Şimdi Ara

Euro Truck Simulator 2 (2012) [ANA KONU] (1060. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
73.073
Cevap
377
Favori
3.635.547
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 10581059106010611062
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: HerhangiBiriyim

Yok hocam saatlerce oynamaktayım ben, uykum da geldiği söylenemez
    Merak etmekteyim peki sizce neden oyun gözünüzü yormakta?

@jhonny_bravo_
    Hocam video için teşekküerle Merak edenler için çok yararlı bi video oldu bence. Dün de dediğim gibi, keşke şu Retarderin sesi biraz daha fazla olsa
  • quote:

Orijinalden alıntı: johnny_bravo_

Çok güzel gerçekten, zaman ayırıp uğraştığınız için teşekkürler.

Şimdi retarder şanzıman takıp Scania ve Volvo da denedim şahane bir ses
  • quote:

Orijinalden alıntı: ofyariz93

quote:

Yok hocam saatlerce oynamaktayım ben, uykum da geldiği söylenemez
    Merak etmekteyim peki sizce neden oyun gözünüzü yormakta?

@jhonny_bravo_
    Hocam video için teşekküerle Merak edenler için çok yararlı bi video oldu bence. Dün de dediğim gibi, keşke şu Retarderin sesi biraz daha fazla olsa

Ya şöyle bir durum var şimdi: Yakın bir mesafede, sürekli ve sık sık sağa sola aşağı yukarıbakılması gereken durumlar gözlerde ciddi bir yorgunluğa ve ileriki dönemlerde de göz sorunlarına yol açabiliyor.

NFS'de mesela böyle bir durum yok. Çünkü ekranın sağ ve solunda sürekli bakmanız gereken dikiz aynaları yok. Navigasyon var sadece hepsi bu kadar. İnsanların ve canlıların gözü daha çok hareket eden bir şeyi ya da cismi takip ederek izlemeye yatkındır. Ama bu oyunda, yani Eurotrauck'da bakışlarınız sürekli sağa sola, sağ alt köşedeki navigasyona atlayıp duruyor. Yani belli bir hareketi izlemiyorsunuz, bakışlarınız sürekli yakın bir mesafedeki belli noktalar arasında atlayıp duruyor.

Tahmin ediyorum yaşınız bana göre çok genç ve eğer gözlerinizi seviyorsanız bu tür oyunları fazla oynamayın. Yoksa sıkıntısını ileride yaşarsınız. Şu an bunu hissetmiyor olmanızın nedeni de yaşınızın henüz çok genç olmasıdır büyük ihtimalle.

Ekranı daha yakın tuttuğum bir ara, çok ciddi bir sorun yaşamıştım da, ondan dolayı böyle bir şeyi biliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HerhangiBiriyim -- 7 Şubat 2013; 19:44:57 >
  • quote:

Yazdıklarınıza bakılırsa göz konusunda bilgili birisiniz. Mümkünse ne işle uğraştığınızı öğrenebilir miyim ve mümkünse de yaşınızı, yaş muhabbeti geçince merak ettim kusura bakmayın

Göz konusuna gelince: merak etmeyin hocam, TV, PC ve diğer elektronik aletleri kullanmak için bulundurduğum bi gözlük var. Onu kullanıyorum, sorun çıkmaz diye düşünüyorum
  • birileri retarder mi dedi :D otobüs yolculuklarında hep 2 numarayı alırım, o sese bayılırım neyse vakit kaybına gerek yok hemen oyuna girmeli :D
  • quote:

quote:

Yazdıklarınıza bakılırsa göz konusunda bilgili birisiniz. Mümkünse ne işle uğraştığınızı öğrenebilir miyim ve mümkünse de yaşınızı, yaş muhabbeti geçince merak ettim kusura bakmayın

Göz konusuna gelince: merak etmeyin hocam, TV, PC ve diğer elektronik aletleri kullanmak için bulundurduğum bi gözlük var. Onu kullanıyorum, sorun çıkmaz diye düşünüyorum

Yok göz konusunda bilgili biri değilim. Bilgisayar yüzünden göz problemi yaşadım da, hatta hastanelik oldum da, o yüzden bu konuda minik bir bilgim var. Yani tecrübe dedikleri şey.

Bu konuda yapılabilecek en iyi şey, ekranı mümkün olduğunca kendinizden uzak tutmaktır. Böylece gözleriniz çok dar bir alanda çok büyük hareketler yaparak fazla yorulmayacaktır. Bu oyun için tek dikiz aynası kullanmak yeterli olur, sağdakini kapatın, böylece gözünüzün sağdan sola, yukarıdan aşağıya doğru yapması gereken hareketler azalacaktır.

Buradaki sorun, gözün dar bir alanda çok ani hareketlerle sürekli sağa sola, yukarı aşağıya bakması ve bunu sürekli tekrarlayıp durmasıdır. Ekranı boş bir kağıt gibi düşünün ve bakışlarınızın yaptığı hareketlerin izdüşümü aldığınızı düşünün bir an, gözlerinizin ne kadar korkunç fazla hareket yaptığını daha iyi görürsünüz. Oysa günlük yaşamımızda asla böyle bir şey söz konusu değildir.

Neyse. Ekranı kendinizden mümkün olduğunca uzak tutun, böylece gözünüzün yapacağı hareketlerin açısı düşecek, farkında olsanız da olmasanız da gözünüz daha az yorulacaktır.

Ha bu arada yaşım 42 ama umarım, "bu yaşta oyun mu oynuyorsunuz" diye çağa çoluğun diline sakız olmam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HerhangiBiriyim -- 7 Şubat 2013; 21:05:52 >
  • quote:

Anladım hocam demek istediğinizi. O konuda da pek sıkıntı olmaz çünki genel olarak bilgisayarımı TV'ye bağlayıp karşısındaki koltuğa geçerek oyunu oynuyorum :)
    Yaş konusunda sıkıntınız olmasın hocam, bizlere göre çok büyüksünüz. Ama bu sayfadakilerin o tür bi saygısızlık yapacağını düşünmüyorum.Çoğumuz saygı ve sevgi çerçevesinde muhabbet ediyoruz, eğer konuşmalara biraz göz atarsanız hemen farkedersiniz :)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: av.ak

bu yenı harıtaları nasıl nereden temın edebılırız? alıntı yaparak lutfen bırı cevap versın

Modlara, haritalara bakabileceğiniz siteler var hocam. İsterseniz size PM olarak atayım siteleri, rahatça istediğiniz modu seçebilirsiniz ordan

hocam bana da pm atabilirseniz cok sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bi kaç resimde ben paylaşayım dediğim yolu buldum sırf burası için tek seferlik iş yaptım

Euro Truck Simulator 2 (2012) [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fantastik74 -- 7 Şubat 2013; 21:49:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fantastik74

bi kaç resimde ben paylaşayım dediğim yolu buldum sırf burası için tek seferlik iş yaptım

Milano yolu mu burası ?

Rampa aşağı tam Retarder açmalık :)
  • quote:

quote:

Anladım hocam demek istediğinizi. O konuda da pek sıkıntı olmaz çünki genel olarak bilgisayarımı TV'ye bağlayıp karşısındaki koltuğa geçerek oyunu oynuyorum :)
    Yaş konusunda sıkıntınız olmasın hocam, bizlere göre çok büyüksünüz. Ama bu sayfadakilerin o tür bi saygısızlık yapacağını düşünmüyorum.Çoğumuz saygı ve sevgi çerçevesinde muhabbet ediyoruz, eğer konuşmalara biraz göz atarsanız hemen farkedersiniz :)

Yalnız, bu oyunu oynarken, epey garaj ve tır aldığım için aklıma Hababam Sınıfı ve İlyas Salman geliyor. O filmde İlyas Salman Bilo Ağa idi ve "ben şu kadar köyün, bilmem ne kadar şeyin sahibi Bilo Ağayım" diyordu ya. E şimdi ben de 15-16 garajın 65 tırın sahibi olarak ağa sayılırım değil mi?
  • SCS'nin açıkladğı yama özellklerinin yarısı sallamasyon gibi geldi bana :)

Şöförler dönüşte boş gelmeyecekti hani benim eleman boş dönüyor 2 seferdir.

Ayrıca plaka editleme kısmını bulabilen var mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ToMa46

@fenah2007

Aslında hocam gereksiz ama okuyorum artık geçmem lazım başladık bitirelim hesabındayım yoksa çekilecek çile değil 5 dersim vardı 8 tane oldu Anadolu üniversitesi kazık attı

Olsun hocam fazlası göz çıkarmaz. Ders artışı neden oldu, sınavdan daha iyib ekliyordun sanırsam

@ HerhangiBiriyim

Hocam söylediklerinizde haklısınız. İlerde başgösterebiliyor sorunlar ama inş olmaz. Ekranım çok büyük değil aşırıda yakın oynamam helede direksiyon seti olucna baya koltuğa yayılıyorum uzaklıkta iyi derecede oluyor inş bir sıkıntı olmaz ilerde.

Yaş konusunda ise hocam aslında gerekli açıklamayı ofyariz93 hocam söylemiş ama bende 1-2 bişey söyleyim burada bu yaşta oyunmu oyannırmış diyecek 1 kişi bile yoktur aksine, genelde büyüklerimizin bilgisayar oyunlarını vakit kaybı görmesi ben dahil bir çok oyuncunun kanayan yarası. Şükür ailemde öle bi dert olmadı ama ülkemizde bile oyuna ve oyuncuya yatırımın az olmasıda buna bağlı. Annem Allah uzun ömür versin 67 yaşında ama pc de Bejeweled 3 oynamaya bayılır hatta dün gece 2-3 saat kadar oynadı bırakta artık ETS 2 oynıcam anne diyorum. Keşke sizin yaş grubunuzda tada daha yuksek yaş gruplarında ki oyuncu sayısı artsa böelikle oyun sektörü ülkemizde ciddiye alınır hale gelir.

Son olarak 1.3 yamasına dair yeni bilgilerim var araştırmalarım meyvelerini verdi. Öncelikle şahane bir şirket modu tam uyumlu olarak çalıştı. İnterior modlarında ise problemi çözdüm lisansı önceden gelmiş yada Mercedes gibi halen daha moda bağlı olan araçların interior modları sournsuz. Fakat Volvo ve iveco nun interior modlarında uyumluluk logo yamasına göre olduğundan logo modunuda sorun çıakrtması nedeniyle çoğumuz bilir sadece mercedes için olan versiyonu çıktı. İşte bu nedenle volvo ve iveco interiorları oyundan atmalar yada görüntü bozukluklarına neden olmakta bunun tek çözümü var 1.3 yaması ve mercedes logo modunun üzerine yapılacak olan interior modları yada eskilerinin bu doğrultuda güncellemesi ile sorun çözülür. Bunun dışında TSM 1.5 sorunsuz çalışmakta, son bir denemem kaldı oda çalışır durumdaki bir benzin istasyonları modu ama Bremen e eklenen yeni benzinlik sorun çıkartmakta çünkü eski modlarda düzenleme yok onunla ilgili olmadı benzinlik için yeni yada güncellenmiş bir mod beklicez. Birde ışık modunu deneme fırsatım olmadı inş onuda denicem birde tam başladıktan sonra kabin sesi ve dış seside denicem sadece kabin sesi ve dış ses + hız modu açık olarak bir profilde denedim sorunsuz çalıştı. Eğer tsm dede çalışırsa zaten sorun kalmıyor yapacak tek şey şu günlerde iveco ve volvoyu orjial interior ile kullanıp gerçek benzin istasyon modlarından uzak durmak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fenah2007

Hocam söylediklerinizde haklısınız. İlerde başgösterebiliyor sorunlar ama inş olmaz. Ekranım çok büyük değil aşırıda yakın oynamam helede direksiyon seti olucna baya koltuğa yayılıyorum uzaklıkta iyi derecede oluyor inş bir sıkıntı olmaz ilerde.

Yaş konusunda ise hocam aslında gerekli açıklamayı ofyariz93 hocam söylemiş ama bende 1-2 bişey söyleyim burada bu yaşta oyunmu oyannırmış diyecek 1 kişi bile yoktur aksine, genelde büyüklerimizin bilgisayar oyunlarını vakit kaybı görmesi ben dahil bir çok oyuncunun kanayan yarası. Şükür ailemde öle bi dert olmadı ama ülkemizde bile oyuna ve oyuncuya yatırımın az olmasıda buna bağlı. Annem Allah uzun ömür versin 67 yaşında ama pc de Bejeweled 3 oynamaya bayılır hatta dün gece 2-3 saat kadar oynadı bırakta artık ETS 2 oynıcam anne diyorum. Keşke sizin yaş grubunuzda tada daha yuksek yaş gruplarında ki oyuncu sayısı artsa böelikle oyun sektörü ülkemizde ciddiye alınır hale gelir.

Son olarak 1.3 yamasına dair yeni bilgilerim var araştırmalarım meyvelerini verdi. Öncelikle şahane bir şirket modu tam uyumlu olarak çalıştı. İnterior modlarında ise problemi çözdüm lisansı önceden gelmiş yada Mercedes gibi halen daha moda bağlı olan araçların interior modları sournsuz. Fakat Volvo ve iveco nun interior modlarında uyumluluk logo yamasına göre olduğundan logo modunuda sorun çıakrtması nedeniyle çoğumuz bilir sadece mercedes için olan versiyonu çıktı. İşte bu nedenle volvo ve iveco interiorları oyundan atmalar yada görüntü bozukluklarına neden olmakta bunun tek çözümü var 1.3 yaması ve mercedes logo modunun üzerine yapılacak olan interior modları yada eskilerinin bu doğrultuda güncellemesi ile sorun çözülür. Bunun dışında TSM 1.5 sorunsuz çalışmakta, son bir denemem kaldı oda çalışır durumdaki bir benzin istasyonları modu ama Bremen e eklenen yeni benzinlik sorun çıkartmakta çünkü eski modlarda düzenleme yok onunla ilgili olmadı benzinlik için yeni yada güncellenmiş bir mod beklicez. Birde ışık modunu deneme fırsatım olmadı inş onuda denicem birde tam başladıktan sonra kabin sesi ve dış seside denicem sadece kabin sesi ve dış ses + hız modu açık olarak bir profilde denedim sorunsuz çalıştı. Eğer tsm dede çalışırsa zaten sorun kalmıyor yapacak tek şey şu günlerde iveco ve volvoyu orjial interior ile kullanıp gerçek benzin istasyon modlarından uzak durmak.

Değerli düşüncelerin için teşekkür ederim sevgili kardeşim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ibo1919

880 km'lik yol aldım git git bitmiyor daha 18 saat yolum var

azmış 1.900 km yol alsanız kim bilir ne yapardınız
  • @fenah2007

Hocam saolsun sistemi değiştirdiler sistemi değiştirmekle kalmadılar bazı dersleri 2 ye böldüler benim 3 dersimi parçalamışlar 6 tane ders çıkarmışlar o nedenle gitti.
    Bu arada güncellemeyi tuttum daha fazla insan geziyor sokakt a:))
  • Ha aklıma gelmişken... Tırları ve tır oyunlarını sevenlerin bayılacağı bir film aklıma geldi. Hem de Steven Spielberg bu film ile ünlü oldu, biliyor musunuz? Ben çocukken TRT'de siyah beyaz tek kanalda izlemiştim ve o zaman çok hoşuma gitmişti. Geçen gün burada rastladım yine izledim. Spielberg o filmde çok mükemmel çekim açıları yakalamış. Tırcılara iyi seyirler dilerim.

• G27 de retarder e tus kalmadi. Asagiya cekebilecek bi kol yapsalarmis iyi olcakmis. :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yeni TIR lar çabucak gelse keşke.

Yeni VOLVO mükemmelmiş.

• 1.3.1 güncelleme çıkmış duyurulur ama bir kaç küçük değişiklik yapmışlar sanırım...
    http://www.eurotrucksimulator2.com/update.php

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi grunge_blues -- 8 Şubat 2013; 0:21:34 >
  • 
Sayfa: önceki 10581059106010611062
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.