Şimdi Ara

Esnafların çirkeflikleri.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
2.193
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
48 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dün bitter çikolota aldım,açtığımda beyaz beyaz değişik bir organizmaya dönüşmüş olmasına şahit oldum.
    Geri götürdüğümde,"bunların hepsi aynı bizde anlamadık" dediler. stt geçmediği için parama gasp edebilecek haklarının olduğunu söylediler.sizde kalsın o zaman diyerek bir yerlerinize koyarsınız demek istedim.fiş vermemişlerdi,dikkat etmedim.

adam çıkarken bana hadi canım hadi diyordu pişkin pişkin.

bununla sınırlı değil,geçenlerde kapşon aldım, 20 dakika olmadan iade etmeye karar verdim.
    adamın dediği şu "denerken giymiş oldun,ben şimdi bunu nasıl satayım,diğer müşterilerin hakkına girerim".

bundan sonra bir tane esnafa gidersem ne olayım.
    sürünsünler umrumda olmaz.

edit:

Daha beterini de yaşadım;
    2.el bir telefon almıştım geçen sene,telefonun hattını denememek gibi bir hataya düştüm.
    adamın sohbetine kandık güya,2 hafta uğraştırdı beni.Telefona reset atmamın yanlış olduğunu ve benim bozduğumu idda etti,bilmeyen bir insanı kafalıyacaktı kendince.Dolandırıcılıktan ihbar ederim seni dedikten sonra telefon değişimine ikna oldu.

Gitmeyin arkadaşlar,paranızla sizi rezil ediyorlar,keriz yerine koymaya çalışıyorlar.
    Elbette iyi olanları vardır fakat bu tür olanlarının denk gelme ihtimali yok değil.

Olayları konyadan bildiriyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi geranimo486 -- 26 Kasım 2017; 4:8:42 >

• Esnaflık tek tek bitiyor..Kendi kendilerini bitiriyorlar.Zamanında çok kazıkladılar mahalle halkını.2 birim borcu 2,5 yazdılar..Bayat ekmekleri taze diye sattılar.Teneke teneke yağları ekonomik krizde saklayıp kriz bitince ortaya çıkardılar.Pirinç alıyosun içinden avuç avuç taş çıkıyor.Şampuan alıyosun yarısı su.

Bitmeleri iyi oluyor ..
    Bende muhabbet kuşu aldım. Adam 5 haftalık diyerek satıyor bende herkesi kendim gibi zannettim adama güvenip dükkanda incelemeden aldım. Eve geldim ne göreyim kuş 7-8 aylık. Tekrar götürdüm değiştirdim yine 7-8 aylık kuş vermiş. Artık sinirlendim tekrar gittim para iadesi istedim. Adam yok para veremem kıvırmaya başladı ordan kendi elinle seç kuşu falan demeye başladı. Bende al şu kuşu canımı sıkma paramı vereceksin dedim. Sonra adam yem vereyim onun yerine dedi bende mevzu büyümesin diye tamam dedim. Zaten evdeki kuşumunda yem ihtiyacı var. Adama da yemleri verirken dikkat et onlarda 7-8 aylık olmasın dedim.

Kayseri de oturanlar için yerin adını vereyim AQUA MOSS
    Arkadaşlar ben de esnafım. ANcak dediğiniz mevzular doğru ve can sıkıcı. Bunları bildiğim için kendim farklı davranıyorum. Müşteri birşeyden memnun değilse " sorgusuz sualsiz " iade yaparım. Çünkü suratı asılacağına benim cebimden gitsin " gerekirse ". Bu anlayışla 1 kez olsun şikayet i bırakın, uff dediklerini duymadım. Öncelikle esnaf olmadan evvel insan olmak lazım. Empati had safhada olmalı. Adamın asılan yüzünü güldürmek lazım..

Sen adama 1 çikolata itelesen evle araba mı alacaksın ? O çikolatayı alıp, daha düzgününü vermesi veya para iadesi yapması gerekirdi. Hatta bu tip durumlarda ufak tefek ikramlar çok memnun eder müşteriyi.

ALiexpressten bir ürün alıyorum, eksik veya hatalı ürünse gelen mal, satıcı bana " o hediyemiz olsun kalsın sende, yenisini yolluyoruz sana " diyor. Binlerce km öteden adam bizlere ders niteliğinde hareketler sergiliyor Biz neden kendi vatandaşımıza aynısını yapamayalım ? O tip satıcılara en kral feedback i bırakıyorum. Esnaflıkta da dil yoluyla oluyor bu feedback ler..

Not: Bazı suistimalciler oluyor, onları da ayırt etmek lazım. Esnaflar genelde herkese potansiyel suistimalci gözüyle baktığı için artık gaddarlaşmışlar.. Umarım bende yolunu kaybedenlerden olmam..
    Çikolata tarzı ürünlerin sıcaklarda olması gereken şekilde muhafaza edilmezse eriyorlar.Sonra havalar serinlerse yada soğutucuya katılırsa sizin anlatdığınız şekilde beyazlaşma yapıyor.Bu tarz bozulan malların 1e1 değişim yada iade alması zorundadır market yada bakkalların.Sizi fazla takmamış anlaşılan.
    Böyle durumlarda iki şey yapıyorsunuz. Aklınızda bulunsun

1. Çikolatayı aldığınız firmanın müşteri hizmetlerini arayıp şikayet ediyorsunuz.

2. Beyaz masayı arayıp zabıtaya şikayet ediyorsunuz. Skt geçmemişse bir şey yapabilirler mi bilmiyorum. Ama ürünün bozulmuş olduğu da ortada. Zabıtalar da bir güzel ceza kesiyor (3500 lira civarı). Aklınızda bulunsun.

Ürünler yerde ise, yani bir basketin, rafın üzerinde değilse ve direkt yerle temas ediyorsa hijyen koşullarından dolayı epey miktarda ceza kesiyorlar. Civarımdaki bakkallar bunu yaşadı. Hak ediyorlar da.

Yani o esnaflar artık eskisi gibi elini kolunu sallayarak bir şey yapamıyor. Ben olsam öyle hadi canım demesiyle bırakmaz, hakkımı arardım.
    Karşımızda ara sıra ekmek falan aldığımız bakkal var sürekli her gün kapının önüne şu şişeleri kola şişeleri koyuyor kaldırımı ve yolu isgal ediyor. En son akşam arabayı park ederken buraya park etme gibi artis bir söylemde bulundu bende verdim cevabını şimdi beyaz masaya da şikayet ettim eğer ilgilenirlerse bı daha hiçbir yeri işgal edemez. Birşey de almam oradan artık
  • Çikolata tarzı ürünlerin sıcaklarda olması gereken şekilde muhafaza edilmezse eriyorlar.Sonra havalar serinlerse yada soğutucuya katılırsa sizin anlatdığınız şekilde beyazlaşma yapıyor.Bu tarz bozulan malların 1e1 değişim yada iade alması zorundadır market yada bakkalların.Sizi fazla takmamış anlaşılan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu işin cılkı çıkmadı mı? O dediğiniz esnaflar 70'lerde kaldı.
  • Adam hadi canım dediği halde sessiz kalırsan tabi takmaz seni

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • MaaşlıPatroon kullanıcısına yanıt
    Gayette suanda da var.

Esnaftan bir sey alinmaz bufeler bile buyuk sirketlerin oluyor artik bu tutumlari sayesinde esnaflik kalmayacak neyseki👍

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Öyle üstü beyazlamış çikolata yenir kanka sıkıntı yok... getir ben yerim yani... sıcak soğuk etkisinden içindeki süt tozu dışarı çıkar büyütecek bi şey yok

• Bende muhabbet kuşu aldım. Adam 5 haftalık diyerek satıyor bende herkesi kendim gibi zannettim adama güvenip dükkanda incelemeden aldım. Eve geldim ne göreyim kuş 7-8 aylık. Tekrar götürdüm değiştirdim yine 7-8 aylık kuş vermiş. Artık sinirlendim tekrar gittim para iadesi istedim. Adam yok para veremem kıvırmaya başladı ordan kendi elinle seç kuşu falan demeye başladı. Bende al şu kuşu canımı sıkma paramı vereceksin dedim. Sonra adam yem vereyim onun yerine dedi bende mevzu büyümesin diye tamam dedim. Zaten evdeki kuşumunda yem ihtiyacı var. Adama da yemleri verirken dikkat et onlarda 7-8 aylık olmasın dedim.

Kayseri de oturanlar için yerin adını vereyim AQUA MOSS

• Esnaflık tek tek bitiyor..Kendi kendilerini bitiriyorlar.Zamanında çok kazıkladılar mahalle halkını.2 birim borcu 2,5 yazdılar..Bayat ekmekleri taze diye sattılar.Teneke teneke yağları ekonomik krizde saklayıp kriz bitince ortaya çıkardılar.Pirinç alıyosun içinden avuç avuç taş çıkıyor.Şampuan alıyosun yarısı su.

Bitmeleri iyi oluyor ..

• Esnaflar ve sanayiciler kadar nefret ettiğim bir güruh daha yok. Alayı suratsız, her fırsatta kazık atmaya çalışan insan müsveddeleri.
  • Arkadaşlar ben de esnafım. ANcak dediğiniz mevzular doğru ve can sıkıcı. Bunları bildiğim için kendim farklı davranıyorum. Müşteri birşeyden memnun değilse " sorgusuz sualsiz " iade yaparım. Çünkü suratı asılacağına benim cebimden gitsin " gerekirse ". Bu anlayışla 1 kez olsun şikayet i bırakın, uff dediklerini duymadım. Öncelikle esnaf olmadan evvel insan olmak lazım. Empati had safhada olmalı. Adamın asılan yüzünü güldürmek lazım..

Sen adama 1 çikolata itelesen evle araba mı alacaksın ? O çikolatayı alıp, daha düzgününü vermesi veya para iadesi yapması gerekirdi. Hatta bu tip durumlarda ufak tefek ikramlar çok memnun eder müşteriyi.

ALiexpressten bir ürün alıyorum, eksik veya hatalı ürünse gelen mal, satıcı bana " o hediyemiz olsun kalsın sende, yenisini yolluyoruz sana " diyor. Binlerce km öteden adam bizlere ders niteliğinde hareketler sergiliyor Biz neden kendi vatandaşımıza aynısını yapamayalım ? O tip satıcılara en kral feedback i bırakıyorum. Esnaflıkta da dil yoluyla oluyor bu feedback ler..

Not: Bazı suistimalciler oluyor, onları da ayırt etmek lazım. Esnaflar genelde herkese potansiyel suistimalci gözüyle baktığı için artık gaddarlaşmışlar.. Umarım bende yolunu kaybedenlerden olmam..

• Kayserideyim. Esnafa dedim ki şu ayakkabıya bakabilir miyim indirirseniz dedim. Alacaksan indireyim dedi.

• İlk olarak belirteyim bende bir esnafım. İnternet cafe işletiyorum ve beraberinde bilgisayar alım satım işleri yapıyoruz. Çok iyi müşterisi tarafından çok sevilen esnaf arkadaşlarım var. Şükür bizimde kimseyle sıkıntımız olmadı. Sonuçta bizim düşüncemiz bizlerde başka esnaflardan alıyoruz aynısı bize yapılsa tepki veririz. Ve hepimiz insanız, bunu bilerek müşterilerimize yaklaşıyoruz. Hele bazı müşterileri anlatmama bile gerek yok. Tabi sizin yaşadığınız durumu ortaya çıkartan esnafın tavrı çok kaba ve yanlış. Benzer bir durumu bundan yıllar önce ( 5 - 10 yıl civarı oldu ) Ankara da çalışırken yaşamıştım.

İncik boncuk satan bir dükkanın önünde yüzükler vardı.

Ve olay aynen şu şekilde gelişti:

Ben: Abi bu yüzük kaç lira ?

Esnaf: Alacak mısın ?

Ben: He Valla, belediye nikahı bile kıyarım...!!!

Esnaf: Ne diyosun Lağğnn sen

Arkadaşım: Laa yürü yürü manyak mısın ?????

Düşünün fiyatı söylemek yerine ''ALACAK MISIN'' diyor. Söyle zaten uygun fiyatlıysa alırız. En fazla almayız. Ağzın mı aşınır yani. Bize 1 günde 40 çeşit ürünü özellikleriyle beraber soruyorlar daha bir gün bilgi vermeden bir müşterime buna benzer tek kelime etmedim. Uyuzluğuna soranlara bile. Ne diyelim, herkes hakettiği kadarını kazansın.

Demem o ki, zaman ve mekan farkı yok. Kötü esnaf her yerde, her şehirde kötü. İyilere denk gelmek nasip olur İnşallah.. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MexeSs -- 25 Kasım 2017; 6:58:15 >

• Esnafım, sadece gereğinden fazla esir alındıktan sonra çirkeflik yapıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: CihangirCanavarı

Öyle üstü beyazlamış çikolata yenir kanka sıkıntı yok... getir ben yerim yani... sıcak soğuk etkisinden içindeki süt tozu dışarı çıkar büyütecek bi şey yok

Hocam o sekilde yenebilir bozuk değil zehirlemez ancak lezzetli olmuyor. Çikolata neticede agiz tadi icin yeniyor.

• O yüzden iyi ki avmler, büyük marketler var. Esnafların çoğu kazıkçı, hileci, hurdacı. Müşteriyi adam yerine koydukları yok, sanki zorla mal satıyorlar. Sattıkları mallar da genelde aşırı düşük malzeme içeren düşük kaliteli mallar ve bu malları a kalite diye satıyorlar. Azalarak bitmeleri ümidiyle.
  • Taksim bakirkoy gibi incik cincik akaesuaar şekilli tshirtlu esnaflar kalsın ama hangi esnaflardan nefret ettiğinizi anlayabiliyorum :D

• Lcw-Defacto gibi firmalar büyük marketler neden deli gibi iş yapıyor sanıyorsunuz. Kimse esnafın kahrını çekmek istemiyor artık. Terziler bile artık avm tarzı yerlerde iş yapar oldu.

• Böyle durumlarda iki şey yapıyorsunuz. Aklınızda bulunsun

1. Çikolatayı aldığınız firmanın müşteri hizmetlerini arayıp şikayet ediyorsunuz.

2. Beyaz masayı arayıp zabıtaya şikayet ediyorsunuz. Skt geçmemişse bir şey yapabilirler mi bilmiyorum. Ama ürünün bozulmuş olduğu da ortada. Zabıtalar da bir güzel ceza kesiyor (3500 lira civarı). Aklınızda bulunsun.

Ürünler yerde ise, yani bir basketin, rafın üzerinde değilse ve direkt yerle temas ediyorsa hijyen koşullarından dolayı epey miktarda ceza kesiyorlar. Civarımdaki bakkallar bunu yaşadı. Hak ediyorlar da.

Yani o esnaflar artık eskisi gibi elini kolunu sallayarak bir şey yapamıyor. Ben olsam öyle hadi canım demesiyle bırakmaz, hakkımı arardım.

• Böyle esnaflara ayar oluyorum. Batsınlar ticaret anlaşıyşarı kıt *zevenklerin.
  • Bende esnafım elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım, fakat bazı insanlar çok art niyetli. Örnek vermek gerekirse, bir gün birine abiye elbise sattım, cumartesi günü bir düğüne davetliydim. Düğüne gittim baktım benim sattığım elbiseyle kadın bi güzel kıvırtıyor. Neyse pazartesi oldu, kadın elinde poşetle içeri girdi, elbiseyi iade etmek istiyorum dedi. İade sebebini öğrenmek istedim, beğenmedim dedi. Neyse o ara telefonu çaldı, karşıdaki kişiye dediği aynen şöyleydi, bu enayiler olmasa düğünlerde biz ne giyeceğiz.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.