Şimdi Ara

Ev arkadaşım 4.000 TL kira borcu taktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
691
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar üniversite son sınıf öğrencisiyim beraber eve çıktığım şahıs okuduğum şehirde çalışıyordu. Pandemi sebebi ile okullar kapandığından boşa kira vermemek için evden çıktım. Uzakta olduğum için senetleri alamamıştım evde kalan diğer şahıs 4 aylık kirasını ödememiş. ev sahibinin elinde ki senetlerde benim imzam olduğu için borcu benden tahsil etmek istiyor fakat borcunu ödemeyen şahısında kefil imzası var.
    Şimdi ben nasıl bi yol izlemeliyim.

• Evden cikarken ev sahibine haber verdiniz mi ev sahibinin kabulune dair bir kanitiniz mevcut mu?
    Senedin turune göre sorumluluk değişir. Bono olarak imzalatildiysa sorumluluğunuz devam eder. O yüzden bir ornegi varsa gonderin bakalim

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Evden çıkarken ev sahibine telefonla haber verdim fakat ses kaydı almadım aklıma gelmedi böyle bişe olabileceği.İmzaladığım senedin bir örneği yok elimde bono olup olmadığını bilmiyorum
  • Lawyer066 L kullanıcısına yanıt
    Müteselsil sorumluluk olmaz mı ?
  • Senedin türü hakkında bilgisi yokmus. Adi senetse kefil ikinci derece sorumlu olur. Bazen bonoyu hazirlarken sekil sartlari ihlal ediliyor o yuzden sordum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Senet, sebebinden soyuttur. İmzanız varsa sorumluluğunuz devam eder. Kırtasiyelerden alınan matbu senetlerdense diğer şahıs kefil değil aval verendir. Sizin gibi aynı şekilde o da sorumlu olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşınız size ayıp etmiş.

''Aval veren kimin için taahhütte bulunmuş ise, tıpkı onun gibi sorumludur.''

Senetleri elinde bulunduran kişiye, aval verene gitmesi gerektiğini söyleyin. Belki arkadaşınız öder.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sertosman

Senet, sebebinden soyuttur. İmzanız varsa sorumluluğunuz devam eder. Kırtasiyelerden alınan matbu senetlerdense diğer şahıs kefil değil aval verendir. Sizin gibi aynı şekilde o da sorumlu olur.
    Kambiyo senedi sebebinden soyuttur*
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.