Şimdi Ara

Europa Universalis IV (2013) [ANA KONU] (129. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
2.701
Cevap
43
Favori
136.386
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 127128129130131
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Desm0nd

Arkadaşlar iki şey soracağım

İlk olarak hazır indirme girmişken dlc'leri almayı düşünüyorum. Hangi dlc'ler mutlaka alınmalı? (Common sense ve art of War'ı önceden almıştım.)

İkinci sorum da şu, hangi devletler ile oynamak daha zevkli?
    Unutmadan dlc konusunda youtube'a gir. Eu 4 dlc rehberi yaz. Gambell reisin çok güzel bir videosu var ona bir bak. Çabuk ol indirimler bitmeden hallet o işi çünkü paradoks indirimleri çok sık olmuyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cevaplar için çok teşekkür ederim.

• oyun artık çok basit geliyo lan valla.
    kimisi oynayamıyor bile
    Osmanlıyı aldınmı çok kolayki zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1shot1kill

oyun artık çok basit geliyo lan valla.
    kimisi oynayamıyor bile
    Osmanlıyı aldınmı çok kolayki zaten
    Osman, Kastil, Avusturya, Fransa falan op zaten tarihsel olarak o dönem. Bunları yeni başlayanlar oynuyor genelde. Bu oyunda asıl zorluk ufak tefek devletlerle yükselmek. Mesela Bizansla Osmana annexlenmeden yükselebiliyorsan helal olsun. Ya da yukarıda yazdım Yerenle bir Qing hanedanlığını kurmayı dene. Ekonomi yok Allahın bozkırında neyin ticaretini yapacan. Ordu desen minicik. Müttefik desen hepsi senden hallice. Alayını toplasan bir Ming etmiyor. Uzun süre oynayınca büyük devletler kesmiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: MANGUTAY

Osman, Kastil, Avusturya, Fransa falan op zaten tarihsel olarak o dönem. Bunları yeni başlayanlar oynuyor genelde. Bu oyunda asıl zorluk ufak tefek devletlerle yükselmek. Mesela Bizansla Osmana annexlenmeden yükselebiliyorsan helal olsun. Ya da yukarıda yazdım Yerenle bir Qing hanedanlığını kurmayı dene. Ekonomi yok Allahın bozkırında neyin ticaretini yapacan. Ordu desen minicik. Müttefik desen hepsi senden hallice. Alayını toplasan bir Ming etmiyor. Uzun süre oynayınca büyük devletler kesmiyor.

Alıntıları Göster
    custom ülke kurucam artık ama bu seferde orjinalliğini yitiriyor
    osmanlı oynayınca özel idealar kararlar falan oluyor. osmanlı hariç diğer türk devletleri sadece yüzeysel basit türk devleti muamelesi görüyor oyunda

bir de eski patchlerde osmanlı daha zordu neden dersen. yeni patchlerde timuru baya küçültmüşler. eski patchte timur ile memlük ittifak olabiliyordu bize karşı hatta ikisi bir olup kara koyunlulara bi güzel kayıyolardı hatta akkoyunlar tırsıp bize biat edecek kdr oluyodu şimdi öyle bişi yok.

Son patch dharmadan öncekini indirdim dharmayı da dün indirdim. napsam righs of man'e mi geri dönsem ama büyük ihtimal ESTATES özelliği olmayacak
  • Arkadaş öm göndermiş Donanımhaberin antikalığı yüzünden açamıyorum mesajı. Neyse ayıp olmasın diye buradan yanıtlayayım. Kastille nasıl oynanacağını sormuşsun her halde. Ben kendisiyle çok oynamadım. O yüzden ne desem şimdi yalan olur. Ama Kastil kolonicilik ülkesidir hocam. Eğer oynayacaksan koloni ideaları ve coğrafi keşiflere önem ver. Avrupaya çok dadanma.

• 1shot1kill 1 kullanıcısına yanıt
    Very hard zorlukta oyun aç nasıl gelecek bi dene.
  • Katılmak isteyen varsa yeni mp başlamak üzere:

https://forum.strategyturk.com/konu-mp-eu4-multiplayer-aralik-2018
    oyun kolaysa al bizansı
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-225FEBD6D

oyun kolaysa al bizansı
    Bizans ile Roma devletini kolayca kurabiliyorum.

• Aralıkta İber yarımadası ve Mağrip ülkeleri için dlc geliyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Very hard ile ilk oynadığımda çok fazla düşman askeri spawn oluyor bir de kendime müttefik eklemeyi bilmediğim için hep 4 kişiye karşı tek savaştığım için Manpower tükeniyordu diye sinirlenip bırakmıştım

memlükle ticari bloke için savaşırken garanti MEMLÜK + FADL + HİCAZ + MEDİNE VS OSMANLI
    Ordakini yeniyorsun başka yerden başka ordu kaçıyor bi bakmışsın arkadan dolanmış ona gidene kadar zaten very hardın vermiş olduğu abartı manpower recovery speed sayesinde adamlar yeni orduyu peşime takıyolar nihayetinde olduğum yerde dolanıp duruyordum savaş açtığıma pişman oldum sokayım ticaretine eksik kalsın dedim =)

ama very hard'da oyun diplomatik anlamda çekişmeli oluyor orasıda bir gerçek
    ben yeni oyuna başlamak istiyorum ama Yapay zeka devletlerinin de benim gibi genişlemesini istiyorum
    böylece atıyorum osmanlıyla mısırı aldım balkanlarda hertarafı aldım karşıma bir Rus imparatorluğu veya daha büyük yayılmış bir HRE falan çıksın isterim oyunun başında GREAT POWER olan devletler yayılsın isterim ama bakıyorsun 1444 de Fransa toprağı neyse 1800lere gelmişin hala aynı topraktalar onu istemiyorum işte sarmıyor hangi zorluk ayarlarıyla böyle bir oyun gidişatı olur
    VH + historical mı Normal + historical mi iyidir. Normal yapay zeka da Bizi zorlamıyor redditte dahi herkes Normal + historical önermiş ama VH + historical bizim için çekişmeliyken dediğim şeyi sağlıyorsa VH + historical oynicam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1shot1kill -- 8 Aralık 2018; 2:34:52 >
    VH zorluğunda oynarsan diğer devletler daha agresif genişler. Daha zevklidir ama herkesin harcı değildir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1shot1kill

Very hard ile ilk oynadığımda çok fazla düşman askeri spawn oluyor bir de kendime müttefik eklemeyi bilmediğim için hep 4 kişiye karşı tek savaştığım için Manpower tükeniyordu diye sinirlenip bırakmıştım

memlükle ticari bloke için savaşırken garanti MEMLÜK + FADL + HİCAZ + MEDİNE VS OSMANLI
    Ordakini yeniyorsun başka yerden başka ordu kaçıyor bi bakmışsın arkadan dolanmış ona gidene kadar zaten very hardın vermiş olduğu abartı manpower recovery speed sayesinde adamlar yeni orduyu peşime takıyolar nihayetinde olduğum yerde dolanıp duruyordum savaş açtığıma pişman oldum sokayım ticaretine eksik kalsın dedim =)

ama very hard'da oyun diplomatik anlamda çekişmeli oluyor orasıda bir gerçek
    ben yeni oyuna başlamak istiyorum ama Yapay zeka devletlerinin de benim gibi genişlemesini istiyorum
    böylece atıyorum osmanlıyla mısırı aldım balkanlarda hertarafı aldım karşıma bir Rus imparatorluğu veya daha büyük yayılmış bir HRE falan çıksın isterim oyunun başında GREAT POWER olan devletler yayılsın isterim ama bakıyorsun 1444 de Fransa toprağı neyse 1800lere gelmişin hala aynı topraktalar onu istemiyorum işte sarmıyor hangi zorluk ayarlarıyla böyle bir oyun gidişatı olur
    VH + historical mı Normal + historical mi iyidir. Normal yapay zeka da Bizi zorlamıyor redditte dahi herkes Normal + historical önermiş ama VH + historical bizim için çekişmeliyken dediğim şeyi sağlıyorsa VH + historical oynicam
    Fransanın genişlemesi kolay değil ki zaten. En iyi senaryoyla Osman ve Kastille müttefik olsa İngiltere ve HRE ye karşı savaşsa yine zor. İngiltereye çıkarma yapmak sıkıntı. HRE zaten it sürüsü gibi. Moskovanın yapay zekası yayılıyor mesela dediğin gibi. Osmanlı olup durdurmazsan tabi.Bir de hatırlayan olacaktır Osmanlının levant değilde Oğuz kültür grubunda olduğu sürümde yapay zeka Balkanlar, Orta Doğu ve Kuzey Afrikaya ek olarak bir de komple İranı ele geçiriyordu. Ne günlerdi be
  • MANGUTAY kullanıcısına yanıt
    "Fransanın genişlemesi kolay değil ki zaten." derken ne demek istediğine bir anlam veremedim.
    Aragona toprak sözü verip Castile Granada savaşındayken arkadan vurup gücünü kırmak,aynı zamanda kuzey afrikaya sınır olup oradan Memlükle uğraşıp Osmanlının önünü Halep sınırında kesmek Fransa için hiç zor değil. Surrender of Maine ile Pale'i kale kuşatması yapmadan alabiliyorsun. Ordan Ulster ve İskoçya sayesinde İngiltereye sınır olup donanmaya ihtiyaç duymadan İngiltereyi War of Roses sırasında tek başına tek savaşta bitirmek mümkün. İskoçyadan aldığın toprak sayesinden Norveç adalarına claim atıp Muscovy'e sınır olabilirsin. Erken dönemde hiçbir şey yapamayıp dağılacaktır Muscovy.
    HRE ilhaklarına ise HRE ile Fransa güç farkının iyice arttığı din savaşları sonrası başlanabilir.
    Bunlar Fransanın sınırsız olasılıklarının sadece birkaçı ve öyle şansa bağlı şeyler de değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GREAT EMPEROR

"Fransanın genişlemesi kolay değil ki zaten." derken ne demek istediğine bir anlam veremedim.
    Aragona toprak sözü verip Castile Granada savaşındayken arkadan vurup gücünü kırmak,aynı zamanda kuzey afrikaya sınır olup oradan Memlükle uğraşıp Osmanlının önünü Halep sınırında kesmek Fransa için hiç zor değil. Surrender of Maine ile Pale'i kale kuşatması yapmadan alabiliyorsun. Ordan Ulster ve İskoçya sayesinde İngiltereye sınır olup donanmaya ihtiyaç duymadan İngiltereyi War of Roses sırasında tek başına tek savaşta bitirmek mümkün. İskoçyadan aldığın toprak sayesinden Norveç adalarına claim atıp Muscovy'e sınır olabilirsin. Erken dönemde hiçbir şey yapamayıp dağılacaktır Muscovy.
    HRE ilhaklarına ise HRE ile Fransa güç farkının iyice arttığı din savaşları sonrası başlanabilir.
    Bunlar Fransanın sınırsız olasılıklarının sadece birkaçı ve öyle şansa bağlı şeyler de değil.
    AI Fransa'dan bahsediyor, oyuncu değil

• NDS kullanıcısına yanıt
    Sadece son mesajı okuyup cevap vermiştim,yanlış anlamışım.
    Evet erken dönemde süper güçleri bitiremediği için AI Fransanın ciddi yayılma sorunları oluyor.
    Aslında bu sorunları çözmek için historical ayarda dönemin süper güçlerine ciddi AE azaltma katkıları verilse çok farklı senaryolar ortaya çıkar.
  • Uzun bir aradan sonra dün bir gireyim dedim Osmanla. Yıl 1446. Daha bir karış toprak almamışım tam Candar'a girmeye hazırlanıyorum Memlük geldi savaş ilan ettiO kadar oyunum vardır bu ilk defa oluyor. Adamlarla kara sınırım yok. Tekeye claim atıp daldılar. Bütün savaş Dulkadir Oğulları beyliğinin topraklarında geçti. Zorluk seviyesi de normal. Bu nasıl bir agrasyondur?
  • Arkadaşlar ciddi bir sorunum var, Moskova ile oynuyorum ve Karadeniz civarındaki topraklarım Sünni, buraların dinini değiştiremiyorum bir türlü, sırf Sünni oldukları için -2 alıyorlar zaten, missionary strength hep ekside hatta 3 küsürlere kadar çıkıyor bazı yerlerde. Din değişmeyince kültür de değişmiyor, unrest de yüksek oluyor, hoş değil. Osmanlı ile takır tukur değişiyor halbuki, buna bir çözüm bulmak istiyorum ülkeyi Sünni mi yapsak o da nasıl olacak tam bilmiyorum. Çözüm önerisi sunan olursa çok sevinirim.

Bir de Patriarch Authority kısmını fullesem +2 missionary strength alacağım en azından ama onu nasıl yapacağımı da bilmiyorum, bilen var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lepanto -- 22 Aralık 2018; 3:3:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lepanto

Arkadaşlar ciddi bir sorunum var, Moskova ile oynuyorum ve Karadeniz civarındaki topraklarım Sünni, buraların dinini değiştiremiyorum bir türlü, sırf Sünni oldukları için -2 alıyorlar zaten, missionary strength hep ekside hatta 3 küsürlere kadar çıkıyor bazı yerlerde. Din değişmeyince kültür de değişmiyor, unrest de yüksek oluyor, hoş değil. Osmanlı ile takır tukur değişiyor halbuki, buna bir çözüm bulmak istiyorum ülkeyi Sünni mi yapsak o da nasıl olacak tam bilmiyorum. Çözüm önerisi sunan olursa çok sevinirim.

Bir de Patriarch Authority kısmını fullesem +2 missionary strength alacağım en azından ama onu nasıl yapacağımı da bilmiyorum, bilen var mı?

+2 missionary strenght veren advisor al
    stability ni 3 yap
    sünni toprakları state yap, tekrar corela. istersen bunun üstüne clergy e verebilirsin ama ben pek kullanmıyorum (+2 veriyor)
    en önemlisi religious idea tamamla hem rusya oynadığın için bir her yere bedava casus belli edinmiş olursun başka ortodoks devlet yok gibi zaten

bu saatte bunlar aklıma gelenler bunlar, eventlerle felanda gelebiliyor +2 bonus

birde en son patchle autonomy çok yüksekse aylık çevirme parası çok fazla olmuş autonomy düşürürsen daha ucuza gelir çevirme işlemleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NDS -- 22 Aralık 2018; 4:05:59 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 127128129130131
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.