Şimdi Ara

Ev yapımı 30 Liralık Laptop Soğutucu! Mükemmel Soğutma! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
102
Cevap
15
Favori
32.731
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Musa95

quote:

Orijinalden alıntı: wolfrace57

hatta lambaderlerde kllanılan dimmer eklesen hızı düşürüp yükseltebılırsın

Çok saol hocam da dimmer olayını tam çakamadım. O olayı yapabilirsem müthiş olur zaten, geceleri kısıp gündüzleri yardırırım. Ben bi araştırıyım onu. :)

aynen üstat buna benzer çoğu elektrikcıde bulabılırsın
     Ev yapımı 30 Liralık Laptop Soğutucu! Mükemmel Soğutma!

• quote:

quote:

quote:

hatta lambaderlerde kllanılan dimmer eklesen hızı düşürüp yükseltebılırsın

Çok saol hocam da dimmer olayını tam çakamadım. O olayı yapabilirsem müthiş olur zaten, geceleri kısıp gündüzleri yardırırım. Ben bi araştırıyım onu. :)

aynen üstat buna benzer çoğu elektrikcıde bulabılırsın

Bi önceki mesajda nasıl olmuş hocam. :)

• vallaha yenı gordum he on numara
  • quote:

vallaha yenı gordum he on numara

Çok iyi oldu harbiden bide led taktım mı tamamdır, saolasın tavsiyen için hiç aklımda yoktu cidden. :)
  • aynen reıs mehtaplı gecelerde soğuk kanlılığını koruyan tek şey laptopumdu
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: messi93

Bende böyle bir şey yapmak istiyorum.Bir kaç sorum var o fanları monte ettiğiniz şey tahta mı yoksa başka bir şey mi.Bir de o fanların direk prizden çalışmasını nasıl sağladınız ve sıkıntı yaratıyor mu ( ses filan) ? Son olarak da priz yerine adaptör alsak 12v karşılayabilir mi 2 fanın gücünü

Hocam şöyle anlatıyım; o fonları monta ettiğim şey mdf yani tahta. Marangozda rahat bulabilirsin, önce demir alaşım denemek istedim fakat fanın sarsıntısından dolayı demir ses yapar diye tahta kullandım. Sonrasında fanlar 220lik olup köşelerinde bağlantı yerleri var, jak girişi gibi. Bunların içini söküp kabloları bağladım toprak ve elektrik olarak ve iki kabloyu birleştirdim sonra. Resimlerde altta görüldüğü gibi. Bunuda azcık elektrik bilgisi olan birine söylerseniz yapar. Ses olayı var onuda Dimmer ile çözdüm fotoğrafları altta paylaşıcam. Gücünü azaltıp ses olayını kesiyorum, ses sorun olmadıgı zamanlarda da son güce verip aşırı bir soğukluk alabiliyorum. Gücü azaltınca fanların soğutma gücüde orantılı azalıyor, seste. Fakat o bile her türlü soğutma işlemini karşılıyor. Ardından benim kullandığım fanlar 220lik oldugundan bunlara adaptör kullanamazsın. Bunların adaptörü içinde direk fişe bağlayabilirsin. 12V luk istiyorsan aynı boyutta 12vluk fanlar mevcut. Adaptör bağlayıp çalıştırabilirsin, hatta bende var telefon şarjı ile bile çalıştırabiliyorum. Fakat bunların çeyreği kadar soğukluk vermiyor, orası ayrı mesele.

Bende bu sırada ayakların boyunu kısaltıp, dimmer bağladım. Şu şekilde;

Bu şekilde oldu. Şuan led arayışındayım altlara led ile aydınlık vericem :)
    Kafanıza soru takılırsa sorun lütfen, yardımcı olabildigim kadar olmaya çalısıcam.. :)

hocam fanlar için link alabilir miyim.Sizin kullandıklarınızdan

• Neden 12V luk değilde 220V luk taktınız ?
  • Hocam ses için video çekebilir misiniz ?Daha aydınlatıcı olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocak157

Neden 12V luk değilde 220V luk taktınız ?

Gücü USB'den değil de direk prizden almasını istedim, ayrıca 12Volt un verdiği verim ile 220 nin verdiği verim bir değil. Emin olun arada dağlar kadar fark var. Dimmer olayı kafamda yoktu sonradan olması iyi oldu, tabi ki 12V olsaydı dimmer takamayacaktım. Siz 12V luk ile de yapabilirsiniz, denedim soğutma yapıyor tabi ki. Fakat benim istediğim güçlü bir soğutma sistemi olduğu için bunları tercih ettim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: messi93

Hocam ses için video çekebilir misiniz ?Daha aydınlatıcı olur.

Tabi sessiz bi ortam yakalayıp çekebilirsem eklerim en kısa sürede. :)
  • Güzel olmuş , tebrikler ..
  • Gerçekten bir video olursa çok iyi olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocak157

Gerçekten bir video olursa çok iyi olur.

Aynen ses olayı nasıl merak ettim bende ..!
  • 220 lik fanlar çok fazla elektrik çekmiyormu ? faturaya fazla yansımasın
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkaydj

220 lik fanlar çok fazla elektrik çekmiyormu ? faturaya fazla yansımasın

Evet ben de merak ettim ayrıca 220 den daha düşük bir değere indirdiğinizde mesela normal canlar gibi 12 ye yakın bir değere indirdiginizde sorun olmuyor mu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şu konulara açıklık getirseniz de bizde yapmaya başlasak.Malum sıcaklar gittikçe artıyor.laptop can cekişmeye başladı.Ses ve elektirik konularına
  • Arkadaşlar video çekicek zamanım olmuyor, çekince koycam dedim zaten. Video dan önce şunu belirtiyim son devirdeyken tabi ses yapıyor, sonuçta 2 tane fan çalışıyor orda. Dimmer koyduktan sonra devri voltajı düşürünce aşırı fark etti, ses olayını baya giderdim. Voltu düşürdüğüm halde bile soğutma çok iyi, zaten volt yüksekteyken bilgisayarın ısınması gibi bi problem düşünmeyin, buz gibi yapıyor. Elektrik konusunda bir fikrim yok, çokta düşünmedim ne kadar fatura geleceğini ancak çok büyük bir etki beklemeyin. Sonuçta iki tane fan, en fazla ne olabilir? Fanların voltunu düşürdüğümüzde bir sorun olmuyor, sadece fan üzerinde ki motor normale göre daha fazla ısınıyor. Buda sizin için bir sıkıntı değil.

Dediğim gibi video çekebilirsem koycam, çarşamba günü ev boşalıyor sessiz bi ortamda düzgünce çekip koyarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Dig -- 23 Haziran 2013; 21:29:32 >

• Bendeki 12 V'luk fanı gidip fişe taksam sorun olmaz mı yani :D ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: MrTeksen

Bendeki 12 V'luk fanı gidip fişe taksam sorun olmaz mı yani :D ?

12Voltluk fanın adaptörü yoksa fişe takarsan yakarsın zaten de, 10-12volt arası bir adaptör bulup bağlarsan (cep telefon şarjları bu işi karşılıyor) sorunsuzca çalışır. Benim bağladığım bir tane yedek var şu şekilde;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Dig -- 24 Haziran 2013; 0:30:48 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.