Şimdi Ara

ev projem ;) ev planı ; ev projesi ; floor plan ; kendi ideal evinin projesini kendin yap ! :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
2
Favori
7.576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • * güncelleme tuğla konusunda araştırma yaparken bulduğum mantık açısında var olan tuğla ısı iletimi yalıtımı noktasında 2 kat daha verimli olan bir uygulama ;
    ev projem ;) ev planı ; ev projesi ; floor plan ; kendi ideal evinin projesini kendin yap ! :)
    ileride ev yapma fırsatım olursa bunu kullanmayı düşüne bilirim :)

2017 >> kat planı güncelledi ! :)

-^- güney cepesi -^-

-v- kuzey cepesi -v-

http://www.homestyler.com/ adresinde profesyonel anlamda ücretsiz free çizim desteği veriyor !

#风水# #風水# #풍수# #ฮวงจุ้ย_ศาสตร์# #ಫೆಂಗ್‌_ಶೂಯಿ# #ఫెంగ్_షుయ్# #பெங்_சுயி# #ફેંગ_શુઇ# #फेंग_शुई# #فینگ_شوئی# #فينج_شوي# #فنگ_شویی# #פנג_שווי# #Фэншуй# #Фън_шуй# #Феншуй# #Фенг_шуи# #Φενγκ_σούι# #Phong_thủy# #Hung-cui# #Fengsuo# #Fengsuj# #Fengšui# #Fengshui# #Feng-šuej# #Feng_Şui# #Feng_syui# #Feng_šuej# #Feng_Shui# #Feng_shui#

30 yıldan daha fazla bir süre kuzeye bakan bir apartman dairesinde yaşamış vede yaşamaya devam eden biri olaraktan

eğer günün birinden müstakil bir ev yapma fırsatım olsaydı diye düşündüm
    ve 30 küsür yıl + 40 saatlik bir grafik çalışması ile ortaya bir taslak çıkardım !
    her türlü proje eleştirisine ve yeni ve farklı yorumlara açığım önerilerinizi bekliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 6 Mayıs 2017; 12:53:33 >

• 2017 güncellemesi yukarıda ! :) up look ! :)
  • hocam 40 saatine yazık olmuş. ben kendi evimi birkaç saattehttp://floorplanner.com de yaptım güzel oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: smartdark

hocam 40 saatine yazık olmuş. ben kendi evimi birkaç saattehttp://floorplanner.com de yaptım güzel oldu.

40 saat bi fiil oturupta çizmedim !
    ilk noktadan başlayıp, geçici son noktayı koyaya kadar geçen süre içinde geçerli bir şey buü

özetle dün 2 dk lığına başlayıp bu gün 1 dk bitirmek misali :)
  • ben de roomsketcher.com da oturduğumuz eve taşınmadan önce salon için şöyle bir şeyler oluşturmuştum. hemen hemen aynısını hayata geçirebildik.

ev projem ;) ev planı ; ev projesi ; floor plan ; kendi ideal evinin projesini kendin yap ! :)ev projem ;) ev planı ; ev projesi ; floor plan ; kendi ideal evinin projesini kendin yap ! :)ev projem ;) ev planı ; ev projesi ; floor plan ; kendi ideal evinin projesini kendin yap ! :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Daci -- 23 Şubat 2017; 16:21:14 >
  • güncellendi ! ilk mesaja bakın :) ^_^

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 6 Mart 2017; 16:38:48 >
  • Öncelikle emeğin için eline sağlık diyelim fakat banyo tuvalet kısmın tren vagonu misali dar ve uzun olmuş yatak odanda dolap kısmı çok az tutulmuş salon dizaynın ev den çok otel lobisi tarzında ancak gereksiz ve atıl alan yok bu gayet güzel benim fikrim biraz daha dizayn çalışmanı geliştirmelisin mesela yemek alanı olarak ayırdığın kısmı salona katıp L salon modeli yapabilirsin vs... Kolay gelsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turusan

Öncelikle emeğin için eline sağlık diyelim fakat banyo tuvalet kısmın tren vagonu misali dar ve uzun olmuş yatak odanda dolap kısmı çok az tutulmuş salon dizaynın ev den çok otel lobisi tarzında ancak gereksiz ve atıl alan yok bu gayet güzel benim fikrim biraz daha dizayn çalışmanı geliştirmelisin mesela yemek alanı olarak ayırdığın kısmı salona katıp L salon modeli yapabilirsin vs... Kolay gelsin.

öncelikle bir ev dizayn ederken, yaşam alanı ve aynı zamanda yaşam alanları oluşturuyorsunuz !

proje çizim anlamıyla freeware çizim programları bir yere kadarmış !
    autocad firması http://www.homestyler.com/ üzerinden reklamlı ürün yerleştirmesi yapıyor.
    ve projelendirme noktasında daha önce çizdiğim ve şu an sizin yorum yaptığınız.
    duvar alan ve gerçekçi ürün modellemeleriyle şu an en son çizdiğim projeli tekrar inceliyorum
    çok yakında bunu buradan paylaşacağım !

hayal kurmak iyi güzel ama gerçekçi anlamda sınırlı bir alan içinde
    mekan insan ilişkisi çok önemli ! ev dediğimiz şey, kendimize bir barınak, sıcak bir yuva,
    veya kendimizi içine hapsettiğimiz bir hücre, ve bu alan içinde ya başkaları gardiyan
    yada siz gardiyan olursunuz ! ve daha önemlisi ev hanımlarının gerçekten iş yükünü neler artırır
    veya neler azaltır ! yoksa bekar kafasıyla bahçedeki havuza çam kapılarla bahçeyi seyretme odaklı bir proje
    evin yapılması gereken işlerini oturduğu yerden yapan bir şey değil !

evinize önemli bir misafir geldiği zamanı bir düşünün
    yemek masası bir bir eziyetle kurulur !
    oturma odasında yemek masası !
    yemekler bitince erkekler kanepelere geçer !
    gelen misafir bayanlar ise ; ev sahibi bayanla birlikte sofrayı toparlamaya çalışır !

büyük salonda yemek masası demek yemekten sonra kadınlar mutfakta uğraşsın demektir !
    bırak yemek masasını kalsın öyle misafirden sonra toplanır ne acelesi var ki
    topluca diğer odaya geçmek varken,
    ev kadınları iş yüküne mahkum eden bir mimari bir yapı var her evde !!!

dahası yemek masası demek okula giden çocuk için ders ve ödevlerini yapabileceği bir alan anlamına gelir !
    yani sosyolojik alan etkisini bilmeden ve kadınlara düşen ev işlerinin ne kadar yük oluşturduğunu bilmeden

yok L olsaymış ! yoksa otel odası gibi !

bir öneride bulunuyorsanız bunun bir tezi olması gerekir !

şunu şöyle yapsanız daha iyi olur derken ! nedenini açıklamanız önemli !
    çünkü her şeyin bir temel alt yapı ve mantığı var !

otel odası var 40 metrekare , otel odası var 400 metrekare !

adam WC ye girmiş 1metrekare işi görüyor mu !? özetle evet :)
    mimari açıdan geniş bırakılan bir alan bunun 4 katı peki neden ! ?
    uzun süre duş alınca duşun buharı banyoya dağılsın ve kararma yapmasın !
    dahası WC kullanımı sırasında oluşa bilecek kötü nereye gitsin ; hole falan mı ! ? :)

tekrar bir düşün ! çünkü bir çok kafa yorduk !
    biz mükemmel bir plan yapmadık ! sadece biraz ince düşündük !
    ama elbet eksikler olabilir !
    eleştirirken şekilsel değilde işlevsellik açısından değerlendirmek önemli !
    ( elektrikli süpürgenin bile duracağı yer belli :)
    yoksa adamın tipine bakarak iş yapılsaydı ! mankenler dışında kimse iş yapamazdı !

planın en son ve yeni halini yakın bir zaman sonra yayınlayacağız :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 7 Nisan 2017; 21:10:2 >
  • Dostum sakin ol ne yaptın böyle yanında olsam parçalıyacaksın ben zaten evin kullanışsız demedim daha güzel yapabilirsin dedim kendi kanaatim müteahhit böyle bir daire gezdirse beğenip almam geliştirmen gerektiğini söylüyorum objektif bakıyorum eleştiriye açık olmanız sizin yararınıza.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turusan

Dostum sakin ol ne yaptın böyle yanında olsam parçalıyacaksın ben zaten evin kullanışsız demedim daha güzel yapabilirsin dedim kendi kanaatim müteahhit böyle bir daire gezdirse beğenip almam geliştirmen gerektiğini söylüyorum objektif bakıyorum eleştiriye açık olmanız sizin yararınıza.

müteahhit ev gezidirmesi yapmaz !
    müteahhit plan proje işi yapmaz,
    metrekare bu diye mimara temel ölçüleri verir.
    mimarda alana göre ve kendi yaşanmış deneyimlerine göre bir şeyleri şekillendirmeye çalışır vs. vs.
    ben ne müteahhitim nede mimarım ! ben sadece kuzeye bakan bir evde 40 yıla yakın bir zamandır oturan biri olarak
    güneye bakan evlerin durumlarını yaz kış inceleyip hem tek kat hemde apartman tipi daire modeli anlamıyla
    yeni evli bir çiftin ilerleyen zaman içinde büyük bir aile olurken ihtiyaç duyacakları farklı ve bağımsız alan ihtiyaçlarını öngörerek ortaya bir kat planı çıkarma çalışması yapıyorum !
  • Çok gördüm ben ev gezdiren müteahhit siz denk gelmemişsiniz plan proje yapmaz demişsiniz ama hepsi yapıyor kendi çiziyor karakalem çoğu sizin bahsettiğiniz müteahhit Ali Ağaoğlu falan bu sınıfın altındaki çoğu kendi yapıyor herşeyi nerde oturuyorsunuz bilmiyorum ama etrafınızdaki evlere bir bakın kaçı Mimar görmüş acaba
  • Çöp.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.martelo -- 22 Nisan 2017; 13:49:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zordak

merhaba ,
    dayanamadım mesleğim gereği konuya müdahil olmak istedim ,müteahhit parası olan ve uygulatan kişidir malesef günümüzde çok revaçta olan herkesin gıpta ettiği meslek dalıdır!Bu doğrultuda yeni yapılan binalar para kazanmak için güdülmüş metrekareden çalınarak yapılan yapılardır.Tıpkı 40 senelik binada dairesi bulunan mustafa amcanın 120 m2 derya dairesinin rantsal dönüşümle 80 m2 düşürülmesi gibi.
    Fakat işin aslı müteahhit e para kazandıran senelerce dirsek çürütmüş,şantiye tozunu yutmuş mimar,içmimar,inş.mühendisi dir.Nasıl mı? bu arkadaşlar okul döneminde başlar proje çizmeye ömür boyuda çizer ve çizdikleri projeleri uygularlar bu nedenle de tecrübe oluşur bu bilgi birikimle paralı müteahhitleri yönlendirirler ve projeler onaylatılarak uygulamaya alınır proje büyüklüğüne göre yine şantiyede mimar,içmimar,inş.mühendisi bulunur.

Bizim özelliğimiz projedeki işlevsellik, ergonomi vs detaylardır.Daha fazla yazmak isterdim fakat vaktim kısıtlı. konumuza dönecek olursak;
    Salondan biraz feragat edip antre bölümüne dolap koyabilirsiniz.uzun elbiseler günlük ayakkabılar vs eşyalar için pratik olacaktır.

çekirdek bir aile için ergonomik bir proje olmamış kanaatindeyim.
    misafirleriniz gelecek ve 11 m2 odanın içinde yemek masası olacak buraya servis yapmak sıkıntı olacaktır.acıkmış misafirlerinizi ve servis yapan eşinizi düşünün derim :) veya Mutfak ihtiyacınız için alışveriş yaptınız elinizde poşetlerle salondan mutfağa geçeceksiniz.o yüzden mutfak ve yemek yeme alanının yerini değiştirin.

Salondan biraz feragat edip antre bölümüne dolap koyabilirsiniz.mont,terlik,pardesü, günlük ayakkabılar vs eşyalar için pratik olacaktır.
    Misafir wc için ince uzun bir alan yerine 2x2m alan yeterli olacaktır.Çamaşır mak.kurutma mak. gibi cihazlar olacaksa 2x3m alan yetecektir.

özetlersem ; bu projeyi ben çizecek olsam dikkat edeceğim hususlar .
    Evde ne kadar vakit geçiriyorsunuz?
    Eşiniz ve sizin mesleğiniz?
    Eşiniz ve sizin hobileriniz?
    Çocuk sayısı ?
    Eşya sayısı?
    vs sorulardır.neden derseniz bu evde siz yaşayacaksınız ne kadar konforlu ve ergonomi bir ev olursa o kadar mutlu olacaksınız. Naçizane tavsiyem ileride ciddi bir şekilde yatırım yapacaksanız profesyonel çözümlere yönelik adımlar atın.

Saygılarımla ,
    https://store.donanimhaber.com/5e/30/04/5e30044e9fa636aba8a02e2d4b74106c.jpg

çizim anlamıyla bir taslak yaparak fikir verdiğiniz için teşekkür ederim !

öncelikle kat planı çizilirken genelde çizilen projelerde resmin uzak kalan yeri kuzeyi gösteriyormuş !

bu plan hakkında şöyle bir açıklama yapayım ; 40 yıla yakın bir süredir ! kuzeye bakan
    ve diğer ikiz dikiz kat planına göre yan taraftaki apartman komşularıyla dış cepe kapmasında bile sorun yaşayan
    bir kuzey cepe yönünde en üst katta en çok soğuyu yiyen biri olarak bir kat planı değilde yaşam planı oluşturmaya çalıştım ! kuzey ve kuzeyin tüm olumsuz etkilerini hafta bazında en az kullanılan alanları kuzey yönüne yığmak lazımdı ! ve evin salonu tem merkezde olacak şekilde ısınma açısında ısı kaybının en düşük olması için salonu merkeze taşıdım.
    ana plan ve fikir kuzeye bariyer katman oluşturmak ve merkezi salon yapmak bu şekilde olası ısıma masraflarını düşürmek ; güneye cepe olan dairelerde oturan tandıklarımın da artılarını eksilerini değerlendirdim !

-^- güney cepesi -^-

-v- kuzey cepesi -v-
    http://www.homestyler.com/ adresinde profesyonel anlamda ücretsiz free çizim desteği veriyor !

ben bu plan mükemmel demiyorum ! hangi ihtiyaçı nasıl karşılaması gerekiyor diyorum !

" Mutfak ihtiyacınız için alışveriş yaptınız elinizde poşetlerle salondan mutfağa geçeceksiniz.o yüzden mutfak ve yemek yeme alanının yerini değiştirin. " demişsiniz ! eğer yük yorucu ağırlıktaysa eğer bu yol ortasında yere konulabileceği anlamına gelir ! yani poşetler elde ise yere deyecektir ve yerlere tükürenler aksırat tıksıran veya en eli bir site ortamında bile yolun ortasına ev köpeğinin dışkısı yerde görülmektedir. özetle titiz bi ev hanımı veya normal bir insan asla yere koyduğu bir poşeti yemek yenilen masaya koymaz ! genelde giriş yanında ayakkabılık sırasında bir geçici poşet koyme yeri olur ! eve yorgun argın giren ilk işi elindekileri bırakıp üzerini değiştirmek sonra alışverişte aldıklarını poşetinden çıkartır. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 22 Nisan 2017; 8:4:52 >
  • size tecrübe ve fikrimi söyledim.neyse konu yapıcı yönde ilerlemeyecek anlaşılan ,dediklerimi yok say.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zordak

size tecrübe ve fikrimi söyledim.neyse konu yapıcı yönde ilerlemeyecek anlaşılan ,dediklerimi yok say.

fikirleriniz bize çok ilham verdi !

proje taslağın yeni versiyonunu oluşturduk :)

• manzaralı ev yapmayı pilanlıyorum 3 cephe deniz şehir ve dağ manzarasına sahip sadece yapının arka kısmı bahceye bakiyor gerisi hep manzaralı 3+1 ve 2 yatak odasinda da ebebeyin banyosu ve wc istiyorum nasil bir pilan önerir siniz forumdaşlar 120 metre kare yetermi öneriniz nedir tesekkurler
  • quote:

Orijinalden alıntı: hunnkaar

manzaralı ev yapmayı pilanlıyorum 3 cephe deniz şehir ve dağ manzarasına sahip sadece yapının arka kısmı bahceye bakiyor gerisi hep manzaralı 3+1 ve 2 yatak odasinda da ebebeyin banyosu ve wc istiyorum nasil bir pilan önerir siniz forumdaşlar 120 metre kare yetermi öneriniz nedir tesekkurler

önce o yerin pusula yönlerini içeren bir taslak kroki oluşturmanız ve forumda paylaşırsanız !
    neden bahsettiğiniz daha iyi bir şekilde anlaşılabilinir !

yerin deniz seviyesinden yüksekliği ve çevresel dağ tepe ağaçlık ormanlık veya çalılık alan ne durumda bunlara da bakmak lazım ! yani soğuk nereden gelir sıcak nereden gelir ! rüzgar nereden eser güneş hangi açıdan geliyor !?

daha önemlisi o bölge civarın da eski köy evlerinin mimarisi daha önemli
    toprağın toprağın ne kadar nem toplayıp geri verdiği hakkında araştırma yapmak lazım !
    ama ne olursa olsun evi mümkün olduğunca yer hizasından 1 metre yüksekte yapmak her zaman daha iyidir.

hangi aylarda oturmak için düşünülüyor sadece yazlık için mi ?! yoksa temelli mi !?

ve en önemlisi aile anlamıyla kaç kişi orada oturacak ! ve yaş grubu olarak kişiler kendi özel alanları olsun istiyor mu !? kimi ders çalışmayı, kimi kitap okumayı, kimi tv de oyun oynamayı veya dizi seyretmeyi sever
    buna göre her ailenin kendi sosyolojik yapısına göre ve en önemlisi belli bir yaştan sonra çocuklar biraz daha bireysel alan isteyeceği için yapılan plandan daha önemlisi aile sosyal profilinin ne şekilde olduğu önemli !

bunları değerlendirmek önemli yoksa şekil ve plan iyi güzel ama sosyal aile ortamının ihtiyaçlarını karşılamayan bir evin hiç bir artı değeri olmayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 27 Nisan 2017; 12:18:8 >
  • evi resimlerde turkuaz rengde olan yerde yapmayi pilanliyorum evi yapacağim yer 150 metre rakım toprak altı kayalık,tipik doğu karadeniz iklimi yağişlı yilin coğunluğu hoş son senelerde coğunlul güneşli olmaya başladı . emekli olanakadar yazlik olarak kullanacağim ben ve kardeşlerim annem babam aynı anda gitmesekde toplu gittiğigimizi düşünerek 3+1 yeter diye düşünüyorum 15 gün kalmak için 2 odada ebebeyin banyosu 1 odada cocuk odasi olması 300 derece manzara olduğundan manzarayı en cok görebileceğimiz şekilde evi planlamamiz lazim verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

• sag daki evin üst tarafinda 30 metre yukarisinda yapacağim yer manzarada bu resimden daha güzel evin yapilacagi yerde

• quote:

Orijinalden alıntı: hunnkaar

evi resimlerde turkuaz rengde olan yerde yapmayi pilanliyorum evi yapacağim yer 150 metre rakım toprak altı kayalık,tipik doğu karadeniz iklimi yağişlı yilin coğunluğu hoş son senelerde coğunlul güneşli olmaya başladı . emekli olanakadar yazlik olarak kullanacağim ben ve kardeşlerim annem babam aynı anda gitmesekde toplu gittiğigimizi düşünerek 3+1 yeter diye düşünüyorum 15 gün kalmak için 2 odada ebebeyin banyosu 1 odada cocuk odasi olması 300 derece manzara olduğundan manzarayı en cok görebileceğimiz şekilde evi planlamamiz lazim verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

bir ev planlanırken sorulması gereken önemli soruları sadece hatırlatan bir yorum yazım !

bu arada olası doğal afetler neler olabilir ! ???

2 gün önce kombi yanıyordu, bu gün ise hava 30 dereceyi oldu olacak !
    bu durum aşırı yağışların artmasına sebep olacaktır !

ne olur ne olmaz ! yerden 1 metre duruma göre gerekiyorsa 1,5 metre yükseklikte olması !

hem daha iyi manzara hemde yaz harici soğuk zamanlarda yerden ısı kaybını azaltabilecek bi durum !

benim kendi kişisel projem forumdaki ilk konu başlığında zaten !

kimi iyi düşünülmüş bir proje dedi !
    kimisi ise hiç beğenmedi !

büyük ev diye bir şey yoktur !
    insan ayakta dursada yatarak dursada kaplayacağı alan 2 metrekare alan
    rahat ve pratik kullanımı olan bir ev yoksa ortada bir labirent ev vardır !
    örneğin bu çizdiğim proje 120metrekare ve kışın en iyi nasıl ısınılır ve yazın en iyi ısı nasıl dağıtılır
    diye malzeme farkı açısından değilde çift kalıpı sistem anlamıyla en iyisi nasıl yapılır diye düşünürken
    böyle bir proje ortada çıktı ! ısıyı evin merkezinde korumak ve gerektiğinde merkez ısıyı yaymak için
    ince düşünülmüş ! klima gerektirmeden nasıl yapılır bu iş diyerekten planlandı !
    tabi güneye bakan cepe duvarı fayans kaplama yaptırmak gerekiyor !
    bu projenin bir parçası ama bunu herkes anlamayacağı için uzun uzun anlatmaya da gerek yok zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 29 Nisan 2017; 18:53:43 >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.