Şimdi Ara

Eski Anakarta Nvme desteği kazandırmak (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
147
Cevap
63
Favori
15.602
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
487 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bende bu konuya baya ilgiliydim yabancı bir forumda hazır bios bulmuştum Asus x79 pro için. Ama nvme düşünmediğim için vazgeçtim. Adamlar meltown vs açıkları kapatan bios bile yazmışlar ama performans düşmesin şimdi önemli bir datam yok nasılsa.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • MeGaDave06 kullanıcısına yanıt
    i5 3570K işlemci ve 1600 Mhz DDR3 Ram ile birlikte kullanabileceğim Nvme destekli bir anakart öneriniz var mı?
  • Kullanmamak bu kadar basit

Neden kullanıyorsunki 2010-2011 den kalma sistemle yeni teknolojiyi bir araya getirme çaban;

Zaman
    Emek
    Azda olsa beyinsel olarak

Kendini yormak anlamına geliyor. Kullanma diyorum ve bana en mantıklı bu geliyor ama yine de emeğe saygı dedim. Bu çabaların güzel hoş görülebilir evet ama bana uğraşılmasına gerek duyulmayan birşey olarak görüyorum doğal olarak.

3570k çıktığında ben lisedeydim resmen dün gibi hatırlıyorum forumda hd 6950 bios atılarak nasıl 6970 yapılır konuları vardı. Düşündükçe ne kadar eski olduğu gözümün önüne geliyor. Kendin demişsin bide 1600 mhz ddr3 ram diye. Ben senin yerinde olsam sistemi satardım yeni dizerdim bu kadar basit. Uğraşına saygım var ama keşke uğraşılmaya değer bişey olsaydı diyorum işte

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• MeGaDave06 kullanıcısına yanıt
    Eğer döviz kurları bu kadar yüksek olmasaydı satıp yenisini almak çok daha kolay olurdu.
    Aslında ben de ilk başta böyle düşünmüştüm.
    Anakart, işlemci ve ram üçlüsünü 1000 TL gibi bir fiyata satabilirdim.
    Sonra en yeni en güncel teknolojileri barındıran bir sistem toplamak için yaklaşık 4000-4500 TL gibi bir maliyetle karşılaştım.
    En nihayetinde ihtiyacım olan ve eksikliğini hissettiğim tek şey Nvme SSD disk kullanmak.
    Öyleyse neden fazladan 3000 TL gibi bir maliyete katlanayım ki?
    Zaten her sene yeni bir şeyler çıkıyor ve her sene satıp yeni sistem mi toplayalım?
    Para kazanmak kolay değil ve harcarken de mantıklı hareket etmeliyiz.
    Sonuçta ben ihtiyacım olan şeye hiç para harcamadan sahip oldum.
    Elimdeki sistemi bir süre daha kullanabilirim böylece.
    Ne zaman ki ihtiyaçlarımı karşılayamaz duruma gelir belki o zamana kadar da DDR5 sistemler çıkar ve ben o zaman yenilerim sistemi.
    Senin gibi düşünen ve parası olanlar zaten uğraşmayıp yenisini alacaktır. Bunda bir sorun yok.
    Benim gibi düşünen yada parası olmayanlar için ise bu konu alternatif bir çözümdür.
    Boş vaktimde en fazla bir saatimi harcamışımdır tüm bu bilgiye ulaşmak ve uygulamak dahil.
    Yani uğraştığıma da değdi ve çok ta keyifli oldu benim için.

• Tr sınırları içerisinde yaşıyorsak her parçayı ölene kadar kullanmalıyız bence. Millet z170 anakartlara 8700k takıyor. Güzel bir işlem olmuş 3570k herhalde 1 sene 2 sene daha götürür

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Forumda aradığım kalite bu işte. Helal olsun, öne çıkardım 👏👍

• Oha donanımhaberde ilk kez faydalı bir içerik görüyorum en son 15 yıl önce sanırım bu tarz konular görmüştük.

• Güzel ama değer mi? Yani oyun açısından farkı yok sata ssd den

Veya pci ex ssd yok mu?

Şuan aliexte 8 çekirdek xeon nvm li anakartlı bundlelar var ucuz baya.

Af1600 performansı olsada oyun olarak iş görür yazılım ile uğraşıyorsan

• teknoCat kullanıcısına yanıt
    Sata SSD ile aralarında fiyat farkı yok denecek kadar az.
    Hız olarak ise 3-4 kat daha hızlı.
    Hal böyleyken de sata ssd almak yerine nvme pci-e ssd almak daha mantıklı geldi bana.
    Hem de ileriye yönelik yatırım gibi düşünülebilir.
    Gerekirse dizüstüne takılır gibi gibi.
  • Sanki 15 sene öncesine gittim. Çok güzel konu. DH eski günleri gibi.

• Bu forumun isminin hakkını veren başlıklar görmek inanılmaz güzel. Teşekkürler.

• https://www.win-raid.com/t2375f50-Guide-NVMe-boot-without-modding-your-UEFI-BIOS-Clover-EFI-bootloader-method.html

Biosu modlamaktan korkanlar için modsuz çözüm.

• trak76 T kullanıcısına yanıt
    Ya çocuk ciddi ciddi bunu yazmış, sıfır maliyetle yaptığım işe boşuna uğraşmışsın kendini yormuşsun buna değmez demiş!
    Yeni sistem toplasan daha az yorulurdun demiş :)
    Yeni sistem toplamak için ödeyeceğim 3-4 bin TL'yi kazanmak için ne kadar çalışıp yorulmak gerektiğinin farkında değil :)
    Baba parasıyla sistem toplayınca her şey ne kadar kolay görünüyor çocuklara.
    Benim de 13 yaşında bir oğlum var.
    Hatta bu parçaları satıp yeni bir sistem toplayayım dediğimde bana şunu dedi "baba ne gerek var? alt tarafı oyun oynuyorum, o kadar para harcamana gerek yok, bu bilgisayar bana fazlasıyla yetiyor zaten"
    Haa istese harçlıklarından biriktirdiği parayla da en iyi sistemi toplar o ayrı mesele :)
    Ama sahip olduklarının kıymetini bilmek gerek işte.
  • kurunc kullanıcısına yanıt
    Boşverin hocam. X79 bir canavar platformda nvme desteği yok. Atıyorum adamda Xeon E5 işlemci var 24 çekirdekli, 64GB ECC RAM var fakat sistemi SATA-3 hızında sıkışıp kalmış. Kaldı ki giriş ve orta seviyede i5 2500K, i5 3570K gibi çok güçlü OC yapıldığında 7.nesil i5 hızına yetişecek işlemciler var. En ucuzundan R5 1600AF, B450M ve 16GB DDR4 RAM alınsa 2000tl'yi geçiyor. Sizin de yazdığınız gibi insanlar parayı kolay kazanılan bir şey zannediyor.
  • 10/10 paylaşım

• muhteşem bi bilgi
    ama bunu yapmak biraz toto ister sanırım
  • mikhail kullanıcısına yanıt
    Aynen dediğin gibi.
    i5 3570K işlemciyi Coolermaster Hyper Evo hava soğutucu ile günlük 4.2 Ghz kullanıyorum ve tam yük altında 75 dereceyi geçmiyor.
    Hiç voltaj arttırmadan 4.5 Ghz stabil çalışıyor.
    Sıvı soğutma ile kullanılsa biraz voltaj verip 5.0 Ghz seviyesine çıkması işten bile değil.
    Eski de olsa böyle kaliteli parçaları yok pahasına satmaya kıyamıyor insan.
  • Adam yapmış +1
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.