Şimdi Ara

EUROPA UNIVERSALIS 3 (37. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
872
Cevap
3
Favori
100.322
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • isyan çıkarsa harekete geç demıssın de dıyelım macarıstanda ısyan var (mesela su an var 3-4 sehrınde) ben sımdı ısyancıların kusatma altına aldıkları sehıre mı saldırıcam yoksa bosta (askersız) kalan sehırıne mı saldırcam .. Eger ısyancı bulunan yere saldırırsam ısyancılarla savasmak zorunda kalmazmıyım ?? Vassal nasıl yaratıcam ?
    Ayrıca bu vassal ı annex den ıyı gostermısler .. Ekonomı olarak oyle olabılır ama askerı bakımdan (yanı orayı koruma vs. ) sıkıntılı olmaz mı bence aralarında bu kadar fark olmamalıydı
  • Güçlüysen her türlü korursun zaten.Atıyorum iç bölgelerde ya da kıyıda bir yeri vassal olarak serbest bıraksan hem infamy'in azalır hem de isyanlarla uğraşmazsın.İsyan çıktığında savaş açarsan tabi ki isyancılarla da savaşırsın sadece demek istediğim askeri gücü kırılmışken saldır,daha rahat edersin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cagdas_yavuz

isyan çıkarsa harekete geç demıssın de dıyelım macarıstanda ısyan var (mesela su an var 3-4 sehrınde) ben sımdı ısyancıların kusatma altına aldıkları sehıre mı saldırıcam yoksa bosta (askersız) kalan sehırıne mı saldırcam .. Eger ısyancı bulunan yere saldırırsam ısyancılarla savasmak zorunda kalmazmıyım ?? Vassal nasıl yaratıcam ?
    Ayrıca bu vassal ı annex den ıyı gostermısler .. Ekonomı olarak oyle olabılır ama askerı bakımdan (yanı orayı koruma vs. ) sıkıntılı olmaz mı bence aralarında bu kadar fark olmamalıydı

Vassal yaratma sol üstteki yönetim butonuna tıklayınca ilk seçenekte create vassal(s) var. Oradan yaratabilirsin. Daha güvenli olur.
    Ama savaşarak vassal yapma; bütün şehirlerini alırsan demand tribute tıklayınca orada 4 seçenek var orada zaten dana kadar vassal yazıyor :)

• quote:

Orijinalden alıntı: butidontcare

quote:

isyan çıkarsa harekete geç demıssın de dıyelım macarıstanda ısyan var (mesela su an var 3-4 sehrınde) ben sımdı ısyancıların kusatma altına aldıkları sehıre mı saldırıcam yoksa bosta (askersız) kalan sehırıne mı saldırcam .. Eger ısyancı bulunan yere saldırırsam ısyancılarla savasmak zorunda kalmazmıyım ?? Vassal nasıl yaratıcam ?

Vassal yaratma sol üstteki yönetim butonuna tıklayınca ilk seçenekte create vassal(s) var. Oradan yaratabilirsin. Daha güvenli olur.
    Ama savaşarak vassal yapma; bütün şehirlerini alırsan demand tribute tıklayınca orada 4 seçenek var orada zaten dana kadar vassal yazıyor :)

Create vassal butonu beyaz secılmıyor ne yapmam lazım acmak ıcın?

demand trıbute ne demek bılmıorum ama 4 secenek var demıssın sanırım sey demek ıstedın :

Butun sehırlerını alırsan demand trıbute( barıs teklıfı sanırım) tıklayınca orada 4 secenek var orada zaten dana kadar annex yazıyor :)

O alttakı 3 secenekde beyaz barıs , harac ısteme , harac teklıf etme olsa gerek

Dusmanlar baya azaldı ,, Macarıstanla dusman degılım savas ılan edıcem ama ınfamy den korkuyorum 44.4 .
    Bi de bu sayı bazen sarı bazen kırmızı gorunuyo bunun anlamı (farkı) ne ? Eger vassal yapamassam ınfamy dusurme yolu yok mu dusuremessem savas acarsam sonucu ne olur ? (katlanıcaz artık ) ya da yenı oyuna kadar yolu var

• quote:

quote:

quote:

Create vassal butonu beyaz secılmıyor ne yapmam lazım acmak ıcın?

demand trıbute ne demek bılmıorum ama 4 secenek var demıssın sanırım sey demek ıstedın :

Butun sehırlerını alırsan demand trıbute( barıs teklıfı sanırım) tıklayınca orada 4 secenek var orada zaten dana kadar annex yazıyor :)

O alttakı 3 secenekde beyaz barıs , harac ısteme , harac teklıf etme olsa gerek

Dusmanlar baya azaldı ,, Macarıstanla dusman degılım savas ılan edıcem ama ınfamy den korkuyorum 44.4 .
    Bi de bu sayı bazen sarı bazen kırmızı gorunuyo bunun anlamı (farkı) ne ? Eger vassal yapamassam ınfamy dusurme yolu yok mu dusuremessem savas acarsam sonucu ne olur ? (katlanıcaz artık ) ya da yenı oyuna kadar yolu var

Genişlemen gerekiyor, ss alıp buraya koyarsan veya pm atarsan söyleyebilirim, annex'i demiyorum. demand tribute var annex'in altında orada vassal teklifi. altta da yüzde kaç ihtimalle kabul edeceklerini gösteriyor.

• ss koymayla ugrasamam ya ımage shack le kavga edcem nerdeyse boyutu fazla falan fılan dıo lan resmın boyutundan nolur ... Sorun genıslemek olsun genıslerız .. Iyı gıtmeme ragmen yenı oyun acmayı dusunuyorum hem ınfamy hem de general yuzunden neyse gec oldu ben yatım yarın bakarım artık ne de olsa lıselı adamız
  • avusturyanın bu denli gelişmesinin sebebi sanırım şu. 3 şehrinde altın madeni var yanlış hatırlamıyorsam. buradan deli altın akıyor. uzun vadede daha çok yatırım yaptığı için deliriyor avusturya. ben buna bağlıyorum.
  • quote:

ss koymayla ugrasamam ya ımage shack le kavga edcem nerdeyse boyutu fazla falan fılan dıo lan resmın boyutundan nolur ... Sorun genıslemek olsun genıslerız .. Iyı gıtmeme ragmen yenı oyun acmayı dusunuyorum hem ınfamy hem de general yuzunden neyse gec oldu ben yatım yarın bakarım artık ne de olsa lıselı adamız

venice,austria gibi yerleri seç. altın madenleri çoğunlukta olan ve denize yakın olan yerleri seç. venice ideal.
  • quote:

quote:

ss koymayla ugrasamam ya ımage shack le kavga edcem nerdeyse boyutu fazla falan fılan dıo lan resmın boyutundan nolur ... Sorun genıslemek olsun genıslerız .. Iyı gıtmeme ragmen yenı oyun acmayı dusunuyorum hem ınfamy hem de general yuzunden neyse gec oldu ben yatım yarın bakarım artık ne de olsa lıselı adamız

venice,austria gibi yerleri seç. altın madenleri çoğunlukta olan ve denize yakın olan yerleri seç. venice ideal.

Yok hacı ben Osmanlıyla ıyıyım bana aksıyon gerek Zamanında ecdad yapmıs bız : off cok zor yaaaa deyip bırakırsak ayıp olmaz mı Ne de olsa : "Muhtaç olduğumuz kudret , damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur !!! " Baya mıllıyetcı duygularım depreşti oyun oldugunu unuttum bı an .. Gercekcı oyun dedıklerı bu olsa gerek

Tek sorcagm sey bu macarıstana savas acarsam (holy war) austrıa muttefıgı bohemyamı ne oyle bı ulke muttefıgı bı de ıngıltere defender of faıth mıs kendı dınınden olanları koruyo heralde ,, oyle yazıo savas ılan edıcegım sayfada ,, ben de her seferınde bı kez daha dusunuyorum sımdı bu kadar devletle savasmak olur mu dıye ?? Bı de karamana savas actıgımda hıcaz necıd trablusgarp fılan da bana acmıstı sımdı sureklı beyaz barıs yolluyom kabul etmıolar bunlarla da oyle olursa ?? ınfamy hepten kafayı yer ayrıca ... o yuzden yenı oyuna baslamak en hayırlısı gıbıme gelıo blmıorum sız ne dusunuosunuz ??

• Sen bence en temizi yeni oyuna başla.Zaten oynaya oynaya öğrenirsin.Ama okuduğum kadarıyla kabaca öğrenmişsin oyunu.Şimdi taktik geliştirip ince ince öğrenirsin.Avusturya benim her oyunumda başıma bela olurdu.O yüzden söyledim yılanın başını küçükken ez diye.3 tane altın madeni var adamlarda durduk yere para kazanıyorlar.Biraz 1500lere kadar beklersen avrupada protestanlık,reformist falan çıkıyor o zaman kendi aralarındaki ittifaklar bozuluyor.Katolik,ortodoks,protestan diye ayrılıyorlar o zaman savaş açtığında başkaları tepene üşüşmez.
  • quote:

quote:

quote:

Yok hacı ben Osmanlıyla ıyıyım bana aksıyon gerek Zamanında ecdad yapmıs bız : off cok zor yaaaa deyip bırakırsak ayıp olmaz mı Ne de olsa : "Muhtaç olduğumuz kudret , damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur !!! " Baya mıllıyetcı duygularım depreşti oyun oldugunu unuttum bı an .. Gercekcı oyun dedıklerı bu olsa gerek

Tek sorcagm sey bu macarıstana savas acarsam (holy war) austrıa muttefıgı bohemyamı ne oyle bı ulke muttefıgı bı de ıngıltere defender of faıth mıs kendı dınınden olanları koruyo heralde ,, oyle yazıo savas ılan edıcegım sayfada ,, ben de her seferınde bı kez daha dusunuyorum sımdı bu kadar devletle savasmak olur mu dıye ?? Bı de karamana savas actıgımda hıcaz necıd trablusgarp fılan da bana acmıstı sımdı sureklı beyaz barıs yolluyom kabul etmıolar bunlarla da oyle olursa ?? ınfamy hepten kafayı yer ayrıca ... o yuzden yenı oyuna baslamak en hayırlısı gıbıme gelıo blmıorum sız ne dusunuosunuz ??

konu dışı olarak.

herkesin düştüğü çelişkili duruma senin de düşmüş olduğunu gördüm. osmanlıyı savunmakla milliyetçilik duygusu arasında millet nasıl bir bağ kuruyor çok merak ediyorum

osmanlı devleti çok uluslu bir devletti. devletin görüşü de islamdı. türklüğü yaymak değil islamı yaymaktı genel amaç. asla türklük ön planda değildi. devlet yöneticileri (fatih sultan mehmet hanın istanbulu fethetmesiyle) arasına devşirmeler katılmıştır. hatta ve hatta 1402 ankara savaşından sonra yıldırım bayezidin eşine yapılan aşağılamadan sonra padişahların türk kadınlarıyla evlenmeleri töreden çıkarıldıktan sonra padişah soyunun dahi safkan türk kanı olmadığını da söyleyebiliriz. ha şu da var safkan türk olmasa da türk hissetmek mümkündür. asla safkan tartışmasına da girmem. hissetmedikten sonra safkan olmak da önem teşkil etmiyor.

ha islamiyetten önceki türk devletlerinden biri hakkında konuşsaydık dediklerin sonuna kadar doğruydu.

bunu söylememdeki amaç ne islamı ne de milliyetçiliği savunmak. her iki görüşe de sonuna kadar saygım var fakat bilerek savunmak en güzelidir benim de bilmediğim birşey varsa öğrenmeye hazırım ayrıca belirtmekte fayda var.

konu içi olarak da.

oyunu başka devletlerle de oynayarak daha iyi kavrarsın. ben tavsiye ediyorum. oyunu sadece osmanlıyla oynarsan bi yerden sonra ezbere kaçmaya başlarsın. bu da bi zaman sonra sıkar zaten. sen bence biraz ticareti kap venedikle takıl. sonra ticareti kaptıktan sonra portekiz - fransa- ingiltere- kastilyadan biriyle koloniciliği kap. daha sonra avusturyayla başla kutsal roma imparatorluğunu falan kurmaya çalış. bir kere kutsal roma imparatorluğunu kurdum reformları yapıp. durdurulamıyorsun ya öyle böyle gelişmiyor ülke. müthiş mükemmel

• quote:

Orijinalden alıntı: Cannavaro1903

quote:

quote:

quote:

konu dışı olarak.

herkesin düştüğü çelişkili duruma senin de düşmüş olduğunu gördüm. osmanlıyı savunmakla milliyetçilik duygusu arasında millet nasıl bir bağ kuruyor çok merak ediyorum

osmanlı devleti çok uluslu bir devletti. devletin görüşü de islamdı. türklüğü yaymak değil islamı yaymaktı genel amaç. asla türklük ön planda değildi. devlet yöneticileri (fatih sultan mehmet hanın istanbulu fethetmesiyle) arasına devşirmeler katılmıştır. hatta ve hatta 1402 ankara savaşından sonra yıldırım bayezidin eşine yapılan aşağılamadan sonra padişahların türk kadınlarıyla evlenmeleri töreden çıkarıldıktan sonra padişah soyunun dahi safkan türk kanı olmadığını da söyleyebiliriz. ha şu da var safkan türk olmasa da türk hissetmek mümkündür. asla safkan tartışmasına da girmem. hissetmedikten sonra safkan olmak da önem teşkil etmiyor.

ha islamiyetten önceki türk devletlerinden biri hakkında konuşsaydık dediklerin sonuna kadar doğruydu.

bunu söylememdeki amaç ne islamı ne de milliyetçiliği savunmak. her iki görüşe de sonuna kadar saygım var fakat bilerek savunmak en güzelidir benim de bilmediğim birşey varsa öğrenmeye hazırım ayrıca belirtmekte fayda var.

konu içi olarak da.

oyunu başka devletlerle de oynayarak daha iyi kavrarsın. ben tavsiye ediyorum. oyunu sadece osmanlıyla oynarsan bi yerden sonra ezbere kaçmaya başlarsın. bu da bi zaman sonra sıkar zaten. sen bence biraz ticareti kap venedikle takıl. sonra ticareti kaptıktan sonra portekiz - fransa- ingiltere- kastilyadan biriyle koloniciliği kap. daha sonra avusturyayla başla kutsal roma imparatorluğunu falan kurmaya çalış. bir kere kutsal roma imparatorluğunu kurdum reformları yapıp. durdurulamıyorsun ya öyle böyle gelişmiyor ülke. müthiş mükemmel

osmanlıyı savunmakla mıllıyetcılık duygusu arasında bı bag kurmadım . Dıkkat edersen " muhtac oldugumuz kudret damarlarımızdakı asıl kanda mevcuttur" Atatürk'ün sözünü söyleyip milliyetçi duygularım depreşti dedim.Bu damarlarındakı asıl kanda mevcuttur lafını heralde damarımızı acıp ıncelemedı Atatürk ,, genlerımızden ,, ecdadımızdan , soyumuzdan Türkiye Cumhuriyeti'nden once gelen 16 Türk devletinden ,,,, bu devletlerın yaptıgı basarılardan ,, ulastıgı zaferlerden dolayı soylenmıs ve turk ınsanını kendı mılletının ne kadar ustun olduguna ınandırıp bu basarılar kendılerının de yapabılecegını soyleyen ,, halkı buyuk savaslardan cıkıp , ulkeyı kurtarıp yenı bır devlet kuran turk mılletını oven bır sozdur . Bu yuzden mıllıyetcı duygularım deprestı dedım . Ayrıca Osmanlı Devleti'de bir türk devletıdır .Tarıhte turk devletı olarak gecer. ıslam devletı degıl . Türk milletinin kurdugu bir devlettir . Kayı boyundan gelır . Orta asya turklerıne dayanır . Sonradan " Osmanlı Hanedanı'nın " safkan turk olup olmadıgına daır bır kanıt yok .. yalnızca bılınen osmanogulları devletinin , milletinin (devletı kuran ınsanların , halkının ) kayı boyu turklerıne mensup bır mıllet oldugu bılınmekte ve kayı boyunun orta asyadan goc eden bır turk toplulugu oldugu bılınmekte . Bunlara ragmen safkan turk olmasa ,, yıne de osmanlı devletı tarıhte bır turk devletı olarak bılınır ve sadece turklerin osmanlı devletının basarılarını duyunca goguslerı kabarır . Bır İranlı bir arap , bir müslüman devlet osmanlı musluman oldugu ıcın osmanlı devletının basarılarıyla ovunmez .. : " vay be musluman kardeslerımız ne yapmıs " demez " turklere bak ne yapmıs " derler . Şimdi diceksin ki nerden bılıosun arapla mı konustun ? hayır konusmadım ama ben (mesela) emevılerın cebelıtarık bogazına kadar gelıp ıspanya yarım adasından toprak almasını ovunerek anlatan bır turk gormedım ... Devletın amacı ıslamı yaymaktır dogru. Islamıyetı kabul eden butun devletler cıhad anlayısını benımser zaten . Devşirmeler katılmıs evet .. zaten devşirme sistemi osmanlının bir devlet politikasıdır . ıstanbulu fethetmesıyle demıssın.O zamanda yasamadıgım ıcın bılmıorum ama tahmınım : osmanlı zaten baska dındekı ınsanlara hosgorulu bı devlettı .. dolayısıyla sen sırpsın sen karadağlısın (sen ermenısın ) diiye kimseyi katledip soykırım yapmamıştır ( gundemdekı en onemlı konu zaten ) .. bu yuzden o adamları oldugu gıbı kabul edıp devsırme sıstemını polıtıka halıne getırıp uygulayarak boyle bısey yapmıstır. Yıldırm bayezıdın esıne yapılan asagılamayı ılk defa senden duydum bı sey daha ogrendım o yuzden tesekkur ederım . Turk kadınlarıyla evlenmelerı toreden cıkarılmıstır demıssın. benım bıldıgım kendını padısaha nıkahlayan tek sultan hurrem sultan dı . senın dedıgıne gore daha once turk kadınlarıyla evlenıolarmıs (torenden cıkarıldıgına gore onceden torede vardı demekkı ) .. eger ıkısını karıstırırsak : turk kadınlarıyla evlendırılmesı toreden cıkarılmıs ama baska padısahlarda (kanunı harıc) bı sultanla evlenmemıs .. Yanı turklere ozel degıl hepsı ıcn gecerlı ..

Benım bu yazdıklarım mıllıyetcılıgı fılan ovmek ıcın yazılmamıstır .. Ben sadece her turk gencı tarıhıne sahıp cıksın , bılsın dıye yazdım zaten demıssın belırtmekte fayda var dıye . Ben kımseyı asagılamak ıcınde yazmadım .. butun dusuncelere saygım var . Cok agır konustuysam yıne ozur dılerım .. Yanı sorunum sen osmanlıyı sevmıomusun sen turk degılmısın vay soysuz fılan deıp kımseyı assagılamak degıl gercekten .. bende yanlıs bıseyler bılıosam herkes yazabılır . ama dılegım fazla uzatmamanız .. sonucta dedıgın gıbı konu dısı .. ve forumu boyle konu dısı muhabbetlerle mesgul etmemek lazım

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

konu dışı olarak.

konu içi olarak da.

osmanlıyı savunmakla mıllıyetcılık duygusu arasında bı bag kurmadım . Dıkkat edersen " muhtac oldugumuz kudret damarlarımızdakı asıl kanda mevcuttur" Atatürk'ün sözünü söyleyip milliyetçi duygularım depreşti dedim.Bu damarlarındakı asıl kanda mevcuttur lafını heralde damarımızı acıp ıncelemedı Atatürk ,, genlerımızden ,, ecdadımızdan , soyumuzdan Türkiye Cumhuriyeti'nden once gelen 16 Türk devletinden ,,,, bu devletlerın yaptıgı basarılardan ,, ulastıgı zaferlerden dolayı soylenmıs ve turk ınsanını kendı mılletının ne kadar ustun olduguna ınandırıp bu basarılar kendılerının de yapabılecegını soyleyen ,, halkı buyuk savaslardan cıkıp , ulkeyı kurtarıp yenı bır devlet kuran turk mılletını oven bır sozdur . Bu yuzden mıllıyetcı duygularım deprestı dedım . Ayrıca Osmanlı Devleti'de bir türk devletıdır .Tarıhte turk devletı olarak gecer. ıslam devletı degıl . Türk milletinin kurdugu bir devlettir . Kayı boyundan gelır . Orta asya turklerıne dayanır . Sonradan " Osmanlı Hanedanı'nın " safkan turk olup olmadıgına daır bır kanıt yok .. yalnızca bılınen osmanogulları devletinin , milletinin (devletı kuran ınsanların , halkının ) kayı boyu turklerıne mensup bır mıllet oldugu bılınmekte ve kayı boyunun orta asyadan goc eden bır turk toplulugu oldugu bılınmekte . Bunlara ragmen safkan turk olmasa ,, yıne de osmanlı devletı tarıhte bır turk devletı olarak bılınır ve sadece turklerin osmanlı devletının basarılarını duyunca goguslerı kabarır . Bır İranlı bir arap , bir müslüman devlet osmanlı musluman oldugu ıcın osmanlı devletının basarılarıyla ovunmez .. : " vay be musluman kardeslerımız ne yapmıs " demez " turklere bak ne yapmıs " derler . Şimdi diceksin ki nerden bılıosun arapla mı konustun ? hayır konusmadım ama ben (mesela) emevılerın cebelıtarık bogazına kadar gelıp ıspanya yarım adasından toprak almasını ovunerek anlatan bır turk gormedım ... Devletın amacı ıslamı yaymaktır dogru. Islamıyetı kabul eden butun devletler cıhad anlayısını benımser zaten . Devşirmeler katılmıs evet .. zaten devşirme sistemi osmanlının bir devlet politikasıdır . ıstanbulu fethetmesıyle demıssın.O zamanda yasamadıgım ıcın bılmıorum ama tahmınım : osmanlı zaten baska dındekı ınsanlara hosgorulu bı devlettı .. dolayısıyla sen sırpsın sen karadağlısın (sen ermenısın ) diiye kimseyi katledip soykırım yapmamıştır ( gundemdekı en onemlı konu zaten ) .. bu yuzden o adamları oldugu gıbı kabul edıp devsırme sıstemını polıtıka halıne getırıp uygulayarak boyle bısey yapmıstır. Yıldırm bayezıdın esıne yapılan asagılamayı ılk defa senden duydum bı sey daha ogrendım o yuzden tesekkur ederım . Turk kadınlarıyla evlenmelerı toreden cıkarılmıstır demıssın. benım bıldıgım kendını padısaha nıkahlayan tek sultan hurrem sultan dı . senın dedıgıne gore daha once turk kadınlarıyla evlenıolarmıs (torenden cıkarıldıgına gore onceden torede vardı demekkı ) .. eger ıkısını karıstırırsak : turk kadınlarıyla evlendırılmesı toreden cıkarılmıs ama baska padısahlarda (kanunı harıc) bı sultanla evlenmemıs .. Yanı turklere ozel degıl hepsı ıcn gecerlı ..

Benım bu yazdıklarım mıllıyetcılıgı fılan ovmek ıcın yazılmamıstır .. Ben sadece her turk gencı tarıhıne sahıp cıksın , bılsın dıye yazdım zaten demıssın belırtmekte fayda var dıye . Ben kımseyı asagılamak ıcınde yazmadım .. butun dusuncelere saygım var . Cok agır konustuysam yıne ozur dılerım .. Yanı sorunum sen osmanlıyı sevmıomusun sen turk degılmısın vay soysuz fılan deıp kımseyı assagılamak degıl gercekten .. bende yanlıs bıseyler bılıosam herkes yazabılır . ama dılegım fazla uzatmamanız .. sonucta dedıgın gıbı konu dısı .. ve forumu boyle konu dısı muhabbetlerle mesgul etmemek lazım

sen orada sadece muhtaç oldugumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur demedin ama. ne de olsa diye bağladın o cümleyi birbaşka cümleye

osmanlı türk değildir demiyorum. osmanlı devletinde görüş amaç herşey islama dayanır türklüğe dayanan pek az şey vardır diyorum ben zaten. osmanlı devletinin kökeni türk müdür evet. osmanlı türkmüdür evet. osmanlının amacı görüşü nedir>> islamı yaymak, fetih (cihad) ile topraklarını genişletip çok uluslu bir devlet olmak. yanlış birşeymidir. bence sonuna kadar doğru. osmanlının izledikleri politikaları hayranlıkla okudum nacizane ukalalık olmasın öğrendim.

arapların olaya nasıl yaklaştığını ben de bilmiyorum ama şöyle bir yorum yapabilirim kendi çapımda. arapların türklere nasıl baktıkları konusunda. bu kişiden kişiye mezhebine göre değişir. sünni mezhebine mensup bir arap osmanlıyı canı gönülden sever bence. cünkü osmanlı hanedanı sünni mezhebine mensuptu. ve hatta yavuz sultan selim saltanatı boyunca hiç bir hristiyan toprağına cihad etmemiş,türklerle savaşmıştır(safeviler ve memlükler.) (safevi devleti şii mezhebine mensup bir türk devletiydi. başı onların deyimiyle yazıyorum "kıble-i âlem şah ismail(alemin kıblesi şah ismail)" idi.) şah ismail ile yavuz sultan selimin hikayelerini de tavsiye ederim araştırmanı çok güzel atışmalar çok güzel olaylar var (savaşmaları dışında) velhasıl kelam türkün türkü kırdığı çaldıran savaşından sonra kazanan sünni tarafın savaşçıları yani osmanlı oldu. türk türkü öldürdü kazanan sünni (şiilere kızılbaş sünnilere yeşilbaş da denir) yeşilbaşlar oldu.

osmanlının zaten ensevdiğim yönü de hoşgörüsüdür. katolik kilisesinin çürümüş, halkı artık sapmış fikirlerine alet edemeyen ve yobaz düşünceleriyle toplumları perişanlığa sürükleyen bir yapısı varken osmanlı fethettiği toprakları hoşgörüyle yönetmeye gayret gösterdi. ve başarılı da olmuştur. hak yolunu hoşgörüyle göstermek kılıçla tehditle göstermekten daha etkili olmuş birçok hristiyan müslüman olmuştur. böyle bir toplumun zaten soykırımla yakından uzaktan alakası olmaz (tabi çaldıran savaşı biraz bu görüşü bozuyor ama orada şah ismailin çok ağır tahriklerini de hesaba katarsak biraz lafını kullanmakta fayda var)

evleniyorlar dediğim mevzu yani padişah kendine eş seçiyor. o anlamda.

osmanlı defterini kapanıp türkiye cumhuriyetini kuruldu çünkü osmanlı fransadan patlak veren milliyetçilik akımıyla parçalanmaya başlamıştı. ruslar zaten biliyoruz panislavizm ile slav ırklarını iyiden iyiye kızıştırmışlardı ki ilk ayrılanlar balkanlar oldular. yani osmanlı devleti milliyetçi değildi diye ben 50 madde sıralarım. milliyetçi olarak osmanlı devleti görülseydi Gazi mustafa kemal türkiye cumhuriyetini kurmazdı bence. esas milliyetçi devlet türkiye cumhuriyetidir. diye düşünüyorum şahsi görüşüm.

gayet güzel bir şekilde aşağılama hor görme olmaksızın görüş belirtiyoruz. sıkıntı yok dostum. illa benim görüşümü doğru kabul edeceksin boyun eğeceksin gibi bir zihniyete de sahip değilim

kendi görüşümü söyleyeyim birde yanlış anlaşılmalar olmasın. vatan haini ilan edilmeyeyim

osmanlı tarihini 17. yy a gelene kadar hayranlıkla okudum.(aslında 17. yydan sonrası da amaç olarak güzel fakat içten tahta kuruları tarafından kemirilen bir çınar haline gelmiş osmanlı artık. kâr etmiyor.) hala daha okumaya devam ediyorum. özellikle deosmanlı tarihini çok seviyorum diğer devletlerimiz islamiyet öncesi olsun sonrası olsun selçuklu haricinde çok fazla kitap vs genelde yok. varsa bilen isim yazar paylaşsın bilelim öğrenelim. türküm ve türk olmaktan gurur duyuyorum. aynı zamanda müslümanım bununla da gurur duyuyorum. kimseye ayrım yapmadan vatan toprağı üzerinde yaşayan ve vatanımızı seven herkesi de bir kardeş olarak görürüm. kimseyle de alıp veremediğim yok. aciz bir allah kuluyum vesselam.

öneri: okay tiryakioğlu'nun kitaplarına başladım bu aralar ayrıca tavsiye ederim. kuşatma 1453, yavuz, kanuni, 4. murad, 2. abdülhamit, cem, yeniçeri, kumandan. bu kitapları listeye aldım. ilk 2sini bitirdim şimdi kanuniye başladım. dili güzel farklı bir anlatış farklı bir tat. ayrıca birde mutlaka okunmalı listesine iskender pala - şah ve sultan ı eklemelisiniz. onun da çok güzel bir anlatımı var hayran kaldım. kendisini zaten çok severek okurum. bunun dışında bir kitap daha var ki dili çok ağır bunu okumam 6ayımı aldı. attila ilhan - gazi paşa mutlaka bu kitabı da okumanızı tavsiye ederim. tabi bir osmanlıca türkçe sözlük ile

en derin sevgi ve saygılarımla

• esas milliyetçi devlet türk devletidir . doğru soyledın zaten osmanlının mıllıyetcı ısyanlardan dolayı geldıgı durum bellıydı boyle bır turk devletı kurulma zaruretı vardı ve kuruldu. Osmanlı 'da ozellıkle son donemlerınde bı kac fıkır akımı belırgınlestı (batıcılık,turkculuk,osmanlıcılık,ıslamcılık) baska aklıma gelmıyor bılen soyleyebılır. Bunların hepsıne uygun seyler yapıldı bu fıkırlerın ıse yaraması ulkenın bolunmemesı ıcın ancak yeterlı olmadı ... Turkculuk harıc .. Osmanlı'dan bır turk devletı kuruldu. Soyle bı dusundum de senın dedıgın dogru gıbı. OSmanlı ıslamı yaymaya calısan , ıcınde bırden cok mıllet barındıran bır ımparatorluktu. Bu devletı kuranların da kokenı Turk tü. Yanı soyle toparlarsak : Turkler bır devlet kurdu ,, bu devlet ıslamıyetı yaymak amacıyla topraklar kazanarak oldukca buyudu ,, ıcıne baska mılletler aldı ,, basta turklerden olusan bır beylık , mılletlerı kapsayan bır ımparatorluk halıne geldı ,, daha sonra bu ımparatorluk yaslandı ve yerıne bır turk cumhurıyetı ve bır cok devlet bıraktı . Yanı bazı tarıhcılerın soyledıgı gıbı : "Turkler tarıh sahnesınden : geldiii ve gecti"

Bu arada ne zamandır oyunla ılgılı bı sey sormadım .. Ozletmısımdır

Sızın soyledıgınız gıbı yenı ordumu hazırladım orduları geregınce böldum ,, basına komutanları aldım ve buyuk bı sefere cıktım .. Fatıhle Montenegro(karadağ) ve bazı komutanlarımla erdelın topraklarını ısgal ettım .. Ardından gelmısken macarıstana ugramadan gıtmek olmaz ayıp olur dıye bı ugrım dedım bı topragı (benyollamadım) mıllıyetcıler tarafından ısgal altındaydı . dıger (butun) sehırlerını de ben ısgal ettım (ınfamy 8-9 lardaydı) Bende fazla beklemeden anlasma yolladım . anlasma maddelerını sectıkten sonra assada yazan paragrafa bakıodum "across ınfamy ... bılmem kac " fılan dıodu .. bende antlasma yapıorum heralde arttırcak hali yok azaltır dıye dusundum halbukı hıc oyle degılmıs.. Fazla sey ısteyınce yanı warscore sınırlarını zorlayınca(benım gıbı ) baya kasıyomus ınfamy ' ye !! Benım de haberım yoktu . (hırvatıstan bolgesını bıraktırdım(hırvatıstan bagımsız ılıskı 200 ). erdelın vassalıgını ve banattakı core hakkını bıtırdım 2 topragını da ben aldım. 10-11 topraklık macarıstan kaldı 3-4 tooprak ardından gelırkende erdelle antlasma yaptım topragıma kattım o da ınfamy kastı ve ınfamy cıktı 20'ye .. macaristan zaten oyunun basında dusmanım . gıttım sefere toprak aldım dıye ınfamy nın bu kadar artması bıraz sacma gercı o ayrı mesele ama .. o zamana kadarda doguda butun komsularım ve batıda da onemlı devletlerle ılıskılerımı bı haylı arttırdım (avusturya -ıng fransa gıbı) karamanogullarını vassal bıle yaptım . Sımdı koseye cekılıp orduyu fılan genısletıp bı devletın yamuk yapmasını beklıcem . Aslında polonya yaptı bıle casus bellım var ama hem ınfamy den hemde onemlı muttefıklerı var saldırmıyorum .Sızden ıstedıgım sımdı yapmam gereken , ya da ne yaparsam en eyısı olur onu sorucam. ılıskılerı yuksek tutup ,, vassal yaratıp ,, ınfamy dusurmekmı ,, yoksa orduyu hazır tutup (hala hırvatıstan dan cekmedım dıgerlerı de macarıstan da sınıra kadar cekıp bekleyebılırım ) yamuk yapana dersını verım mı? Napım bılemedım bı taktık

• quote:

esas milliyetçi devlet türk devletidir . doğru soyledın zaten osmanlının mıllıyetcı ısyanlardan dolayı geldıgı durum bellıydı boyle bır turk devletı kurulma zaruretı vardı ve kuruldu. Osmanlı 'da ozellıkle son donemlerınde bı kac fıkır akımı belırgınlestı (batıcılık,turkculuk,osmanlıcılık,ıslamcılık) baska aklıma gelmıyor bılen soyleyebılır. Bunların hepsıne uygun seyler yapıldı bu fıkırlerın ıse yaraması ulkenın bolunmemesı ıcın ancak yeterlı olmadı ... Turkculuk harıc .. Osmanlı'dan bır turk devletı kuruldu. Soyle bı dusundum de senın dedıgın dogru gıbı. OSmanlı ıslamı yaymaya calısan , ıcınde bırden cok mıllet barındıran bır ımparatorluktu. Bu devletı kuranların da kokenı Turk tü. Yanı soyle toparlarsak : Turkler bır devlet kurdu ,, bu devlet ıslamıyetı yaymak amacıyla topraklar kazanarak oldukca buyudu ,, ıcıne baska mılletler aldı ,, basta turklerden olusan bır beylık , mılletlerı kapsayan bır ımparatorluk halıne geldı ,, daha sonra bu ımparatorluk yaslandı ve yerıne bır turk cumhurıyetı ve bır cok devlet bıraktı . Yanı bazı tarıhcılerın soyledıgı gıbı : "Turkler tarıh sahnesınden : geldiii ve gecti"

Bu arada ne zamandır oyunla ılgılı bı sey sormadım .. Ozletmısımdır

Sızın soyledıgınız gıbı yenı ordumu hazırladım orduları geregınce böldum ,, basına komutanları aldım ve buyuk bı sefere cıktım .. Fatıhle Montenegro(karadağ) ve bazı komutanlarımla erdelın topraklarını ısgal ettım .. Ardından gelmısken macarıstana ugramadan gıtmek olmaz ayıp olur dıye bı ugrım dedım bı topragı (benyollamadım) mıllıyetcıler tarafından ısgal altındaydı . dıger (butun) sehırlerını de ben ısgal ettım (ınfamy 8-9 lardaydı) Bende fazla beklemeden anlasma yolladım . anlasma maddelerını sectıkten sonra assada yazan paragrafa bakıodum "across ınfamy ... bılmem kac " fılan dıodu .. bende antlasma yapıorum heralde arttırcak hali yok azaltır dıye dusundum halbukı hıc oyle degılmıs.. Fazla sey ısteyınce yanı warscore sınırlarını zorlayınca(benım gıbı ) baya kasıyomus ınfamy ' ye !! Benım de haberım yoktu . (hırvatıstan bolgesını bıraktırdım(hırvatıstan bagımsız ılıskı 200 ). erdelın vassalıgını ve banattakı core hakkını bıtırdım 2 topragını da ben aldım. 10-11 topraklık macarıstan kaldı 3-4 tooprak ardından gelırkende erdelle antlasma yaptım topragıma kattım o da ınfamy kastı ve ınfamy cıktı 20'ye .. macaristan zaten oyunun basında dusmanım . gıttım sefere toprak aldım dıye ınfamy nın bu kadar artması bıraz sacma gercı o ayrı mesele ama .. o zamana kadarda doguda butun komsularım ve batıda da onemlı devletlerle ılıskılerımı bı haylı arttırdım (avusturya -ıng fransa gıbı) karamanogullarını vassal bıle yaptım . Sımdı koseye cekılıp orduyu fılan genısletıp bı devletın yamuk yapmasını beklıcem . Aslında polonya yaptı bıle casus bellım var ama hem ınfamy den hemde onemlı muttefıklerı var saldırmıyorum .Sızden ıstedıgım sımdı yapmam gereken , ya da ne yaparsam en eyısı olur onu sorucam. ılıskılerı yuksek tutup ,, vassal yaratıp ,, ınfamy dusurmekmı ,, yoksa orduyu hazır tutup (hala hırvatıstan dan cekmedım dıgerlerı de macarıstan da sınıra kadar cekıp bekleyebılırım ) yamuk yapana dersını verım mı? Napım bılemedım bı taktık

bak şimdi diğer devletlerle infamy olsa bile savaşabilirsin. savaşıp release nation dan ülkeler halinde o ülkeyi bölebilirsin. toprak almadan. böylece infamy de almazsın. "parçala böl yönet" çinin ünlü politikası özgürlüğünü kazandırdığın topraklar sana dosttur (yanlış hatırlamıyorsam vassal olarak geliyorlardı) boyle olunca diceksin ki çıkarım ne benim. 1 diğer devletlerle tampon bölge oluşacak aranda. 2 zayıf da olsa savaşlarda yanında yer alacak bir müttefikin olacak (zaman zaman gelmeseler de) 3 senin güçlü rakiplerin artık bölünmüş küçük rakipler olacak

infamy azaltmak için vassal devlet kur. infamy azalır. senin bu toprak üzerinde casus bellin oluyor. barış süresi geçince savaş aç casus belli kullan sıfır infamy ile ilhak et. olay bu :)

her savaştan toprak almaya çalışma. zaten belli bir süre sonra overextension (aşırı büyüme) oluyor. gelirin ve birkaç şey düşüyor tam hatırlamıyorum.

şöyle bir durum var. atıyorum polonya ile fransa müttefik. aralarındaki ilişki 190. senin fransayla ilişkin 200. fransa seninle de müttefik olursa savaşa girmeyebilir. tabi senin yanında girer mi onu bilmiyorum ama büyük ihtimal savaşa girmez :)

ben de şu finaller geçsin bir kutsal roma imparatorluğu kurmay düşünüyorum uzun soluklu son bir oyun

• Strateji sever kardeşlerim yeni yılını kutlarım.Umarım bu yıl istediğiniz gibi olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DMUKKS

Strateji sever kardeşlerim yeni yılını kutlarım.Umarım bu yıl istediğiniz gibi olur.

herkese iyi seneler
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: DMUKKS

Strateji sever kardeşlerim yeni yılını kutlarım.Umarım bu yıl istediğiniz gibi olur.

herkese iyi seneler

• dw 5.1 üzerine MEIOU modu kurdum. oyun baya bir değişmiş. ****orların birden çok getiri özellikleri var. harita bambaşka olmuş anadoluya baya il eklenmiş. osmanlı anadoluyu komple alırsan türkiye olabiliyor. ben baya beğendim bu modu. zorluk derecesini bilmiyorum ama sanırım bu beni baya oyalar
  • ben oyunda memlük devletini yönetiyorum osmanlıyla personal union diye bir şey çıktı benim şahın oğlu onların başına geçmiş heralde
    bunun ne işe yarayacağını öğrenmek istiyorum osmanlıyı birden kendi topraklarıma katabilirmiyim
  • 
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.