Şimdi Ara

EUROPA UNIVERSALIS 3 (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
872
Cevap
3
Favori
100.322
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • oyun güzele benziyoda çok karmaşık yav. mesela portekizi seçiyorum, oyuna nasıl devam edeceğimi bilemiyorum. medieval'de ticaret anlaşması yapardık ülkelerle gelirimiz artardı, bunda anlaşma yapayım diyorum, uyarıyo beni "ticaret veriminiz düşer" diye. anlamadım valla medieval ve hearts of iron gibi değil bu oyun.
    oynayan arkadaşlar varsa başlarında gelişmek için nasıl bi tutum sergilememiz lazım azıcık anlatabilirler mi?
  • gece gece merak ettirdiniz:)
  • arkadaşlar income'ı nasıl arttıracam ya bi yardım edin
  • Bu oyunu çok duydum victorıa ve hearts of ıron 2 yi yapan firma yapmış biraz bu oyundan bahsedebilirmisiniz diplomasi savaştan dahamı öncelikli
  • Arkadaşlar bir problemim var. EU3 ü arkadaşla multiplayer oynuyacağım. Normalde kendim oynarken hiçbir sorun yokken, multi oynamak için oyunu ben kurduğumda 0x00000050 PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA mavi ekranı ile karşılaşıyorum. Dediğim gibi sadece internetten oynarken ve ben kurunca böyle oluyor. Sorunun çözümünü biraz araştırdım. Herkes farklı bir şey dedi. Acaba bu oyunda böyle bir sorunla karşılaşan oldu mu?

Xp sp2 yüklü ve laptopta oynuyorum. Oyun gerçekten çok güzel ama bi oynayamadık gitti
  • ya annex nasıl yapılıyo annex seçeneği yok deli oldum deli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -BoZ- -- 15 Ağustos 2008; 20:41:23 >
  • koca forumda şu sorunun cevabını verecek bi adam yokmu ya annex seçeneği niye etkin olmuyo niye kimseyi topraklarıma katamıyorum
  • eet cevabı kendi kendime buldum sanırsam..
    google amcaya "europa universalis III i cannot annex" diye sordum ve cvp olarak şu linki verdi:http://www.gamespot.com/pc/strategy/europauniversalisiii/show_msgs.php?topic_id=m-1-42181286&pid=932124

ingilzicem çok iyi olmasada DyvimR adlı elemanın cvpta ne yazdığını çözdüm..

bilmeyenler için kaynak olsun:

bir ülkeyi annex etmek için sadece 1 şehri olmalıdır(pagan ülkeler hariç)

1. cümlesinde bu işlemi gerçekleştirmek için önce tüm ülkeyi işgal edip tek şehirle serbest bırakmamızı ve sonra o şehride alıp ülkeyi tarihe gömmemizi söylüyor (yanlış anlamadıysam)

2. cümlesinde de yine yanlış anlamadıysam vassal yönteminin annex etmekten daha karlı bi iş olduğunu söylüyor?

yanlışım varsa düzeltin bu akdar çevirebiliyroum iyi oyunlar

• aslında annex (ilhak) etmek hep daha karlıdır.
    ama annex (ilhak) ettiğin şehrin milleti senin milletindense ya da milletine akraba bir milletse o zaman karlı olur.
    mesela osmanlı isen ve annex ettiğin millet sırp ise aldığın vergi 2/4 oranında düşüyor,ama vassal edersen o zaman Sırbistanın kazandığı verginin yarısı senin oluyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: secret2

aslında annex (ilhak) etmek hep daha karlıdır.
    ama annex (ilhak) ettiğin şehrin milleti senin milletindense ya da milletine akraba bir milletse o zaman karlı olur.
    mesela osmanlı isen ve annex ettiğin millet sırp ise aldığın vergi 2/4 oranında düşüyor,ama vassal edersen o zaman Sırbistanın kazandığı verginin yarısı senin oluyor.

hmm.. güzel bilgiler sağol

peki şu advisor olayı hakkında ne biliyosun? mesela boşta gezen başka milletlerden 5-6 yıldızlı yardımcıları nasıl kendi ülkemde görevlendirebilirim?

marketlere sürekli merchant sokuyorum ama soktuktan çok kısa bi süre sonra yok oluyolar.. halbuki diğer milletlerin merchantları oyunun başından sonuna kadar sapasağlam duruyo bunu nasıl önleyebilirim?

ve son olarak coğrafi keşiflerden sonra ana vatana uzak olan ülkelerden nasıl asker çıkartabilirim?

bu 3üne cvp istiyorum

• birinci sorunun cevabını daha ben bile çözemedim.

marketlerde kalıcı olmak için sürekli merchant göndericeksin başka çaresi yok.önce bi tane gönder markete girebilirse bu sefer 2 tane gönder sonra 3 tane her bir kademe yükseldiğinde bi fazla merchant gönder

yerleştiğin toprak parçası tamamen senin olana kadar sadece paralı asker alabilirsin o da sınırlı sayıda olur.ama toprağa yerleştikten 10-20 yıl sonra tamamen senin oluyor.yani core sahibi oluyorsun
  • 1. sorunun cevabı : advisorlar zamanla çıkıyor. hemen yakalaman lazım. kolay kolay çıkmıyorlar yapacak bir şey yok :)
    2. sorunun cevabı : merchantlar sürekli rekabet içinde ticaret anlaşması yaparak rekabeti kolaylaştırabilirsin. auto send merchant seçeneği var napoleons ambition paketinde.. onunla sürekli merc yolluyorsun..
    3. sorunun cevabı : kolonileşmeyi sağladıktan sonra belli bir popülasyona sahip olduğun zaman asker ocağı seçeneği çıkar zaten ordan basacaksın...

başak sorunuz varsa cevaplayabilirim ne zamandır bakmıyordum buraya :) oynayın bu oyunu oynadıkça güzelleşiyor... bir ara 6 saat falan kalkamaz olmuştum başından :S
  • -BoZ- : başka milletlerden ad visor almak istiyosan spy yollamalısın.

diğer ülkelerin merchantları bence rekabet sonucu yok oluyodur onlar otomatik olarak yolluyolardır.

ayrıca djgockhan'ın dediği popülasyon limiti 1000 kişi. kolonilerin 1000 kişiyi geçince şehre dönüşüyo ve o zaman asker basabiliyosun.
  • hmm...

cvplar için sağolun..

spy menüsü çok karışık odluğu için spy aktiviteleri yapamıyorum.. daha doğrusu ingilizcem yeterli seviyede değil

spy yollayarak ad visor alma olayını anlatırsanız sevinirim
  • spy yollayarak ad visor alınmıyor.sadecce rakip ülkenin ad visorlarını yoketmeye yarıyor spy.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi secret2 -- 9 Eylül 2008; 0:51:50 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: secret2

spy yollayarak ad visor alınmıyor.sadecce rakip ülkenin ad visorlarını yoketmeye yarıyor spy.

hmm

teşekkürler
  • denizden transport nasıl yapılıyor bu oyunda yahu? bir türlü bindiremedim gemiye adamları!
  • quote:

Orjinalden alıntı: Zift

denizden transport nasıl yapılıyor bu oyunda yahu? bir türlü bindiremedim gemiye adamları!

her gemiyle asker taşıyamazsın ona özel gemiler var. gemilerin özelliklerine bak orda "transport" yazan gemi türü asker taşıyabilir sadece.

askerleri yüklemek için gemilerini limandan çıkarıp, askerlerinin bulnduğu şehrin açıklarına al. sonra askerlerini seç ve sağ tıkla gemiye. kendileri binecek.
  • çok saol cevap için, ben medieval mantığıyla limandan bindirmeye çalışıyordum
  • Bu konu çok gerilerde kalmış kimse oynamıyor mu bu oyunu yav Neyse ben canlandırayım

yıl 1600lerin sonu Bohem imparatorluğum

EUROPA UNIVERSALIS 3
     EUROPA UNIVERSALIS 3

heyt be ilk aldığımda 2-3 şehirlik ufacık bir devlettim şimdi para gani gerçi bunlar çek kültürüne mensupmuş acaba büyüğünce çek devleti falan kurulurmu diye baktım ama kurulmadı(ya da ben kuramadım) bu arada hayatımda gördüğüm en çirkef devlet şu avusturya yav ajanları fıldır fıldır dönüyor ortalıkta halkı galeyana getiriyolar habire,yok azınlıklar baskı altında sen çeksin biz avusturyalıyız diye isyan eden köylüler mi dersin kah sen katoliksin biz protestanız bize baskı var diye isyan eden dindarlar mı dersin kah biz avusturya devletine bağlanmak istiyoruz diye isyan eden milliyetçiler mi dersin hepsi var anasını satıyim ama bunların arkasında avusturya var tabi ben bilmiyomuyumUlen ajanlarını yakalıyorum Casus Belli(savaş sebebi )kazanıyorum uyarı gönderiyorum devlete bak casuslarını yakalım ayağını denk al gibisine ama güvenemiyorum kendime ben 45 bin kişiyle dalıyorum adama herif 22 bin kişiyle savunuyor şehri gene de beni püskürtüyor , osmanlıyla oynadım gene aynı bohemya ile oynuyorum gene bunlar başıma bela oldu ulen bir de savaş açıyorum bazen yeniyorum, yok para vermem yok şehir vermem diye kıvranıyorlar alıvericektim viana'yı acıdım Afrikanın batısındada 1 tane sömürge devletim var sömürge yapmıyo demesinler diye 1 tanecik yaptımara sıra köle ticareti yapıyorum para için afrikalıları satıyorum Şu oyunum bitsin japonyayla oynıcam sessiz sakin ulen bi oynayalım dedik avrupanın göbeği ufacık ufacık devlet dolu 1 devlete savaş açsam zincirleme 10 tane ülke savaşa giriyor devleti büyütmek için göbeğim çatladı.Hollandayla Fransayla yancıyız Avusturyaya herkes düşman ben Osmanlı'ya savaş açmayı düşünüyorum ya diplomasiyle güzellikle halledicez işi ya da savaş baltık denize kadar uzandılar dikkat ederseniz benim toprakların arası boş 2. resimde daha net görünüyor orda Osmanlı ip gibi uzanıyor aşağıya doğru benim toprakları bir şekilde birleştirmem lazım yoksa oraya asker gönderemiyorum.Tam varşovayı aldım Polonya'yı tarihten sildim Litvanya'yı ham yapıp orta asyaya içlere doğru uzanıcaktım çünkü batıya gidemem Fransa vardı ben doğuya uzanıyim dedim tam Litvanyaya savaş açıcaktım bi baktım aradan Osmanlı çıkıverdi gidemedim

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.