Şimdi Ara

Eski dizüstünüzü şahlandırın 'Ekran kartı takma rehberi'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
7
Favori
2.954
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu videomuzda dizüstü bilgisayarınıza herhangi bir ekran kartını nasıl harici olarak bağlayacağınızı anlatıyoruz.

Yararlanabileceğiniz kaynaklar:

• Güzel video teşekkür ederiz. Yalnız forumdaki çöpçülerden fenalık geldi. İ5 i7 çöpmüşmüş. Siz ev geçindiriyor musunuz? Çocuğu hastaneye götürüyor musunuz? Arabanız arızalanıyor mu? İnsan yetişkin ve sorumluluk sahibi olunca imkanlarını çok daha dikkatli kullanması gerekiyor. 2010 model laptobum arızalanmasın diye gözünün içine bakıyorum. Onunla yüksek lisans tezimi yazdım, nette araştırma yaptım. Şehir dışındaki görevlendirmelerde yanıma aldım rapor yazmak için. Keşke fırsat olsa da şu çöpçüleri bir gün inşaatta/ tarlada sebze toplama işinde v.s. çalıştırıp paranın ne kadar zor kazanıldığını anlatabilsem.
  • Biraz uğraştırıcı ama faydası büyük. Paylaşım için teşekkürler.

Oyun hedefiniz yoksa dizüstü bilgisayara en hızlı doping kesinlikle SSD takmak.

• Dh ozellikle bu tarz pratik bilgilere bence cok ihtiyaci var. Makale girende cok az yahu dh kac kisiyle donuyor bu ne kıtlık rakip siteler gunde 20-30 haber yayinliyor.

• USB cihazların yaygınlaşması ve dizüstü bilgisayarlardaki kasa incelemeleri bilgisayarlardan "ExxpressCard" portlarının kalkmasına sebep olmuş. Bu noktada üreticilerden çok tüketicilerin eğilimleri etkili oldu bence, çok çok az kişi o portları ve aparatlarını kullandı, üretim maliyetlerinin etkisiyle alternatif USB adaptörler iş görmeye başladı, dahili modemler ve ethernet portları da bilgisayarların standart giriş çıkışları olunca bu port atıl kaldı ve bilgisayar kasalarına veda etti.
    Bu saatten sonra USB Type C arayüzüyle çalışan Thunderbolt portları beklemek düşüyor biz tüketicilere, Apple bu konuda öncülük ediyor ama orada harici ekran kartı takmak için alınacak olan kutuların fiyatları yüksek. Diğer üreticilerin USB Type A'dan Type C'ye dönüşleri de maalesef hızlı olamadı çünkü tüketici olarak bizler her şeyimizi artık USB Type A ile yapar olduk, Type C ürünlerimiz çok az. Birde Type C tarafında USB 2.0, 3.0 ve 3.1 kullanılması da ayrı bir olay, Type C arayüzünde USB 2.0'ın kullanıldığı bu dönemde bu arayüzde Thunderbolt desteğini ne zaman görürüz o da muamma.

• İyi de eski işlemciler belli kapasitenin üstünde ki ekran kartlarını süremez... o yüzden 1070 muhabbeti hayalden öteye geçmez... ama genel olarak iyi bir rehber videosu fikir güzel... elinize sağlık

• harika bir haber ben 1080 ti ile performansını merak ettim uyumlu mu değil mi şuan dizüstü bilgisayarımda 860M 4GB 16RAM var ilerde 1080 ti takabilecekmiyim ?

• bilgi için teşekkürler ama sadece band genişliği haricinde işlemci limitine takılma durumu da var ayrıca işin PCE yuva ve adaptör maliyeti de var Devletimizin yurtdışından alınan ürünlere 30 Euro üstü gümrük vergisi uygulaması da cabası derken kısacası bu tarz fantezi yapılacak makinenin yapılacak işe değmesi gerekir ram miktarı görece yüksek işlemci noktasında görece modern olması gerekir ki yapılan emeğe değsin.

ayrıca zaman içinde USB 3.2 Standardı oturacağı için bu tarz çözümler daha da evrilecek ve miniPCE yada m.2 yuvaya takmaya gerek kalmadan USB 3.2 Type C kablosu ile yapılabilir noktaya geldiğinde iş daha zahmetsiz olur.

Neden incelendi böyle bişi demişim gibi anlaşılmasın ama daha bir çok kişinin elindeki makinede mekanik disk var kaç sene geçmiş SSD den bi haber olanlar varken demode dizüstü pc de en son yapılacak iş gözüyle bakıyorum bu işe

çoğu kullanıcı masaütü pc için m.2 yuvası bulunmayan anakartlarda M.2 NVMe&M.2 Sata Adaptörden bile habersizken ki ortalama 100 TL lik pc adaptörle masaüstü pc tarafında eski masaüstünün kişiliğini değiştireceğinden bile habersiz.

çoğu kullanıcı yine pci adaptör ile masaüstüne intel 7260 yada 8260 m.2 wifi kartları ile 802.11AC ve BT 4.x kazandıracağından habersiz ve bu kartlar sayesinde Xbox One S kontrolcüsünü hiç bir ek ürüne sürücüye ihtiyaç olmadan bağlayacağından habersiz ...

kısacası hayatın tam merkezine dokunacak ve hayatı kolaylaştırcak çözümler bana göre daha yerinde olur.

Dizüstüm zaten eski ise ki işlemci limiti ram miktarı vs olayları girerse Monster Abra A5 i5 7300HQ ve Nvidia 1050 4 GB lık ürün 3299 TL toplam pakette çok daha sorunsuz gözüküyor.

tekrar belirtiyorum video hakkında emekler büyük bunu inkar edemem ama belirtmek istediğim daha hayata dair pratiğe dair şeyler olmalı ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aceleciburak -- 6 Eylül 2017; 22:39:15 >

• Uygulama sahası eski notebook'lar olduğu için CPU bottleneck yapacaktır ama yine de heyecan verici olduğu kesin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 13 yıllık acer var, web icin linux mint yüklü ve herşey çok iyi.

• Video daki o ürün ESKİ ise " No Comment " diyorum.

• Merak ettiğim bir incelemeydi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Reis ağzına sağlık güzel bir ipucu olmuş... Anlayana tabiiki..

• Ooo benim 2 çöp laptopları ayaklandırabilrim elinize emeğinize sağlık.
    biri i5 biri i7 makinam var ekra kartları çöp ama işlemcilerim iyi.

Bende gelecek ay ki maaşla buna iş görecek 2 ekran kartı alıp aparatlarıda temin edip uygularım sonrası sizlerle paylaşırm.

• Mesut abi konuyu okumuştum, eski cihazlar için mükemmel bir yöntem. Hatta bu olay sayesinde daha hafif bir notebook alıp günlük işlerimi yaparken bu düzeneği kurduğum ortamda adam gibi oyun oynayabilirim. Gaming PC'lere olan ihtiyacı en azından benim için yok edebilecek bir şey. O yüzden sadece işlemcisi ortalama üstü olan bir cihaz alıp bu olayı yapmak istiyorum.

Forumda çok büyük bir cevher var (ama git gide azalıyor), bu rakiplerinizde bile olmayan bir özelliğiniz. Umarım forumdaki bu tür insanların konularını videoya taşımaya devam edersiniz.

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Infinitum -- 7 Eylül 2017; 0:11:15 >
  • I5 2520M ve 8gb ram li, hd6610 amd ekran kartli laptop var. 850 evo SSD de takmistim ama ekran karti yuzunden oyun oynayamiyordum.

Aslinda htpc olarak kullaniyorum ama goruntu aktarimi ekran karti yuzunden düşük kaliyordu.

Bu ozelliklerdeki laptop a en iyi f/p ekran karti ne olur acaba ? Video guzel ama sistemimize uygun karti belirlemede yardim lazim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi virtue28 -- 7 Eylül 2017; 0:24:46 >
  • birsey dicem benim laptop i7 4720hq m2 var ama bildiginiz uzere nvme destekli degil 32 gb/s mi alirim yoksa baska deger mi bilen varsa cevaplar mi lutfen?

• Miningciler bunu beğendi :D

• quote:

Orijinalden alıntı: TR_MekaTRonik_TR

birsey dicem benim laptop i7 4720hq m2 var ama bildiginiz uzere nvme destekli degil 32 gb/s mi alirim yoksa baska deger mi bilen varsa cevaplar mi lutfen?

Hocam eğer arabirim düz m2 ise sata3 demektir yani protokol uymuyor. Usb 3.1 de uymaz mesela.İlla pci express olacak x1 de olsa x16 da olsa olur ama Mesut hocamın dediği gibi darboğaz oluyor bir miktar.Ekran kartının seviyesi arttıkça bu darboğaz artıyor. Selametle...
  • quote:

Orijinalden alıntı: aceleciburak

bilgi için teşekkürler ama sadece band genişliği haricinde işlemci limitine takılma durumu da var ayrıca işin PCE yuva ve adaptör maliyeti de var Devletimizin yurtdışından alınan ürünlere 30 Euro üstü gümrük vergisi uygulaması da cabası derken kısacası bu tarz fantezi yapılacak makinenin yapılacak işe değmesi gerekir ram miktarı görece yüksek işlemci noktasında görece modern olması gerekir ki yapılan emeğe değsin.

ayrıca zaman içinde USB 3.2 Standardı oturacağı için bu tarz çözümler daha da evrilecek ve miniPCE yada m.2 yuvaya takmaya gerek kalmadan USB 3.2 Type C kablosu ile yapılabilir noktaya geldiğinde iş daha zahmetsiz olur.

Neden incelendi böyle bişi demişim gibi anlaşılmasın ama daha bir çok kişinin elindeki makinede mekanik disk var kaç sene geçmiş SSD den bi haber olanlar varken demode dizüstü pc de en son yapılacak iş gözüyle bakıyorum bu işe

çoğu kullanıcı masaütü pc için m.2 yuvası bulunmayan anakartlarda M.2 NVMe&M.2 Sata Adaptörden bile habersizken ki ortalama 100 TL lik pc adaptörle masaüstü pc tarafında eski masaüstünün kişiliğini değiştireceğinden bile habersiz.

çoğu kullanıcı yine pci adaptör ile masaüstüne intel 7260 yada 8260 m.2 wifi kartları ile 802.11AC ve BT 4.x kazandıracağından habersiz ve bu kartlar sayesinde Xbox One S kontrolcüsünü hiç bir ek ürüne sürücüye ihtiyaç olmadan bağlayacağından habersiz ...

kısacası hayatın tam merkezine dokunacak ve hayatı kolaylaştırcak çözümler bana göre daha yerinde olur.

Dizüstüm zaten eski ise ki işlemci limiti ram miktarı vs olayları girerse Monster Abra A5 i5 7300HQ ve Nvidia 1050 4 GB lık ürün 3299 TL toplam pakette çok daha sorunsuz gözüküyor.

tekrar belirtiyorum video hakkında emekler büyük bunu inkar edemem ama belirtmek istediğim daha hayata dair pratiğe dair şeyler olmalı ...

Hocam o iş öyle olmuyor maalesef.3299 TL nerde taş çatlasın gtx1050+adaptor+güç kaynağı=1000 TL nerde. Benim arkadaşım var, adamın laptopta i7 2720mq işlemci var ama yanına ne koysalar beğenirsin GT520M... Tabi şu var ki 3299 TL deki taşınabilirlikten eser kalmıyor. Yalnız adam 1000 TL ye en son oyunlarda Fhd de medium high arası takılabiliyor.Eğer gtx 1060 takarsa o zaman 2x msaa ultrada 40 fps i yakalar. Bu işi ben de denedim alet mi bozuktu yoksa benim makine uyumsuz muydu bilmem olmadı yapamadım. Bunu alacak arkadaşlar unutmasın, Bu iş her laptopta tak çalıştır çalışmıyor (Muhtemelen sadece yüzde 10 luk bir kesimde). Modlu bios atmak gerekebiliyor. Buna girişecek arkadaşlar giriş seviyesi bir ekran kartıyla denesin oluyorsa gtx1080 ti bile taksa 4k dsr açar çatır çatır oynar inşallah. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yunus0303 -- 7 Eylül 2017; 1:14:8 >

• Şu olayı bir türlü cesaret edipte yapamadım. Detaylı bir video gelseydi güzel olurdu.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.