Şimdi Ara

Ev mi almak ? Faiz mi ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
61
Cevap
1
Favori
3.672
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hiç düşünme hemen faize yatır. günden güne eriyor yoksa paran
    faiz haram diyenlere de pek aldırış etme sen. madem haram diyanet niye faizden para kazanıyor
  • s

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tacimmüdür -- 26 Kasım 2018; 13:58:47 >
  • Yatirim icin ev kesinlikle alma oturmak icin belki alabilirsin. Arsaya yatirim yapmak en mantiklisi su anda bence.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kar payı veren banka nasıl oluyor açıklar mısınız? Merak ediyorum nasıl helal oluyor?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ülkenin halini özetleyen başlık. Adam finansal mahiyeti olan ilmi bir soru sormuş. Daha 4. mesajda hemen dini argümanlar ile konu çok güzel provake edilerek amacından çıkarılmış. Ülke siyaseti de böyle idame ettiriliyor işte. İslam olmasaydı bunlar ne yapardı.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sahin1001

Kar payı veren banka nasıl oluyor açıklar mısınız? Merak ediyorum nasıl helal oluyor?
    Faiz ile kâr ayni sey değildir.Kısaca Faiz; paradan para kazanmak. Kâr; ticaretten para kazanmaktır. Detaylı bilgi isterseniz

https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.albaraka.com.tr/pdf/Katilim_Bankaciligi_Sistemi_Nedir_.pdf&ved=2ahUKEwjV2Mzat8neAhWqLcAKHQBUAXAQFjAAegQIAhAB&usg=AOvVaw1lhGQSC1vX73QGgQWiZe2n

• Doviz. Hatta mumkunse 3 sepete ayirmak lazim. Dolar-Euro-Altin. Duruma gore birinden alip digerine koyacaksin.
  • önceki mesajlarda bazı ATATÜRK ve cumhuriyet düşmanlarının faiz ile ilgili yazdıklarını dinlememenizi öneririm. her ramazanda halka aza kanaat edin şükredin işte fakirlik böyledir bunun öbür dünyası var vb. diyenler niyeyse en lüx içinde yaşayanlar oluyor tvden milyonlar kazanıp o paralarla evler arabalar yatlar alıyorlar . o yüzden size faiz haram falan diyenler de muhtemelen şu an paralarını faize yatırmışlar ve birkaç yıl sonraki emlak fiyatlarının düşmesini fırsat bilip evler arabalar alacaklar . sizin de böyle yapmanızı tavsiye ediyorum . aynen kardeşim faiz haram diyip parayı faize basın derim .

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Teknokratik

Faiz ile kâr ayni sey değildir.Kısaca Faiz; paradan para kazanmak. Kâr; ticaretten para kazanmaktır. Detaylı bilgi isterseniz

https://www.google.com.tr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.albaraka.com.tr/pdf/Katilim_Bankaciligi_Sistemi_Nedir_.pdf&ved=2ahUKEwjV2Mzat8neAhWqLcAKHQBUAXAQFjAAegQIAhAB&usg=AOvVaw1lhGQSC1vX73QGgQWiZe2n

Alıntıları Göster
    Kafalar pırıl pırıl.

• şu gün keş parayla ev alınmaz, ben almazdım.faize konur,üstüne koyar koyar koyar...enflasyon sıfır olsa faize koymaz yatırım yapardım..ev arsa dükkan alırdım..ama şu faiz enflasyon ortamında yatırım yapılamaz.

• Ben de bu konuda kararsızım. Kısa süre sonra elimde 170.000 TL civarında nakit olacak, ev almaya yetmiyor, 2+1 için bile en az 220-250 bin arası para lazım. Şuan kirada oturuyorum, evin değeri 500 bin TL, ben 1150 kira veriyorum. Ama insanın kendi evinde oturması daha güzel....
  • Ev almak bir yatırım değildir. Sizin barınma ve güvenlik ihtiyacınızı karşılamak adına bir zorunluluktur. Ama bankalar ve bazı para babaları insanların hayatlarının 10 20 yılını ipotek etmek amacı ile ev almayı yatırım olarak gösterdi. Sonra kiraya verirseniz şu kadar getirisi olur diye cazip gösterdi. Bu dönemde de ayrıca ev alınmaz.

Faizde riskli. Çünkü ana paranız her geçen gün eriyor. Reel enflasyon aşmış gidiyor. Faizdeki ana parayı ve faiz getirisine hiç dokunmasanız bile erime riski mevcut. O kadar faiz artışına doların durumunu görüyoruz. Demek ki bir faiz artışı daha gerekli. Sürekli faiz artışı ise piyasada daralmaya neden olur. Paramız zaten değersiz konumda sonra Zimbabve gidi elimizde bir kucak para ile sadece sakız almaya gideriz.
  • Yalnız bizim bankaların verdiği faiz enflasyonun altında.

Para kazanan yok.

Aynı mantıkla altın aldın değeri arttı e bu da paradan para kazanma.

Borsa, devlet fonları, dolar, kredi kartı kullanımı hepsinde var.

Kuran'da yasak olan tefeciliktir enflasyon olan ülkelerdeki faiz değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: amadeus99

Yalnız bizim bankaların verdiği faiz enflasyonun altında.

Para kazanan yok.

Aynı mantıkla altın aldın değeri arttı e bu da paradan para kazanma.

Borsa, devlet fonları, dolar, kredi kartı kullanımı hepsinde var.

Kuran'da yasak olan tefeciliktir enflasyon olan ülkelerdeki faiz değil.
    Enflasyon olmasi faiz olmasını engellemez. Altından yine altın kazanırsan bu faizdir. Altın yada dolar artmıyor ki faiz olsun. Türk Lirası değer kaybediyor. Siz dolar altın artti zannediyorsunuz ve buna faiz diyorsunuz. Faiz direk aynı paradan herhngi ticari işlem olmadan direk para kazanmadır. Kârla faiz aynı değildir. Kârda bir ticaret vardır.

• Altın artmıyor mu

Gülmekten yerlere yattım. Birader bak bakalım altın fiyatları nasıl oynuyor. Üstüne dolar ile belirlenir. Altından altın kazanmak ne

Altınla mı ödeme yapıyorsunuz. Ne karşılığı.

Para kullanıyorsanız faiz olacak. O da günah o zaman. Artı aldığınız faizi ticaret karşılığı alıyorsunuz zaten. Yaptığınız paranızı kiraya vermek. Bankalar havadan para yaratmıyor.

Saçma sapan masallara inanana kadar ekonomi nasıl işliyor bir bakın.

• Kar payı senin gibi kafatasçıların Allah'ı kandırma çabasından başka bir şey değildir. Faizle aynı şeydir. Oranı belli olan kar mı olur komik olmayın yahu. Yatırmayacaksan faizede yatırmayacaksın kar payınada. Kar payı veren bankalardan bugüne kadar zarar eden oldu mu? Olmadı çünkü masal. Ne hikmetse kar paylarıda faizlerle birlikte yükseliyor.

Samimiyetsizsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zerathull -- 10 Kasım 2018; 16:16:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: amadeus99

Altın artmıyor mu

Gülmekten yerlere yattım. Birader bak bakalım altın fiyatları nasıl oynuyor. Üstüne dolar ile belirlenir. Altından altın kazanmak ne

Altınla mı ödeme yapıyorsunuz. Ne karşılığı.

Para kullanıyorsanız faiz olacak. O da günah o zaman. Artı aldığınız faizi ticaret karşılığı alıyorsunuz zaten. Yaptığınız paranızı kiraya vermek. Bankalar havadan para yaratmıyor.

Saçma sapan masallara inanana kadar ekonomi nasıl işliyor bir bakın.
    Sen bence bu işlere hic yorum yapma,acele etme unide falan zamanla öğrenirsin. Şimdi senin anlayacağin bir şekilde anlatayım bir kişinin 100gr altını veya 100 dolari var. Buna dokunmadıği sürece artmaz düşmez.Artan veya düşen senin Türk Lirasının değeridir. Sen altıni veya doları satıyorsun , karşıliğinda turk lirası alıyorsun. Bu da faiz olmadığı gibi aşiri ani bir enflasyon yoksa bir etkisi de olmaz. Kar payi olayi ise tamamen farklıdır. Ortada bir ticaret olursa kârdan söz edilebilir. Katılim bankalari geniş sektörde yatırimlari oluyor. Yukarda verdiğim linkte aslinda tüm kafanızi karıstıran sorularin cevabi mevcut örneğin 100bine ev aldin 110bine sattın . Bu kârdır. Faiz değildir Katılim bankaları da bu mantıkla çalışıyor. Biz paranizla sizin adıniza ticaret yapıyoruz diyor. Tabi katılim bankalarında herşeyleri meşru diyemem. Diğer bankalarda bu sistemle çalışsa da ismine faiz deseler bile faiz olmaz .Ama diğer bankalar bu mantıkla çalışmıyor. Önce faiz ile kâr kavramlarını iyi anlamak gerekiyor. Anlamazsan komunistler gibi ikiside ayni dersin

• quote:

Orijinalden alıntı: Teknokratik

Sen bence bu işlere hic yorum yapma,acele etme unide falan zamanla öğrenirsin. Şimdi senin anlayacağin bir şekilde anlatayım bir kişinin 100gr altını veya 100 dolari var. Buna dokunmadıği sürece artmaz düşmez.Artan veya düşen senin Türk Lirasının değeridir. Sen altıni veya doları satıyorsun , karşıliğinda turk lirası alıyorsun. Bu da faiz olmadığı gibi aşiri ani bir enflasyon yoksa bir etkisi de olmaz. Kar payi olayi ise tamamen farklıdır. Ortada bir ticaret olursa kârdan söz edilebilir. Katılim bankalari geniş sektörde yatırimlari oluyor. Yukarda verdiğim linkte aslinda tüm kafanızi karıstıran sorularin cevabi mevcut örneğin 100bine ev aldin 110bine sattın . Bu kârdır. Faiz değildir Katılim bankaları da bu mantıkla çalışıyor. Biz paranizla sizin adıniza ticaret yapıyoruz diyor. Tabi katılim bankalarında herşeyleri meşru diyemem. Diğer bankalarda bu sistemle çalışsa da ismine faiz deseler bile faiz olmaz .Ama diğer bankalar bu mantıkla çalışmıyor. Önce faiz ile kâr kavramlarını iyi anlamak gerekiyor. Anlamazsan komunistler gibi ikiside ayni dersin

Alıntıları Göster
    Birader tam komedi söylediklerin. Bu arada ad hominem de denemişsin

Dolar ve altını tutarsan etkisi olmaz mı, bu sene banka faizi enflasyonun altında dolar ya da altın tutan havadan yüzde 25 türk lirası kazandı. E ticaret nerede.

Kaldı ki katılım bankaları her nasıl oluyorsa tam piyasada ne kadar faiz varsa o kadar kar payı dağıtıyor, ne tesadüf di mi

Artı merkez bankasında zorunlu karşılık tutuyor bunlar, oradan faiz almıyor mu

Dur daha bitmedi, katılım bankasına yatırdığın parada sen ticaret mi yapıyorsun. E zarar riski yok. Paran devlet garantisinde nasıl ticaret bu

Tek bir konuta bile cevap vermemen ise ayrı bir güzellik.

• quote:

Orijinalden alıntı: Zerathull

Kar payı senin gibi kafatasçıların Allah'ı kandırma çabasından başka bir şey değildir. Faizle aynı şeydir. Oranı belli olan kar mı olur komik olmayın yahu. Yatırmayacaksan faizede yatırmayacaksın kar payınada. Kar payı veren bankalardan bugüne kadar zarar eden oldu mu? Olmadı çünkü masal. Ne hikmetse kar paylarıda faizlerle birlikte yükseliyor.

Samimiyetsizsiniz.
    Tipik komünist kafası. Kar ile faiz ayni değildir.Bunu bir türlü öğretemedik. Kar paylari her katılim bankasinda bile birbirinden farklıdır. Kar paylarının faizler ile yakın orantılı artmasi Katılim bankalarının tasarrufundadir. Dilediği kadar kar payı sunar. Diyelim x bankası 10000 tl faiz veriyor Bende senin paranla ev araba alip satıyorum , sana ayni 10000kâr veriyorum. X bankasi gelecek ay faiz getirisini 15000 yapti. Bende kar olarak 15000 tl vereyim dedim Ne var bunda. Ayni kar verdim diye bunun ismi faiz mi oldu. Katılim bankasi da diledigi kadar kâr verir. Bunun bir kısitlamasi yok. İslamda faiz haram ticaret kâr helaldir. Bunu zamanla öğreneceğınize inanıyorum

• Mantıken tabi ki faiz.Ama tabi ki faizin haram olma durumu var.Bu sana kalmış bir şey.Tabi ev satışları çok düştüğünden 400-500k eden bir evi de 300-350kya almak var.Karışık bir durum.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.