Şimdi Ara

Etnik kökenler ve Atatürk milliyetçiliği (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
62
Cevap
0
Favori
1.732
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Milliyetcilik bir cocukluk hastalıgıdır.İnsan kendi ırkının kızamıgıdır.
    Albert Einstain
  • quote:

Orijinalden alıntı: Altın Pike

Milliyetcilik bir cocukluk hastalıgıdır.İnsan kendi ırkının kızamıgıdır.
    Albert Einstain

Araştırdım, hakikaten böyle bir sözü varmış.
    Ne diyelim... Einstein her ne kadar saygı duyduğum bir adam, fizikçi olmasına rağmen, bir mühendis olarak, mühendis ruhlu olduğuna inandığım bir insan da olsa bugüne dek kimseye bütünüyle katılamadım, Einstein'a da katılmıyorum. (En çok ortak noktam olan adam Nikola Tesla'dır bu arada...)

Ayrıca Einstein'ı bırakın, Türkiye haricinde bütün dünya istediğini söylesin, bu ülke milliyetçilikle kurulmuştur öyle de gidecektir. Milliyetçilik bizi birleştiren yegane unsurdur. Anlattığım milliyetçiliğin yani normal milliyetçiliğin, yozlaştırılmamış, çarpıtılmamış milliyetçiliğin bu ülkeye faydalarını sizlere sayamam bile...

Atatürk'le birlikte gelen milliyetçilik bizim cumhuriyet kadrolarımızın saygınlığını pekiştirmiştir. Mahmut Esat Bozkurt bunun en güzel örneklerinden biridir. Milliyetçiliğin insanın gözünü kör etmediğini, hatta başarıya giden yolda teşvik edici olduğunu herkese göstermiştir. Soyadını kendisine Atatürk armağan etmiştir bu arada.

• quote:

Milliyetcilik bir cocukluk hastalıgıdır.İnsan kendi ırkının kızamıgıdır.
    Albert Einstain

Ben demiştim zaten o da düzeltemez diye!
  • Milliyetcilik dogası geregi igrenc birşeydir.Hangi irka aitsen ona biat edersin.Bulundugun irk sana göre dünyanın en güzel ırkıdır.Bu heryerde böyledir.

Acıkcası milliyetci zihinlierin beyninde prangalar oldugunu düşünürüm.

Atatürk milliyetciligi diye birşey var mıdır?
    Kesinlikle vardır.Atatürk milliyetciligide "Türklük" yoktur.Türk milleti kavramı vardır.
    Atatürk milliyetcilginde vatanı en cok sevmek ona en cok hizmeti vermektir.
    Alman italyan milliyetcilginde bu böylemedir.Hayır daha kafatascı bir düşünce yapısı vardır.

Atatürk milliyetciligi tutkal misali kullanmayı düşlemiştir.
    Bu ülkede 40 dan fazla ayrı etnik kökenden oluşan bir anadolu cumhuriyeti.
    Ortak paydalar cok fazla fakat yinede milliyetci olunmak zorunda.

Türk milleti ne cok zeki ne cok calışkandır.
    Türkiyenin o zamanki konjenktüründe söylenmesi gereken şeylermiş söylenmiş.
    Tıpki mustafa kemalın milliyetci söylemleri gibi.

• quote:

• quote:

Orijinalden alıntı: Fetih

"Ne Mutlu Türk'üm diyene .." Mustafa Kemal Ataturk

Türk'lük bir ırk olduğuna göre;
    Sizce bir ayrım söz konusu değil mi?Türk olmayanlar mutlu olamayacak mı?
    Siz kürt ırkından yada diğer ırklardan birinde olsaydınız düşünceniz ne olurdu ?

quote:

Orijinalden alıntı: Çav bella
    Atatürk milliyetçiliği dil-din-ırk ayrımı yapmadan ulus oluşturmayı amaçlamıştır.(Irk ve millet arasındaki farkı biliyorsunuzdur umarım)

Onu diyen Atam şunu da söylemiş

Gerçi bize milliyetçi derler. Ama, biz öyle milliyetçileriz ki, işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların milliyetlerinin bütün icaplarını tanırız. Bizim milliyetçiliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetçilik değildir.

Bu çağda millet=ırk nasıl denebilir?
    Art niyet yoksa bunu denemeyeceğini düşünüyorum.

Herşeyden önce şunu bilmenizde fayda var.Millet demek kültür ve dil demektir.Bir coğrafyada ortak kültüre ve geçmişe sahip topluluklar milleti oluşturur.Hemen size Avrupadan örnek vereyim
    İngiltere,fransa,ispanya,norveç,almanya,italya,avusturya... bunlarda ne din bağı vardır ne de ırk birliği vardır.Ama hepside çok sağlam millet olgusunu oluşturmuşlardır.Bu ülkelerde yaşayan fertlerin , üzerinde yaşadığı vatanını hayatının bir parçası veya hayatını oraların bir parçası olarak bilmesi ve benimsemesi bir millet olarak ortaya çıkmasına ve sağlam devletler kurmasına yetmiştir.
    Günümüzden 2500yıl önce de Türklük ırk değildi şimdi de değil.

• Altın Pike, bence çok basit bir açıdan bakıyorsunuz olaya.
    Milliyetçilik iğrenç bir şey değildir. Dediğim gibi, kimsenin kimseye karışmaya hakkı yoktur. Ben Türk kültürü ile yaşıyorum diye bana iğrenç diyemezsiniz. Ya da direkt sorayım ben size:

Ben Türk kültürüyle yaşadığıma inanıyorum. İngilizcem çok iyidir örneğin ama MSN'de konuşurken ya da internette forumlarda yazarken yabancı sözcükler kullanmamaya özen gösteririm. Yıllardır bir kez bile "ok, bye" yazmadım. Saçlarım eski Türkler gibi ortalamadan biraz daha uzundur. Sakalım yoktur. Destanlarımızı severim, yani okurken hatırlarken hissederim. Diksiyonum çok iyidir, Türkçeyi düzgün konuşmaya gayret ederim. Türkçe sevdalısıyım, öz Türkçeye bayılırım. Yine tarihe meraklıyımdır. Telli çalgıları çok severim ve kendim de gitar çalıyorum zaten. (Gitar da telli bir çalgıdır ve bağlama ailesiyle oldukça benzer.) Vs... Yani bu işin benim inandığım daha birçok yönü daha var ama burada yazıp uzatmak istemiyorum.

Bende olup da size iğrenç gelen nedir? Yani çok anormal ya da marjinal bir çizgide olmadığımı düşünüyorum. Yani yukarıda saydığım özelliklerim yanında örneğin ben genellikle yabancı müzik dinlerim. Bu beni milliyetçilikten çıkartmaz çünkü müzikte anlatılan şey önemlidir. Dinlediğim hiçbir müzikte de yabancılar kendilerini övmüyorlar ya da benim milletimi aşağılamıyorlar. Her insanın hissedebileceği şeyleri anlatıyorlar. Bunu hangi dilde dinlediğim bir önem arz etmiyor, sonuçta müzikal altyapı için dinliyorum.

Bir de Alman milliyetçiliği için yanlış düşündüğünüzü iddia ediyorum. Almanya kendisi henüz yeni bir devlet sayılır. İrili ufaklı bir sürü Prussia krallığının birleşmesiyle oluşmuştur. Ve Almanya'da yalnızca Almanlar yaşamaz.

Atatürk milliyetçiliği değil, tek bir bilinen milliyetçilik kavramı vardır. O da insanın kendisine baktığı ve diğer insanlarla aynı kültür paydasında buluştuğu milliyetçiliktir. İnsanların kanını inceleyen ideoloji ırkçılıktır ve milliyetçilikten inanın bana OLDUKÇA farklıdır.

• quote:

Valla şimdi hakkımda kötü düşüneceksiniz belki ancak Türkler zeka ortalaması az da olsa ortalamanın yukarksında olan bir millettir. Yani bu konuda hiçbir sorunumuz yok. Ancak bu zekayı değerlendirme konusunda ve bilgelik denilen kavram konusunda oldukça sorunlu olduğumuzu düşünüyorum.

Evet Türk milleti çalışkan değildir bu doğru.

Yine de bu sözlerde hiçbir sorun görmüyorum. Türk milleti zekidir, Türk milleti çalışkandır sözleri toplumumuza özgüven aşılayan ve kimseyi zararı olmayan sözlerdir.

• Onu diyen Atam şunu da söylemiş

Gerçi bize milliyetçi derler. Ama, biz öyle milliyetçileriz ki, işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların milliyetlerinin bütün icaplarını tanırız. Bizim milliyetçiliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetçilik değildir.

Bu çağda millet=ırk nasıl denebilir?
    Art niyet yoksa bunu denemeyeceğini düşünüyorum.

Herşeyden önce şunu bilmenizde fayda var.Millet demek kültür ve dil demektir.Bir coğrafyada ortak kültüre ve geçmişe sahip topluluklar milleti oluşturur.Hemen size Avrupadan örnek vereyim
    İngiltere,fransa,ispanya,norveç,almanya,italya,avusturya... bunlarda ne din bağı vardır ne de ırk birliği vardır.Ama hepside çok sağlam millet olgusunu oluşturmuşlardır.Bu ülkelerde yaşayan fertlerin , üzerinde yaşadığı vatanını hayatının bir parçası veya hayatını oraların bir parçası olarak bilmesi ve benimsemesi bir millet olarak ortaya çıkmasına ve sağlam devletler kurmasına yetmiştir.
    Günümüzden 2500yıl önce de Türklük ırk değildi şimdi de değil.

Ben bu görüşe de katılmıyorum. Türk bir ırk adıdır. Dolayısıyla hala daha öyle... Bunu hepimiz biliyoruz.

Benim söylemek istediğim, ben Türk'üm diyebilen bir insana kimsenin "hadi oradan sen x'sin... ne Türk'ü..." diyemeyeceğidir. Ve ülkemizdeki bütünlük için herkesten Türk olduğunu söylemesi, söyleyebilmesi istenir.
    Bu kötü bir şey değil, Türk olduğunu düşünen bir insana Türk diyoruz. Bu topluma da Türk milleti diyoruz.

Siz her ne kadar ırk değil deseniz de, Türk 5000 yıldır bir ırkın adı ve öyle de kalacak. Bunu değiştiremezsiniz. Ancak Amerikalı sözcüğü bir ırk adı değildir. Amerika'da yaşayan insanlara verilmiş addır çünkü geçmişten gelen belli bir ırk yapısı yoktur. Avrupa'dan giden insanların karışmasıyla oluşmuştur. Zamanla bu insanlar iyice asimile olup kendilerine özgü bir kültür yaratmışlar.

Ayrıca saydınız ülkeler arasında Fransa Türkiye ile gayet benzerdir. Ulus devlet yapısındadır. Almanya sosyal demokrattır, ulus yapısının bilincindedir. Avusturyalılar milliyetçidir desem yalan olmaz. İspanyollar da öyle... Aynı zamanda dindardırlar.
    Norveç ise gayet ırkçılığa yatkın olan ve eski temellerine özlem duyan bir ülkedir. Yaptığı müzikleri bir dinleyin söylediğimi anlarsınız. Hatta direkt Varg Vikernes isimli adamın görüşlerini okuyun, yeterli...

• "Milliyetci insanlar kötüdür igrenctir" diye bir ifade kullandıgımı hatırlamıyorum.
    İnsanın kendi kültürünü sevmesi onu yaşaması kendi inanclarıyla yaşam bicimiyle gurur duyması kadar dogal birşey olamaz.Bu yüzden sizi tebrik ederim.
    Peki fikirleriniz yaşam tarzınınız sizi"milliyetci" yapan mıdır acaba?

Ben acıkcası anlattıklarınızdan milliyetci oldugunuz sonucunu dahi cıkarmadım.
    Bence milliyetcilik bu kadar saf masum birşey degildir.

Milliyetcilik faşizme acılan kapıdır bana göre.Senden olanı seversin.Senden olmayanı senin gibi düşünmeyeden nefret edersin.Yunan halkından ermeni halkından nefret edersin.Cünkü milliyetcilikte "Biz"ve "Onlar" vardır.Sen senin olanı göklere cıkarırsın.Senden olmayanı yerin dibine sokarsın.

Ayrıca milliyetcilik dogası geregi irk temeline dayanır.Bence eger siz Türk ırkının sıradan ırklardan üstün oldugunu düşünmüyorsanız milliyetci degilsinizdir.

Buda benim milliyetcilik tanımım.
    Bana göre milliyetci ideoloji dünyaya kandan nefretden şiddetden başka birşey getirmeyecektir.

• Milliyetçilik(Nasyonalizm) zenginliğin ve nüfusun artmasıyla "benim ait olduğum toplum dünya kaynaklarından daha çok pay alsın, daha iyi yaşasın" düşüncesinin yaygınlaşmasıyla ortaya çıkmış bir olgudur.

Avrupayı(İngiltere ve Fransa hariç) 800 yıl bir Avusturyalı hanedan yönetti. Balkan ulusları 400 yıl Osmanlı hanedanının yönetiminden rahatsızlık duymadılar. Ellerindeki ile yetindiler. Sömürgecilik ne zaman yaygınlaşmaya başladıysa o zaman ulusal benlikte yaygınlaştı. 1700 lerde Portekizde başlayan ulusallaşma 70 yılda tüm Avrupa'ya yayıldı. Dünyaya yayılması ise 1789 Fransız İhtilali iledir.

Osmanlı'da ilk etkilenenler gayr-ı Müslim'lerdir. Onlar biz farklıyız diyerek birer birer ayrılmaya ve ulus devletlerini kurmaya başlayınca Müslümanlar millet etrafında birleşti. Osmanlı'da "millet" olarak tanımlanan aslında "ümmet"tir. Ümmetten de kopmalar başlayınca millet "Türklük" etrafında kenetlendi.

ATATÜRK milliyetçiliği Anadolu halkının tümünü kapsar. Irk milliyetçiliği değil ulusçuluktur. Bu milliyetçilik hiç değilse Anadoluyu kurtarmayı başarmıştır.

Günümüzde dünya nüfus artışı sürmekte olup milliyetçilik giderek yükselmektedir. Burada önemli bir ayrıma dikkat etmek gerekmektedir. Emperyalizm milliyetçiliği kendisi için farklı bir üst boyuta taşımış iken geri ve hedefi coğrafyalara karşı silah olarak kullanmaktadır. ABD milliyetçiliği özünde ulusalcılık olup ırk esaslı değildir. ATATÜRK milliyetçiliği ile benzerlik gösterir. AB yeniden Habsburg gibi bir birliğe dönmektedir. Kendileri ırk değil ulus olma yolunda ilerlerken hedef coğrafyalarda ırk milliyetçiliği ile bölünmeleri ve bu sayede daha kolay sömürge devletçikleri oluşturmayı amaçlamaktadırlar. Bu gerçek ışığında, ATATÜRK milliyetçiliğine karşı olmak anlamsızlığın ötesinde saflık sınırları içindedir. Onlar için ufak devletleri yönetmek(sömürmek) çocuk oyuncağı iken, kendilerine rakip olması mümkün devletlere tahammül göstermeleri olanaksızdır.

Sınırsız, sınıfsız bir dünya istemek elbet erdemli bir düşünce. Bu düşüncenin dünyada gerçekleşmesi için çalışmak gerek. Fakat mevcut durumu hiç akıldan çıkarmayıp, gelişmelerin farkında olarak politika geliştirmek, emperyaliste yem olmamak gerek. Yani o'na karşı mücadelede onun silahı ile vurulmamak gerek.

Ne Mutlu Türk'üm Diyene!..

• Benim işim realitedir.
    "Türk milleti zekidir çalışkandır" demek savaşdan cıkmış yorgun bir halkı cesaretlendirmekten başka birşey olamaz bana göre.

Cünkü gercekler var ortada.
    Türk milleti çalışkandır.Peki japonlar ve almanlar?Bunlar bize göre daha tembel halklar mı?
    Türk milleti zekidir.Kaç tane einstain kant sokrates dostoyevski cıktı aramızdan.

Ben Türküm.Dünyaya toz pembe degil realite ile bakmak istiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M

Ben bu görüşe de katılmıyorum. Türk bir ırk adıdır. Dolayısıyla hala daha öyle... Bunu hepimiz biliyoruz.

Benim söylemek istediğim, ben Türk'üm diyebilen bir insana kimsenin "hadi oradan sen x'sin... ne Türk'ü..." diyemeyeceğidir. Ve ülkemizdeki bütünlük için herkesten Türk olduğunu söylemesi, söyleyebilmesi istenir.
    Bu kötü bir şey değil, Türk olduğunu düşünen bir insana Türk diyoruz. Bu topluma da Türk milleti diyoruz.

eğer türk kelimesi ırk olarak kullanılırsa bütünlük içinde olsa insanlardan türk olduğunu söylenmesini istemek çelişir buda sıkıntılar doğurur
  • quote:

Benim işim realitedir.
    "Türk milleti zekidir çalışkandır" demek savaşdan cıkmış yorgun bir halkı cesaretlendirmekten başka birşey olamaz bana göre.

Cünkü gercekler var ortada.
    Türk milleti çalışkandır.Peki japonlar ve almanlar?Bunlar bize göre daha tembel halklar mı?
    Türk milleti zekidir.Kaç tane einstain kant sokrates dostoyevski cıktı aramızdan.

Ben Türküm.Dünyaya toz pembe degil realite ile bakmak istiyorum.

Onların hepsinde de aynı söylemler vardır sn. Altın Pike.
    Japon şirketlerinde sabah işe başlamadan ant içildiğini bir çok yerde okudum.
    Tıpkı bir takımın maça çıkarken kazanmak için yemin etmesi gibi yemin ederlermiş.

Avrupa'da; "Alman'ım/Yunan'ım/İtalyan'ım" demek giderek azalır, "Avrupalıyım" demek yaygınlaşırken, bize "Kürt'üm/Ermeniyim/Süryaniyim demeyi çağdaşlık olarak dayatıyor ve sazanlarımıza kabul de ettiriyorlar.

"Türkiye Cumhuriyetini kuran halka Türk milleti denir" sözü ırkçılık değil bugünün Avrupalılığını gösterir. ATATÜRK'ün çağlarüstülüğüne, büyüklüğüne bir başka kanıttır bu ayrıca. Kendisinin zamanın egemenlerince "Selanikli dönme" olarak tanımlandığını bilerek konuya yaklaşınca ne kast ettiği daha net anlaşılır.

• quote:

"Milliyetci insanlar kötüdür igrenctir" diye bir ifade kullandıgımı hatırlamıyorum.
    İnsanın kendi kültürünü sevmesi onu yaşaması kendi inanclarıyla yaşam bicimiyle gurur duyması kadar dogal birşey olamaz.Bu yüzden sizi tebrik ederim.

Milliyetcilik faşizme acılan kapıdır bana göre.Senden olanı seversin.Senden olmayanı senin gibi düşünmeyeden nefret edersin.Yunan halkından ermeni halkından nefret edersin.Cünkü milliyetcilikte "Biz"ve "Onlar" vardır.Sen senin olanı göklere cıkarırsın.Senden olmayanı yerin dibine sokarsın.

Ayrıca milliyetcilik dogası geregi irk temeline dayanır.Bence eger siz Türk ırkının sıradan ırklardan üstün oldugunu düşünmüyorsanız milliyetci degilsinizdir.

Bana göre milliyetci ideoloji dünyaya kandan nefretden şiddetden başka birşey getirmeyecektir.

mışlar üstüne kurulu yazınızda kendi kafanıza göre gelişigüzel çıkarımlarda bulunmuşsunuz ve temelsiz iddialar ile milliyetçilik hakkında atıp tutmuşsunuz.
    Romantik milliyetçilik ile klasik milliyetçiliği karıştırıyorsunuz. Önce bir bilgi sahibi olunuz, madem bu kadar eleştireceksin.

Küreselleşen dünya şirketleri milliyetçilik kavramını fazlasıyla bulandırdı. Çünkü milliyetçilik özü itibari ile bu şirketlerin karını kendi milletinden daha üstün görmüyor.

Milliyetçilik faşizme açılan kapıdır demişsiniz siz bana bir ideoloji söyleyin, kapısı herhangi bir şiddete, baskıya ve dayatmaya açılmayacak olsun? Dinlerde dahil.

• quote:

"Milliyetci insanlar kötüdür igrenctir" diye bir ifade kullandıgımı hatırlamıyorum.

Bu söylediğiniz şeyin milliyetçilik olduğunu neden düşünüyorsunuz ki?
    Çünkü bu Ku Klux Klan tarzı bir ırkçılık bence. Ben milliyetçiliğin benim fikirlerim ve yaşam tarzım olduğunu düşünüyorum.

Komik olacak biraz ama KKK üyeleri bildiğimiz beyinsizlerden oluşuyordu. Oysa Atatürk örneğin milliyetçi olmasına karşın, şaşırtıcı derecede centilmen bir adamdı.
    Bir de, elbette realiteye bakacaksınız. Ben de zaten bunu vurguluyorum hep. Milliyetçiliğin öznel olmadığını, aksine nesnel olduğunu iddia ediyorum.

Diğer ırklardan nefret etmiyorum. İçimde nefret değil sevgi var. Kendi milletime, kendi kültürüme duyduğum sevgi... Diğer kültürlere karşı bir şey hissettiğim söylenemez. Ne iyi bir şey, ne kötü bir şey... Bu da kimseyi alakadar etmez zaten. Ancak bahsettiğiniz gibi bir nefret yok milliyetçilikte. Çünkü milliyetçi ve gerçekçi bir insan başkasıyla değil KENDİSİYLE ilgilenir. Bu da benim temel aldığım nokta.

Bence kendine milliyetçi deyip de, kendine bakacağı yerde, Türk adını ne kadar yükseltebiliyorum derdine düşeceği yerde başkalarıyla ilgilenen insan milliyetçi falan değildir. Zaman kaybıdır.

Lehrer35, hocam farklı şeyler söylemiyoruz aslında. Aynı şeyleri söylüyoruz.
    Benim söylediğim şey şu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve de Türk olduğunu hiç tereddüt etmeden söyleyebilen bir adam Türk'tür. Kimsenin hangi ırktan olduğunu biz zaten anlayamayız. Dolayısıyla ben Türk'üm diyen adam Türk'tür. Ama bu bir ırk adı olan Türk sözcüğünün anlamını değiştirmez.

Burada iki taraf da kendinden bir şeyler veriyor eğer ırk anlamında düşünsek bile...

Normalde ırkçı olsak ve kimin hangi ırktan olduğunu biliyor olsak, Türk olan kesim başka ırktan kimseye Türk denilmesini istemeyecektir. (Kendini başka bir ırktan söylemek ne kadar kötü geliyorsa insana, aynı şekilde bu da o kadar kötü bir şey olarak gelir.) Aynı şekilde Türk olmayan kesim de Türk olmak istemeyecektir.
    Şu haliyle ise, bu iki kavram aşılmış oluyor.

Ve Türklük adı altında birleşmiş oluyoruz, ortak bir paydamız, ortak bir kültürümüz oluyor. Bu da Türk kültürü... Burada yanlış olan hiçbir şey olmadığını düşünüyorum. Ancak dünyanın neresine giderseniz gidin, Türk nedir dediğinizde bir insan ırkıdır diyecektir.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Romantik milleyetcilik ve klasik milliyetcilik?
    Özünde ikiside aynıdır.Sadece ideolojiye ne kadar baglandıgızla alakalı.

Milliyetcilik faşizme acılan kapıdır.Bunu ben degil Ernesto che guevera demiştir.
    Milliyetcilik vatanı milleti sevmek degildir.Elmalarla armutları karıştırmayalım.

Ben ırka degil insana inanırım.
  • Öncelikle siz istediğinize inanabilirsiniz, istediğinizi düşünebilirsiniz. Buna kimse karışamaz ve karışmıyoruz da.

Bakın ben açıkça söylüyorum, milliyetçi bir insanım diye ve siz milliyetçilik iğrençtir deseniz bile umrumda olmuyor. Çünkü benim kendi düşüncem önemlidir benim için... Sizinki sadece değerli bir yorumdur.
    Ancak yine de ısrar ediyorum şu konuda:

Karşınızda oldukça milliyetçi olduğunu söyleyen bir insan var. Ve sizin düşüncenize göre milliyetçilik insanları birbirine düşürebilecek, savaş çıkartabilecek kadar güçlü bir olgu. Çünkü sizi anlıyorum, milliyetçi insanların körü körüne bir düşünceye bağlandığını ve aksini hiçbir şekilde kabul etmediğini hatta saldırgan olduklarını düşünüyorsunuz. İnsanlar üzerine konuşmasanız bile, ideolojinin insanları buna sürüklediğini iddia ediyorsunuz, haksız mıyım?

Oysa sizinle çok rahat bir şekilde konuşabilen bir milliyetçi var karşınızda... (Gerçi size göre milliyetçi değilim ama olsun. :D) Bu biraz çelişmiyor mu yoksa ben mi güzel bir istisnayım? :)

• quote:

Orijinalden alıntı: M

Lehrer35, hocam farklı şeyler söylemiyoruz aslında. Aynı şeyleri söylüyoruz.
    Benim söylediğim şey şu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve de Türk olduğunu hiç tereddüt etmeden söyleyebilen bir adam Türk'tür. Kimsenin hangi ırktan olduğunu biz zaten anlayamayız. Dolayısıyla ben Türk'üm diyen adam Türk'tür. Ama bu bir ırk adı olan Türk sözcüğünün anlamını değiştirmez.

Biliyorum sn. M. İnsanların yazılarından ne olduklarını çıkaracak kadar uzun süredir buralardayım. Hiç birimiz ırkımızı kendimiz seçmedik. Bu nedenle üstünlük/alçaklık iddiasında olmamız mümkün değil. Avrupalıları tanımaya yetecek kadar uzun süre değişik yerlerde içlarinde bulundum. Biliyorum ki Türkler(kendini Türk olarak tanımlayanlar) hiç bir ulustan daha aşağılık değiller. Hatta insani değerlerde daha iyi durumdalar.

Cumhuriyetin belirgin zaaflarından biri ulus devlet olmayı öğretememek oldu. Bunu öğretemediğimiz katmanlarımız emperyalistin kucağında, hem de güya evrensel söylemlerle ırkçılık bataklığının göbeğinde debeleniyor ama bunun farkında bile değil yazık ki...

• Evet sizi anlayabiliyorum.Sanırım olması gerekende bu bir milliyetcide böyle olmalı.
    İnandıklarına şövence bilmeden ögrenmeden körü körüne baglanmamalı
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.