Şimdi Ara

Erdoğan: Cumhurbaşkanlığı sistemi en doğrusudur demiyoruz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
161
Cevap
2
Favori
7.755
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 6 ay
  • Cevaplayan Üyeler 83
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 4
  • Ortalama Mesaj Aralığı 27 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 3
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 2
  • Favoriye Eklediklerim 2
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Mehmet__turk (16 mesaj) 1234Rambo (12 mesaj) Qtrone (12 mesaj) ali222 (8 mesaj) Vanished Man (6 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (49 mesaj) Mobil (69 mesaj) Mini (27 mesaj) Uygulama (16 mesaj)
  • @
81 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Ülke ve Dünya Gündemi >> Erdoğan: Cumhurbaşkanlığı sistemi en doğrusudur demiyoruz
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    927 Mesaj
    [06 Nisan 2021 16:42:36 tarihine dek bölüme mesaj atamaz]
    En düzgün sistem diye birşey dünyada yok zaten ama en azından saçma sapan parlamenter sistemden iyidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Binbaşı
    1597 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Qtrone

En düzgün sistem diye birşey dünyada yok zaten ama en azından saçma sapan parlamenter sistemden iyidir.

Sırf merakımdan soruyorum, Hangi yönü iyi?

• Yarbay
    2206 Mesaj
    Ciddiye almayın. Çünkü iki gün sonra tam tersini söyleyebilir. Örneğini defalarca yaşadık. Ortaya lafı atıp yoklama çekiyor.

• Yüzbaşı
    927 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Old Spice

Sırf merakımdan soruyorum, Hangi yönü iyi?

Alıntıları Göster

Kanun meclise gidecek de, tartışılacak da, oylanacak da, Cumhurbaşkanı denen notere gidecek de, onaylayacak da, onaylamazsa tekrar meclise geri gönderecek de, tekrar görüşülecek de, tekrar notere gönderilecek de, noter tekrar imzalayacak da, resmi gazetede yayınlanacak da...

..ooooo ölme eşeğim ölme, bir karar için seksen tane angarya, zaten mecliste kimin çoğunluğu varsa karar geçecek zaten bu kadar zaman kaybına saçmalığa ne gerek var. Şimdi ise tek imza 10 dk bitti gitti.

Başka faydaları da var istersen onları da yazarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Qtrone -- 21 Temmuz 2020; 23:55:38 >

• Çavuş
    98 Mesaj
    Başkanlık sistemi ekonomiyi uçurdu benzin 7₺ dolar 7₺ altıncık 403₺ araba fiyatları bedavadan ucuz evler bedava uçuyoooozzzzz..elekt su doğalgaz gıda tadından geçilmiyor..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Yarbay
    3889 Mesaj

Bir kaç sene sonra:

"Biz zaten başından bu sisteme karşıydık. Cehape zihniyeti getirdi bu sistemi"

|
    |
  • Yüzbaşı
    980 Mesaj
    Bence Cumhurbaşkanı yetkilerinin biraz fazla olması dışında kötü bir sistem değil. Sorun halkın o makama layık birini seçebilecek kabiliyette olmaması.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Intrepid -- 22 Temmuz 2020; 1:16:48 >
    |
    |
  • Yarbay
    2206 Mesaj
    quote:

Kanun meclise gidecek de, tartışılacak da, oylanacak da, Cumhurbaşkanı denen notere gidecek de, onaylayacak da, onaylamazsa tekrar meclise geri gönderecek de, tekrar görüşülecek de, tekrar notere gönderilecek de, noter tekrar imzalayacak da, resmi gazetede yayınlanacak da...

..ooooo ölme eşeğim ölme, bir karar için seksen tane angarya, zaten mecliste kimin çoğunluğu varsa karar geçecek zaten bu kadar zaman kaybına saçmalığa ne gerek var. Şimdi ise tek imza 10 dk bitti gitti.

Başka faydaları da var istersen onları da yazarım.

Alıntıları Göster

Angarya gördüğün işler demokrasinin özü. Hatta Abd ve bazı ülkelerde bir de senato var. Senato da onaylıyor yasayı.

• Yarbay
    6149 Mesaj

Cb: KaNdıRıLdıK

|
    |
  • Yüzbaşı
    927 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ali222

Angarya gördüğün işler demokrasinin özü. Hatta Abd ve bazı ülkelerde bir de senato var. Senato da onaylıyor yasayı.

Alıntıları Göster

Ne alaka demokrasi zaman kaybından başka bir halta yaramıyor sonuç değişmiyor zaten mecliste kimin sandalyesi çoksa karar zaten geçecek, olan ülkenin zamanına oluyor. Cumhurbaşkanı zaten biblo bir halta yaramıyordu göstermelik üç beş yetkisi var o kadar. Hükümet kurmak bile bazen aylar sürüyor, geçen seçimde iki ay hükümet kurulamadı sonra tekrar seçim oldu parlamenter saçmalığı ülkeye zaman kaybı ve angaryadan başka bir şey getirmedi.

• Binbaşı
    1597 Mesaj

O angarya gördüğün işler, Demokrasinin temeli. Bu şekilde sistem 1 kişinin ağzına bakıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Old Spice -- 22 Temmuz 2020; 9:59:5 >
    |
    |
    Qtrone kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    569 Mesaj

Cb sistemini övenler olmuş 

Bir kere çankayadaki noter olmuyor. Zaten cumhurbaşkanı istemediği yasayı ısrarla önüne gelirse referanduma götürme hakkına sahipti. Noter kavramı abdullah gül için geçerlidir. Bazılarının işlerine taş koyduğu için sevmediği Ahmet necdet sezer noter falan değildi.

Eski sistemi bilmeyenler yenisini hiç anlatmasın.

Bazı kanunlarda çoğunluk bile yeterli değildir nitelikli çoğunluk istenir.

Neymiş cb imzalayıp geçiyormuş. Sanki eski sistemde khk yoktu. Torba kanun tasarısı yoktu değil mi?

Sistemden bahsedenler 1980 darbesiyle gelen %10 barajını nedense görmezler veya görmek işlerine gelmez. 2017 değişikliklerine halkı ikna etmek için bu anayasa 1982 model sağı solu dökülüyor diyorlardı ne değişti? Hiç.

Siyasi partin olacak 100 kişiden 9'u oy verecek ama sen mecliste temsil bu insanları temsil edemeyeceksin sisteme bak.

|
    |

• Yarbay
    2206 Mesaj
    quote:

Ne alaka demokrasi zaman kaybından başka bir halta yaramıyor sonuç değişmiyor zaten mecliste kimin sandalyesi çoksa karar zaten geçecek, olan ülkenin zamanına oluyor. Cumhurbaşkanı zaten biblo bir halta yaramıyordu göstermelik üç beş yetkisi var o kadar. Hükümet kurmak bile bazen aylar sürüyor, geçen seçimde iki ay hükümet kurulamadı sonra tekrar seçim oldu parlamenter saçmalığı ülkeye zaman kaybı ve angaryadan başka bir şey getirmedi.

Alıntıları Göster
    Açıkça ben demokrasi istemiyorum, beni yönetecek bir padişah istiyorum de o zaman.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Yüzbaşı
    927 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Old Spice

O angarya gördüğün işler, Demokrasinin temeli. Bu şekilde sistem 1 kişinin ağzına bakıyor.

Tamam sana göre demokrasi, bana göre angarya ve zaman kaybı.

Seksen tane ağızdan ses çıkarsa orda karar alınmaz zaten, tek kişi karar veriyor tüm sorumluluk ona ait seçimde hesabı millet sorar bitti gitti bu kadar kolay ve pratik.

|
    |
  • Yüzbaşı
    927 Mesaj
    quote:

Açıkça ben demokrasi istemiyorum, beni yönetecek bir padişah istiyorum de o zaman.

Alıntıları Göster

Öyle demiyorum sen öyle anlıyorsun.

Seçim var sandık var demokrasi var, git oyunu istediğin partiye adaya at ne padişahı

• Yarbay
    2206 Mesaj
    quote:

Seçim var sandık var demokrasi var, git oyunu istediğin partiye adaya at ne padişahı

Alıntıları Göster
    Suriye' de de sandık var, seçim var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yüzbaşı
    927 Mesaj
    quote:

Suriye' de de sandık var, seçim var.

Alıntıları Göster

Eeee var nolmuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Qtrone -- 22 Temmuz 2020; 1:41:56 >
    |
    |
  • Binbaşı
    1349 Mesaj
    quote:

Alıntıları Göster

İste teknik olarak bir padişahtan farki yok...

İki sistemde de tek adamlik var ve de tum yetkiler tek bir kişiye ait.

Yani bu kadar basit bir seyi dahi anlattigima inanamiyorum.

• Yüzbaşı
    616 Mesaj

Mühürsüz oylarla yapılan referandum sonrası değiştirilen Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi ülkedeki bölünmüşlüğün net fotorafını fiili olarak yansıtmaktadır. Toplumsal bir olayla karşılaştığımızda ülkeyi bir araya toplayabilecek bir kişi gösterebilir misiniz?

Parlamenter sistemde bu görev tarafsız Cumhurbaşkanına aitti. Ama şuanki sistemde Cumhurbaşkanı taraflı ve sadece o tarafın temsilcisi olarak yasaların ona verdiği tüm yetkileri kullanıyor. Bu işin siyasi boyutu.

Yabancı yatırımcı kaçtı gitti.. Dolar/Euro/Altın şahlandı. Bankaya kredi borcu olmayan kalmadı. Vergiler arttırıldı. Elektrik/Su/Doğalgaz/İletişim giderleri zamlandı. Daha ne olsun. Bu da ekonomik boyutu.

|
    |
  • Yarbay
    3889 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Joya20

İste teknik olarak bir padişahtan farki yok...

İki sistemde de tek adamlik var ve de tum yetkiler tek bir kişiye ait.

Yani bu kadar basit bir seyi dahi anlattigima inanamiyorum.

Alıntıları Göster

Demokrasi anlayışı sadece seçimden seçime oy kullanmak olunca bu şekilde düşünüyorlar işte.

"Oy vereyim, 5 sene benim yerime tek kişi düşünsün, kafasına göre ülkeyi yönetsin sonraki seçimde bakarız" diyorlar.

|
    |

Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Masal Oku
Radyo Dinle
Cancer Clinical Trials
ankara gülüş tasarımı
Google Play Kodu, LOL RP, Oyun Satış Sitesi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,891
1.2.165

Kripto Paralar
Sembol
Fiyat
Değişim
    Tümünü Gör
    Reklamlar
    - x
    Bildirim
    mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.