Şimdi Ara

Esnafların kalitesizliği... (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
1.576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • alışveriş yaptıktan sonra fiş istesen yüzüne bön bön bakar
  • quote:

Orijinalden alıntı: uykuadam

küçük esnaf bakkal manav kaldımı ya
    girmeyeli yıllar olduda
    bim şok a101 sağolsun
    Bazı mahallelerde hala bakkal kültürü var alışverişleri oradan yapıyorlar. Çünkü başka alternatif yok veya uzakta

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Limonen kullanıcısına yanıt
    mecbur kalırsa eyvallah
    ama çoğu yerde indirim marketleri bim şok a101 mantar gibi şube açıyor

evime şok a101 ikiside yakın

bir tane mahhale bakkalıda var yakın iyi niyetli birisi

ama girmiyorum

a101 de en basitinden süt 2,50 tl orada 3,50 tl

a101 2,50 tlden fişinide kesip eline veriyor devlete vergisinide veriyor

kusura bakma mahalle bakkalı parayı zor kazanıyorum
  • Esnaftan mecbur olmadigi halde sakız bile alan bu muameleleri hak ediyor 1000 kere yazdik foruma bu halk esnaftan bu muamaleyi gore gore akillanacak

• Musterisi ahlakli olmayan toplumun esnafi ahlakli olmaz..

Anlamayana konuyu acarim..

Ister gece ister gunduz..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: uykuadam

mecbur kalırsa eyvallah
    ama çoğu yerde indirim marketleri bim şok a101 mantar gibi şube açıyor

evime şok a101 ikiside yakın

bir tane mahhale bakkalıda var yakın iyi niyetli birisi

ama girmiyorum

a101 de en basitinden süt 2,50 tl orada 3,50 tl

a101 2,50 tlden fişinide kesip eline veriyor devlete vergisinide veriyor

kusura bakma mahalle bakkalı parayı zor kazanıyorum
    Bakkallarin hala durmasi veresiye vermesinden kaynakli.

Siz pewin parayla alsanizda mahallenizon yarisi ay sonu ay basi mantigiyla bakkaldan veresiye urun aliyordur.

Bim sok bunu yapamaz..

• katılmadığım tek bir yer var. bayat ekmekle tost daha iyi olur

• Onu bilemem ama lezzet olarak kötüydü.

• quote:

Orijinalden alıntı: Elbryan

Onu bilemem ama lezzet olarak kötüydü.
    Yıllar önce bizim evin önündeki bakkaldan ekmek alalım dedik. Hani ekmeğin fiyatı da belli. Adama sorduk kaç para diye. Şöyle bir durdu durdu düşündü normalinden daha fazla fiyat söyledi. Biz genelde fırından alıyoruz ya ekmeği, aklı sıra bize fazladan fiyat çekip cezalandıracak küçük esnaf. Yine aynı yerden bisküvi alayım demiştim. Yeminle söylüyorum paketin üzerinde bir parmak toz vardı. Adam rafları en son 5 sene önce dizmiş. Öyle de bırakmış. O zamandan beri herhangi bir bakkaldan içeriye adımımı bile atmadım. Mis gibi marketler var gider oralardan alırım. Bakkallar da veresiye peşinde koştursun.

Bu sadece bir örnekti. Gittiğimiz bazı lokantalarda da benzer durumlarla karşılaşmışlığımız vardır. Ama onlara değinmeyeceğim. Kısacası esnafımız kalitesiz.

• Esnafların kalitesizliği...
  • Yapacak bir şey yok, üç beş öyle yaptıktan sonra makus talihi batmaktır o kafadaki adamın. Emin olun sadece bakkal, manav olmasına da gerek yok, her sektörde leş iş yapan adamlar var. Kaçıp giden müteaahhit de, çekleri patlayıp iflas eden ilaç firması da veya başkaları da aynı kafada.

Küçük esnaflık tuhaf bir şey. Cebine üç kuruş para koyan adam küçük bir iş açayım hemen parayı kapayım derdine düşüyor. Küçük esnafa bu kadar laf söylenmesinin asıl nedeni de bu. Emin olun 50 yıldır duran hiç bir firmada o abuklukları kolay kolay göremezsiniz. Abuklaşmaya başladığı anda da yavaş yavaş batışa geçerler.

Bu kafa yapısındaki insanlar hem kendilerine hem müşterilere hem de ülkeye zarar veriyor aslında. Hani arada insanlar laf ediyor ya starbucks'ta ne buluyorsunuz diye; cevap basit orada, küçük esnafın göstermediği güler yüzü ve hizmeti görüyoruz. Neredeyse buna benzer her konuda şunu yazıyorum, starbucks gibi mekanlarda bir ürünü beğenmediniz, çat diye değiştirip size başka bir şey verirler sizden ayrıca para da almazlar. İsterseniz bu arada o kahvenin 3te 2 sini içmiş olun. Kimse sormaz size ama bunu içmişsiniz diye. Öte yandan butik bir kafede bunu yaptığınızda içmemiş olsanız da sizden ayrıca parasını alırlar.

• Jony_Turk kullanıcısına yanıt
    Tam bir esnaf kafası. Adam orada kısa mesafeye buz gibi geliyor diyor lokanta işletmecisi klavyeye pişmiyor beğenmiyorsan kendin yap diye cevap veriyor. Arkadaş sanki zorla yaptırıyorlar ya da bedava yapıyor.

• Hiç umrumda olmaz esnafmış manavmış kasapmış.Geçen kasabı arayıp 2 kg işkembe temizleyip ayırmasını istedim.Akşam alırım ödemeyi de yaparım dedim.Tamam dedi.Akşam gitti kasaba işkembeyi istedim . bana bir poşet verdi aldım elime.İnanın poşetten leş gibi su damlıyor.Abi bu ne sen bunu temizlemedin mi dedim.yoo dedi.ok deyip işkembeyi tezgahın ortasında bıraktım her taraf b.k suyu oldu.Başladı bana söylenmeye he he deyip çıktım. işkembenin kgsi 9 tl toplam 18 tl .ama ben sırf temiz verecek diye 30 tl ayırmıştım.
    Gittim yerel markete dedim işkembe lazım. adam çıkardı bembeyaz süt gibi 20 tl ye 2 kg alıp çıktım.en fazla 3-4 dk bekledim.
    bu yüzden esnaflık umrumda olmaz.
  • Esnaf kendini düşünmüyorsa sen niye esnafı düşünüyorsun ki. Bırak bu kafayla devam edip batsınlar, ağlasınlar.

• Adam gibi müşteri gelince tam anlamıyla ilgilenirim. Ama kazma gibi biri gelirse direk kovarım. Bazı müşteriler fiyatlar kazık diyor, ben işinize gelirse diye cevap veriyorum

Not: Hırdavatçıyım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Çağdaş -- 5 Mayıs 2018; 12:38:22 >
  • Bir daha esnaftan alışveriş yapmayacam. Adam internette 35 Tl. ye satılan ürüne 60 Tl. deyip sana 50 ye olur diyor.
    Bir diğer esnaf İnternetten 25 Tl. olan ürüne 60 Tl. deyip sana 50 ye veriyorum diyor.
    Bir diğer esnaf bir bios pilini 5 Tl. ye satıyor. İnternette ise 5 tane bios pili 10 Tl.
    Bir diğer esnaf pc. formatına 50 Tl. alıyor ve kurduğu işletim sistemi korsan.

Bunlar son 1 hafta yaşadığım şeyler. Kesinlikle esnaftan bilhassa elektronik cihazlar almayın. Memlekete binlerce var bu esnaflardan. Yazıklar olsun ya bu kadar da olmaz ama. 5-10 lira eklersin üzerine anlarım da adam 35 Tl. ekliyor fiyatın üzerine.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zlatan.İbrahimovic -- 5 Mayıs 2018; 15:50:16 >
  • bi esnaf olarak bende konusuyum (kırtasiyeciyim)

ayağı ile malzeme gosterenimi ararsın selamsız sabahsız dukkana girenini borç takanımı parayı fırlatanımı yok yukarda beslirada sende niye altı diyenimi cocuklarına dur demeyi ogretemeyen annelerimi yani halk neyi hak ediyorsa esnafta onu hak ediyor

burda ne esnaf ne halk her iki tarfta barbar yani toplum olarak berbatız
  • Büyükşehirlerdeki esnaflar müşteriden ne koparırsam kardır diye bakıyor artık. Halbuki müşteriyle ilgilense, layıkıyla işini yapsa o müşteriyi elinde tutacak ama bir kere kazıklayayım bana yeter diye düşünüyorlar. Pazardan meyve alayım diyorsun ön taraflara iyilerini dizmişler arka tarafta ne kadar çürük kötü mal varsa onu veriyor sana. Markete gidiyorsun istediğin sebzeyi meyveyi kendin seçiyorsun. Bakkaldan süt alayım diyorsun markette 1,5-2 lira olan şeye 3-4 lira fiyat biçiyor. Sonrada çıkıp ağlıyorlar AVM ler küçük esnafı bitirdi diye. Siz kendi kendinizi bitirdiniz haberiniz yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 21Temmuz

Hiç umrumda olmaz esnafmış manavmış kasapmış.Geçen kasabı arayıp 2 kg işkembe temizleyip ayırmasını istedim.Akşam alırım ödemeyi de yaparım dedim.Tamam dedi.Akşam gitti kasaba işkembeyi istedim . bana bir poşet verdi aldım elime.İnanın poşetten leş gibi su damlıyor.Abi bu ne sen bunu temizlemedin mi dedim.yoo dedi.ok deyip işkembeyi tezgahın ortasında bıraktım her taraf b.k suyu oldu.Başladı bana söylenmeye he he deyip çıktım. işkembenin kgsi 9 tl toplam 18 tl .ama ben sırf temiz verecek diye 30 tl ayırmıştım.
    Gittim yerel markete dedim işkembe lazım. adam çıkardı bembeyaz süt gibi 20 tl ye 2 kg alıp çıktım.en fazla 3-4 dk bekledim.
    bu yüzden esnaflık umrumda olmaz.
    başka bi kasapa gidersin o işini daha kaliteli daha özenli yapar. genellemek yanlış. şu dünyada en nefret ettiğim şeylerden birisi de genelleme. iyi esnafta var kötü esnafta var sonuçta milyon tane esnaf var

• Toplumun hali zaten görgüsüzlük ve cahillik üzerine kurulmuş. Üstüne bu esnaflar toplumun içinden köylü kurnazı tabir ettiğimiz kesimden çıkınca şamataya bak o zaman..

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.