğu da 30 cm. Kalınlık 4 cm. Alırken, orijinal Tofaş kalorifer radyatörü diyin. Kale marka olacak. Çok kaliteli ve bakır..

Mehmet kardeş, blok çok göz alıcı duruyor doğrusu. Aynısından bir arkadaşa daha vermiştim, umduğumdan daha performanslı çıktı. Güle güle ve serin serin kullanırsın inşallah..

• quote:

Orijinalden alıntı: AMFİBİ

quote:

Orjinalden alıntı: Akosev

Merhaba.. Aynı radyatörden ben de kullanmıştım ve performansı çok iyi. arkadaşın yerine ben bir resim koyayım bari. Yalnız dirsekleri kendim yaptırdım, hazır olarak gelmiyor yani..Böylece daha az yer kaplıyor..
    Radyatörün genişliği 15 cm, uzunluğu da 30 cm. Kalınlık 4 cm. Alırken, orijinal Tofaş kalorifer radyatörü diyin. Kale marka olacak. Çok kaliteli ve bakır..

Mehmet kardeş, blok çok göz alıcı duruyor doğrusu. Aynısından bir arkadaşa daha vermiştim, umduğumdan daha performanslı çıktı. Güle güle ve serin serin kullanırsın inşallah..

Alıntıları Göster
    hocam teşekkür ederim. ben tofaş radyatörü yazdım ama bendeki radyatör biraz daha farklı wagen yazıyor üstünde
    radyatör çok ince yapraklı bir yapıda nerdeyse eli kesecek kadar ince yapraklardan oluşuyor 14 tane de boru geçiyor içinden
    tahminim tofaş radyatöründen daha performanslı ama deneme şansım olmadı ondan göz kararı bir karşılaştırma yaptım.

• quote:

hocam teşekkür ederim. ben tofaş radyatörü yazdım ama bendeki radyatör biraz daha farklı wagen yazıyor üstünde
    radyatör çok ince yapraklı bir yapıda nerdeyse eli kesecek kadar ince yapraklardan oluşuyor 14 tane de boru geçiyor içinden
    tahminim tofaş radyatöründen daha performanslı ama deneme şansım olmadı ondan göz kararı bir karşılaştırma yaptım.

Alıntıları Göster

Hortumları da kombinin lpg hortumlarıyla yeniledim eskiden doğal gaz yokken lpg ile çalışırdı kombi sonra bu hortumları atmışız bir yere buldum hoşuma gitti bi takıyım dedim çok sağlam bir hortum zor bükülüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BirTigin -- 5 Kasım 2008; 22:01:11 >

• quote:

Hortumları da kombinin lpg hortumlarıyla yeniledim eskiden doğal gaz yokken lpg ile çalışırdı kombi sonra bu hortumları atmışız bir yere buldum hoşuma gitti bi takıyım dedim çok sağlam bir hortum zor bükülüyor.

Alıntıları Göster
    İyi bir çalışma olmuş emeğine sağlık.

• quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: ManDown

Yalnız dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var. Bu radyatör sanırım alüminyum. Yapraklar kesin öyle de, iç kanallar da alüminyumsa, kullanmanı asla tavsiye etmem. Müthiş korozyon yapar çünkü.

• quote:

Orijinalden alıntı: AMFİBİ

quote:

Yalnız dikkat edilmesi gereken önemli bir konu var. Bu radyatör sanırım alüminyum. Yapraklar kesin öyle de, iç kanallar da alüminyumsa, kullanmanı asla tavsiye etmem. Müthiş korozyon yapar çünkü.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: AMFİBİ

quote:

hocam büyük ihtimalle borular da alüminyum şimdilik bir sorun yok zaten doğru dürüst kullanamıyorum okulum dışarda olunca
    ama radyatörü değiştirmeyi düşünüyorum müsait bi zamnda yeni bir radyatör iyi olur rekorları da takmatiğe çeviricem daha rahat olacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: kudretx

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: kudretx

teşekkür ederim

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: kudretx

teşekkür ederim

Alıntıları Göster
    Güzel çalışma ellerine sağlık bende bu tür birşeyler ile uğraşıyorum güzel bir örnek oldu bana ama küçük bir sorun var şimdi demişsinki

Boştaki sıcaklıklar

CPU 62C K.Köprüsü 50C

Bende termal take big type bir soğutucu var bunun q6600 3.0 OC li işlemcimdeki değerleri

46 derece sistem boşta
    yüklenincede 55 60
    şimdi ben bu sistemi yapınca aradaki fark bukadarmı olucak eğer öyle ise tek fark sessizlik oluyor sıvı soğutmada. Geçeyimmi geçmiyeyimmi zaten kafam karışık bu konuda değerleri görünce hepten şaşırdım

• quote:

Orijinalden alıntı: ecarpar

Güzel çalışma ellerine sağlık bende bu tür birşeyler ile uğraşıyorum güzel bir örnek oldu bana ama küçük bir sorun var şimdi demişsinki

Boştaki sıcaklıklar

CPU 62C K.Köprüsü 50C

Bende termal take big type bir soğutucu var bunun q6600 3.0 OC li işlemcimdeki değerleri

46 derece sistem boşta
    yüklenincede 55 60
    şimdi ben bu sistemi yapınca aradaki fark bukadarmı olucak eğer öyle ise tek fark sessizlik oluyor sıvı soğutmada. Geçeyimmi geçmiyeyimmi zaten kafam karışık bu konuda değerleri görünce hepten şaşırdım

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: ecarpar

Boştaki sıcaklıklar

CPU 62C K.Köprüsü 50C

46 derece sistem boşta
    yüklenincede 55 60

geçmeni tavsiye ederim fark yaptığın su soğutmaya göre değişir ama iyi bir sistem tasarlarsan iyi sonuçlar alırsın

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: ecarpar

Boştaki sıcaklıklar

CPU 62C K.Köprüsü 50C

46 derece sistem boşta
    yüklenincede 55 60

geçmeni tavsiye ederim fark yaptığın su soğutmaya göre değişir ama iyi bir sistem tasarlarsan iyi sonuçlar alırsın

Alıntıları Göster
    güzel çalışma

• quote:

Orijinalden alıntı: ama=neden

güzel çalışma

Alıntıları Göster
    acaba radyatörü kasa içine mi koydunuz merak ettim yoksa dışarıdamı.eğer içe sığabiliyorsa bende almayı düşünüyorum.çalışma süper eline sağlık
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-FB8E7379D

acaba radyatörü kasa içine mi koydunuz merak ettim yoksa dışarıdamı.eğer içe sığabiliyorsa bende almayı düşünüyorum.çalışma süper eline sağlık

Alıntıları Göster
    tofaş "kalorifer radyatörü" dediğinizde 2 tip vardır::::::::::::. bakır ve alüminyum olarak

satan kişiler eski ve yeni tip olarak ayırır tabiki bakır olanı tercih etmekte fayda var
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

çalışmanızı ve sonuçları tebrik ederim ancak çok dağınık olmuş

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-FB8E7379D

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: kukuri35

kasam orta boy olduğu için mecburen kasa dışında tuttum. teşekkür ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: Confusion

tofaş "kalorifer radyatörü" dediğinizde 2 tip vardır::::::::::::. bakır ve alüminyum olarak

satan kişiler eski ve yeni tip olarak ayırır tabiki bakır olanı tercih etmekte fayda var
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

teşekkür ederim. biraz dağınık oldu evet büyük bir kasa ve kasa içine sığabilen bir su soğutma hayalim var inşallah yazın yapabilirim.
    okul dolayısıyla evdeki masaüstü bilgisayar ile pek ilgilenemiyorum. gurbette okumak zor.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: Confusion

teşekkür ederim. biraz dağınık oldu evet büyük bir kasa ve kasa içine sığabilen bir su soğutma hayalim var inşallah yazın yapabilirim.
    okul dolayısıyla evdeki masaüstü bilgisayar ile pek ilgilenemiyorum. gurbette okumak zor.

Alıntıları Göster
    güzel olmuş arkadaşım
    Maliyeti ne kadar tuttu?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.