Şimdi Ara

Eski dizüstünüzü şahlandırın 'Ekran kartı takma rehberi' (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
7
Favori
2.954
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu işi 2 3 sene önce yapmış biri olarak çok kullanışlı değil.. Çoğu notebook üretici bios dan o pci portunu wifi kartı dışında çalışmasını engelliyor. custom bios atmanız lazım. ileri seviye kullanıcı olmayanların işine yaramaz.. belki şanslıysanız acer gibi bazı notebooklarda pci açık fazla uğraştırmaz.. birde custom bios da atamıyorsanız bir yazılım var onu boot edip portu açıyorsunuz.. vs vs uzun işler

• Yeni nesil i7 + gtx 1050 e. kartlı laptop alanlar iyi okusun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tihilu -- 7 Eylül 2017; 3:21:15 >
  • Guzel ama pratik degil. Laptopu sabit tutup masaustu gibi hapsetmek guzel olmaz bence. Ama yine de eski cihazlarini degerlendirmek isteyenler deneyebilir.

• Video da 670 yaziyir konuşmada 970 diyor hangisi şimdi..

• bu çok güzel bir video böyle değişiklik lazım

• Güzel video teşekkür ederiz. Yalnız forumdaki çöpçülerden fenalık geldi. İ5 i7 çöpmüşmüş. Siz ev geçindiriyor musunuz? Çocuğu hastaneye götürüyor musunuz? Arabanız arızalanıyor mu? İnsan yetişkin ve sorumluluk sahibi olunca imkanlarını çok daha dikkatli kullanması gerekiyor. 2010 model laptobum arızalanmasın diye gözünün içine bakıyorum. Onunla yüksek lisans tezimi yazdım, nette araştırma yaptım. Şehir dışındaki görevlendirmelerde yanıma aldım rapor yazmak için. Keşke fırsat olsa da şu çöpçüleri bir gün inşaatta/ tarlada sebze toplama işinde v.s. çalıştırıp paranın ne kadar zor kazanıldığını anlatabilsem.

• Niye yapsınlar ki? Adamlar zaten bir tane sattı mı, ortalama 4-5 sene aynı kişiye satamıyor (yani masaüstünden çok daha uzun bir hayat döngüsüne sahip). E, bir de böyle çözümler ürettiğiniz de, o cihazın hayat döngüsü en az ama en az gpu'nun hayat döngüsü kadar uzuyor. Örneğin GTX 670'in ömrü 2 sene ise sonraki 2 sene, dizüstünüze hiçbir şey yapmadan (örneğin) GTX 770 ile bir 2 sene daha katıyorsunuz. Hele ki buna, bir de daha güncel cpu'lu bir dizüstünde yaptığınızda, çok uzun süre dizüstü satamayacaksınız bu kullanıcıya.
    E, örnekleri var diyorsunuz ama gelin görün ki bir dizüstü fiyatında neredeyse ve alacak kişi sayısı bir elin beş parmağını geçmez.

• İnanılmaz ufuk açıcı bir konu. Her evde köşede unutulmuş bir leptop varken çok yararlı bir sistem.
    Üstelik ilk kurulumdan sonra zahmeti kalmıyor. İşin bitince de ekran kartını sat. Takıldığı gibi de çıkarılıyor.
    Mükemmel.
  • Üstadlar bir rehber yapın montajı kablolaması nasıl yapılır. Bahsedilen parça nerden bulunur vs. Güç kablosu kısmını anlamadım bir yandan dc girişi bir yandan pci-ex 6 pin 8 pin girişler var. Ben Şimdi gidip 300w laptop adaptörü alıp dc den bağlarsam yeter mi ?

• onu yıllarca thunderbolt geldi gelecek diye bekledik şimdide birşeler çıkmış ortaya ama bu seferde bizim heyecanımız kaçtı :))

• Video inanılmaz iyi olmuş :)

Ama bahsettiğiniz bir konuda takıldım ve yardıma ihtiyacım var. Benim elimde Msi Ge 60 0NC laptop var(i7-3610QM-GT650M). Bu bilgisayarın PCI exp mini portunun hangi versiyonu desleklediği, yani kaç GB/sn'lik veri aktardığını nasıl öğrenebilirim. Neden soruyorum? Eğer bu hız, performansı doğrudan etkiliyorsa benim bilgisayara takacağım GTX 580 yada 780 performansını tam alamayacağım. Maksimum hangi kartı desteklediğini hangi kartı alabileceğimi nasıl hesaplayacağım.Gidip de GTX 780 aldığımda ondan 760 performansı alacaksam bunu nasıl bilebilirim onu bilmek istiyorum. Açıklayabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Kolaylıklar.
  • Yıllar önce kendim araştırarak bulmuştum. Yeni bir şey değil.

• umtcnkrt kullanıcısına yanıt
    İyi gunler ayni soruyu mesut beye canli yayin darbogaz konusunda ilettim. Fakat Soruyu sorarken modeli ya da islemciyi soylememistim. Bana verdigi cevap orada izleyebilirsiniz. Hanlis hatirlamiyorsam gtx 600 serisinden max birsey takmamin dogrunolacagini soyledi.

Youtubede arastirdigimizda, lenovo y580 modeline gtx970 ekean karti takan biri var. Hatta gunumuz gtx 1060 yada gecen senenin yine gtx960 modellerini kullananlar ve testleri var.(bir cok cesit ekran karti testi internette var).

Bende bu sistemi yapmak icinde paecalari aldim fakat etrafimda bir turlu iyi bir ekran karti bulamadigimdan sistemi deneyemedim. (Gt420 buldum sistem calisiyormu diyendedim sadece. Calisti ve low ayarda 766p cozunurlukte 80 fps drop yemeden cs go oynadim.)

Sistem yaklasik ekran karti disinda 250-300 tl ye mal oluyor ve o adaptorle 200 w a kadar guc saglayabiliyorsunuz. Zaten parcalarida ebay, amazonda yada aliexpress gibi sitelerden temin edebiliyorsunuz. (Almanyadan kuzenimden parcalari getirttirdim.)

Son olarak bilgi verebilcegim konu sistemi bootlamak gerekiyor buda yaklasik 30 dk suren bir islem tabi her sey yolunda giderse hata almazsaniz. :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Günaydınlar efendim atı alan üsküdarı geçmiş bizimkilerin video çekmek yeni aklınıza gelmiş Onunda içeriği bu teknik konu için bir hayli boş.

Bu sistemde Diz üstü işlemcisinin gücünden tut bios üzerinde o porta takabileceğiniz kartları kısıtlayan bir çok faktör mevcut. Bu sistemin tak çalıştır bir sistem olmadığı aşikardır. bu forumun ortalama kullanıcı profilinin %90 ı bu işi beceremez.

İngilizcesi olan kendine güvenen arkadaşlar için techinferno forumlarını da kaynak olarak verebiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nerd Miner -- 8 Eylül 2017; 10:11:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: adam john

İyi gunler ayni soruyu mesut beye canli yayin darbogaz konusunda ilettim. Fakat Soruyu sorarken modeli ya da islemciyi soylememistim. Bana verdigi cevap orada izleyebilirsiniz. Hanlis hatirlamiyorsam gtx 600 serisinden max birsey takmamin dogrunolacagini soyledi.

Youtubede arastirdigimizda, lenovo y580 modeline gtx970 ekean karti takan biri var. Hatta gunumuz gtx 1060 yada gecen senenin yine gtx960 modellerini kullananlar ve testleri var.(bir cok cesit ekran karti testi internette var).

Bende bu sistemi yapmak icinde paecalari aldim fakat etrafimda bir turlu iyi bir ekran karti bulamadigimdan sistemi deneyemedim. (Gt420 buldum sistem calisiyormu diyendedim sadece. Calisti ve low ayarda 766p cozunurlukte 80 fps drop yemeden cs go oynadim.)

Sistem yaklasik ekran karti disinda 250-300 tl ye mal oluyor ve o adaptorle 200 w a kadar guc saglayabiliyorsunuz. Zaten parcalarida ebay, amazonda yada aliexpress gibi sitelerden temin edebiliyorsunuz. (Almanyadan kuzenimden parcalari getirttirdim.)

Son olarak bilgi verebilcegim konu sistemi bootlamak gerekiyor buda yaklasik 30 dk suren bir islem tabi her sey yolunda giderse hata almazsaniz. :)

Açıkçası şu anda kıtlık olduğundan rx470 uygun fiyatlara ya bulunamıyor ya da çok pahalı kaçıyor. Ancak GTX 1050 veya GTX 1050 Ti çok güzel alternatifler. Sıfır olarak 1050 Ti almak çok mantıklı. 1050 ti 960'dan biraz daha iyi ve enerji konusunda da çok avantajlı, daha verimli. 600-750 TL bandında değişiyor diye biliyorum. 1050 ti düşünyorum ben.

Son olarak dediğiniz bootlamak gerekiyor dediğiniz olay nedir? Onu anlamadım?
    Teşekkürler.

• Ahahaha bizim konu ünlü olmuş :D Hocam 2 aydır ürünü satılıkta tutuyordum dün bi baktım 20 kişi bi günde aradı dedim noluyor demekki bu yüzdenmiş :D

• networkjudge N kullanıcısına yanıt
    büyük ihtimalle :D eğer test ettiyseniz bilgilerinizi aktarmanızı bekliyoruz :)
  • umtcnkrt kullanıcısına yanıt
    1050 düşük bir alternatif hatta bazen 1050 ti de düşük geliyor. çünkü bu sistemin asıl amacı bence laptobu düşük bütçeli yüksek performanslı masa üstüne çevirmek bir nebze. bu yüzden 1060 daha mantıklı seçim gibi duruyor.

ben 1060 almayı düşünüyorum fakat 1050 ti de sistemi denemem lazım bir akrabamda var uzak olduğundan deneyemedim daha ama denediğimde bilgilerimi aktarırım..
  • modern bilgisayarlara bağlamak için bi port kullanıyoruz diyor videoda bişey box portu diyor o dediği ne oluyor acaba bilen yazarsa sevinirim.

• bu sistemi 2 yıl önce denedim asus n53sv serisi bilgisayarımda kullanamadım .
    sebebi sadece uyumsuzluk.
    bu sistemi denemek isteyenlere tavsiyem ise şöyle olur.
    1 çoğu laptop uyumsuz ve bazılarında çalışmıyor . destek listesine bakarak alın
    2 amd kart tercih etmeyin uyumsuzluk sorunu cok oluryor basıma geldı. tecrube ile garantilidir.
    3 pci portu kolay ulaşabilir bir yerde olması sizin için daha iyi .daha kolay kurulum yapıp keyfine bakarsıznız
    4 kulllanmak istiyorsanız her sey uyumlu çalışıyor ve daha iyi performans almak istiyorsanız dahili gpu devre dışı bırakın( onun için dos programı var ucretlı satılıyor internette aratırsanız bulursunuz) ve harici monitor kullanın.
    5 yüksek seviye kart takmayın dar bogaz yapabilir (eski notebook için)
    6 genelde dell lenova acer çalıştıgını gördum sorunuz .
    7 kendi önerim bu sistemi denemeyin çalışmaz sa paranız çöpe gidebilir çünkü daha bu sistem tam yaygınlaşmış ve tam otumuş değil

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.