Şimdi Ara

Euro ve Dolar kurdan şikayet edenler ve Türkiye'nin karamsar geçmişi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
5
Cevap
1
Favori
137
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Euro ve Dolar kurdan şikayet edenler ve Türkiye'nin karamsar geçmişi
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    69 Mesaj
    Arkadaşlar ben yurtdışından geldiğim için türkiyenin geçmişte yaşadığı sıkıntıları tam anlamıyla bilmiyorum ama büyüklerimden dinlediğim kadarıyla Türkiye cok zor bir dönemden geçtiğini ve avrupa ile kıyaslamanın dogru olmadıgını düşünüyorum.

Türkiyenin birtakım yaşadıgı devalüasyonları okudum ve şoka ugradım.

''Her devalüasyon sonunda ekonominin dengeleri alt-üst olur. Dengeler bozulur. Bizde geçmiş devalüasyonlarda, devalüasyon öncesi ve sonrası dolar fiyatının değişimi, bu devalüasyonda da doların nereye kadar gidebileceği hakkında fikir verebilir.

1946 devalüasyonunda dolar 1.32 TL'den 2.83'e yükseldi. Dolar fiyatındaki artış yüzde 116 oranında idi.
    1958 Menderes hükümeti devalüasyonunda dolar 2.83 TL'den 9.02 TL'ye yükseltildi. Dolar fiyatı yüzde 218 oranında arttı.
    1970 yılında dolar 9.00 TL'den 15.00 TL'ye yükseltildi. Artış yüzde 66 oranında. Ama sonunda dolar fiyatı küçük devalüasyonlarla 19.00 TL'ye getirildi. Artış yüzde 111 oranında.
    1972'de Ecevit hükümeti IMF anlaşmasından önce devalüasyon yaptı. Dolar 19 TL'den 25 TL'ye yükseldi. Artış yüzde 32 oranında.
    Ecevit hükümeti 1979 yılında doları 47 TL'ye çıkardı.
    Süleyman Demirel hükümeti döneminde Turgut Özal 24 Ocak kararları ile doları 47.10 TL'den 71.70 TL'ye yükseltti. Artış yüzde 51.5 oranında.
    Buraya kadarki devalüasyonlar hükümet karar ve emri ile yapılan değer ayarlamaları.''

Kaynak: https://www.haberler.com/turkiye-de-dolar-2-83-den-9-02-lira-firlamisti-7623766-haberi/

Ayrıca Tansu Çiller döneminde bir gece 16 bankanın kapatılıp doların 41bin liraya kadar cıktıgını söyleniyor.

Sizlerin fikrini almak istiyorum sadece, herhangi bir parti taraftarı olarak degil de vatanını seven biri olarak.

|
    |

• Er
    10 Mesaj
    Türkiye'deki büyükleri köy enstitüleri kapatıldıktan sonra dinlemek hatadır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

|
    |
  • Binbaşı
    1941 Mesaj
    Akparti Menderes in mirasçısı oldugunu iddia etmekte. O zaman devalüasyonlara da sahip cikiyor demektir

|
    |
    menderes karalayan ideolojik hülöğğler her ihtilalde doların kaç kart arttığına bakabilir...1981 de dolar 90-100 tl miydi neydi...darbe darbe postal postal fetişhim satılmış genarelleri göreve çağırıyom diyen tiplere bağıranlara duyurulur...

menderes donemindeki fiyatı 2.50 civarlarında..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kerimcem -- 16 Kasım 2017; 22:28:40 >
    |
    |
1
Reklamlar
haberler
Bey Azura
SEO
Canlı Tv izle
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
0,203
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.