Şimdi Ara

ESGAZ, 10 MİLYON YTL ÜZERİNDE BİR BEDELİ GERİ ÖDEYECEK

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
8
Cevap
0
Favori
452
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> ESGAZ, 10 MİLYON YTL ÜZERİNDE BİR BEDELİ GERİ ÖDEYECEK
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Yarbay
  14823 Mesaj
  quote:


  Fazla para alan gaz şirketlerine ceza

  A.A

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Esgaz Eskişehir ve HSV Kayseri doğalgaz dağıtım şirketlerine abonelerden 'haksız bedeller' aldığı için ceza verdi. Şirketler, bu bedelleri, belirtilen süre içinde geri verecek.


  Kurul, açtığı soruşturmalar kapsamında, abonelerden 'haksız bedeller' aldığı tespit edilen ESGAZ Eskişehir Şehir içi Doğal Gaz Dağıtım Ticaret ve Taahhüt A.Ş ile HSV Kayseri Doğal Gaz Dağıtım Pazarlama ve Ticaret A.Ş'ye ceza verdi.

  EPDK'nın ESGAZ'a dönük açtığı soruşturmada, şirketin doğal gazın formülünde mevzuata aykırı bir düzeltme katsayısı hesaplaması yaparak, Eskişehir'de vatandaştan ve sanayiciden haksız bir bedel aldığını tespit etti.

  “Doğal Gazın Faturalandırmaya Esas Satış Miktarının Tespiti ve Faturalandırılmasına İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ”in ilgili maddesine aykırılık nedeniyle, şirketin yazılı savunmasında öne sürdüğü hususların mevzuat ihlalini haklı gösterecek gerekçeler olmadığına karar veren Kurul, şirkete 15 günlük süre verilmesine ve bu süre içinde mevzuata aykırılığa son verilmesini kararlaştırdı.

  ESGAZ, 10 MİLYON YTL ÜZERİNDE BİR BEDELİ GERİ ÖDEYECEK

  Buna göre ESGAZ, 2003, 2004, 2005, 2006 yıllarında doğal gaz kullanan abonelerden fazla tahsil ettiği 10 milyon YTL üzerinde bedeli ilgili mevzuat kapsamında vatandaşlara geri ödeyecek.

  ESGAZ ayrıca, “fazla doğal gaz bedeli tahsil edilen abonelerin listesi ve miktarının kendi internet (web) sitesinde ve doğal gaz abone merkezlerinde 120 günden az olmamak üzere ilan edeceğini, listede ismi/unvanı bulunan abonelerin,
  iade edilecek doğal gaz bedeline ilişkin yasal süre içinde yazılı olarak başvuruda bulunabileceğini ve fazla alınan bedelin tespiti ve iadesi için belirtilmesi gerekli olan diğer bilgi ve belgelerin” belirtileceği bir duyuruyu, yerel gazetelerde birer hafta arayla en az 3 kez yayımlanacak.

  Söz konusu mevzuat aykırılığının tam olarak giderilmemesi halinde, 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu'nun ilgili maddesi gereği ESGAZ'a idari para cezası uygulanacak.

  KAYSERİ'DE DE BENZER DURUM

  Öte yandan Kurul, Kayseri Büyükşehir ile Hacılar, Mimarsinan, Hisarcık ve Kıranardı'da faaliyet gösteren HSV Kayseri Doğal Gaz Dağıtım Pazarlama ve Ticaret Anonim Şirketinin, Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve Serbest Bölgede faaliyette bulunan doğal gaz kullanıcılarına hizmet veren iç tesisat sertifikası sahibi kişilerden “OSB Altyapı Proje Bedeli” adı altında, mevzuatta yeri olmayan bir bedel aldığını tespit etti.

  Açtığı soruşturma kapsamında, şirketin yazılı savunmasını alan Kurul, Denetim Dairesi Başkanlığı'nın konuya ve lisans sahibinin yazılı savunmasına ilişkin görüşü değerlendirdikten sonra, “iç tesisat sertifikası sahiplerinden mevzuatta yeri olmayan bedeller alınmasını haklı gösterecek gerekçeler olamayacağına ve şirketin kanun hükümlerine ve çıkarılan yönetmelik, talimat ve tebliğlere aykırı hareket ettiğine karar verdi.

  Kurul, mevzuata aykırı duruma son verilmesi ve mevzuata aykırı olarak tahsil edilen bedellerin ilgililerine iade edilmesi için lisans sahibine 60 günlük süre verirken, bu süre içerisinde belirtilen aykırılığın tam olarak giderilmemesi halinde, idari para cezasının uygulanacağı hususunun şirkete yazılı olarak ihtar edilmesine karar verdi.  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/5382868.asp?m=1&gid=112&srid=3431&oid=1
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engin_er_26 -- 9 Kasım 2006; 13:58:04 >  |
  |
  _____________________________
 • Emekli Yönetici
  1784 Mesaj
  Ne hakla vatandaştan fazla para alınır...Haram olsun.
  |
  |
  _____________________________
  Benim yaradılışımda bir fevkalâdelik varsa, o da Türk olarak dünyaya gelmemdir.
  Mustafa Kemal Atatürk
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  Selâm,
  Türk telekom icin de böyle bi uygulama yaptıracak kurum lazım. Çeşitli borclar adı altında 2'şer 3'er ytl bedel alındıgına cok sahit oldum. 2 ytl kücük rakam kimse peşine düşmez denilebilir ama 20 milyon telefon abonesi hesaplandıgında 40 trilyon TL yapıyor tek bir hizmet yapmadan hortumlanan haksız kazanç. Sadece internet icin kullandıgım ucuna telefon kutusu bile baglı olmayan hattıma 3.5 ytl sehirici konusma bedeli faturası gönderilmisti. vs.vs.
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1340 Mesaj
  Düzeltme katsayısı ile oynayarak 10 Milyon ytl (10 Trilyon TL) haksız kazanç sağlamışlar.
  Bir katsayı nelere kadirmiş, vay vay vay...
  Dişlerini vatandaşın ciğerine geçirmiş azgın kurtların gözünü toprak doyursun inşallah.
  |
  |
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  atnı uygulamayı turkcell, Türk telekom gibi firmalardanda yaparlar inşallah.
  Adamlar resmen abonelerini enayi yerine koyuyorlar.

  Böyle kazıkçılara
  |
  |
  _____________________________
  ONLY ES-ES


  Türkiye TÜRKlerindir..
 • Yüzbaşı
  997 Mesaj
  zaten uyduruk sebeplerle biton para aldılar. bir de faturalarda 3 kağıt yapmışlar. liste yayınlanmışmı? belki bizim adımız da vardır
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  6697 Mesaj
  ES ESSSSSS
  |
  |
  _____________________________
  PIONEER
 • Yarbay
  14823 Mesaj
  quote:

  Orjinalden alıntı: beorn26

  zaten uyduruk sebeplerle biton para aldılar. bir de faturalarda 3 kağıt yapmışlar. liste yayınlanmışmı? belki bizim adımız da vardır

  doğalgaz kullanan herkesten biraz biraz götürmüşler,
  zaten ekim ayında da üç kağıtcılık yaptı esgaz; ekim ayının başlarında sayacları yazdı sonra ekim ayında kullanılan ve kasım ayında kullanılan gazın faturasını yeni gelen zamla tahsil edecek uyanıklar, yani botaştan ucuz alıdığı ekim fiatıyla alıp sattığı gazı kasım fiyatından zamlı olarak alacaklar

  yazıklar olsun halkın cebinden elini çıkarmayan böyle üçkağıtcı zihniyete  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engin_er_26 -- 10 Kasım 2006; 7:54:27 >
  |
  |
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Canlı Tv izle
üniversite
SEO
Mobilya Takımları
kolayoto.com
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,359
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.