Şimdi Ara

Eşit toplum mümkün müdür?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
520
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet dostlarım, son günlerde eşitlik üzerinde düşünmeye başladım, bu konu hakkında düşüncelerinizi alıp tartışmaya başlamak istiyorum.

• Mümkün değil hem kapitalist sistemde hemde komünist

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kapitalist düzen acımasızdır.Güçlü olan daha da güçlenir ve önünde engel yoktur.Kısacası güçlü olan zayıfı ezer ve ezilen taraf ne bi adım ileri ne de geri gider.Denge güçlünün gücünü koruması esasına dayalıdır.Bu sistemde her zaman çaresizce ezilen büyük çoğunluğun karşısında güçlendikçe güçlenen ufak bir azınlık vardır.

Kominist düzen ilerlemeyi engeller.İnsanların özgürlüğünü elinden alıp kendi düzeninin kölesi haline getirir.Eşitliği asla sağlayamaz.

Gerçek adil düzen Allah'ın insanlara emrettiği şekildedir.Ne insanların elindekini alıp köleleştirmeyi ne de onların zayıfları ezerek çok güçlenmesini istemez.Zekatı emrederek zayıfın nasiplenmesini sağlar , güçlünün de durdurulamıyacak derecede güçlenmesini engeller.Paranın sadece zenginler arasında el değiştirmesinin önündeki en büyük engel zekattır.Faizi yasaklıyarak , para sahiplerinin yattığı yerden , emek harcamadan zenginliklerine zenginlik katmasını engeller.Allah akıl sahipleri için doğru yolu göstermiştir ancak doğruyu göremeyip çaresizce başkalarının ideolojileri peşinde gidenlerin vay haline...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kingman29 -- 28 Şubat 2015; 1:27:34 >

• hayır
  • ben de mümkün olmadığını düşünüyorum. çünkü insanlar farklıdır. eşitlik her zaman adalet demek olmuyor. eşit toplumdan ziyade fırsat eşitliği olan toplum kavramı daha önemli bence. Eğitim, sağlık ve diğer alanlarda herkesin aynı imkanlara sahip olması gerekiyor. onun dışında kimisi yatacak kimisi çok çalışacak derken dengeler bozulur.
  • Eşit bir toplum olmasa da en azından aradaki açık kapatılabilir diye düşünüyorum. Yoksulluk kader değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: kingman29

Kapitalist düzen acımasızdır.Güçlü olan daha da güçlenir ve önünde engel yoktur.Kısacası güçlü olan zayıfı ezer ve ezilen taraf ne bi adım ileri ne de geri gider.Denge güçlünün gücünü koruması esasına dayalıdır.Bu sistemde her zaman çaresizce ezilen büyük çoğunluğun karşısında güçlendikçe güçlenen ufak bir azınlık vardır.

Kominist düzen ilerlemeyi engeller.İnsanların özgürlüğünü elinden alıp kendi düzeninin kölesi haline getirir.Eşitliği asla sağlayamaz.

Gerçek adil düzen Allah'ın insanlara emrettiği şekildedir.Ne insanların elindekini alıp köleleştirmeyi ne de onların zayıfları ezerek çok güçlenmesini istemez.Zekatı emrederek zayıfın nasiplenmesini sağlar , güçlünün de durdurulamıyacak derecede güçlenmesini engeller.Paranın sadece zenginler arasında el değiştirmesinin önündeki en büyük engel zekattır.Faizi yasaklıyarak , para sahiplerinin yattığı yerden , emek harcamadan zenginliklerine zenginlik katmasını engeller.Allah akıl sahipleri için doğru yolu göstermiştir ancak doğruyu göremeyip çaresizce başkalarının ideolojileri peşinde gidenlerin vay haline...

Katılıyorum.Zaten Seyyid Kutub birçok kitabında ustundd duruyor bu konunun hocam da size eksi verenin amacını anlamıs değilim objektif olarak bakıyorum kesinlikle yanlıs birsey yok sözlerinde

• Herkes ayni parayi kazansin gibi bir esitlik imkansiz ama avrupanin çogu ulkesinde esitlik mevcut. Ben Belçika krali ile ayni yerde ameliyat oldum. Hatta uzun uzun konustuk zira saglik sorunlarimiz ayni idi. Belçika gibi çok avrupa ulkesinde insanlar saglik egitim,hukuk gibi en onemli konularda esitler. Iste bu benim için onemli olan esitlik. Zengini fakiri ayni hastaneye gidecek ayni doktoru gorecek. Tr de masallah zenginsen her sey var.Ama fakirsen yandin!. Ne çocugunu tedavi ettirebilirsin nede okula gonderebilirsin. Belçikada buraya gelen Emirdaglilarin torunlari her yerde karina çikiyor. belediyeye gidiyorsun iyi bir mevkide çalisani ,is bulma kurumunda senin is bulmana yardimci olan gine bir turk torunu. hastanede doktor turk. Hakim turk avulat turk. Muhendisler turk. Nasil oluyor. Zira egitimde esitlik var. Okumak isteyen herkes okuyabilir. Zengin veya fakir ayni okulda yan yana! Iste bunu basarabilirsen o ulkede esitlik vardir. Herkes ayni parayi kazansin gibi bir esitlik olmaz. O ulke batar ve insanlat mutsuz olur!

• Zamanla görülebilir bu durum. Yani eşitlik adına tüm hamleler yapılır ve sonuçlarına bakılarak ilerlenir. Ama mutlaka bir yerde tıkanacağını düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2000watts

Herkes ayni parayi kazansin gibi bir esitlik imkansiz ama avrupanin çogu ulkesinde esitlik mevcut. Ben Belçika krali ile ayni yerde ameliyat oldum. Hatta uzun uzun konustuk zira saglik sorunlarimiz ayni idi. Belçika gibi çok avrupa ulkesinde insanlar saglik egitim,hukuk gibi en onemli konularda esitler. Iste bu benim için onemli olan esitlik. Zengini fakiri ayni hastaneye gidecek ayni doktoru gorecek. Tr de masallah zenginsen her sey var.Ama fakirsen yandin!. Ne çocugunu tedavi ettirebilirsin nede okula gonderebilirsin. Belçikada buraya gelen Emirdaglilarin torunlari her yerde karina çikiyor. belediyeye gidiyorsun iyi bir mevkide çalisani ,is bulma kurumunda senin is bulmana yardimci olan gine bir turk torunu. hastanede doktor turk. Hakim turk avulat turk. Muhendisler turk. Nasil oluyor. Zira egitimde esitlik var. Okumak isteyen herkes okuyabilir. Zengin veya fakir ayni okulda yan yana! Iste bunu basarabilirsen o ulkede esitlik vardir. Herkes ayni parayi kazansin gibi bir esitlik olmaz. O ulke batar ve insanlat mutsuz olur!

Avrupa avrupa olalı kaç milyon masum insanın kanına girmiş , kaç milyon afrikalıyı gemilerle kaçırıp köle yapmış da şimdi refah ve eşitliğiyle övünüyo.Milyonlarca afrikalının köleleştirilmesinden sorumlu danimarka şimdilerde kalkmış kopenhag kriterleriyle dünyaya insan hakları dersi vermeye kalkıyo.Dünyanın istedikleri ülkesine girip istedikleri hammaddeyi çıkarıp alıyolar.Karşı çıkan , yedirmem diyen olunca da darbeyle savaşla indiriveriyolar.Ben dünyanın canına okuyayım.Dünyada terör estireyim , sonra kendi milletime eşit yaşam sağlıyayım.Dünyayı sömürerek bu işler kolay tabi.

• kingman29 K kullanıcısına yanıt
    Haklisin ama burada ben turkiye yi elestiriyorum. Neden boyle vahsi kapitalizm ve insanlar arasinda uçurum. Ben imkanim olmasina ragmen Kartal devlet hastanesine gittim kalp sorunlarim için. Esitlik ilkesine inandigim için herkesle ayni olmak için. Maalesef afrikada bile boyle bir durum var mi bilmiyorum. Kalp elektrosu çekmek için yattigin yerde hiç bir ortu yok; Havada sicak. Les gibi ter. Doktora gidiyorsun ayni anda 20 kisi kapiyi açiyor. Kaç kisiyle birlikte soyunup giyiniyorsun. Nasil kalabalik. Insanlar ust uste. Yatalak insan var hademeler isimiz degil deyip bakmiyorlar. oradaki hasta insanlar yardim ediyor. Acayip 3. dunya ulkesi bile az gelir. Zaten doktoru goremeden orayi terkettim. Kalsam kalp krizi geçirebilirdim havasizliktan. Sonra ozel bir hastaneye gittim. Aman yarabbim. ne luks. Avrupada hiç bir yerde boyle luks bir hastane gormedim. Ben esitlik derken bunlari elestiriyorum. Neden bunun dogrusunu bilmemize ragmen hatta yapabilcek durumda iken fakir insaanlara bu eziyet? Lutfen konuyu saptirmayin.

• Vicdanı kısmı öyle.Peki pratikte nasıl oluyor?

Herkes eşit olsun tamam.E herkes eşit olacaksa , yetenekli insanlar yeteneklerini niye çıkartsınlar ortaya?İnsanlar bencil , onlara umut vereceksin , çok zengin olabilirsin , çok güçlü olabilirsin gibi.Bunları vereceksin ve ortaya Google , Apple gibi şirketler çıkacak.Bunlar hep girişimci insanların ortaya çıkardığı şirketler.Ve bu düzen içerisinde , illa birileri diğerlerinden daha eşit olacak.

Herkesin eşit olması bir yana , sosyal devlet düzeninde ki bu birçok AB ülkesinde uygulanmaktadır herkese adam gibi güvence veriliyor , işsizlik maaşı , adam gibi devlet hastaneleri vb.Olması gereken budur bunun ötesi zarar diye düşünüyorum.

Ha insanlar belli bir kültür seviyesine gelir , neler olacağı belli olmaz.Günümüzde en iyisi ise liberal , özgürlükçü sistem.

• Eşit derken neye göre Eşit ekonomik şartlar mı hayat düzeni mi bir çok neden sayılabilir ama neticede bu imkansız her insan farklıdır Buda bi zenginliktir

• Eşitlik bir masaldır, değil midir diyorsun?

"Eşitlik mümkün mu" sorusunu merak eden şunu yapsın ve eşitliğin mümkün olup oldığını ve kendi samimiyetini test etsin :

Şöyle bir çevresine baksın; yanıbaşında, evde, okulda, mahallede veya işde kendinden daha alt düzeydeki insanlarla kendini eşitlesin (eşitlik konuları çokda, en azından ekonomik olarak eşitlesin)! Ondan sonra gelsin bu konuyu tartışalım.

Eşitlik yolculuğu, kendinden daha yüksek olanaklara sahip insanlarla eşitlenme ile değil, kendinden daha düşük olanaklara sahip insanlarla eşitlenmeye razı olmakla başlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: asau

Eşitlik bir masaldır, değil midir diyorsun?

"Eşitlik mümkün mu" sorusunu merak eden şunu yapsın ve eşitliğin mümkün olup oldığını ve kendi samimiyetini test etsin :

Şöyle bir çevresine baksın; yanıbaşında, evde, okulda, mahallede veya işde kendinden daha alt düzeydeki insanlarla kendini eşitlesin (eşitlik konuları çokda, en azından ekonomik olarak eşitlesin)! Ondan sonra gelsin bu konuyu tartışalım.

Eşitlik yolculuğu, kendinden daha yüksek olanaklara sahip insanlarla eşitlenme ile değil, kendinden daha düşük olanaklara sahip insanlarla eşitlenmeye razı olmakla başlar.

Tebrik ederim.Mükemmel bir tespit.İnsanların kendinden zenginlerin malına hasetle bakmayıp , kendinden fakirlere yardım etmesi büyük bir erdemdir.Ancak insan bunu yapması için Allah rızası için yapması lazım.Bunu ancak inançlı insan yapar.İnançsız toplumda bu ancak lafta kalır.

• Mümkündür ama mümkün olmayacak kadar da zordur.
  • niye mümkün olmasın hep bu düzenmi vardı dünyada çok eski yıllarda mümkünse şimdide olur. olmaz diyenler değişime inanmayan kapitalizme kendini kaptırmış başka sistemlerin olamayacagını bu sistem yok olursa insanlık ne yapacak gibi bir düşünceye kendini empoze etmiş insanlardır. cevabı cok basittir düşünmek düşününce herşeyin var olabilieceği düşünülebilir demi
  • Yaşadığımız zamanda imkansız.

• empati duygusu gelişmiş, öğrenmeye, gelişime ve değişime açık bir zihinle bunun zıddı bir ahmağı yan yana getirmekte zorlanıyorum.
  • eşitlik ilkesi kanunlarla var olan birşey
    "xx vatandaşlarının konut-egitim-saglık hakları bedelsizdir" diye bir yasa olsa kapitalist düzlemde de eşitlik ilkesi pekala olabilir.

eşitlik ilkesi diyince aslında herkesin aklına " kapital " ögeler geliyor.
    Amac "eşitlik" mi "kapital" mi ?
    Bunu kavramak istemek gerek önce!
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.