Şimdi Ara

EURO 2024 Aday Şehirler açıklandı (İzmir YOK) (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
0
Favori
2.077
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Asil Türk Kanı

quote:

Orijinalden alıntı: Kilo Moana

quote:

Devlet İzmir e bilinçli olarak yatırım yapmıyor.İzmir milattan öncesinde dahi büyük bir ticaret şehriydi,ankara gibi sonradan büyük olmuş bir şehir değil.Hak ettiği yer bu değil İzmir in ama ideoloji kurbanı oluyor.

İzmirli ve şehir tarihçisi olarak söylüyorum.

Smynrna'nın tarihsel konumu kadar değerlidir Ankara'nın konumu. Özellikle medeniyet tarihi için.

Bunun dışında tabi ki İzmir ülkemizin en nadide şehirlerinden biri ve önemli bir kültür medeniyet ve futbol aklı olan bir şehir.

Dediğiniz gibi akp iktidarının İzmir üzerinde bir kötü niyetli politikası var yılladır. Ne yazık ki engel olamıyoruz.

İzmir 1960 lara kadar zaten en büyük 2. şehirdi.Ankara başkent olduktan sonra anca geçebildi.Yanlış mı biliyorum?

İzmir in tarihteki konumu daha büyük değil mi?En basiti İzmirin her yerinden önemli tarihi eserler fışkırıyor.

Yok hocam hayır. Nüfus açısından Ankara İzmir'in gerisinde kalmadı bahsettiğiniz yıllarda.

Bu konu ile ilgili güzel bir kaynak önereyim.http://www.kitapyurdu.com/kitap/turkiye-tarihi-yerler-kilavuzu/7330.html

Şimdi tarihin neresinden baktığımıza bağlı bu konu. Mesela İzmir mö 7. yy'da çok önemli bir konumda Grek-Ege-Anadolu havzasında. 12 İon kentinden biri. Athena Tapınağı olan ticaret merkezi olan bir şehir. Roma-Bizans döneminde şehir parlak bir şehir olarak kazınmıyor şehir ve kültür tarihçiliğine ama 15-17.yy'da Osmanlı öyle bir ticaret merkezi haline getiriyor ki şehri Sakız Limanı'ndan daha popüler oluyor.

Ankara'da aynı şekilde Hitit medeniyetine ev sahipliği yapmış önemli bir Hitit-din-ate kültü. Frig medeniyetinin başkenti. Roma kralları için kral yolu üzerindeki önemli bir yerleşke. Ms 7. yy'a kadar ses sedası pek yok daha sonra Arap yağmasına uğruyor. Daha sonra 1402'ye kadar yine güzel ve önemli bir geçiş güzergahı. Timur istilası sonrası imarına önem veriliyor ve Ankara Anadolu eyaletinin merkezi konumuna geliyor. Büyük kaçgunluk(celali isyanlarının en ateşli dönemi) döneminde ise fukara ve silahsız halk için önemli bir korunak Ankara Kalesi. Sonra yine suskun ta ki başkent olana kadar.

• quote:

Orijinalden alıntı: BJK

quote:

Orijinalden alıntı: Evapsie

quote:

Devlet sadece kendi yaptırdığı statları listeye dahil etmiş sanırım. O yüzden Vodafone Park ile Ülker stadı listeye dahil edilmemiş.

Evet Vodafone Park'ıda devlet yapmadı zaten boşver.

Yapmadı zaten, o sizin kendi kafanızda kurduğunuz bir şey, kendi stadınızla bizimkini karıştırıyorsunuz

Biz o stad için 3 milyar dolar değerinde ASY arazisini hediye ettik devlete.

Siz karşılığında ne verdiniz? Hiç.

STADIN AÇILISINDA CUMHURBAŞKANI AÇIKLADI

Vodafone Arena'nın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin Beşiktaş'a verdiği mali desteği açıkladı.
    Beşiktaş camiasının ve taraftarlarının büyük hasretinin sonlandığı Vodafone Arena’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşma yaptı. Beşiktaş’ın bu stadı daha önce hak ettiğini belirten Erdoğan, devletin de siyah-beyazlı kulübe verdiği maddi desteği açıklandı.
    İşte o sözler;

“Vodafone Arena Stadı’nın, Kartalımızın yeni yuvasının, hayırlı olmasını diliyorum. Kara Kartalımız’a yeni stadında başarılı müsabakalar, bol gollü galibiyetler temenni ediyorum. Türkiye’nin en eski, en köklü spor kulüplerinden olan Beşiktaş; aslında böyle bir stadı çok önceden hak ediyordu. Gördüğüm kadarıyla Karta Kartal’ın şanına yakışan bir stadyum ortaya çıkmış. İstanbulumuz’a ve Türkiyemiz’e bu stadın kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Hükümetimize de teşekkür ediyorum. 50 milyon civarında bir destek verilerek burası yapılmış oldu. En büyük tebriği Beşiktaşlılar hak ediyor. Daima takımının yanında yer alan taraftar farkını hep ortaya koydu.”

• Kilo Moana kullanıcısına yanıt
    akp planına göre İzmir 10 yıl sonra en büyük 2.büyük kent olacakmış.AKP nin İzmir için başlamamış projeleri başladığında yani.Buna ne diyorsun?İzmir zaten şu aralar daha fazla göç alıyor.Bence İzmir e bütçe ayrılsa Ankara yı geçebilir önümüzdeki senelerde.
  • Ankara kasabaysa İzmir de sahil köylerinden biriydi. Ankara'nın eski adından haberin var mı? Ankara milattan önce birçok uygarlığın yaşadığı yerdi ya da başkentiydi. Tam olarak zaten adının öyle geçmesi imkansız mesela Frigyalılar'ın başkenti Gordion yani Polatlı Ankarada'ydı. Yine birçok uygarlık Ankara'ya yakın yerlerde yaşadı. 0 tarih bilgisiyle şuralarda yorum yapmayın. İstanbul Osmanlı zamanına kadar Ankara'nın yarısı kadar büyük değildi.

Roma İmparatorluğunu falan biliyorum onları hatırlatmana gerek yok sadece söylediğim büyükşehir kavramı!

Hayır her şeyi geçtim şunu ekleyim Ankara savaşı bile senin argümanını çürütüyor. Neyse daha spor bölümünde siyasete gerek yok. Ankara'nın listede aday olması yanlış değil. Bir adaylık çıkarılacaksa Konya olmalıydı. Çünkü taraftarlar son zamanlarda inanılmaz holiganlık yapmaya başladılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BullPoweR7 -- 21 Ekim 2017; 23:11:8 >
    Evet verdiniz zaten ben bir şey demiyorum ki. Ali Sami Yen arazisi çok kıymetliydi, keşke gene orada kalsaydınız. Zaten bu utanılacak ya da ayıplanacak bir şey değil.

Ama bizimkini sponsorlar yardımı ile yaptık, zaten en büyük sponsor da stada adını verdi.
  • quote:

akp planına göre İzmir 10 yıl sonra en büyük 2.büyük kent olacakmış.AKP nin İzmir için başlamamış projeleri başladığında yani.Buna ne diyorsun?İzmir zaten şu aralar daha fazla göç alıyor.Bence İzmir e bütçe ayrılsa Ankara yı geçebilir önümüzdeki senelerde.

Ütopik buluyorum. Seçim vaadi ama boş vaat gerçekleştirmeleri Türk sosyo-ekonomik hayatının çöküşü demektir.

New York (New Amsterdam), Londra, Madrid, Lizbon, Paris, Berlin, Moskova, Kudüs, Mekke, Venedik, Vatikan(dini açıdan değerlendirirsek), Tokyo, Kahire, Pekin, Atina, Viyana.

Saydığım şehirler birçok anlamda dünyanın en önemli şehirleri. Lakin hepsinin üstünde iki şehir var. Roma ve bir tık üstü İstanbul.

Klasik çağda tüm imparatorların, kralların, sultanların ve dahi mareşallerin sahip olmak için can verdikleri ve bunlardan birine sahip olursan dünyaya sahip olacaklarına inandıkları iki şehir.

Tarihin en büyük en kadim tarih ve kültür mirası, dünyanın hafızası iki şehir. Roma ve Şehr-i İstanbul.

Neden yazdım bu satırları hemen anlatayım. Ankara Türkiye Cumhuriyeti'nin başkenti. Ve üzerinde İstanbul gibi ulu bir gölge var. Bugün Paris başkent olmasın Rennes, Marsilya başkent olsun. Paris onlara gölge olur.

İşte zaten Ankara'nın üzerinde böyle bir gölge varken ülkenin başkentine 2. bir gölge getirip başkenti pus içinde bırakmak ülkenin siyasi ve sosyo-ekonomik geleceğini büyük bir çöküşe götürür.

O yüzden bu durum mümkün değil hocam.

Hatta şu kadar söyleyeyim ulu önder 2. Dünya Savaşı'nın sonrasını görseydi İstanbul'un yeniden başkent yapılmasını yine gündeme kendisi getirirdi.

Farklı bir yaklaşım fakat İstanbul, Atatürk yaşasa bile başkent olabilecek kadar doğru bir konumda yer almıyor. Biraz hayalcilik gibi olmuş. İlerde yine bir savaş çıkmayacağının garantisini kim verebilir?

Aranızdaki tartışmaya girmiyorum yorumunu beğendim fakat o kısım dikkatimi çekti.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BullPoweR7 -- 22 Ekim 2017; 0:17:34 >
  • quote:

Evet verdiniz zaten ben bir şey demiyorum ki. Ali Sami Yen arazisi çok kıymetliydi, keşke gene orada kalsaydınız. Zaten bu utanılacak ya da ayıplanacak bir şey değil.

Ama bizimkini sponsorlar yardımı ile yaptık, zaten en büyük sponsor da stada adını verdi.

Korkak yönetimler. Dikta rejimler. Çok isterdik orda kalmak. Kaldırmadılar. Devlet bize Selçuk'un 5 yıllık maaşı değerinde bir ödenek verdi. Stadın yeri ihalede tek taraflı olarak 3 defa değiştirildi. Bu konuda bizim büyük yaramız var emin olun.

Sponsor yardımıyla yapılmış olabilir ama devletin verdiği 50 milyon lira ödenek ortada. Kulüpleri o kadar çaresiz bırakıyor ki iktidar parti stadyum konusunda. Bütün tasarruf partiye ait oluyor yapım sürecinde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BullPoweR7

Farklı bir yaklaşım fakat İstanbul, Atatürk yaşasa bile başkent olabilecek kadar doğru bir konumda yer almıyor. Biraz hayalcilik gibi olmuş. İlerde yine bir savaş çıkmayacağının garantisini kim verebilir?

Aranızdaki tartışmaya girmiyorum yorumunu beğendim fakat o kısım dikkatimi çekti.

Uzun yıllarını harp tarihi- şehircilik(ada-kale) tarihine vermiş/vermeye devam eden bir insan olarak sizin gibi düşünmüyorum.

İstanbul doğru korunduğunda işgali en zor şehirlerden biridir. İstanbul'un fethi ve İstanbul'un emperyalist işgali(I. Dünya Savaşı) çok ütopik iki uç örnek. Aynı şeyleri bir önceki postumda saydığım şehirler yaşasa bir daha mümkünü yok iskan ve istimalete uğratamazsınız.

Ata'nın İstanbul'dan kasıtlı uzak kalması tam olarak bununla ilgili, çünkü Ata İstanbul ile biraz içli dışlı olsa başkent değişimi tartışmaları meclisin bir numaralı konusu olur. Lakin düzen ve iktidar sağlandıktan sonra özellikle İstanbul halkında Türkiye Cumhuriyeti'ni Osmanlı mirasçısı olarak benimseme sağlandıktan sonra İstanbul'un başkent yapılması çok büyük ihtimaldi. Zaten Ankara'nın başkent yapılışının jeopolitik ve coğrafi konumu kadar yukarıda bahsettiğim mirasçılık meselesinin tam oturmamasının da etkisi mevcut.

Şuan İstanbul çok ciddi bir sınav veriyor. Tarihin en kadim şehrine şuan yapılan nüfusi baskı akıl alır gibi değil. Devletin acil önlem alması gereken bir konu. Herhalde İstanbul yarın başkent olsa 30 milyona dayanır nüfusu kısa bir dönem içerisinde. Oysaki İstanbul'un psikolojik sınırı 5 milyon insandır.

• quote:

quote:

Korkak yönetimler. Dikta rejimler. Çok isterdik orda kalmak. Kaldırmadılar. Devlet bize Selçuk'un 5 yıllık maaşı değerinde bir ödenek verdi. Stadın yeri ihalede tek taraflı olarak 3 defa değiştirildi. Bu konuda bizim büyük yaramız var emin olun.

Sponsor yardımıyla yapılmış olabilir ama devletin verdiği 50 milyon lira ödenek ortada. Kulüpleri o kadar çaresiz bırakıyor ki iktidar parti stadyum konusunda. Bütün tasarruf partiye ait oluyor yapım sürecinde.

Vermediler demiyoruz zaten, tribün ismini aldılar. Yoksa haybeye verilmedi o para yani.

• BJK kullanıcısına yanıt
    Devlet zaten boşluğa para veremez hayır kurumu değil. Spor toto üzerinden sponsorluk bedeli olarak verildi ben de biliyorum.

Başkası o bedeli o tribün bölümünün ismine sponsorluk olarak vermedi vermesi demek para ödemek değil bağışlamak demek zaten.

Bunda tartışacak bir husus yok hocam devlet ve GSB stadyumların tek sahibi ve üzerinde tasarruf hakkı olan tek kurumdur. Tımar sistemi gibi düşünün.
  • quote:

Devlet zaten boşluğa para veremez hayır kurumu değil. Spor toto üzerinden sponsorluk bedeli olarak verildi ben de biliyorum.

Başkası o bedeli o tribün bölümünün ismine sponsorluk olarak vermedi vermesi demek para ödemek değil bağışlamak demek zaten.

Bunda tartışacak bir husus yok hocam devlet ve GSB stadyumların tek sahibi ve üzerinde tasarruf hakkı olan tek kurumdur. Tımar sistemi gibi düşünün.

Yani sizin stadın yapımıyla bizimkinin bir alakası yok diyorum kısaca , olsa tamam ama yok

O araziden bizim gibi çıkmayacaktınız siz de, ama olmadı maalesef, sağlık olsun.

• bir şehirde en fazla 2 stada mac veriliyor. stadlarin, ozellikle final oynanacak stadin kalabalik olmasi isteniyor. bir 70 bin sart. vodafone 42 bin kisilik. kadikoy 52 ama tt daha yeni oldugu icin tt ye vermisler. olimpiyatta zaten final oynanacak. bu kadar basit

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Ankara kasabaysa İzmir de sahil köylerinden biriydi. Ankara'nın eski adından haberin var mı? Ankara milattan önce birçok uygarlığın yaşadığı yerdi ya da başkentiydi. Tam olarak zaten adının öyle geçmesi imkansız mesela Frigyalılar'ın başkenti Gordion yani Polatlı Ankarada'ydı. Yine birçok uygarlık Ankara'ya yakın yerlerde yaşadı. 0 tarih bilgisiyle şuralarda yorum yapmayın. İstanbul Osmanlı zamanına kadar Ankara'nın yarısı kadar büyük değildi.

Roma İmparatorluğunu falan biliyorum onları hatırlatmana gerek yok sadece söylediğim büyükşehir kavramı!

Hayır her şeyi geçtim şunu ekleyim Ankara savaşı bile senin argümanını çürütüyor. Neyse daha spor bölümünde siyasete gerek yok. Ankara'nın listede aday olması yanlış değil. Bir adaylık çıkarılacaksa Konya olmalıydı. Çünkü taraftarlar son zamanlarda inanılmaz holiganlık yapmaya başladılar.

Tarihte Ankara'dan çok daha önemli şehirler var Anadolu'da örneğin Hatay örneğin Kastamonu örneğin Manisa örneğin Erzurum örneğin Konya
    Mesela Kastamonu cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye'nin en büyük 3. şehri idi ancak zamanla göç vere vere küçüldü
    Ankara'nın kaderini değiştiren başkent olması oldu yoksa Kırşehir gibi bir il olurdu

• Hatay'ın önemi sadece İskenderun olayıyla. Başka hiçbir olayı yok. Kastamonu'nun hiçbir önemi yok Ankara ile kıyaslanamaz. Manisa da öyle. Erzurum da yine aynı şekilde. Sadece Konya o önem bakımından yarışabilir. Hayır şehirleri söylüyorsun önemini söylemiyorsun ne olayı var da önemi oluyor? Geçiniz.

Ankara zaten başkent olmadan da en önemli şehirlerden biriydi. İsminin çok az bir şekilde farklılaşması da bunun örneği. Ayrıca eskiden tarımın 1 numaralı şehirlerinden birisiydi. Fazla nüfus daha önemli bir şehir yapmaz bunu öğrenemediniz. Paris şimdi Çin'in en büyük nüfuslu şehrinden daha mı az önemli? Ya da Londra?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BullPoweR7 -- 22 Ekim 2017; 16:2:36 >
  • quote:

Hatay'ın önemi sadece İskenderun olayıyla. Başka hiçbir olayı yok. Kastamonu'nun hiçbir önemi yok Ankara ile kıyaslanamaz. Manisa da öyle. Erzurum da yine aynı şekilde. Sadece Konya o önem bakımından yarışabilir. Hayır şehirleri söylüyorsun önemini söylemiyorsun ne olayı var da önemi oluyor? Geçiniz.

Ankara zaten başkent olmadan da en önemli şehirlerden biriydi. İsminin çok az bir şekilde farklılaşması da bunun örneği. Ayrıca eskiden tarımın 1 numaralı şehirlerinden birisiydi. Fazla nüfus daha önemli bir şehir yapmaz bunu öğrenemediniz. Paris şimdi Çin'in en büyük nüfuslu şehrinden daha mı az önemli? Ya da Londra?

Yahu arkadaş sen bana Ankara'nın tarihsel önemini söylesene gitmiş tarihte bilinen yerleşkeleri küçümsüyor sana eski Ankara fotoğrafları atarım kalırsın kasaba gibi yer
    Kastamonu Osmanlı ve Selçuklu zamanında Batı Karadeniz'in merkeziydi Osmanlı döneminde Kastamonu Sancakbeyliği'nin sınırları bugünkü Üsküdar'a kadar uzanıyordu
    Keza Manisa'da Sancakbeyliği idi Ege'nin merkezdi
    Konya İç Anadolu'nun
    Erzurum Doğu Anadolu'nun merkeziydi
    Ankara İç Anadolu'da daima Konya'nın altında kalmış bir şehirdir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkçü Kayı -- 22 Ekim 2017; 16:8:46 >

• İzmir köy gibi yer niye versinler. Konya bin basar gelişmişlik olarak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sana Ankara'nın tarihsel önemini söyledim sen peki söylediğin şehirlerin önemini söyledin mi? Anca şehir söyleyip önemli diyorsun başka hiçbir argümanın yok bir de benim verdiğim örneğe laf atıyorsun. Yok Türk insanının %90'ı tartışmayı bilmiyor. Bir de gelmiş eski Ankara fotoğrafları atarım kalırsın kasaba gibi yer diyor İstanbul dışında her şehir için aynısı geçerli az aklını çalıştırsaydın 1930 dan önce her şehrin kasaba gibi olduğunu anlardın. Daha Türkiye'de sanayileşme yeni başlamış sen hala burda zırvalıyorsun.

Sen beyliklerden bahsediyorsun ben milattan önce hangisi daha eski yerleşim yeri oluyor? Boş konuşuyorsun. Ankara Hititler, Frigyalılar zamanında zaten önemini ortaya koymuş şehir ya da Ankara Savaşında. Senin şehirler daha yeni yeni tanınmaya başladı o zamanlar.

Ankara'nın önemi İstanbul dışında her şehirden fazladır. Gerek Bursa gerek Konya gerek Karaman, Trabzon herhangi bir şehir. Farketmez.

Tamam daha fazla bana yazma değişmiyor işte fikrim sen kendi fikrinle kal. Tartışmak istemiyorum aynı lafları söyleyen insanlarla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BullPoweR7 -- 22 Ekim 2017; 16:17:48 >

• quote:

Sana Ankara'nın tarihsel önemini söyledim sen peki söylediğin şehirlerin önemini söyledin mi? Anca şehir söyleyip önemli diyorsun başka hiçbir argümanın yok bir de benim verdiğim örneğe laf atıyorsun. Yok Türk insanının %90'ı tartışmayı bilmiyor. Bir de gelmiş eski Ankara fotoğrafları atarım kalırsın kasaba gibi yer diyor İstanbul dışında her şehir için aynısı geçerli az aklını çalıştırsaydın 1930 dan önce her şehrin kasaba gibi olduğunu anlardın. Daha Türkiye'de sanayileşme yeni başlamış sen hala burda zırvalıyorsun.

Sen beyliklerden bahsediyorsun ben milattan önce hangisi daha eski yerleşim yeri oluyor? Boş konuşuyorsun. Ankara Hititler, Frigyalılar zamanında zaten önemini ortaya koymuş şehir ya da Ankara Savaşında. Senin şehirler daha yeni yeni tanınmaya başladı o zamanlar.

Ankara'nın önemi İstanbul dışında her şehirden fazladır. Gerek Bursa gerek Konya gerek Karaman, Trabzon herhangi bir şehir. Farketmez.

Tamam daha fazla bana yazma değişmiyor işte fikrim sen kendi fikrinle kal. Tartışmak istemiyorum aynı lafları söyleyen insanlarla.

Yok arkadaş anlamayacak insana ne kadar konuşursan konuş anlatamazsın gitti Allah'ın bozkırını tarihin en önemli şehirlerinden ilan etti

• quote:

Orijinalden alıntı: Muhafız.

İzmir köy gibi yer niye versinler. Konya bin basar gelişmişlik olarak

Konya da gece klubu var mi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.