Şimdi Ara

Ete zam gelmiş haberlerde yok. (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
153
Cevap
0
Favori
13.696
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
271 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Kurban bayraminda et almak zorunlu mu mu mu mu? Kurban bayrami ne biliyorsunuz degil mi hayvani kurban ediyorlar et sonra cikiyor. Cumaya giden adam biliyordur kurban bayraminda ne olacagini. Ayrica arz-talep meselesi simdi kurbanlik satislari fazla oldugu icin etin uretildigi hayvanin sayisi azaliyor dolayisiyla marketteki et azaliyor fiyat cikiyor. Kimse bindirmiyodur bence kurban geliyor diye dengeyi saglamak adina yapiyorlar. Etin vs fiyatindan ben de memnun degilim de kurbana ne atiyosunuz yani birgun veganlar lahana festivali yapsa yine ayni sey lahanaya olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yayın yasağı gelmiştir belki. Tıpkı bursada dün cenazesi olan şehit gibi.

• Et ne?

• Bundan 10 yıl önce bir Türkiye'nin en büyük yağ üreticilerinden birisinde satış pazarlama departmanında çalışıyordum. Bu yağ üreticileri resmi olmayan bir şekilde yılın son aylarına doğru bir araya geliyorlar. Yağın en çok tüketildiği ay olan ekim-kasım aylarında üretim 110br olması gerekirken, zaten 100br olan üretimi 70br ye düşüyorlar.

Bunu yaparak çiftçinin elinde bulunan hammaddeyi önce ihtiyacımız yok diyerek almıyorlar. Daha sonra düşük fiyattan satın alıyorlar.
    Piyasada yağ fiyatları artıyor. Size litrede 25 kuruş pek bir şey ifade etmez ama fabrikalar için trilyonları ifade eder.
  • geçen ay ebk şubesine et almaya gittim. millet artık tavuk etinden kıyma çektiriyor. kırmızı et alabildiğim için utandım. benim tek çocuk var. elden geldiğince en iyisini almaya çalışırken hesap kitap yapıyorum. benim yarı maaşım asgari ücretli adam 2-3 çocuğa nasıl baksın?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

senin alamanyaya kaçmaı bekliyorum.

Çok beklersin. Geçmişini kurcalasak ne fetoculuklar çıkar. Bende senin yakında suriyeliler tarafından elden geçirilmeni. Zaten yaşadığın yerde azınlıksın ağzını açsan eziverirler.
  • Et ne demek ki abi ?

• quote:

Orijinalden alıntı: AC_Hawker

Et neden bu kadar pahalı?

https://seyler.eksisozluk.com/hayvancilikla-ugrasan-birinin-agzindan-turkiyede-et-neden-pahali

gerekli bilgiler fazlasıyla mevcut.

en basitinden bir örnek vereyim.

geçen sene Türkiye'de hayvancılığın en önemli geçim kaynağı olduğu Erzurum'da çiftçiyi resmen kazıkladılar. her yıl belli zamanlarda ebk alım yapar, yıllardır böyledir. çiftçi de bu alımlara göre kendi planını yapar. geçen sene canlı hayvan alımına az bir zaman kala alımları iptal ettiler. üstüne bir de yandaşlara ithalat kotasını arttırdılar. çiftçinin elinde hayvanı kaldı. yine aynı ithalatçılar bu hayvanları ucuza aldılar. üzerine ciddi komisyon koyup sizin önünüze koydular. çoğu çiftçi bırak para kazanmayı büyük zarar etti. her yıl yüzlerce çiftçi üretimi bırakıyor.

eskiden bizim köyde hayvan sürüleri yoldan geçerken 1 saat izlerdiniz. ucu bucağı görünmezdi. şimdi 2 tane ineği olan bile satsam da kurtulsam diyor.

hayvan beslemek kolay değildir. ciddi emek ister. kendi evladın gibi oluyor. hayvanın ağzı var dili yok. hastalansa bakmak ayrı bir dert, kaybolsa aramak bir dert.

bakacak çoban bile yok. mevcut çoban kaçmasın diye adama artık lojman bile veriliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: budak_1903

geçen ay ebk şubesine et almaya gittim. millet artık tavuk etinden kıyma çektiriyor. kırmızı et alabildiğim için utandım. benim tek çocuk var. elden geldiğince en iyisini almaya çalışırken hesap kitap yapıyorum. benim yarı maaşım asgari ücretli adam 2-3 çocuğa nasıl baksın?

Makarna ekmeğe devam ınlar için, asgari ücret alıp 3 çocuk dünyaya getirecek kadar vicdansız bir insan olamam.

Tavuk kıymaya düştüyse olay dibin dibindeyiz demektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: tigers615

at gözlüğünü takan sen ve senin gibi zihniyette olanlar, öğrenmissin bir hüloğ makarna vs 15 yıldır aynı terane bu kafayla aşağılama zihniyeti ile ilerlersen 30 sene daha hüloğ demeye devam edersin, ben çevremde gördüğümü yazdım, birinci derece akrabalarımın hayvancılığı bırakma sebeplerini yazdım isterseniz gidelim yüzyüze konuşun ama yok işiniz gücünüz hakaret..

Boşversene köylü zengin diyorsun birde.Senin akraban zengin olabilir bunu nasıl genele yayıyorsun.Bu ülkede et haddinden pahalı diyemiyorsunuz işte sırf oy verdiğiniz adamları korumak adına.1400tl asgari ucretin oldugu yerde et için 40-50-60tl gibi rakamlar konuşuluyorsa o et pahalıdır.Bu neyin çabası daha.Sanki bana ülkedeki tüm köyleri gezmişte köylüler artık zengin diyor birde.Sen gormek istemiyorsun yukarda allah görüyor herşeyi

• Mendieta58 kullanıcısına yanıt
    ben köylü zengin demedim köylünün zenginleşmesi dedim yani önceki yaşantısına göre daha iyi duruma geldi öncelikle kavramların anlamına bak, ben et ucuz demedim ki etin pahallı olduğunu bende söylüyorum ve daha da pahallı olacak bunu da söylüyorum ayrıca kimseyi koruma peşinde değilim emin ol birçok noktada senden daha fazla eleştiri de bulunabilirim, ama hayvancılık konusunda benim gördüğüm gerçek bu kimse uğraşmak istemiyor, bunu da somut delillere dayanarak söylüyorum, birinci derece akrabalarımdan biliyorum, amcam, dedem 20 sene önceki ekonomik seviyede olsaydı bugün onlarca hayvanı olurdu mecbur, ama şuan hiç yok dediğim gibi kimseyi savunma peşinde değilim, kimse babamın oğlu da değil, bak Rize iline senede 4 kere çay aıyor adamlar sen bu insanlara hayvancılık yaptıramazsın...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Karargahx

Zam değildir hocam o güncelleme zam olsa duramazsın.

😂😂😂 yerlerdeyim ya 😂😀😀

• quote:

Orijinalden alıntı: zucchero

quote:

Orijinalden alıntı: budak_1903

geçen ay ebk şubesine et almaya gittim. millet artık tavuk etinden kıyma çektiriyor. kırmızı et alabildiğim için utandım. benim tek çocuk var. elden geldiğince en iyisini almaya çalışırken hesap kitap yapıyorum. benim yarı maaşım asgari ücretli adam 2-3 çocuğa nasıl baksın?

Makarna ekmeğe devam ınlar için, asgari ücret alıp 3 çocuk dünyaya getirecek kadar vicdansız bir insan olamam.

Tavuk kıymaya düştüyse olay dibin dibindeyiz demektir.

tavuk kıyma o kadar çok satılıyor ki şaşırırsınız.

bu arada neredeyse tüm temel gıda maddelerinde gümrük vergileri ya sıfırlandı ya da komik oranlara düşürüldü.

2019 seçimlerine kadar sıfırı tüketene kadar böyle devam edecektir. canlı hayvan itahlatını geçtik artık kesilmiş et ithalatı da başladı. kurban bayramı ile birlikte et fiyatları çok artmaz. ancak kurban stokları ( normalde fakirlere dağıtılması gereken et) 2-3 ay sonra biter et kıyma da 50 tl olur.

• quote:

ben köylü zengin demedim köylünün zenginleşmesi dedim yani önceki yaşantısına göre daha iyi duruma geldi öncelikle kavramların anlamına bak, ben et ucuz demedim ki etin pahallı olduğunu bende söylüyorum ve daha da pahallı olacak bunu da söylüyorum ayrıca kimseyi koruma peşinde değilim emin ol birçok noktada senden daha fazla eleştiri de bulunabilirim, ama hayvancılık konusunda benim gördüğüm gerçek bu kimse uğraşmak istemiyor, bunu da somut delillere dayanarak söylüyorum, birinci derece akrabalarımdan biliyorum, amcam, dedem 20 sene önceki ekonomik seviyede olsaydı bugün onlarca hayvanı olurdu mecbur, ama şuan hiç yok dediğim gibi kimseyi savunma peşinde değilim, kimse babamın oğlu da değil, bak Rize iline senede 4 kere çay aıyor adamlar sen bu insanlara hayvancılık yaptıramazsın...

Arkadaşım sıvama istersen anladık biz senin amacının ne olduğunu hadi başka kapıya

• Mianfei kullanıcısına yanıt
    benim amacımı anlaman için çaba serfetmene gerek yok direk söylerim zaten merak etme ayrıca senin kapında değilim ki başka kapıya gidiyim benim girdiğim çıktığım bir tane kapı var sen kapı kapı geziyorsun herhalde ki kendini benimle karıştırdın...
  • quote:

benim amacımı anlaman için çaba serfetmene gerek yok direk söylerim zaten merak etme ayrıca senin kapında değilim ki başka kapıya gidiyim benim girdiğim çıktığım bir tane kapı var sen kapı kapı geziyorsun herhalde ki kendini benimle karıştırdın...

Iyy cümlelere bak seviye anlaşılıyor bloKK
  • quote:

Türkiye'de bir tek Rize ve karadeniz bölgesi varmış gibi konuşuyorsun.Üstelik modern tarım diye bir şey var. Amerika'da Avrupa'da Güney Amerika'da uygulanıyor.İlkel tarımla et fiyatlarını düşüremezsin.
  • Mianfei kullanıcısına yanıt
    ee ne yapalım eşit seviyede olmamız için baya zorladım o yüzden öyle cümleler çıkmıştır, kusura bakma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tigers615 -- 15 Ağustos 2017; 12:55:33 >
  • RocknRoll@ R kullanıcısına yanıt
    o bölgede yakınlarım olduğu için neden hayvancılığı bıraktıklarını açıklamaya çalıştım, ben et fiyatlarının ucuzlaması üzerine bir tez ortaya koymadım pahallı olmasının sebeplerini benim gördüğüm pencereden ortaya koymaya çalıştım ve daha da zamlanacağını söyledim, buna çözüm olarak sizin de söylediğiniz modern tarım konusu dikkate alınabilir, bütün tartışmayı oku yok zam değil güncelleme, hülooğ, makarna, ben hep 10 TL'lik alıyorum gibi klişe sözler neden böyle diyen yok nasıl çözeriz diyen yok sadece seninle aynı düşünmeyene hakaret etmek ve dalga geçmek başka bir şey değil bunu da ya et konusuyla yapıyorlar, ya araba konusuyla, ya telefonla, yada herhangi bir şeyle dediğim gibi kimse problemin altında yatan sebeplerle ilgilenmiyor, bunu nasıl çözeriz diye bir plan ortaya koymuyor.
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.