Şimdi Ara

Erdal Erzincan ve Arif Sağ'dan bağlama kitabı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
10.623
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  •  Erdal Erzincan ve Arif Sağ'dan bağlama kitabı

Bağlama Metodu. Bağlama Düzeni.
    Cilt 1: Alıştırmalar ve Repertuvar.
    Cilt 2: Diziler ve Pozisyonlar.

NOT: Kitap iki cilt ve bir arada satışa sunulacak.
    ISBN 978-9944-396-64-6
    Barkod: 9789944396646
    Ölçüleri: 24 x 32
    Sayfa sayısı: Cilt 1/254 s.; Cilt 2/290 s.
    Kağıt: 100 gr. Munken ithal kağıt
    Cilt: İplik dikiş, karton kapak
    Ağırlık: 2,200 kg (iki cilt)
    Satış fiyatı: 100 TL (KDV dahil)

ÖNSÖZ'den

"Bağlama; farklı isim, tip ve türevleriyle Asya'dan Avrupa'ya uzanan geniş bir coğrafyada hem tezeneli hem de tezenesiz (şelpe) icra edilebilmesi özelliği ile Anadolu'da çoklu bir gelişme göstermiştir.
    İcra tarzlarındaki bu çoklu gelişmenin yanı sıra "düzen" diye tabir edilen farklı akort biçimlerini bünyesinde barındırıyor olması, bu çalgıya farklı bir kimlik kazandırmıştır.

Anadolu'daki geleneksel müzik kültürü içerisinde biçimlenen bağlamanın bu özgünlüğü özellikle âşık müziği bünyesinde bulunan usta-çırak eğitimiyle günümüze kadar aktarılmış; zaman içinde kentleşme süreciyle
    birlikte akademik eğitim alanında da yerini almıştır.

Ancak, bağlamanın çoklu gelişim özelliğinin akademik eğitim alanında yeterince yansıtılamadığı düşüncesi, bizi böyle bir metodu hazırlamaya yönlendirmiştir. Bu bağlamda da, farklı dönemlerde bireysel gayretlerle devam ettirdiğimiz çalışmalar, 2000 yılından itibaren
    birleştirilerek "Bağlama Metodu" yazma eylemine dönüştürülmüştür.

Bağlamanın özgünlüğünü oluşturan öğelerin korunması gerektiği düşüncesi de bu birlikteliğin temel ilkesi olmuştur. Ancak burada şunu belirtmek gerekir ki bu çalgının bütün özgünlüğünü kapsamlı olarak bir
    kitap halinde sunmak olanaksızdır. nitekim bağlamadaki farklı icra tarzlarının yanı sıra, birçok düzen uygulamalarının varlığı ve bu düzenlerin adeta ayrı bir çalgı mantığı ile icra ediliyor olması, bu
    düşünceyi desteklemektedir.

Bu bilgiler ışığında; tezeneli ve tezenesiz (şelpe) icra tekniklerine en uygun düzen olduğunu düşündüğümüz "Bağlama Düzeni Metodu" ile yayın
    serisini başlatıyoruz.

Bu kitap kapsamında bağlama düzeni ile ilgili geleneksel çalışlar, yeni gelişmeler ve kişisel çalışmaların algılanmasına yönelik alıştırmalar ve ayrıca düzenin inceliklerini yansıtabilecek nitelikte seçkin bir repertuvar yer almaktadır.

Oldukça geniş bir zaman diliminde ortaya çıkan bu çalışmaya, deneyimleriyle katkı sunan sayın Yücel Paşmakçı'ya, sayın Abdi Coşkun'a ve tavsiyeleriyle çalışmaya yön veren sayın Süleyman Şenel'e
    teşekkür ederiz.

Bağlamadaki icra kalitesini yükseltmeyi hedefleyen bu kitabın farklı çalışmalara zemin oluşturması ve geliştirilerek sürdürülmesi temenisiyle..."

Erdal Erzincan harbiden bu işin kitabını yazdı!

(www.youtube.com/watch?v=o5kpcQ95jnc)

İnsan gözleriyle görmese inanmaz böyle saz çalınabileceğine, İmkansızı yapıyor

Bağlamaya ve kültürümüze katkılarından dolayı ustalara teşekkürler: Arif SAĞ, Erdal ERZİNCAN

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fenerista -- 8 Kasım 2009; 19:21:35 >

• Başlığı görünce "Hemen alıcam!" dedim, ama 100 tl mış Biraz beklesin.

Erol Parlak'ın Şelpe Metoduna devam edecem anlaşılan ..
  • Evet 100 lira fazla gözüküyor ama hakediyor bence. Mutlaka alınmalı...Adam öttüryor sazı neyapalım üstüne üstlük bağlama nın gelişimi için üstün bir çaba sarfediyor...
  • Ağırlık: 2,200 kg (iki cilt)

Kilosu 45 TL'ye falan geliyor
    Ne alaka yaw kilo?

Bu kitapların kendi geliştirdiği metodlar ve işaretler olduğu için çözmesi gerçekten zordur, yani alıp da 2-3 ayda bu işi hallederim demeyin, Erol Parlak'ın şelpe metodunu incelediğimde bunu gördüm.
  • Hakettiğine şüphe yok, geç bile kalınmış bir eser.. Umarım nota anlatımı felan da vardır, Erol'un kitabı doğrudan nota bilgisi sahiplerine yönelikti, bayağı zorlandım bazı parçaları çıkarırken; özellikle Kaytağı ve Bağlama Uvertürü.

Edit: Benim dambıllar ağır geliyor zaten, alırsam bu kitaplarla çalışırım artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darkness -- 8 Kasım 2009; 19:46:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: albati

Ağırlık: 2,200 kg (iki cilt)

Kilosu 45 TL'ye falan geliyor
    Ne alaka yaw kilo?

Bu kitapların kendi geliştirdiği metodlar ve işaretler olduğu için çözmesi gerçekten zordur, yani alıp da 2-3 ayda bu işi hallederim demeyin, Erol Parlak'ın şelpe metodunu incelediğimde bunu gördüm.

Kargo için olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Darkness

Hakettiğine şüphe yok, geç bile kalınmış bir eser.. Umarım nota anlatımı felan da vardır, Erol'un kitabı doğrudan nota bilgisi sahiplerine yönelikti, bayağı zorlandım bazı parçaları çıkarırken; özellikle Kaytağı ve Bağlama Uvertürü.

Edit: Benim dambıllar ağır geliyor zaten, alırsam bu kitaplarla çalışırım artık

Kaytağı gibi parçaları çalabiliyorsan bayağı yol kat etmişsin demektir , bi ara vidyonu isteriz, Dur bi kaytağı dinleyeyim
  • uzun zamandır çalıyorum, 17 senedir, ama hiç kursa gidip ders almadığımdan senelerdir kendini tekrar etmekten ibaretim İşte böle kitaplardan faydalanmak lazım aslında.
  • quote:

uzun zamandır çalıyorum, 17 senedir, ama hiç kursa gidip ders almadığımdan senelerdir kendini tekrar etmekten ibaretim İşte böle kitaplardan faydalanmak lazım aslında.

Zaten bir aşamadan sonra tıkanıyosunuz, iyi bir müzisyen ortamı içindeyseniz o zaman daha da gelişiyor fakat bizim gibi akşamdan akşama eline alıp dıngırdıyosan, evli ve çocukluysan dediğin gibi kısır döngü oluyor.
  • Fiyat pahalı değil.Gitar çalan arkadaşlar bilirler , virtiüözlerin yazdığı metodlar pahalıdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: albati

quote:

uzun zamandır çalıyorum, 17 senedir, ama hiç kursa gidip ders almadığımdan senelerdir kendini tekrar etmekten ibaretim İşte böle kitaplardan faydalanmak lazım aslında.

Zaten bir aşamadan sonra tıkanıyosunuz, iyi bir müzisyen ortamı içindeyseniz o zaman daha da gelişiyor fakat bizim gibi akşamdan akşama eline alıp dıngırdıyosan, evli ve çocukluysan dediğin gibi kısır döngü oluyor.

E zaten profesyonel bir şekilde çalmak istemiyorsan kafanı dağıtmana yardımcı oluyorsa tamamdır işte, ama insan doymaz :)
    Bu arada kaytağı çalmak için ne kadar süre saz çalmak lazım ? gerçi kişiden kişiye göre ve günlük çalma süresie göre değişirde.
  • Şöyle söyliym fenerista07;

Ben Kaytağı'yı tezeneyle tam olarak çalamıyorum, dinlediklerim arasında da baya farklılıklar olduğundandır belki, tam olarak kafamda oturmadı; mesela Çetin Akdeniz'in çalışıyla Bengi Bağlama Üçlüsü'nün çalışı arasında fark var.

Ama Erol Parlak'ın Şelpe Metodundan notalarına bir süre çalıştım, tabi halen çok eksiğim var, yine de ana hatlarıyla şelpe ile kaytağı'yı çalabiliyorum, hiç nota bilmezdim ama uğraşa uğraşa bu parçayı söktüm, 1 ay kadar sürmüştür çalışma dönemim de.

Yani normal notalarına çalışınca da, tezeneyle çalabileceğimi sanıyorum, herhalde o da 1 ay kadar sürer.
  • Kaytağının değişik bir mızrap atışı vardır, yukarı doğru çırpma şeklinde, notasal olarak kolay gelebilir fakat pratikte kolay değildir.
    Ayrıca Çetin Akdeniz albümde birkaç kanal bağlama kullandığı için albümdeki gibi çalmaya çalışmak anlamsız olur. Mızrapla çalmak isterseniz youtube gibi sitelerdeki kayıtlardan izlemek daha mantıklı, tabi notasına göre.
  • quote:

Şöyle söyliym fenerista07;

Ben Kaytağı'yı tezeneyle tam olarak çalamıyorum, dinlediklerim arasında da baya farklılıklar olduğundandır belki, tam olarak kafamda oturmadı; mesela Çetin Akdeniz'in çalışıyla Bengi Bağlama Üçlüsü'nün çalışı arasında fark var.

Ama Erol Parlak'ın Şelpe Metodundan notalarına bir süre çalıştım, tabi halen çok eksiğim var, yine de ana hatlarıyla şelpe ile kaytağı'yı çalabiliyorum, hiç nota bilmezdim ama uğraşa uğraşa bu parçayı söktüm, 1 ay kadar sürmüştür çalışma dönemim de.

Yani normal notalarına çalışınca da, tezeneyle çalabileceğimi sanıyorum, herhalde o da 1 ay kadar sürer.

Aslında ben sıfırdan başlayan biri için sormuştum ama bilen biri için bile 1 ay güzel.
  • Youtube'daki şelpe kaytağı örneklerine baktım da kendimden utandım Millet çözmüş bu işi bizden geçmiş artık
  • quote:

Youtube'daki şelpe kaytağı örneklerine baktım da kendimden utandım Millet çözmüş bu işi bizden geçmiş artık

Şimdi şelpeyle tam anlamıyla kaytağı çalmasan olmuyor mu, ben derdimi atabildim mi tamamdır
  • Kendi başına tavır öğrenmek zor, ama tıngır mıngır şelpe öğrenebiliyorum kitaptan çalışırsam yeni şeyler yapabiliyorum, kendindeki gelişmeyi görünce de daha çok zevk alıyorsun çaldığın enstrümandan.
  • bu kitabı idefixte 85 liraya satıolar. fiyat uygun . site güvenilirmi acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ultragamer

bu kitabı idefixte 85 liraya satıolar. fiyat uygun . site güvenilirmi acaba ?

İdefix benim bildiği çok ünlü bir site alabilirsin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.