Şimdi Ara

Erdoğan: Seçilen başkan milletten başka kimseye hesap vermeyecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
963
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ İstasyon meydanında düzenlenen toplu açılış töreninde “Seçimlerde 5 yıl süreyle görev verilen Cumhurbaşkanı, milletten başka kimseye hesap vermeden anayasa çerçevesinde vazifesini yerine getirecektir.” dedi.

Türkiye, yıllardır aradığı münasip yönetim sistemine şimdi, nihayet kavuşuyor. Bu sistemin adı, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi. Yeni sistemde yürütme doğrudan millet tarafından seçilen, sorumluluğu da millete karşı olan cumhurbaşkanına veriliyor. Cumhurbaşkanı’nı getirir, Cumhurbaşkanı’nı götürür. Seçimlerde 5 yıl süreyle görev verilen Cumhurbaşkanı, milletten başka kimseye hesap vermeden anayasa çerçevesinde vazifesini yerine getirecektir. Bu, ülkenin istikrar ve güven ortamının 5 yıl süreyle garanti altına alınması anlamına geliyor. Sürekli seçimlerin yapıldığı veya konuşulduğu dönem sona erecek."

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşması sırasında toplanan kalabalığın sık sık "İdam isteriz" sloganları atması üzerine, "Bu konudaki düşüncem belli. Bildiğiniz gibi bu konuda, parlamentomuz inşallah 16 Nisan’dan sonra, bu bir anayasa değişikliği gerektiriyor biliyorsunuz, anayasa değişikliğiyle bu parlamentomuzdan geçtiği takdirde cumhurbaşkanı olarak ben bunu onaylarım.

Bunun aksi düşünülemez. George ne der, Hans ne der, filanca ne der; ben ona bakmam. Ahmet, Mehmet, Hasan, Ayşe, Fatma ne der; Rabb’im ne der, ben ona bakarım. Çünkü böyle bir yetki, böyle bir hak bizde yok. Devlet, kendisine karşı işlenen suçları affedebilir; fakat herhangi bir vatandaşın şehit edilmesi, öldürülmesi noktasında kalkıp, onun katilini affedemez. Ona af yetkisi, onun varislerinindir. İnşallah o günler de yakın, o günleri de göreceğiz” diye konuştu.

http://www.hurriyet.com.tr/erdogan-1923te-ilan-ettigimiz-cumhuriyeti-ilelebet-koruyacagiz-40369846

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben HAYIR diyorum bak bana.

• Hesabı millet iyi soruyorsa mahkemelerimiz niye var? hukuk niye var ? hakime avukata savcıya niye para ödüyoruz?
    kaldırın hepsini, oylamayla yapalım mahkemeleri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dgo_cr7 -- 21 Şubat 2017; 22:57:2 >
  • Kısaca 5 yılda halkın önüne sandık koyacaklar o kadar. Başka hiç kimse ağzını açıp tek laf edemeyecek bu 5 yıl sürede. Halk verdiği yetkiden pişmanlık duysa bile sandığa kadar beklemek zorunda olacak. Başkan'ı frenleyebilecek kimse olmayacak. Örneğin Başkan sabah tersinden uyanırsa ülke ayvayı yedi.
  • Hep aynı ucuz demagoji.Aynı sistemin uygulandığı Libya,Mısır,Suriye,Tunus un hali ortada.Öyle mi olmak istiyoruz?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: srknpower

Ben HAYIR diyorum bak bana.

• Teknik olarak millete nasıl hesap verecekmiş?Bir açıklayın da bilelim.
  • mahkeme beni yargılayamayacak demek istemiş + yine dini alet etmiş çok güzel.
  • şimdi istesem bana hesap verecek mi ? yoksa muhalif diye içerimi atarlar ?
  • Rahmetli Adile Naşit'in uykudan önce programında bile bu kadar masal yoktu.
  • Tarafsız yemin etmek çok güzelmiş.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eş Başkan mealen diyor ki;

Bütün orta doğuyu 6 ayda karıştırdık, yönettiğimiz ülkeyi 15 yıldır parçalanacak kıvama getiremedik. Sistem bize engel oluyor, zamanında öylesine sağlam yapılmış ki ne yapsak başaramadık. O zaman sistemi klasik orta doğu ülkeleriyle aynı hale getirmeliyiz. Ancak böyle başarıya ulaşır, BOP projesini hayata geçiririz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TinyAngel

quote:

Orijinalden alıntı: srknpower

Ben HAYIR diyorum bak bana.

Rica etsem "purchasing power parity" ya da "satın alma gücü paritesi" diye bir arama yapıp duruma bakar mısınız? Verdiğiniz bilgiler tamamlanmış olur. Kriz öncesi verilere de ulaşabilirsiniz sanırım.

• Laheyde yargılanamayacağınımı söylüyorsun şimdi?

• nasıl yani erken seçime millet mi karar verecek
    nolacak halk toplanıp muhtara gidip seçim istiyoruz diyecek cumhur-başkan da hemen istifa mı edecek.
  • Yani diyorki "başkan ne yargıya ne de meclise hesap vermez. Hesap bir tek sandıkta görülür"

• işte sıkıntıda orda zaten millet hesabı 5 sene sonra sorabilecek. atı alan üsküdarı geçtikten sonra hesap sorsan ne olur sormasan ne olur.
    hesap sorulabilirlik anlık olmalıdır.
  • Yani kimse hesap soramayacak diyor kısaca.(ince)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dostum35 -- 22 Şubat 2017; 0:40:3 >
  • "anayasa çerçevesinde"

sıkıntı burda başlıyor zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kreat -- 22 Şubat 2017; 1:2:16 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.