Şimdi Ara

Esnafa kesinlikle acımıyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
102
Cevap
0
Favori
5.929
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
96 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yıllar sonra bilgisayarcıya işim düştü, alacağım ürün sata girişli data kablosu. internette 1,5 2 liraya zibil gibi bulunabilecek birşey. Tahmin edin bakalım küçük esnaf kardeşimiz kaç para çekti? Tam tamına 25 lira. 10 lira teklif etmem üzerine de zaten bana gelişi 15 lira deyince eyvallah diyip çıktım.

Şimdi sipariş verdim 5 tanesi kargo dahil 20 liraya kapıma kadar gelecek.

• bir esnaf olarak tepkim : :(

Düşüncem: doğrudur 2 liraya da var 50 liraya da. Tamamen kaliteye bağlı. En basit örnekle bir müşterimiz laptop için güç kablosu almak istiyor, verdiğim fiyatı beğenmediği için (maliyet kdv dahil: 18 lira , satış fiyatı :20 lira) gidip 10 liraya daha uygun fiyatlı bir ürün alıyor. 1 hafta sonra geliyor ve şikayet ediyor, laptopumun adaptörü yandı diye sebebi ne? 3.2 amper kapasiteli kablo takılması gerekirken 2 amper kapasiteli kablo takılıyor fazla akımdan dolayı adaptör patlıyor. Yine de kendini şanslı saymalı evde yangın yada laptopta sorun oluşmuyor. Şimdi yapması gereken muadili 100 lira civarına orijinali 350 lira civarında yeni bir adaptör almak.

Esnafa acımayın. Bence kesinlikle acımayın. Bırakın esnaf batsın. Zincir mağazalardan alışveriş yapın. Rakipleri güçleri yetmediği için batsın.

Sonra mı?

Öğretmen olun, atanamayın, bir kursta çalışmaya başlayın ama düşük maaştan yakının.

Üretici olun, yatırım yapıp ürün üretin. Ama sonra satışlarınızın düşüklüğünden yakının.

Çiftçi olun, ürün yetiştirin, ürünü satamayın, para kazanamadığınızdan yakının.

Devlette çalışın, memur olun, ek haklarınızı alamadığınızdan yakının.

Sebep?

Bu esnafın, seyyar satıcının, zanaatkarın, çiftçinin, küçük üreticinin gözünün yaşına bakmadığınız zaman, mikro ekonomi bittiğinde, zincir sistemler de sizin gözünüzün yaşına bakmaz. Bu insanlar ve aileleri sizin sunduğunuz hizmetlerden faydalanamazlar. Bunu yapın. Bakın bakalım neler oluyor.

not: fahiş fiyatla satış yapan esnafı tabi ki ben de desteklemiyorum. Bu kişilerden alışveriş yapmayın. Ama bir esnafın ticari ahlakı kötü diye diğer tüm esnaflara düşman olmayın. En çok zarar gören siz olursunuz.

Birader almazsin olur biter. Esnaftan ben de çektim doğrudur. İnsan olmayi ogrenememis esnaf da var. Gayet insan, cana yakın esnaf da. Yani bunun esnaf olmakla alakasi yok. İnsan olmakla alakası var. İyi insan olmayan hicbirsey olamaz. Bir tanesi iki tanesi bozuk diye de tum esnafa laf söylemek de iyi insan olmamakla ayni sey bana sorarsan.
    Çocukken DVD yazıcı almıştım internetten. Sata kablosu çıkmamıştı içinden. İnternetten baktım. 15 kuruş civarıydı fiyatlar. Yakındaki dükkana koştum hemen. 5 lira fiyat çekti. Kolay gelsin diyip çıktım. Biraz ilerdeki başka bir dükkan 2.5 lira fiyat çekti. DVD yazıcısının heyecanından almak zorunda kaldım. Sonra kargo ücretlerine baktım. 3.5 liraydı. Yani 10 kablo+kargo 5 lira tutuyordu. Dükkandan 2.5 lira verip aldığıma pişmanım. Bu olaydan çok kısa bir süre sonra esnaftan alışverişi kestim zaten. Bazen hata yapıp fiyat soruyorum. Sonra da koşarak uzaklaşıyorum. Daha geçen gün eczaneden temassız ateş ölçer sordum. 350 lira çekti Bir başka eczane 175 diyip 150 ye bırakırım dedi. İnternetten baktım aynı marka cihaz 80 lira kargo dahil Markette 18 liraya satılan aynı marka maskeyi görünce onu da sorayım dedim. 50 lira çekti

Ne yapsın taş mı yesin. 15liraya gelen şeyi 17liraya mı satsın. Günde binlerce mi satıyor sanki. Satsa satsa 2 tane satar. Şu lafa da hayranım ya. 10liralık şeyi 20liraya mı satılır. Olum az bir dükkan açında ondan sonra göreyim seni. Fiş kesmiyor demişsin, Ne kadar kaçarsa kaçsın vergiden devlet ondan her türlü alıyorbmerak etme. Acıtasyon falan yok ama kâr ortağı devletle çalışıyor. Bunu da esnaf olan bilir. Ay sonu kira, stopaj, damga vergisi, gelir vergisi, gelir geçici vergisi falan saçmalıkları altında zaten 10liranın 5-6 lirasını alacaklar merak etme.

Şu 10liralık şeyin 12liraya satılmasını beklemekten vazgeçin artık. 10liralık şey 20liraya satarsa kâr edebilir. 15lira fifti fifti olur boşa dükkanda durmuşsun demektir. Bu genel olarak al sat yapan esnaf için geçerli. Yer konumu falan istisnaları hariçtir.

Kilosu 10liraya şambali satılıyor yaşadığım şehirde. 3büyük şehirden birindeyim hemde. Sence mantıklı bir fiyat mı,

• ekonomi iyi olsaydı o esnaf milleti kazıklamaya çalışmazdı

• bir esnaf olarak tepkim : :(

Düşüncem: doğrudur 2 liraya da var 50 liraya da. Tamamen kaliteye bağlı. En basit örnekle bir müşterimiz laptop için güç kablosu almak istiyor, verdiğim fiyatı beğenmediği için (maliyet kdv dahil: 18 lira , satış fiyatı :20 lira) gidip 10 liraya daha uygun fiyatlı bir ürün alıyor. 1 hafta sonra geliyor ve şikayet ediyor, laptopumun adaptörü yandı diye sebebi ne? 3.2 amper kapasiteli kablo takılması gerekirken 2 amper kapasiteli kablo takılıyor fazla akımdan dolayı adaptör patlıyor. Yine de kendini şanslı saymalı evde yangın yada laptopta sorun oluşmuyor. Şimdi yapması gereken muadili 100 lira civarına orijinali 350 lira civarında yeni bir adaptör almak.

Esnafa acımayın. Bence kesinlikle acımayın. Bırakın esnaf batsın. Zincir mağazalardan alışveriş yapın. Rakipleri güçleri yetmediği için batsın.

Sonra mı?

Öğretmen olun, atanamayın, bir kursta çalışmaya başlayın ama düşük maaştan yakının.

Üretici olun, yatırım yapıp ürün üretin. Ama sonra satışlarınızın düşüklüğünden yakının.

Sebep?

Bu esnafın, seyyar satıcının, zanaatkarın, çiftçinin, küçük üreticinin gözünün yaşına bakmadığınız zaman, mikro ekonomi bittiğinde, zincir sistemler de sizin gözünüzün yaşına bakmaz. Bu insanlar ve aileleri sizin sunduğunuz hizmetlerden faydalanamazlar. Bunu yapın. Bakın bakalım neler oluyor.

not: fahiş fiyatla satış yapan esnafı tabi ki ben de desteklemiyorum. Bu kişilerden alışveriş yapmayın. Ama bir esnafın ticari ahlakı kötü diye diğer tüm esnaflara düşman olmayın. En çok zarar gören siz olursunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: kangroo

bir esnaf olarak tepkim : :(

Sonra mı?

Sebep?

Kaliteli bir ürün olsa markalı ve tekli bir şekilde ayrı ayrı paketlenmiş olurdu. Bir kolinin içinde yüzlerce kablo, adeta ben tahtakale malıyım diye bağırıyor. Kaliteli ürünle kalitesiz ürünü ayırt edecek bilgi birikimimiz ve zekamız var çok şükür.

• herkes ekmeğinde o yüzden yorumum yok. ama kayseri esnafı tam bir sıkıntı bir tek onları mimledim o kadar...

• bana gelişi 15tl diyen esnafa çıkar bakalım faturasını sana kaça gelmiş de.

Avrupada bunu yapamazlar,çünkü orada tüketiciye yalan söyleme,aldatma suçtur. anın da dava ederler adamı.

• Birader almazsin olur biter. Esnaftan ben de çektim doğrudur. İnsan olmayi ogrenememis esnaf da var. Gayet insan, cana yakın esnaf da. Yani bunun esnaf olmakla alakasi yok. İnsan olmakla alakası var. İyi insan olmayan hicbirsey olamaz. Bir tanesi iki tanesi bozuk diye de tum esnafa laf söylemek de iyi insan olmamakla ayni sey bana sorarsan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Parasını falan geçtim esnaftan alışveriş yapmama sebebim karşısındaki insanı salak yerine koyması sürekli atıp tutması on lafından beşinin yalan olmasıdır.

• o esnaf doğruyu söylüyor olsa bile 15tl ye gelişi olan şeyi 25tl e satıyor tek kablodan 10tl kar oh ne güzel dünya . %66 karına satmış oluyor.

fatura kesiyor mu? yok.

• esnafa sadece internetten sipariş vericek olduğum ürünü incelemek için giderim

• Üstteki esnaf saglam bos yapmış

Esnaflarin yuzde 95i dolandırıcıdır

1 kurusluk alisveris yapmam yıllardır

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İnternetten sipariş etmek varken esnaftan birsey alınır mı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • internet alışverişi bence kara para aklamanın bir yolu oldu.

market zinciri aççağına netten yarı fiyatına satıyor.

• İnternette ki üründe esnaftan geliyor, normal alışverişten tek farkı fiyatı ve ürünü görüp kendine uyanı almış olmak.

• Ağa ne esnafı ya.

• Çocukken DVD yazıcı almıştım internetten. Sata kablosu çıkmamıştı içinden. İnternetten baktım. 15 kuruş civarıydı fiyatlar. Yakındaki dükkana koştum hemen. 5 lira fiyat çekti. Kolay gelsin diyip çıktım. Biraz ilerdeki başka bir dükkan 2.5 lira fiyat çekti. DVD yazıcısının heyecanından almak zorunda kaldım. Sonra kargo ücretlerine baktım. 3.5 liraydı. Yani 10 kablo+kargo 5 lira tutuyordu. Dükkandan 2.5 lira verip aldığıma pişmanım. Bu olaydan çok kısa bir süre sonra esnaftan alışverişi kestim zaten. Bazen hata yapıp fiyat soruyorum. Sonra da koşarak uzaklaşıyorum. Daha geçen gün eczaneden temassız ateş ölçer sordum. 350 lira çekti Bir başka eczane 175 diyip 150 ye bırakırım dedi. İnternetten baktım aynı marka cihaz 80 lira kargo dahil Markette 18 liraya satılan aynı marka maskeyi görünce onu da sorayım dedim. 50 lira çekti

• Gecen bildigin 5 para etmez siradan plastik dvi kablo icin 35tl fiyat cekti bilgisayarci bide sifir degil 2.el urun hikayede uydurdu bilmem ne gemileri batti karaborsa suan kablolar filan insan kendini korku filminde gibi hissedio

• Bir kaç ₺'lik kabloyu da bana 30'a iteledi acelem olmasa almayacaktım şimdi ne olursa olsun internetten alıyorum şarj kablosu vs ailemde gidip şuradan alsaydın falan diyor bir daha gider miyim ? Gidenin ***** *****

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • ozbey08 kullanıcısına yanıt

Yıllardır hiç eskimeyen laf.

Kısaca meslek yalanı.

• kangroo kullanıcısına yanıt

Esnafta ne arar kalitelisi.

En ucuz en dandik ne varsa hepsi Esnafta.

Turkcell mağazalarına git. Bir şeffaf kılıfa 50tl istediğini görürsün. Spigen zaten 40tl.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.