Şimdi Ara

Ev yapımı Router

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
2
Favori
2.683
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bilindiği üzeri ülkemizde internet servis sağlayıcıları herzaman kullanıcılarına tam performans internet hizmeti sunamıyorlar.

Kişisel olarak bunu nasıl çözerim de kendim çözümler üretmeye çalışıyorum.
    Geliştirdiğim proje https://ahmetozer.org/homerouter.html

normal bir kullanıcı internete bağlı olduğu durumunda internete servis sağlayıcısının belirlediği rotalar üzerinden çıkar.
    Bazen bu rotalarda (otaban diyelim biz buna) yatırım yetersizliğinden kaynaklı sorunlar yaşanabilmektedir.

normalde load balancer sisteminde farklı servis sağlayıcıları ile farklı kablolar ile iletişim kurulması lazım fakat benim elimde böyle bir seçenek yoktu.
    Bu yüzden kendi sunucularım ile arasında farklı konumlar üzerinde bağlantı sağlamaya çalıştım.

internet erişmini hem evin bağlı olduğu ip , bursada ve fransada bulunan sunuculardan çıkacak şekilde ayarladım .
    bir evdeki bilgisayar google facebook vb her servis için ip adresleri üzerinden iletişim kurar
    örnek vericek olursak 172.217.18.174 ip adresine direk sahip olduğum ip adresi üzerinden iletişime geçiyor.
    bir sonraki ip adresi 157.240.11.35 ise evdeki bilgsayar ve bursadaki bilgisayar arasındaki tunnel mekanizması ile bursa üzerinden internete çıkıyor. Birnevi vpn gibi
    farklı bir ip adreside fransa üzerinden çıkıyor yani sürekli ip adresleri ile iletişim kurarken sistem sen evden sen bursadan sen fransadan internete çık diyor.

ip adresini gösteren sitelerden bir örnek

Ev yapımı Router

her siteye farklı noktadan çıkış sağlanmış :)

Bunun avantajı torrent gibi P2P sistemlerinde uzak konumdaki kişiler ile saha çabuk bağlantının sağlanması. Böylelikle torrenti başlatır başlatmaz eskisine oranla birazda hızlı hızlanıyor.

Ev yapımı Router

eğer il internetinde bir sıkıntı yoksa yurtdışına olan çıkışlarda da hız kayıbı az oluyor.

Ev yapımı Router

Sistemde kullandığım kernelden yada farklı hesaplama hatasından dolayı bazı bağlantılar sağlanamıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ULTILIX -- 4 Kasım 2020; 15:22:45 >

• Sistem güzel. yapabilsem yaparim gel gelelim bir sorum var

Neden OVH Neden fransa? yani neden bi romanya degil avusturya degil?
  • KaanDE34 K kullanıcısına yanıt
    oralar da olabilir :) elimde oralarda barınan sunucu yoktu.
    yalnız o konumlarda he.net bağlantı durumunu bilemiyorum . şuanki sistemlerde düşük gecikme var. He nin kablosu bulgaristana kadar geliyor galiba.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ULTILIX

oralar da olabilir :) elimde oralarda barınan sunucu yoktu.
    yalnız o konumlarda he.net bağlantı durumunu bilemiyorum . şuanki sistemlerde düşük gecikme var. He nin kablosu bulgaristana kadar geliyor galiba.

Dogrudur he sofiaya kadar gidiyor :D

Bide sorum bu sistemi vpnye cevirmek icin hangi isletim sistemini kullandiniz yada aygit?
  • KaanDE34 K kullanıcısına yanıt
    bağlantı türleri en altaki resimde yazıyor.
    Kullandığım cihaz kendi geliştirmekte olduğum linux tabanlı router , yazıya şimdi linkini ekledim.
  • ULTILIX U kullanıcısına yanıt
    İyi iş çıkardın yine dostum . BNP'da hangi linux dağıtımını kullanıyorsun? BNP hangi sürümü ? Raspberry Pi Ağ konusunda felaketti. Bunda da ping sorunu varmı...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Raspberry pi de de sorun yaşamadım bunda da sıkıntı yok .
    anca %2038 yük binince ortalık dağıldı :D
    Linux dağıtımı benim için önemli değil . Genelde en az özellik bulunan dağıtımları severim. önemli olan depo güncelliği.
    Birkaç kere debian depolarını kullandım fakat derlenmiş uygulamalarda sıkıntılar vardır. repoları ubuntu ile değiştirdim ve debiandan ubuntuya geçiş sağladım.
    Daha sonrasında kendi sistemimi giydirmeye başladım.
    Bunları yaparken UOS da kazandığım tecrübenin faydası çok oldu :D
    Qemu ile Xp çalıştırdınız mı hiç

• blender kurup ryzen nin demosunu render ettirmeyi çalışmışlığım var :D
    Bende de eskiden vardı rasp. eskidi diye sattım. Yine ihtiyaç oldu böyle birşeye. Download ve film izlemek için kullanırım herhalde. Sizin USB ethernet kartı 10/100 mü yoksa gigabit mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi semihsozen -- 28 Mayıs 2017; 4:5:29 >
  • 1000 :) ben de eskiden rasp sattım ama eski diye değil model yükseltmek için :D şuan 2 tane banana pi var 1 tane chip var elimde :) banana pi nin teki baya bir görev üstlendi zavallı :D diğeri de geliştirmede kullanıyorum. chip de laptop çantamda iyi oluyor gittiğim yerlerde virüs temizlemede ses aktarımında dosya paylaşımında ve wifi ap olarak kullanıyorum.
  • Yurt dışı çıkışlarında ne kadar bir ping düşüşü mevcut hocam ? Hiç sağlam bir backbone 'a sahip türkiye içi server ile bu işlemi denediniz mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BayV -- 29 Mayıs 2017; 11:21:47 >
  • Fransa da Scaleway (Online) de kullanılabilir. Bulgaristan için vps.ag yi öneririm. Trafik limitleri sorun değilse KVM paketleri VPN için kullanılabilir. Bu firma ping konusunda Türkiye gibi TürkNet ile 12-13 ms

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • plusnettr P kullanıcısına yanıt
    Looking glasstan bir kaç yere ping testi yaptımhttps://www.vps.ag/looking-glass pingleri baya iyi duruyor. Dota2 sunucuları 20ms + 13ms Türknet 33 ms ile dota2 oynanabilir. Keşke 2-3 euro Turk.Net e versek bizi direk sağlam bir backbone 'a alsalar uğraşmasak bunlar ile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BayV -- 29 Mayıs 2017; 13:36:17 >
  • BayV B kullanıcısına yanıt
    OpenVPN kurmak isteyenlerwww.vps.ag/lightkvm paketlerini kullanabilir. LXC dedikleri ucuz paketler OpenVPN için gerekli olan TUN/TAP gereksinimini karşılamıyor. Kredi kartı ile sorunsuz alabilirsiniz. Ben net VPN içinde dahil TürkNet ile 12-13 ms ping alabiliyorum. TürkNet bağlantısı Telekom a göre daha iyi çünkü avrupa içinde dolandırmadan tek peer ile doğrudan bağlılar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    eskiden telekomun amsterdam bağlantısı baya iyidi. amsterdam bulunan veri merkezlerine 40 ms de bağlanıyordum fakat o artık hayal oldu.
    avrupada bir ping avantajı elde edemiyorum sadece hız . Amerika için yazın yaptığım testlerde 40 ms daha az sürede bağlanıyorudum . Singapur ise 100 ms telekomdan daha erken bağlanıyorum.
  • vps.ag şuan baktım 82 ms kullanılmayacak düzeyde.
    turknet vae kullanıyorum tt altyapısı bu yüzden
    Hocam bende turknet vae kullanıyorum ölçtüğünüz ping neya ait. Ben şuan satın aldım isterseniz istediğiniz ip'ye mtr atarım.
    mugla.tr.ahmetozer.org

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ULTILIX -- 29 Mayıs 2017; 15:48:16 >
    Ev yapımı Router
    Buyrun hocam. Sizin ip adresi TT 'ye mi ait. Ben kendi ip'ime turk.net üzerinden çıkıyorum.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.