Şimdi Ara

Ev Yapımı Donut Tarifi (Dunkin Donuts) (Bol Fotoğraflı Anlatım İçerir!)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: ozncb Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 1 Misafir - 1 Masaüstü1 Mobil1 Android
5 sn
52
Cevap
21
Favori
8.509
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle malzemelerimiz neler? Hemen sayalım;

1 yumurta
    1 su bardağı süt
    2 yemek kaşığı tereyağı
    yarım paket yaşmaya ve 1 paket kuru toz maya
    yarım su bardağı toz şeker
    yarım paket vanilya
    3-4 su bardağı un
    ağzı geniş bardak ve kinder sürpriz yumurtası (veyahut plastik şişe kapağı)
    kızartmak için bol sıvı yağ

süslemek için ise;
    dr. oetker çikolatalı sos (tercihim bitter veya normal, bu tarifte beyaz çikolatalı sosu denemek istediğim için kullandım)
    hazır sprinkle veya pirinç patlağı

Hemen tarife geçelim :)

Tüm malzemelerimizi boş ve derin plastik bir kaba boşaltalım. Tereyağının ve yaş mayanın azıcık kendini salmasına dikkat edelim, çünkü hamuru yoğururken bize kolaylık sağlayacaktır. Süt, un, yumurta, maya, vanilin, tereyağı ve şekerimizi kattığımıza göre karıştırmaya başlayabiliriz.

Tarif içerisinde ara sıra püf noktalar belirteceğim, bunlara dikkat ederseniz sıkıntı yaşamazsınız.
    Hamuru karıştırmaya başlarken kesinlikle tek elinizi kullanın, iki elinizi birden kullanıp da her yerinizi yapış yapış hamura bulamayın, ilk zamanlarımda amatörlüğümden dolayı bunu yaşadığım için belirtme gereği duyuyorum. :)

Yoğurduğunuz hamur cıvık olduğu için aşağıdaki fotoğraftaki gibi elinize fena halde yapışacaktır.

Pişirilebilecek bir hamur elde etmemiz için hamuru unla beraber katılaştırıp sürekli yoğurmamız gerekiyor, en başta 3 veya 3,5 su bardağı un kattığınız için bu un sizin karışımınıza yetmeyecektir. O yüzden hamuru yoğururken sürekli azar azar un ekleyin.
    Püf nokta: Cıvık hamurun elinize yapışmasından rahatsız oluyorsanız -ki muhtemelen olacaksınız- eklediğiniz unu elinizin üzerine döküp o şekilde hamuru yoğurmaya devam edin. Bu şekilde yoğurursanız elinizde bulunan cıvık yapışık hamurlar taze unun etkisiyle elinizden ayrılacaktır.
    Yoğurmaya devam edelim. Ne zaman ki hamur elinize yapışmayacak kadar katı ve yumuşak olursa o zaman o hamur olmuş demektir.
    Unutmayın, hamura fazla un eklerseniz yapacağınız hamur işi aşırı katı ve sert olur, yumuşak ve lezzetli birşey olmaz. O yüzden Hamurun ideal kıvamda olması için dokunduğunuzda çok çok az elinize yapışması gerekiyor. Aynı zamanda da kaba yapışmayacak.

ve bu da hamurumuzun beklemeye bırakılmadan önceki son hali. :) Ne güzel duruyor değil mi?

Hamurun içine maya koyduğumuz için hazırladığımız hamurun yaklaşık 1 saat boyunca ağzı kapalı halde beklemesi gerekiyor, şu şekilde;
    (Sağdan soldan hava almamasına dikkat edin, iyice sarıp kapatın.)
    Bu şekilde beklettiğimizde hamur şişecek ve kabaracaktır.

Ne de güzel duruyor yahu. :) Nasıl kabardığını farketmek için yukarıdaki fotoğraf ile karşılaştırabilirsiniz.

Şimdi gelelim hamur açma işine.
    Öncelikle hamur açacağımız tezgahın önceden bir güzel temizlenip silinmesi gerekiyor ki yaptığımız lezzetli hamur işinin hijyenik olması için. Bu kurallara da dikkat ettikten sonra hamurumuzun tezgaha yapışmaması için tezgah üzerine un serpiştiriyoruz. Yalnız fazla un serpmeyin, hamur sertleşebilir. Hamuru açmaya başlamadan önce el ile birkaç kere daha yoğurun ki içerisindeki hava poflayıp dışarı çıksın, biliyorsunuz ki az önce kabarık idi. :) Göz kararı un serpiştirdikten sonra hamurumuzu açabiliriz.

Bu arada hamurun kalınlığından bahsedeyim. Arkadaşlar çoğu yerde hamuru 1 cm'e yakın şekilde açın demişler ama bu önemli değil çünkü kızartma yağına atacağımız için donut balon gibi şişecek, siz çok ince hamur açmayın, 5 -7 mm kalınlığı en ideali benim için, fotoğraftan da anlaşılacağı gibi.

Tezgaha yapışmayacak şekilde hazır olan hamurumuzu açtıktan sonra sıra geldi şekil vermeye. Aslında bu kısım hem eğlenceli hem de biraz can sıkıcı. Bazen hamurlar tezgaha inadına yapışıp diretebiliyor, ama canınızı sıkmayın, olmadığı yerde hamuru topluca alıp tezgahın üzerine azıcık daha un serperek tekrar açın, bu şekilde yapınca yapışmayan hamuru elde edeceksiniz. :)
    Donut şekli vermek için hazır aparatlar satılıyor Aliexpress veya ebay gibi sitelerde ama ben gerek duymuyorum şahsen. Bunun için çapı oldukça büyük bir bardak ve Kinder sürpriz yumurta (Erikli su şişesi kapağı da olabilir, size kalmış) kullanmak çok cazip. Aynı fotoğraftaki gibi önce dış çapı kesip, daha sonra sürpriz yumurta ile içini kesiyoruz. Dümdüz bastırıp sağa sola keskin hareketlerle keserseniz sorunsuz şekilde şekil verebilirsiniz. :)

Bu şekilde devam edin, kalan hamuru tekrar elinize alıp toplayarak tekrar açın, aynı kısır döngüyü uygulayın. Elinizdeki hamur çok az kalana kadar bunu yapın.

İşte bebeklerim.

Çıkartabildiğimiz kadar donut çıkardıktan sonra kızartmaya hazırız.

Kızartma yağını koyabildiğiniz kadar bol koyun, ateşin derecesi kesinlikle çok düşük olmalı, en kısık ateş değil ama, bi tık üstü. Çünkü hamur işi anında kızardığından çok çabuk kararabilir. Yapacağımız donutların kararmasını ve güzel gözükmesini istiyorsak bu yüzden düşük ateşte pişirmeliyiz. Haydi yavaştan yağa atalım güzelleri. :)

Bu arada aynı zamanda çikolatalı sosu yapabiliriz, onun tarifi kendi paketinin üzerinde yazıyor zaten, 2,5 su bardağı süt, kısık ateş. Sürekli kısık ateşte karıştırın ki dibi tutmasın, koyulaşınca altını söndürün. :)

Kapkara olana kadar bekletmeyin, donutlar yaklaşık 30 saniyede kızarıyorlar, bi tarafı kızardığında hemen alt-üst yapın. Bu şekilde hepsini güzelce kızartın.

Ne bereketliymiş yahu epey donut çıktı. :)

Donutlarımız sorunsuz şekilde piştiğine göre şimdi de süsleme işine girebiliriz. Kaynatıp pişirdiğimiz çikolata sosunu soğutmadan kullanırsak daha iyi olur, azıcık soğuduğunda tencere içerisinde katılaşabiliyor. Sprinkle süs yerine pirinç patlağı da kullanabilirsiniz. Hatta ve hatta çikolata sosunu beyaz değil normal çikolata sosu olarak alın. Normal çikolatalı sos daha lezzetli oluyor. :)

Bu kısım da gayet eğlenceli be leziz. :) Donutları sosa daldırıp ardından sprinkle tabağına bandırarak temizce bi tepsiye koyuyoruz. Aynı işlemi hepsi için teker teker yapıyoruz.

Bu da ısırıklı hali.

Donutların yenilebilecek kıvamda olması için buzdolabında saklanmasını öneririm. Azıcık soğuduktan sonra çayla beraber servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Ufak notlar;

- Eğer Bursa'da yaşıyorsanız Şenöz Kuruyemiş'ten hazır pirinç patlağı alabilirsiniz, kesinlikle daha lezzetli oluyor onunla süslerseniz.
    - "Abii bunca iş yapmışsın ne kadar vaktini aldı?" diye merak ediyorsanız toplamda 2 saatimi almıştır, mayalı hamuru 1 saat beklettiğimiz için geçiyor zaten o vakit, kalan vakitte çok uğraşmıyorsunuz. :)
    - Denemekten kesinlikle korkmayın, ilk yaptığım zamanlarda hamur katı olmuştu fakat yine de inanılmaz lezzetliydi. :)
    - Uğraşmaya değiyor, lezzeti soruyorsanız kesinlikle 10/10 veririm, yaşattığı doyum hissi, çay ile beraber ağızda dağılması, harika bi tatlı.

Bu da daha önce yaptığım donut'ın görüntüsü, pirinç patlağı var. Lezzeti paha biçilemezdi.

2018'in son donut'ı :

Bir başka tarifte görüşmek üzere, hoşçakalın. :)
    (Bir ara Whooper yapacağım, eğer konu tutarsa yakın zamanda yaparım.)

Bu arada siz de deneyip yaptığınız donutlarınızın fotoğraflarını paylaşabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ressam -- 17 Mart 2019; 18:45:5 >

• Güzel gorunuyor eline sağlık Bir ara deneyeyim ben de

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eline sağlik hocam çok güzel görünüyorlar,
  • Hocam öncelikle size bu kadar detaylı ve güzel bir şekilde anlattığınız için ayrıca teşekkür etmek istiyorum

Tarife gelinceee Eğer bir işim çıkmaz ise yarın deneyeceğim inşallah.

Genellikle unutuyorum ama unutmazsam resimleri çekip konuya eklerim.
  • Eveeett benden bu kadar arkadaşlar Konuyu açan arkadaşa tekrar teşekkür ediyorum. Yapımı uzun gibi görünsede gerçekten arkadaşın dediği gibi 2 saat bile sürmüyor. Donutlara gelincee gerçekten MUHTEŞEM arkadaşlar. Yok böyle bir tat diyorum . Muhakkak denemelisiniz
    Ev Yapımı Donut Tarifi (Dunkin Donuts) (Bol Fotoğraflı Anlatım İçerir!)Ev Yapımı Donut Tarifi (Dunkin Donuts) (Bol Fotoğraflı Anlatım İçerir!)Ev Yapımı Donut Tarifi (Dunkin Donuts) (Bol Fotoğraflı Anlatım İçerir!)Ev Yapımı Donut Tarifi (Dunkin Donuts) (Bol Fotoğraflı Anlatım İçerir!)Ev Yapımı Donut Tarifi (Dunkin Donuts) (Bol Fotoğraflı Anlatım İçerir!)Ev Yapımı Donut Tarifi (Dunkin Donuts) (Bol Fotoğraflı Anlatım İçerir!)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HainKost0k -- 5 Eylül 2015; 8:56:15 >

• Olumlu olarak beni destekleyen arkadaşlar çok çok teşekkür ediyorum, afiyet şeker olsun, gidip Dunkin Donuts 'a 6 - 7 TL bayılmaya hiç gerek yok cidden.

@CT Fletcher
    Çikolatalı sos ile süslediğin çok iyi olmuş, lezzetine doyum olmadığına adım gibi eminim. Afiyet şeker olsun, üşenmeyip fotoğraflarını da paylaştığın için ayrıca teşekkür ederim çok şirin ve lezzetli duruyor minik donut'çıklar.

Denemek için fırsatı olan arkadaşlar varsa fotoğraflarını bekliyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ressam -- 6 Eylül 2015; 12:12:50 >

• Asıl ben çok teşekkür ederim hocam . Aynen dediğiniz gibi avm'lerde 6-7 TL bayılmaya hiç gerek yok.

Bizim burada rize gross market var. Her türlü pasta malzemesi satılıyor . Cuma akşamı gittim malzemelerin hepsini aldım .

Ayrıca süslemek için daha bir çok malzeme vardı. Bende sizin dediğiniz gibi pirinç patlağı aldım ve gayette memnun kaldım

Arkadaşlar altını çizerek bende belirtmek istiyorum Yapımı göründüğü kadar zor birşey değil kesinlikle !

Hafta sonları birkaç saatinizi ayırarak rahatlıkla yapabilirsiniz.
  • Gece gece gene canım çekti bak Bu hafta sonu bir daha yapayım. Bu sefer daha güzel olucak inşallah
  • quote:

Orijinalden alıntı: CT Fletcher

Gece gece gene canım çekti bak Bu hafta sonu bir daha yapayım. Bu sefer daha güzel olucak inşallah

Bence şu sıkkın dönemlerde insana moral verebilecek yegane lezzet budur, yap gitsin derim, şimdiden afiyet şeker olsun. Ben de fırsatımı bulsam sağlam bi hamburger tarifi hazırlayacağım da pek vaktim olmuyor. Bi ara kesin yapacağım.
  • şeker yerine tatlandırıc(stevia,splenda) beyaz un yerine de tam buğday unu kullansak içinede vanilyalı-çikolatalı artık herne ise protein tozu kullansak bide az yağda kızarsak acaba nasıl olur ? Diyetteyimde bu aralar kafayı yicem şunların güzelliğine bak eline sağlık hocam
  • Efenim buyrun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HainKost0k -- 10 Ekim 2015; 16:29:01 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: CT Fletcher

Efenim buyrun

oy oy oy afiyet şeker olsun, epeydir yapmıyordum ama böyle güzel bi görüntü görünce yapasım geldi, çalışmaktan vakit bulamıyorum donut yapmaya. Bu sefer çok leziz gözüküyor, yeni taktikler deneyeceğim ben de yaparken.

• Teşekkürler hocam Git gide daha leziz yapmaya başlıyorum
  • Yarın da ben yapacağım inşallah.
  • Bunlari firinda yalsak olmaz mi?

• Arkadaşlar işe başladığım için pek foruma bakamıyorum, mesajlarınızı yeni gördüm.

@Kassady Hocam en kısa zamanda donutların fotoğraflarını görmek isteriz.

@lazloo
    Fırında da yapılabilir aslında, ama o zaman tarifi biraz değiştirmek gerekebilir. İlk yaptığım zamanlar kalan hamuru fırına attığımda tadı yavan olan birşey çıkmıştı, bu kızartmalık tarif. IKEA ve Tchibo'da satılan donutlar fırında yapılmış donut bu arada. Kek gibi.
  • ikeadakiler güzeldi ama kocaelide olsa her hafta almaya giderdim malesef ancak ya bursa ya istanbula gittiğimizde uğrayabiliyoruz 12 tane alıyorum her gittiğimde
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nikopoll

ikeadakiler güzeldi ama kocaelide olsa her hafta almaya giderdim malesef ancak ya bursa ya istanbula gittiğimizde uğrayabiliyoruz 12 tane alıyorum her gittiğimde

abi istanbul'da dunkin donut veya krispy kreme var, ikea'nınkilerden çok daha iyi, istiklal caddesi'ne uğrarsan kesin krispy kreme'dan al. tabii biraz kazık ama ikea donut'ından iyidir.

bursada sadece ikea var, diğerleri keşke olsa. evde yapması iyi güzel fakat bazen insan hazır alıp kazık yemek istiyor, üşengeçlik.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ayyuka

quote:

Orijinalden alıntı: Nikopoll

ikeadakiler güzeldi ama kocaelide olsa her hafta almaya giderdim malesef ancak ya bursa ya istanbula gittiğimizde uğrayabiliyoruz 12 tane alıyorum her gittiğimde

abi istanbul'da dunkin donut veya krispy kreme var, ikea'nınkilerden çok daha iyi, istiklal caddesi'ne uğrarsan kesin krispy kreme'dan al. tabii biraz kazık ama ikea donut'ından iyidir.

bursada sadece ikea var, diğerleri keşke olsa. evde yapması iyi güzel fakat bazen insan hazır alıp kazık yemek istiyor, üşengeçlik.

Krispyden çok yedimde dunkini yiyemedim istanbuşa gitmek sıkıyor biraz

• İlk işim ama bir dahada bim markası kullanmam çikolata sozu fiyaskoydu, süsde bulamadım zaten.Şeklide acemliğime geldi biraz birdahaki maçlara bakıcaz artık

Ev Yapımı Donut Tarifi (Dunkin Donuts) (Bol Fotoğraflı Anlatım İçerir!)Ev Yapımı Donut Tarifi (Dunkin Donuts) (Bol Fotoğraflı Anlatım İçerir!)Ev Yapımı Donut Tarifi (Dunkin Donuts) (Bol Fotoğraflı Anlatım İçerir!)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Apollon -- 15 Kasım 2015; 16:24:30 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.