Şimdi Ara

Escape from Tarkov [ANA KONU] (6. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
1.198
Cevap
42
Favori
85.771
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Oyun haritalar halinde parçalanmış durumda. Beta olduğu için haritaların yarısı açık olduğu söyleniyor ve bu yarısı açık olmasına rağmen harita büyüklüğü gayet yeterli seviyede. Şuan için haritalara 9 - 7 kişi girebiliyor. Oyun içerisinde 3 grup var. Nato, Rus, Çete. Herkes birbiriyle düşman diyebiliriz. Sadece çete (Scav) grubunda olanlar oyun içerisinde ki botlarla dost sayılırlar fakat onlardan birisine ateş ederseniz tüm botlar size karşı düşman oluyor.

Scav modu saatte 1 kere oynanabiliyor ve oyuna girerken silahlarınız ve itemleriniz otomatik olarak ücretsiz olarak size veriliyor. Eğer onlarda oyundan kaçış yapabilirseniz o itemleri kasanıza atarsanız sizin oluyor ve PMC olarak oyuna girdiğinizde onları kullanabiliyorsunuz.

Oyunda şuan ufak tefek sorunlar var, Ping ve botların aitbot olması gibi. Ama zamanla düzeleceğine inanıyorum. Gerilim gerçekten çok yüksek oluyor. Hele ki bir başka oyuncuyu vurmak :D

Vurulmak ise ap ayrı bir olay. Kötü bir yerinize denk gelirse orayı iflas ettirise tedavi şansınız olmuyor. Zamanla tüm bölgelere zarar vermeye başlayıp sizi öldürüyor. Kısa bir süreniz kalıyor. Ya da yaralı veya kırık uzuvlarınızı tedavi etmezseniz ve hızlı hareket ederseniz yine kolunuz yada bacağınız iflas ederek sizi ölüme götürüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: wizi_emre

Oyun haritalar halinde parçalanmış durumda. Beta olduğu için haritaların yarısı açık olduğu söyleniyor ve bu yarısı açık olmasına rağmen harita büyüklüğü gayet yeterli seviyede. Şuan için haritalara 9 - 7 kişi girebiliyor. Oyun içerisinde 3 grup var. Nato, Rus, Çete. Herkes birbiriyle düşman diyebiliriz. Sadece çete (Scav) grubunda olanlar oyun içerisinde ki botlarla dost sayılırlar fakat onlardan birisine ateş ederseniz tüm botlar size karşı düşman oluyor.

Scav modu saatte 1 kere oynanabiliyor ve oyuna girerken silahlarınız ve itemleriniz otomatik olarak ücretsiz olarak size veriliyor. Eğer onlarda oyundan kaçış yapabilirseniz o itemleri kasanıza atarsanız sizin oluyor ve PMC olarak oyuna girdiğinizde onları kullanabiliyorsunuz.

Oyunda şuan ufak tefek sorunlar var, Ping ve botların aitbot olması gibi. Ama zamanla düzeleceğine inanıyorum. Gerilim gerçekten çok yüksek oluyor. Hele ki bir başka oyuncuyu vurmak :D

Vurulmak ise ap ayrı bir olay. Kötü bir yerinize denk gelirse orayı iflas ettirise tedavi şansınız olmuyor. Zamanla tüm bölgelere zarar vermeye başlayıp sizi öldürüyor. Kısa bir süreniz kalıyor. Ya da yaralı veya kırık uzuvlarınızı tedavi etmezseniz ve hızlı hareket ederseniz yine kolunuz yada bacağınız iflas ederek sizi ölüme götürüyor.

Teşekkür ederim, gerçekten exclusive bir oyun olacak gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rwenzori -- 10 Ağustos 2017; 15:12:34 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• bu oyunun yapımcıları harbiden kafasız. Ya arkadaş bu kadar detaylı ve farklı bir oyun yapmışsın şu keyleri dağıt ya da ne biliyim open beta falan yap herkes bi denesin görsün reklamın olsun.

PUBG neden bu kadar oynanıyor ? adamlar 1 hafta open beta yaptı iyi kötü herkes oyunu denedi. twitch'de yayıncılarla reklam yaptılar. Sen yap 2-3 hafta open beta millet oyunu görsün.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gal Gadot Askım

bu oyunun yapımcıları harbiden kafasız. Ya arkadaş bu kadar detaylı ve farklı bir oyun yapmışsın şu keyleri dağıt ya da ne biliyim open beta falan yap herkes bi denesin görsün reklamın olsun.

PUBG neden bu kadar oynanıyor ? adamlar 1 hafta open beta yaptı iyi kötü herkes oyunu denedi. twitch'de yayıncılarla reklam yaptılar. Sen yap 2-3 hafta open beta millet oyunu görsün.

Çünkü herkese açabilecek kadar yeterli altyapıları yok şuan. Kendileri de diyor. Oyunu ve sunucu optimizasyonunu adam etmeden sunucuları genişletmek istemiyoruz.
  • wizi_emre kullanıcısına yanıt
    Bilgiler için teşekkür ederiz hocam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • wizi_emre kullanıcısına yanıt
    full sürümde kaç kişi olacakmış serverlar 9 kişi çok az
  • Ya keşke yukarıda arkadaşın dediği gibi open beta yapsalar , ona göre PC'nin durumunu görüp alsam şu oyunu.
    Oyun atmosferini çok sevdim , o silah sesleri vs. efsane olmuş
  • steame gelsinde alalımm
  • Arkadaşlar bugun akşam 19.00da Escape From Tarkov oyunu yüzde 25 indirim alcak. ben almayı düşünüyorum. Alcak olan var mı benden başka?:D
    Edit: Aldım oynuyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elano68 -- 24 Kasım 2017; 21:8:20 >
  • bende alıcam gibi 120 lira iyi fiyat ama erken erişim oyunlarda akıllar da hep bir soru işareti.
  • Şu an oyunda son durum nedir arkadaşlar?Oyunun gameplay'i nasıl, modları nasıl, sunucular nasıl.Biraz bilgilendirebilecek olan var mıdır?
  • Juvixted kullanıcısına yanıt
    Oyunu ne kadar tanıyorsunuz bilmiyorum ama ben sorduklarınızı kısa kısa cevaplayayım.

Gameplay stabil ve iyi durumda. Çok nadir olarak bazen lag olabiliyor ama o da en fazla 5-10 saniyelik desync olarak hissediliyor. Alpha'daki buglar neredeyse tamamen giderildi. Belki bilirsiniz Alpha'da özellikle kutu açarken falan çok zaman kaybedilirdi animasyonlarda, onlar falan tamamen bitti.

Ortalama ayda 1 büyük 1 küçük güncelleme geliyor. Büyük olan 2-3-4 GB civarı oluyor. Küçük olan 200-300MB hotfix niteliğinde oluyor. Sürekli yeni ekipman, mermi silah ekleniyor.

Eğer oyunu tanıyorsanız zaten içeriğine aşinasınızdır. Eğer oyun hakkında da bilgi almak isterseniz, nedir ne değildir, onu da söyleyin uzunca bir inceleme yaparım.

Almayı düşünüyorsanız, emin olun zevk alırsınız. Hele de bu tip MMOFPS, survival oyunlardan hoşlanıyorsanız...
  • antking kullanıcısına yanıt
    Şu ana kadar verilen paranın hakkını verdiler bana göre.

Ben Edge of Darkness paketini aldım. Oldukça da fazlaydı fiyatı ama şu an iyi ki almışım diyorum.

Belki ben çok beğendim oyunu bilemiyorum ama şu ana kadar oynadığım en iyi ve gerçekçi FPS oyunu.

Tam sürüm olduğu zaman (ki artık fazla kalmadı tam sürüme) Tarkov haritasında open-world şeklinde gezebilme fikri bile heyecanlandırıyor beni. Görevlerin olması, trader leveling sistemi, silah modlamadaki inanılmaz detaylar vs ...

Bambaşka bir oyun bana göre.
  • Siannis kullanıcısına yanıt
    Hocam bilgiler için teşekkür ederim.Açıkcası oyunun modlarını bilmiyorum.Yani silah modifikasyonu vs. bu konularda bilgim var ama oyunun oynanış modu nedir?Yani oyun bildiğimiz standart survival bir oyun mu yoksa iki takımın karşı karşıya savaştığı bir FPS oyunu mudur, nedir yani?Bu konularda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Juvixted

Hocam bilgiler için teşekkür ederim.Açıkcası oyunun modlarını bilmiyorum.Yani silah modifikasyonu vs. bu konularda bilgim var ama oyunun oynanış modu nedir?Yani oyun bildiğimiz standart survival bir oyun mu yoksa iki takımın karşı karşıya savaştığı bir FPS oyunu mudur, nedir yani?Bu konularda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Öncelikle Escape From Tarkov MMOFPSRPG tagi ile biliniyor. Evet garip gelebilir ama bu özelliklerin hepsi var.

Oyun şu an betada olduğu için her özelliği tam olarak kullanılamıyor haliyle. Ama temel olarak şöyle açıklayabilirim.

- Oyunda 4 harita var şu an için. Toplamda 10-12 haritası olacak tam sürümde. Bu haritalarda oyuna giriyoruz. Bu oyunlar raid diye isimlendiriliyor. Amacımız ise mümkün olduğu kadar düşman öldürmek, eşya-teçhizat-silah vs ele geçirmek.

- Her haritada belli bir zaman sınırı var. 40dk - 50dk - 1 saat gibi. Bu süre içinde girdiğiniz raidlerdeki çıkış noktalarına ulaşamazsanız başarısız oluyorsunuz. İster küçük küçük malzemeler ele geçirip 3-5 dakika da çıkışa koşmayı deneyebilirsiniz, isterseniz zamanı sonuna kadar kullanıp raidlerdeki tüm PMC veya SCAV'leri (aşağıda anlatacağım) temizleyip öyle çıkmayı deneyebilirsiniz.

- Oyunda PMC (Private Military Company) yani paralı asker grubu olarak 2 taraf var. Bunlara bir de Tarkov'un yerlisi gibi düşünebileceğiniz SCAV yani yağmacılar eşlik ediyor. İlk PMC tarafının ismi USEC. USEC Birleşmiş Milletler-Amerika güdümündeki bir grup. Oyunda İngilizce konuşurlar. Rus tarafı ise BEAR olarak adlandırılıyor. Oyunda Rusça konuşuyorlar. Sizden oyuna başlarken bu iki taraftan birini seçmeniz isteniyor. Şimdilik betada bu seçimin pek bir önemi yok. Ama ileride tam sürümde seçtiğiniz tarafa göre oyundaki tüccarlardan indirim vs kazanabileceksiniz. 3. taraf ise SCAV yani yağmacılar. İster USEC ister BEAR olun farketmeksizin her 30 dakikada bir SCAV karakterle oynayabiliyorsunuz. SCAV'in özelliği ise haritalara oyunun ortasından rastgele koşullar ile dahil olmaları. Yani SCAV ile oyuna girerken silah ve teçhizat seçmiyorsunuz. Amacınız ise hali hazırda zaman olarak ilerlemiş oyuna girdiğinizde ortalıktaki cesetlerden vs ekipman toplamak. SCAV ile topladığınız ekipmanlarınızı PMC ana karakterinizde kullanabiliyor veya güvenli kasanıza koyabiliyorsunuz.

- Güvenli kasa demişken onu da açıklayalım. Oyunda ön-siparişten aldığınız pakete göre 10x23 - 10x33 - 10x43 - 10x63 büyüklüğünde bir envanteriniz olabiliyor. Bu envantere sadece ana menüde ulaşabiliyorsunuz. İstediğiniz eşyaları koyup çıkartabiliyorsunuz. Haliyle oyun içine etki etmeyen bu envanter tamamen güvenli oluyor. Oyuna girdiğinizde eğer raidde ölürseniz üstünüzdeki her şey gidiyor. O yüzden kazandığınız paraları, önemli eşyalarınızı, kaybetmekten korktuğunuz şeyleri raide girmeden bu envantere koyuyorsunuz. Ancak bir güzel haber daha var. Oyun içinde de 2x2 - 2x3 3x3 gibi küçük boyutlarda bir adet güvenli kutu taşıyabiliyorsunuz. Alpha Container - Beta Container ... diye isimlendirilen bu kutular da ne olursa olsun üstünüzden düşmüyor. Ölseniz bile kutu ve içindeki eşyalar sizde kalıyor. Genelde özel anahtarlar ve tabancaları koyarlar bunun içine.

- Oyunu eğer kendi arkadaş grubunuz ile oynamıyorsanız veya lobide party kurmadan oynarsanız, deathmatch olarak düşünebilirsiniz. Ancak survival oyun-stili ile donatılmış şekilde... Oyun içinde açlık-susuzluk var. Ancak raidler kısa süreli olduğundan kimse açlık susuzluk yüzünden ölmüyor. Ancak asıl olay tam sürümden sonra başlıyor. Yukarıda bahsettiğim gibi 10-12 raidi başarılı şekilde tamamlamış kişiler tam sürümde TARKOV'un BÜTÜN HARİTASINDA özgürce dolaşabilmeye başlayacaklar. Zaman sınırı vs olmadan, tıpkı DayZ gibi, H1Z1 Just Survive gibi, büyük bir open-world haritası bizi bekliyor olacak. Yine bu tüm haritanın da işleyişi aynı şekilde olacak. Tabii açlık-susuzluk da o zaman önem kazanacak.

- Oyunda tüccarlar ve görevler mevcut. Haliyle LEVEL SİSTEMİ ve YETENEK SİSTEMİ de mevcut. Ancak hemen tereddütlerinizi gidereyim. Eğer Division oynadıysanız Level sistemi o şekilde DEĞİL. Yani sizden 15 level yüksek diye birisine 50 mermi atmak zorunda kalmıyorsunuz. Buradaki level sistemi sizin bazı tüccarlardan bir eşyayı alabilmenizi sağlıyor. Yani örneğin 30 level olmadan belli eşyaları tüccarlardan alamıyorsunuz. Ayrıca her TÜCCAR'ın da sizinle bir İLİŞKİ SEVİYESİ var. Bunu da tüccarlardan aldığınız görevler ile kasıyorsunuz. Örneğin çok iyi bir susturucu için tüccar ile 4. seviye ilişkiniz olmalı ve aynı zamanda kendinizin de 29 ve üstü level olmanız gerekebiliyor. Yani hem kendi levelınızı hem de ilişki derecenizi kasmanız önemli. Şu an betada yok ancak ileride seçtiğiniz PMC'ye göre oyundaki Amerikan ve Rus tüccarlardan ekstra indirim vs kazanacaksınız. Ayrıca örneğin siz RUS tüccardan alışveriş yapan bir BEAR iseniz, Amerikan tüccardan çok alışveriş yaparsanız, Rus tüccar size darılıp küsebilecek ve ilişki durumunuz kötüye gidebilecek. Bu da şimdilik açık olmayan bir özellik.

- Oyunun sağlık sistemi ultra gelişmiş durumda. Her bir uzvunuzun ayrı bir can değeri var. Bu uzuvlar kanıyor, ağrı yapıyor hatta kullanılamaz hale geliyor. Yine bu acı-kanama karakterinizin öksürmesine, sızlanmasına, bağırmasına sebep oluyor. Bu da tabii ki yerinizi belli ediyor. Ayrıca sağlık sistemi derken headshotlar vs tek atıyor herkese. Ekstrem bir kask takmıyorsanız tabi. Yani tamamen gerçekçi bir düzende oynuyoruz oyunu. Öyle 20 mermi yedikten sonra ayakta kalınacak bir oyun değil. Arma 2 oynadıysanız eğer ölme-öldürme sistemi en az onun kadar hassas durumda. Her insanda olduğu gibi vurduğunuz-vurulduğunuz bölgeye bağlı olarak 1-5 mermi arası ölmek veya öldürmek için yeterli.

- Oyunda raid aşamalarında herhangi bir araç kullanımı söz konusu değil. Ancak raidleri tamamladıktan sonra open-world haritada araç olacak mı henüz bilinmiyor. Kişisel görüşüm olmamasının daha sağlıklı olacağı yönünde.

- Oyunda loot yaparken, cesetlerin her bölgesini ayrı ayrı arıyorsunuz. Yani çantayı ayrıca, yeleği ayrıca, cepleri ayrıca aramak zorundasınız. Bu konuda da süper-gerçekçi bir yaklaşım var oyunda. Dolayısıyla loot zaman isteyen bir kavram haline gelmiş bu oyunda. Eğer dikkat etmez, aceleci davranırsanız muhakkak sizi avlayan birisi çıkar.

- Ve oyunun tam sürümde beklediğim en önemli özelliği ise şu. BEAR iseniz BEAR'leri, USEC iseniz USEC'leri vurmanız size negatif etki sağlayacak. Bazı tüccarlar yine size darılıp küsecek, hatta bazı görevleri vermeyecekler bile. Dolayısıyla RP yapma şansı verilecek oyunculara. Ayrıca USEC'ler şöyle giyinir, BEAR'ler böyle giyinir gibi bir durum olmadığından, oyun içi karakterlerin çıkarttığı sesler belirleyici olacak. Bir oyuncu BEAR(Rus) karakter seçse bile voice chatten İngilizce konuşabilir. Ancak siz karakterin oyun-içi sesine dikkat etmek zorunda kalacaksınız. Çünkü karakterler birbirlerini gördüklerinde zaman zaman istem-dışı tepkiler verebiliyorlar.

Şimdilik bu kadarı aklıma geliyor. Ama son yılların en detaylı oyunu geliyor. Böyle giderse kült bir yapıt olarak adını yazdıracaktır oyun tarihine. Tavsiye ederim, alırsanız da şimdiden iyi oyunlar dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Siannis -- 1 Aralık 2017; 7:25:30 >

Üstadım, döktürmüşsün resmen.Çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için.Açıkcası oyun ilk duyurulduğu günlerden beri büyük ilgimi çekiyor ama fiyatı bir hayli yüksek olduğundan ve de internet üzerinde oyunla ilgili çok detaylı bilgiler bulamadığım için bugüne kadar almaya cesaret edemedim.Aklımda soru işaretlerinin çok büyük bir kısmını cevaplamışsınız, tekrardan çok teşekkür ederim.Sanıyorum oyun tam sürüme geçtiği zaman bir kaç mod daha eklenecekmiş, ortaya item koyup 1v1 arena yapmak gibi ufak, eğlenceli modlar.

Bir de bir sorum daha olacak hocam, oyunda sunucu durumları ne durumda acaba?Yani stabil mi, ping oluyor mu, sürekli çöküp duruyor mu, rahat oynatıyor mu?

Ve son olarak, sanırım maaşım yattığı zaman oyunu satın alacağım.Aldığım zaman sizinle irtibatta kalmak isterim.Umarım yapımcılar oyunu mahvetmez ve oyuncular da yeterli ilgiyi gösterirler.

• Juvixted kullanıcısına yanıt
    Rica ederim. Yardımcı olabildiysem sevindim.

Dediğiniz gibi tam sürüm olduğu zaman bir iki ufak eğlence modu da eklenecek oyuna. En azından yapımcılar böyle söylemişlerdi. Ayrıca tıpkı World Of Warcraft gibi oyunlarda olduğu gibi Auction House benzeri bir sistem de gelecek. Tüccarların satmadığı ama belli görevler için lazım olan eşyaları fazladan bulan kişiler bu eşyaları açık artırma ile satabilecekler.

Unutmadan şunu da söyleyeyim. Oyunda asla ve asla gerçek para ile oyunda kullanılan Ruble, Dolar ve Euro alınamayacak. (Evet oyunda da gerçek para birimi isimleri kullanılıyor)

Sunucu durumlarına bir puan verecek olsam 10 üzerinden 9 verirdim. Genellikle lag-ping olmuyor. Olsa da 1-2 saniyelik desync olarak hissediliyor. Bu da en fazla 10 oyunda 1 denk geliyor.

Bence betada test edilen bir oyun için 10 oyunda 1 belki 2 kez 3er-5er saniyelik sorun oluşması normal.

Anladığım kadarıyla kimseyi de rahatsız etmiyor zaten bu durum :) Oyun sürekli kalabalık. Ve kullanıcı sayısı gitgide artıyor. Twitch'de çok izlenenler arasına girdi, sadece bu oyunun yayınını yapan belli streamerlar türedi ve ünlendi.

Aktif oyuncu sayısı kaç bilmiyorum ama, raid için sırada beklediğiniz süre 10-15 saniyeyi geçmiyor. Bugün en kalabalık oyunlardan LOL, PUBG için bile bekleme süreleri bu aralıkta.

Yani anlayacağınız epey kalabalık şu anda oyun. İyi yolda da gidiyor en azından şimdilik. Sizin de değindiğiniz gibi yapımcılar verdikleri sözleri bu şekilde tutarak devam ederlerse sanat eseri gibi bir oyun olabilir. Zaman gösterecek orasını tabii :)

Eğer alırsanız, bana istediğiniz zaman özel mesaj ya da bu topic altından ulaşabilirsiniz. Görür görmez cevaplarım.

Çok teşekkürler hocam.Dediğiniz gibi henüz beta aşamasındayken bile fazlasıyla stabil duruyor sunucular.
    En kısa zamanda temin etmeyi düşünüyorum ben de artık, temin edince rahatsız ederim sizi tekrar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Juvixted -- 30 Kasım 2017; 19:31:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • çok sğol baya aydınlatıcı bilgi oldu. Keşke standart sürümü alsaymışım yüzde 25 indirimle.

Oyunda pay to win mantığı mevcut mu? Veya bu güvenli kasalar bir şekilde upgrade oluyor mu?
  • antking kullanıcısına yanıt
    Oyun pay to win degul ancak ust paket alinca depon daha buyuk oluyor.
    Bir de standart paket almis olsan bile aradaki fiyat farkini vererek paketi yukseltebiliyorsun.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.