Şimdi Ara

ESKİ PLAYSTATION 1 oyun broşürü :) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
3.274
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Hocam siz şanslıymışsınız, bizde daha üst konsollara geçiş hep kademeli ve sancılı olmuştur ;) (8-16-32 bit şeklinde ve yalvar yakar)

bir de şu var; herhalde o yaşlarımda psx ile md'ye birarada sahip olsaydım, md'nin yüzüne bakmazdım. bakma şimdi nostalji,retro falan dediğimize.

çünkü o zamanki zihniyetimizde aletleri olduğu gibi kabul edip zevk almak bir yere kadardı, daha iyi bir cihazı görünce hemen zırlıyorduk anaya babaya
  • seçimzabıtkatibi kullanıcısına yanıt
    onun sebebi aslında 90lı yılların başlarında çocuk olmuş bir çok kişi ile aynı.. bilgisayar, video oyunlar bizim zamanımızda çıktığı için anne babaların bu cihazlardan uzaktan yakından alakaları yoktu. nasıl şimdikiler dokunmatik ekran telefon sevmiyorlarsa, kullanması zor geliyorsa o zamanda bu cihazlar o kadar yabancıydı..

bunun üstüne birde çocukların okulu asıp atari salonlarına kaçarak harçlıklarını bitirmeleri gibi etkenlerde eklenince haliyle içinde "atari" bulunan her cihaza çocukları baştan çıkaracak kötü icat gözüyle bakıldı.. aslında onların gözüyle baktığın zaman haklılar ne yalan söyleyeyim.. çünkü böyle görüyorlardı.. commodore amiga gibi bilgisayarlarda bu "atari" klasmanının içinde kaynayıp gidiyordu malesef..

halbuki bir çok çocuk okuldan kaçıp atari salonlarına bu cihazlar sayesinde gitmemiştir. ama diyorum ya o dönemler tam teknolojinin geliştiği, şu an bize normal gelen cihazların daha yeni yeni çıktığı dönemlerdi.. anne babalarda doğal olarak konuya biraz yabancı kalmışlardı

• quote:

Orijinalden alıntı: WolF-EyE

onun sebebi aslında 90lı yılların başlarında çocuk olmuş bir çok kişi ile aynı.. bilgisayar, video oyunlar bizim zamanımızda çıktığı için anne babaların bu cihazlardan uzaktan yakından alakaları yoktu. nasıl şimdikiler dokunmatik ekran telefon sevmiyorlarsa, kullanması zor geliyorsa o zamanda bu cihazlar o kadar yabancıydı..

bunun üstüne birde çocukların okulu asıp atari salonlarına kaçarak harçlıklarını bitirmeleri gibi etkenlerde eklenince haliyle içinde "atari" bulunan her cihaza çocukları baştan çıkaracak kötü icat gözüyle bakıldı.. aslında onların gözüyle baktığın zaman haklılar ne yalan söyleyeyim.. çünkü böyle görüyorlardı.. commodore amiga gibi bilgisayarlarda bu "atari" klasmanının içinde kaynayıp gidiyordu malesef..

halbuki bir çok çocuk okuldan kaçıp atari salonlarına bu cihazlar sayesinde gitmemiştir. ama diyorum ya o dönemler tam teknolojinin geliştiği, şu an bize normal gelen cihazların daha yeni yeni çıktığı dönemlerdi.. anne babalarda doğal olarak konuya biraz yabancı kalmışlardı

sağlam tespit,tebrikler hocam

• Ben Kadıköy'e gidip araştırırdım CD'leri. Cebime biraz para koyar 3-5 oyun alır günlerce oynardım. Hala PS 1 ilk kasası ve PS-2 Kasalarım var. Listeye şimdi NES ve benzeri oyun konsollarını ekledim. Bir de eski oyun konsolu sitem var.
  • Genelde 8 bit oyun kartuşlarının kabındaki resimler ile içerik farklı olurdu.Street Fighter 2'nin resmi ile oyun arasında fark vardı.Atari salonu versiyonunun resimlerini koyarlardı bizlerde görünce hemen alırdık,aynıdır diye.Eve gelip takınca hiç alakasının olmadığını anlardık.Ama psikolojik olarak gerçekmiş gibi davranırdık.Mega drive kartuşlarının resimleri ile içerikleri hemen hemen aynı olurdu ama.
  • quote:

Orijinalden alıntı: blackemre

Genelde 8 bit oyun kartuşlarının kabındaki resimler ile içerik farklı olurdu.Street Fighter 2'nin resmi ile oyun arasında fark vardı.Atari salonu versiyonunun resimlerini koyarlardı bizlerde görünce hemen alırdık,aynıdır diye.Eve gelip takınca hiç alakasının olmadığını anlardık.Ama psikolojik olarak gerçekmiş gibi davranırdık.Mega drive kartuşlarının resimleri ile içerikleri hemen hemen aynı olurdu ama.

Altına imza
  • quote:

abi okulda kırıldı uygun bir sekılde,ankara ayazında fantasyland ın önunde acılmasını bekleyen çoçuklar geliyor aklıma,adamlar içerde temizlik yapardı biz kapıda titreye titreye beklerdik,yada beşiktaşta başlardık tura taksim ataricileri ve gs lisesinin karışındakiyle tur tamamlanırdı.

• hey gidi günler hey...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • last blade kullanıcısına yanıt
    süper hocam işte o oynadığın oyunun tadını asla unutmazsın
  • Aslında PS1 ve internetin çıkışı aynı zamanlara denk geldi. 90 lı yılların ortaları diyelim. Yinede internet yaygınlaşması zaman aldı. Vay be eskiden internet yokmuş. Yüzyıllar önceymiş gibi geliyor.

• quote:

yok dostum şimdiki nesil bunları anlayamaz.. mesela ben futbol oyunlarıyla çok haşır neşir değilim ama sensible soccer oyununun hastasıyım.. bana göre gelmiş geçmiş en iyi futbol oyunu.. bunu diyince millet bana bi garip bakıyor ya tamam pes fifa 2013 veya 2014 süper grafikleri olabilir ama bu oyundaki alt yapı, oyun zevkini heyecanını o oyunlar bana vermiyor.. o kadar zengin altyapı varki oyunda bi mahalle takımları eksik

mortal kombat 3 ilk çıktığı zaman yine bir vitrinde görmüştüm.. bir şeye bu kadar ulaşmak isteyipte ulaşamamanın veridği o ezikliği ilk orda hissetmiştim sanırım.. çok kötü bi duyguydu

ulaşamamamın nedeni de parasızlık değil, "oğlan ders çalışmaz".. yahu evinde amigası olan çocuk şimdi sokaklarda mı yatıyor.. hayır.. tam tersine bilgisayar dünyasına benden çok çok daha önce başlayıp şimdi ya bilgisayar mühendisi olmuş ya da bir kursta dolgun maaşla eğitim veriyordur.. bu adamların hepsinin geçmişine bak çocukken ya amiga yada commodore ile haşır neşir olmuştur..

şimdi bazen d&r gibi yerlere bakıyorum, adam oğluna ps3'mü alsam xbox 360'mı alsam diye düşünüyor.. oğluna.. hani bizim eve tv atarisi giremezdi ya, şimdi babalar konsol beğenemiyorlar 5 yaşındaki bebeler için..

hocam bazen öyle bir koyuyor ki bu duygu anlatamam

Ne de güzel özetlemişsin olayı... Söylediklerine büyük bir içtenlikle katılıyorum, bende bir futbol hastası değilim ama çocukluğumda (haliyle şuanda da tabi ki) en popüler spor olan futbola karşı kayıtsız kalmam sadece ben değil hiçbir çocuk için düşünülemez bir olguydu sanırım. Kötü bir oyuncu olsanız da futbol maçlarında oynamak ister veya futbol oyunlarını evinizde ki pc veya konsola alıp oynamak isterdiniz. Bende çok fazla hayranı olmamama rağmen iyi olan futbol oyunlarına ciddi saygı duyduğumu belirtmeliyim, Sensible Soccer ciddi bir hayran kitlesine sahip bir futbol oyunu kimse bunun aksini söyleyemez ve hatta en eğlenceli futbol oyunu bile diyebiliriz çünkü bağımlılık yapan bir oynanabilirliği var. Tamam, artık bu tip oyunlar pek tutulmuyor bende nedense her oyunda garip şekilde çok yüksek bir gerçekcilik bekliyorum ama bizim gibi 80/90 lı yılların oyuncularının kanında o arcade ruhu hep var bunu rahatlıkla söyleyebilirim Bu nedenle döneminin belkide en iyi futbol oyunlarından biri olan (hatta çoğuna göre en iyisi) SS için hala bağımlılık yapan bir etkisinin olduğunu söylemem gerek. Ama şaka maka Pes 2014'de oynanabilirlik ve görsellik olarak harika görünüyor, belki seneler önce futbol oyunlarını bırakan beni bile yeniden futbol oyunlarına başlatan oyun olabilir kim bilir

O vitrin hallerine hiç girmeyeyim çünkü anlata anlata bitiremem anılarımı Her gün önünden geçtiğim, Beşiktaş'ın en eski oyuncakçılarından biri olan bir mağazaya aralıksız 15 dakika bakar öyle devam ederdim yoluma küçükken. Onlarca Gameboy oyunu bir çocuğu cidden derinden etkileyebiliyordu o yıllarda, cihaza sahiptim ama çok fazla oyunum yoktu o nedenle o çeşit çeşit oyunlara bakıp iç çekerdim ne yalan söyliyeyim. Keza Mega Drive oyunları içinde benzer şeyler geçerlidir, Street of Rage'i ilk görüşümde dakikalarca kutusuna bakakalmıştım. Mega Drive'da Final Fight benzeri bir beat em up olduğundan haberim yoktu ve oyunu aldığım o anı hatırlıyorum da heyecandan deliye dönmüştüm resmen Oyunu oynayıp bitirdiğimde ki duyguları ise yazıya dökmek cidden çok zor... O hissi bilen arkadaşlar neden bahsettiğimi muhakkak anlayacaklardır.

Oğulları için 180 tl lik oyunları gözünü bir kırpmadan alan anne babaları ise bende deli gibi kıskanıyorum tabi

• sensible muhteşemdi ama onun gibi fenomen olan (enazından benim içiin) daha az bilinen ve eski olan bazı futbol oyunları vardı

siera soccer:amigada oynamıştım saha olayı çok ilginçdi uçsuz bucaksızdı kale yaklaşınca ortya cıkıyordu çölde koşuyomuş gibi,küçük adamlar o kadar artistik düşüyolardıki izlemek için faul yapıyodum sürekli,birde free kick te öyle falso verilebiliyorduki halla bu oyundaki gibi topu kafanızdaki yere gönderebilen bi oyun görmedim,forma çeşitleride bombaydı bi sürü gs forması yaptıydım kendi kendime ve 1 disketti mucize resmen

microprose soccer: bunu eski commodore cular hatırlar mutlaka tam tepeden görünürdü boyutu 60 kb civarıydı (kilobyte ulan kilobyte) hava şartları tam mudahale ederdi oyuna, yağmur yağarsa herkez düşer karda top kayardı,acaip eğlenceliydi herkez yerlerde olurdu,gol atmanın tek yolu ceza sahasına çaprazdan girip vurmaktı

bir tanede sensible dan sonra çıkmıştı hırvatlar yapmıştı oyunu grafikleri daha iyiydi sensible dan;çıplak kadın falan giriyodu sahaya,hakem bayılıyodu;ama sensible daha iyidi tabbi

• quote:

Orijinalden alıntı: last blade

sensible muhteşemdi ama onun gibi fenomen olan (enazından benim içiin) daha az bilinen ve eski olan bazı futbol oyunları vardı

siera soccer:amigada oynamıştım saha olayı çok ilginçdi uçsuz bucaksızdı kale yaklaşınca ortya cıkıyordu çölde koşuyomuş gibi,küçük adamlar o kadar artistik düşüyolardıki izlemek için faul yapıyodum sürekli,birde free kick te öyle falso verilebiliyorduki halla bu oyundaki gibi topu kafanızdaki yere gönderebilen bi oyun görmedim,forma çeşitleride bombaydı bi sürü gs forması yaptıydım kendi kendime ve 1 disketti mucize resmen

microprose soccer: bunu eski commodore cular hatırlar mutlaka tam tepeden görünürdü boyutu 60 kb civarıydı (kilobyte ulan kilobyte) hava şartları tam mudahale ederdi oyuna, yağmur yağarsa herkez düşer karda top kayardı,acaip eğlenceliydi herkez yerlerde olurdu,gol atmanın tek yolu ceza sahasına çaprazdan girip vurmaktı

bir tanede sensible dan sonra çıkmıştı hırvatlar yapmıştı oyunu grafikleri daha iyiydi sensible dan;çıplak kadın falan giriyodu sahaya,hakem bayılıyodu;ama sensible daha iyidi tabbi

buda fena değildi müziği yeter

• bide bu vardı taktiği basitti topu ayağından aç tak gol yazı tura bile vardı

• Cdlerin arkasindaki resimlere bakarak oyunlarin iyi mi kotu mu oldugunu anlamaya calisirdik. Bide oyun kisaysa ugrasip ayni gun bitirir ertesi gin goturup abi bu cd bozuk cikti deyip bedavaya degistirmeye ugrasirdik. Eger kendi makinasina takarsa bizim goz kirlendi donunce temizleyelim derdik

Boyle yaptigimizdan mi nedir zaten me zaman ikinci el oyun alsam bozuk cikardi. Biraz buyuyup neyin noldugunu anlicak yasa gelince yapmaktan vazgectik tabi ne diyelim Allah affetsin

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.