Şimdi Ara

ESNAFIN PANDEMİ MASRAFLARINI HALK ÖDÜYOR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
0
Favori
6.085
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
102 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yakın zamanda bir mekan gittiyseniz fiyatlardaki fahiş artışların farkına varmışsınızdır. Bu artışlar enflasyonla vs. açıklanamayacak kadar fazla. Adamlar resmen 1 sene oturmanın bedelini mekana gelip oturacak insanları kazıklayarak çıkarmayı planlıyor. Çoğu ya porisyonu ya da malzeme kalitesini düşürmüş. Müşteri memnuniyeti umurlarında değil geleni yolayım yeter diye düşünüyor.

Bu fiyatlardan bir tek ben şikayetçiyim sanırım çünkü gördüğüm kadarıyla mekanların hepsi full çekiyor. 10 k maaş alsam bile ben bu ürünlere bu parayı vermem çünkü haketmiyorlar.

Birkaç Örnek ( istanbul);

3 TL olan Çay 6 TL

25 TL civarında olan Kuşbaşılı pide 30 TL

6-7 TL civarında olan lahmacun 10 TL

27-30 tl civarında olan porsiyon döner 35 TL

Bigmac menu 35 TL

Kahve makinesiyle 2 dk da yapılan türk kahvesi 15 TL

Not: Bilip bilmeden atıp tutanlar olmuş.

Babam esnaftı ben de birçok esnafın yanında çalıştım şunu abartısız diyebilirim ki esnafların %90 ı müşterilerini kazıklamaya çalışan insanlardan oluşuyor. He düzgünleri yok mu var ama bulursan koş sarıl o derece. Bir kere esnafların en büyük problemi adamlar hiçbir durumda karlarından feragat etmiyor bunu gördüm. Sadece pandemi döneminde değil onlarca yıldır böyle. Çalışan işsiz kalır cebine para bile girmez ama esnafın karı %400 den %200 e mi düştü anında veryansın eder...

1.5 senedir kapalı diyorsun da %35-40 minimum fiyat arttırıyorsun. Hangi çalışan o kadar zam aldı bu ülkede? Esnaf da karından feragat edecek sürümden kazanmayı öğrenecek. Ama yok nerde bizim esnafta o kafa...

Bu kafayla da 1 seneye "devren kiralık " yazılarını boy boy görmeye başlarız. Şuan milletin pandemi dönemindeki bıkkınlığından faydalanarak geçi(R)nmeye çalışıyorlar ama bu böyle gitmez. Önce indirimler başlar, o da yetmeyince ilanlar cama asılır. Bu ilettiğim fiyatlar mahallemdeki alt sınıf mekanlar. Orta sınıfa daha çıkmadım ve isterseniz çıkmayalım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kassady -- 22 Haziran 2021; 7:57:13 >

• Sorumlu kim "CUMHUR İTTİFAKI AKP DİR.. MHP DİR...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sadece fiyatlar artmadı porsiyonlarda ufaldı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-701484EF2

Sorumlu kim "CUMHUR İTTİFAKI AKP DİR.. MHP DİR...

Evet katkıları oldukça fazla ama esnafın yıllardır süregelen çakallığı da burada önemli bir yer tutuyor.

• O yüzden mümkün mertebe bu esnaflardan alışveriş yapmamaya çalışıyorum

• Adamın aldığı çayın, malzemenin fiyatı hiç değişmedi. Ayrıca bir yıl otururken hiç kira ödemedi ve devletten her ay yardım aldı. Ülkede enflasyon %1 iken böyle zam yapmaları çok yanlış, çok haklısın.

• quote:

Orijinalden alıntı: tlhxyz

Adamın aldığı çayın, malzemenin fiyatı hiç değişmedi. Ayrıca bir yıl otururken hiç kira ödemedi ve devletten her ay yardım aldı. Ülkede enflasyon %1 iken böyle zam yapmaları çok yanlış, çok haklısın.

Bu adamların her şartta kar sağlaması gibi biir durumu yok. Esnaf her zaman kar edeme banka değil bu. Önce bunun ayrımını yapmayı öğrenmek gerek bence. Senin sermayen müşterin. Kar edeceğim diye düzenli gelen müşterilerini yaptığın fahiş zamlarla kaçırırsan o zaman aç kalırsın.

• Kassady kullanıcısına yanıt

Aynen gerekirse aç kalıp seni beni doyuracaklar. Katılıyorum.

• Kim ödeyecekti? Kağıt üstündeki sosyal devlet mi?  

• bu fiyatlar normal

bu fiyatlara da itiraz eden koyunlar olur

hayatları merdiven altı kaçak, hırsızlık, vergi vermeyen daha ucuza satılıyor derler

RTE simit çay hesabı yaparken en lüx yerden simit çay hesabı yapıyordu iyi hatırlıyorum öğrenciyken normal temiz yerde 1 tl ye dürüm döneri yiyordum

üniversitenin yemekhanesinde 5 günlük yemek kartını 3,5 tl ye aldığımı bilirim

Veyisin videosunda birinin söyledi söz Dinini tilkiden öğrenen, tavuk çalmayı sevap bilirmiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bjkyener -- 20 Haziran 2021; 15:49:26 >

• Bu ülkede artık kaliteli, sağlıklı yiyecek bulmak, satın almaktan daha zor hale geldi.

• porsiyonlar ciddi derecede düşmüş

• Kanka en büyük örnek 1tl lik abur cubur kalmadı onlarda 2tl oldu %100 arttı sen 5tl lik artışamı takılıyorsun et e işçiye elektriğe zam geliyor 25tl lik yemek 30 oluyor bence fazla değil. Her fırsatta esnafa saplıyorlar esnaf da boş durmuyor halk a saplıyor.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Esnafa acınmaz arkadaş. Masada oturma yasağı varken yabancıysan oturtmuyorlardı içeri bir bakarsın oturarak yiyen var. Adana porsiyonu 22 liraya satarken yasaklar kalkacak denince hemen fiyat listesini kaldırdılar zammı döşediler.

• 25 liradan 30 liraya çıkması normal zaten. Asgari ücretli enflasyon oranında zam yapıldığı söylendi %21 olarak fakat pek çok şeyde özellikle üretici fiyatlari bunun üzerinde arttığı belirtiliyordu zaten

Getir üzerinde 20 lira indirimler bu zamları yok etti nerdeyse geçen seneden bile ucuza geliyor. 49 liralık kuşbaşılı kaşarlı pide + İskender geliyor faturada 39 lira görünüyor karttan ödeme ise 29 lira oluyor

Esnafın pandemi zararını ( kredi borçlarını vs ) müşterisine ödetmeye çalışması normal vatandaşta bunu kabul etmeme hakkı var. Mecbur değil sonuçta , hizmeti beğenmiyorsa tercih etmez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 21 Haziran 2021; 0:12:5 >
  • Esnaf diyoruz, zor zamanlar geçiriyor diyoruz ama bunlarda...

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Sanki ülkede hiç bir şeyin fiyatına zam gelmiyorda adamlar keyfinden zam yapıyor, gitmezsin olur biter kardeşim.

• fast food gerçekten çok pahalandı, ne pahalanmadı diye savunacaklara şimdiden söyleyeyim günlük 10 bin ciro yapan yerler biliyorum.

Zaten zehirdi üstüne daha fazla para veriyorsunuz.

Birkaç aydır yulafa ve tavuk a yöneldim sadece, evde hazırlıyorum.

Bir diyetisyen olarak tavsiye ederim

• %40 enflasyon var. Ne bekleniyordu. Şirketlerin pandemi zararlarını bile millete ödettiler.

• O kıymalı pidede kullanılan 5 lt yağ 1.5 sene önce 40 liraydı şimdi 70 lira

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.